Прескочи до съдържание

Документи за пътуване - някои тънки въпроси


Препоръчани мнения

Имам следните питания:

 

1) Какво се случва, ако изтичането на международния паспорт ме свари някъде на пътя - в далечна Азия, да речем? Възможно ли е на място да ми се издаде някакво временно удостоверение или заместващ документ, с който да се завърна? Или пък служебно да се удължи срока на паспорта до момента на завръщането (като уточняваме, че не става въпрос за период, по-дълъг от месец след изтичането)?

 

2) Ако да, може ли с подобен заместващ документ да се преминава транзит в трети държави? 

 

3) Какво следва, ако някоя от транзитните държави иска виза? Вариант 1: Визата се издава на границата. Вариант 2: Визата е издадена предварително в изтеклия паспорт. Въобще, възможно ли е да се издаде виза за период, който продължава след изтичането на паспорта?

 

Ако има някой по-запознат с тези въпроси, ще съм му много благодарен да сподели. Благодаря :) 

 

 

Връзка към мнение

От опит, ако имаш валидна виза, а паспорта ти изтича, като си правиш новия паспорт не ти взимат стария, а го продупчват, като оставят визата, която можеш да ползваш докато изтече (носиш си и стария паспорт да показваш визата).

Нямам опит, но предполагам, че ако ти изтече паспорта отиваш в българското консулство и ти издават заместващ. Ако го изгубиш/откраднат или подобно, се прави точно това, така че не виждам защо не ако ти изтече. (Имаш предвид, че някои държави не пускат хора с паспорти, валидни по-малко от 6 месеца, или валидни по-малко от времето за престой, за да се избегне точо тая ситуация). Ако България няма посолство в съответната страна си нямам идея какво се прави, но лично аз бих избягвал такива експерименти ако е възможно.

 

ПП Към края на 2012 щях да се окажа в това положение (да ми изтече паспорта в чужбина), но четох как посолствата много бавели нещата с новите паспорти, не навсякъде имали машините да издават от новия вид и получавали паспортите с дипломатическа поща от България по веднъж на няколко месеца. Не знам дали е вярно, но реших да не рискувам и летях до България да си подновя паспорта.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По принцип ще е трудно и дa влезеш в много от тия държави ако паспорта ти изтича в толкова кратък срок.

Ако пък планираш много дълъг престой не е ли по-добре да си извадиш предварително нов паспорт ?

 

Виж при изгубване е друго нещо. Тогава се вади пасаван от посолството , но не знам как става когато в държавата дето закъсаш няма БГ посолство. Обикновенно МВНР има договор с посолство на друга европейска държава към което може да се обръщат българските граждани , но трябва да се провери допълнително за по-голяма сигурност.

Връзка към мнение

Ето какво открих като официална информация: http://www.mfa.bg/bg/pages/137/index.html

 

Освен това се натъкнах на някои доста интересни дискусии от други форуми, които ме объркаха съвсем... 

Връзка към мнение

Повечето държави не позволяват прекалено дълъг престой. Разрешава се примерно 90 дена в годината, някъде с възможност за удължаване до 180, но при удължаването предполагам ще ти гледат дали ти е валиден паспорта. Това за извън ЕС, ама за там нямаш проблеми предполагам.

Връзка към мнение

На Въпрос 1: Принципно не би трябвало да можеш да влезеш в съответната държава, ако датата на билета ти за връщане, или за следваща дестинация, е след изтичането на валидността на паспорта. На входните пунктове граничният служител не ти удря входния печат, ако види, че паспорта изтича преди времето, за което имаш право да пребиваваш без виза, или съответно срока на визата. Примерно за Япония, Сингапур, Корея имаш право на пребиваване без виза до 90 дена. Ако паспорта ти е валиден за по-малко от датата на влизане, директно те връщат. Да не говорим, че е твое задължение да се съобразиш сам с тази регулация, и да не предприемаш съответното пътуване. Повечето имат условие валидността да е най-малко 6 месеца от датата на влизане, без значение че имаш право на 90, или 45, или 30 дена престой.

При възникване на извънредна ситуация - военен конфликт, болест (недай Боже), изригване на вулкан, или друго природно бедствие, след  нормализиране на състоянието служебно ти издават временен паспорт (пасаван), с който по принцип (въпрос 2) може да преминаваш граници на трети държави, но за избягване на усложнения е добре да се заобикалят като си вземеш билет до най-близката точка, за която не ти е нужен паспорт (в нашия случай до някъде в ЕС).

 

Въпрос 3/1 - не знам

Въпрос 3/2 - възможно е. Към настоящия момент по сведения на множество познати (включително и тук е писано), американската визова служба издава туристически визи на българи с валидност 10 години, а както и ти самият знаеш, паспортите на гражданите на Р. България са с валидност 5 години (друго малоумие, за което много се писа покрай неуредиците в началото с новата система. В повечето държави от ЕС валидността на паспортите е по 10 години, но в България поради специфичната криминогенна обстановка, а и за регулярно постъпване на свежи парични средства в бюджета, срока е 5 години. Както и да е, това вече е въпрос от друг характер).

Мисля, че в такива случаи, след изтичането на паспорта, при издаването на новия, служебно ти девалидизират стария, и ти го оставят, ако в него има положени визи с по-дълъг срок, като те задължават след изтичането на последната сам да се явиш и да предадеш за унищожаване вече невалидния паспорт (още едно малоумие - уж е собственост на държавата, а те карат да си го плащаш лично - пише го на предната корица от задната страна, пак друга тема).

 

П.П. Гледам, че общо взето съм повторил вече написаното от по-бързите с клавиатурата. : )

 

Да допълня за случаите, в които РБ няма дипломатическо, или консулско представителство - информацията се съдържа в самия паспорт на стр. 32)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Последното е точно така и мен при издаване на нов паспорт винаги са ме питали дали имам важни визи , и дали искам да си запазя стария.

Връзка към мнение

На паспортния контрол трябва да ти искат да покажеш билет за връщане, но поне в Латинска Америка рядко го правят, само ако нещо се усъмнят в тебе. После ако останеш повече от разрешеното, има глоби. Понеже се споменаха Япония, Сингапур, там предполагам са по-стриктни.

Връзка към мнение

На мен май никъде не са ми искали билет за връщане при влизане в друга държава вкл. Сингапур.

Само съм популвал съответните формуляри.

Връзка към мнение

Примерно за Япония, Сингапур, Корея имаш право на пребиваване без виза до 90 дена. Ако паспорта ти е валиден за по-малко от датата на влизане, директно те връщат. 

 

Къде ме връщат?  :lol:  Примерно влизам от Корея в Япония 30 дни преди изтичането на паспорта? Къде ще ме върнат, за чия сметка и най-вече - на какво основание? Ами ако им покажа билет за връщане в периода на валидност на паспорта, пак ли ме връщат?! 

 

Та в този ред на мисли ми идват още няколко интересни въпроса:

 

4) Цъфваш на летището в някоя далечна държава и местните власти отказват да те допуснат на територията на страната поради някаква причина. Обратният ти полет е след 2 седмици, нямаш пари за по-ранен. Какво следва? Започваш да живееш на летището като Том Ханкс от онзи култов филм? :)

 

5) Губиш си документите в някакво застреляно село, полетът ти е на другия ден, съответно нямаш възможност да си извадиш временния паспорт/пасаван до полета. Какво следва, като единственото нещо, което е сигурно, е, че не можеш да си пропуснеш полета, защото нямаш пари за следващ?  :)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Япония пише , че правят снимка и пръстови отпечатъци на влизащите , но който е бил нека сподели от първа ръка.

Връзка към мнение

Е как ще влезеш при положение , че японците искат шест месеца валидност на паспорта ?

Оставаш в транзитната зона и почваш да въртиш телефони до посолства , роднини и прочие ...

Връзка към мнение

На паспортния контрол трябва да ти искат да покажеш билет за връщане, но поне в Латинска Америка рядко го правят, само ако нещо се усъмнят в тебе. После ако останеш повече от разрешеното, има глоби. Понеже се споменаха Япония, Сингапур, там предполагам са по-стриктни.

 

Ами ако съм с наземен транспорт с отворена дата на връщане? И въобще, тези билети за връщане не ги ли искат само като някаква проформа при издаването на визата?

Връзка към мнение

Къде ме връщат?  :lol:  Примерно влизам от Корея в Япония 30 дни преди изтичането на паспорта? Къде ще ме върнат, за чия сметка и най-вече - на какво основание? Ами ако им покажа билет за връщане в периода на валидност на паспорта, пак ли ме връщат?!

Някъде го бях чел това.

При превозване на пътник с нередовни пътни документи, се налага административна глоба на авиокомпанията, и я задължават според някаква конвенция за своя сметка да те върне с първия обратен полет до изходната точка. После тя съответно ти го изкарва през носа по свой начин - дали директно си тегли сумата от кредитната ти карта на основание същата м/ународна спогодба, или по съдебен път, зависи как си платил билета.

"Ами ако им покажа билет за връщане в периода на валидност на паспорта, пак ли ме връщат?!" 

 Връщат те, и още как. Някъде бях описал случай с мои познати в Куала Лумпур. Пробвай, ако не ти се вярва. После хем ще разправяш от първа ръка какво е усещането.  :lol:

 

4) Цъфваш на летището в някоя далечна държава и местните власти отказват да те допуснат на територията на страната поради някаква причина. Обратният ти полет е след 2 седмици, нямаш пари за по-ранен. Какво следва? Започваш да живееш на летището като Том Ханкс от онзи култов филм? :)

Тях кво ги интересува, че нямаш пари. Като нямаш пари къде си тръгнал :D Като си решил да се правиш на тарикат да нарушаваш правила, написани в условията за превоз на абсолютно всяка авиокомпания, значи си достатъчно голям тарикат да си намериш пари и за връщането :)

Това, в случай че причината е различна от валидността на паспорта, за която вече писах.

 

 

5) Губиш си документите в някакво застреляно село, полетът ти е на другия ден, съответно нямаш възможност да си извадиш временния паспорт/пасаван до полета. Какво следва, като единственото нещо, което е сигурно, е, че не можеш да си пропуснеш полета, защото нямаш пари за следващ?  :)

Аааа чакай, чакай, кой е казал, и къде пише, че това е "сигурно нещо", че не можеш да си пропуснеш полета :) Оставаш докато си уредиш временни документи за пътуване, а докато чакаш това да стане, се обаждаш от консулството до роднини, приятели, или арменския поп ако искаш, да ти пратят пари за обратен билет. Никой не е длъжен да се съобразява с датата на билета ти, най-малко пък авиокомпанията, или граничните власти. 

Доколкото знам консулските служби и посолствата извършват подобна услуга, и съдействат при добро желание за връзка с роднини. Срещу съответните такси, разбира се. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да не правя нова тема.

 

Моя паспорт изтече Януари 2013 г. и от много канене да ходя да го върна така и не отидох. След което се зачетох, че правят глоби ако закъснееш и реших да не го връщам. На друго място пък ми казаха, че ако го върна след година и половина от изтичането няма да ме глобят. Има ли нещо вярно в това нелогично твърдение? 

Връзка към мнение

Ами ако съм с наземен транспорт с отворена дата на връщане? И въобще, тези билети за връщане не ги ли искат само като някаква проформа при издаването на визата?

 

Някъде пишат, че в изискванията да влезеш в страната е и да имаш билет за излизане, дори да не искат виза. Дали проверяват е отделен въпрос. Ако влизаш в Бразилия със самолет, можеш да покажеш билет за полет от Аржентина и да кажеш, че ще минеш дотам по суша, това не е проблем.

Относно 4) и 5), никой не се интересува дали имаш пари или не, за извънредни обстоятелства има застраховки. Ако не те пуснат на границата, авиокомпанията е задължена да те извози обратно в изходната точка, после те вероятно ще си искат парите от теб както могат.

Освен това, граничния служител има решаващата дума дали ще те допусне в страната, независимо дали имаш виза и всички документи, пари и прочие. Примерно в Щатите, Израел те разпитват на влизане какво що, като интервю за виза. Ако не те пуснат, може да се оплакваш на арменския поп, съда и какво ли не, но няма да влезеш в страната.

Връзка към мнение

Тях кво ги интересува, че нямаш пари. Като нямаш пари къде си тръгнал :D Като си решил да се правиш на тарикат да нарушаваш правила, написани в условията за превоз на абсолютно всяка авиокомпания, значи си достатъчно голям тарикат да си намериш пари и за връщането  :)

Това, в случай че причината е различна от валидността на паспорта, за която вече писах.

 

Ся, никой не ти говори за тарикатлеене. Почти навсякъде граничните властти имат право по свое усмотрение да ти откажат влизане в съответната страна, дори да имаш редовни документи (виза). Не е задължително да си нарушил нещо умишлено или неволно, за да те върнат. В такъв случай какво правим?

Иначе, не е казано, че ще се пътува с авиокомпания. Ами ако се влиза сухопътно? Връщат те в държавата, от която си влязъл? Ами ако и оттам откажат да те приемат обратно по подобни причини? 

 

И последен въпрос за тази вечер, по-скоро риторичен:

 

6) Кое проклето мизантропско псе е измислило паспортите? :mad:

Връзка към мнение

Като сте зачекнали въпроса с документите, да попитам и аз нещо:

Много добър приятел замина за Мозамбик вчера, като трансфера му е през JNB, ЮАР и пътува с Бритиш. Той си беше извадил виза за Мозамбик от посолството в Лондон, обаче, когато четохме в сайта на Южно-африканската комисия, там пише, че за Българи се изисква транзитна виза. Той нямаше време да кандидатства за нея и тръгна без да има никаква виза за ЮАР. Днес се чухме на обяд и той ми се похвали, че  е стигнал успешно до Мапуто. Та въпросът ми е, това как е възможно или просто информацията за визовите изисквания за транзит от Български граждани през ЮАР не е обновена? И ако не е това положението, а е изкарал чист късмет, хипотетично, при обратният полет, какво биха могли да му направят Южноафриканците? Да го върнат в точката от която е тръгнал в конкретният момент, а именно Мозамбик, или да го пуснат да се върне до Лондон, от където всъщност той е започнал първоначално пътуването си и да го глобят или да му бият черен печат. Аз съм почти сигурен, че се касае за необновена информация, тъй-като до колкото съм чел и чувал от хора, които са ходили в ЮАР, те са доста стриктни при изпълнението на визовата си политика, но ми е интересно, ако някой знае нещо повече по въпроса, да каже.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към мнение

Ако не е минавал граничен контрол в Йоханесбург няма кой да му иска транзитна виза. Тя трябва ако ще излизаш от транзитната зона на летището.

Връзка към мнение

Е как ще влезеш при положение , че японците искат шест месеца валидност на паспорта ?

Оставаш в транзитната зона и почваш да въртиш телефони до посолства , роднини и прочие ...

 

Къде го четеш това за шестте месеца, защото аз не намирам подобно изискване нито на сайта на нашето Външно (където се споменава само за "валиден задграничен паспорт"), нито на тяхното Външно (същото), нито на сайта на Посолството на Япония в България, нито на още няколко полуофициални места (където се говори за валидност в рамките на планувания престой)?

Връзка към мнение

Доколкото знам, граничния контрол почва след първата световна. Тогава милиони бежанци, цял един народ сърдит на друг и така. А преди това хора са минавали от Турция в Румъния по леда на Дунава без значение бежанец, революционер или престъпник...
Не претендирам да е вярно, бегли спомени и разсъждения.

 

ПП От Уикипедията

A rapid expansion of rail travel and wealth in Europe from the mid-nineteenth century led to a unique dissolution of the passport system for thirty odd years before World War I. The speed of trains, as well as the numbers of passengers that crossed many borders, made enforcement of passport laws difficult. The general reaction was the relaxation of passport requirements.[6] In the later part of the nineteenth century and up to World War I, passports were not required, on the whole, for travel within Europe, and crossing a border was a relatively straightforward procedure. Consequently, comparatively few people held passports. The Ottoman Empire and the Russian Empire maintained passport requirements for international travel, in addition to an internal passport system to control travel within their borders. Most countries issued passports, but countries that demanded that travelers be in possession of a passport were considered backwards.[citation needed]

During World War I, European governments introduced border passport requirements for security reasons (to keep out spies) and to control the emigration of citizens with useful skills, retaining potential manpower. These controls remained in place after the war, and became standard procedure, though controversial. British tourists of the 1920s complained, especially about attached photographs and physical descriptions, which they considered led to a "nasty dehumanization".[7]

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако не е минавал граничен контрол в Йоханесбург няма кой да му иска транзитна виза. Тя трябва ако ще излизаш от транзитната зона на летището.

Ясно, явно схемата не е като в щатите, където просто няма как да транзитираш, без да минеш граничен контрол.

Връзка към мнение

Ся, никой не ти говори за тарикатлеене. Почти навсякъде граничните властти имат право по свое усмотрение да ти откажат влизане в съответната страна, дори да имаш редовни документи (виза). Не е задължително да си нарушил нещо умишлено или неволно, за да те върнат. В такъв случай какво правим?

Имат право, но не съм чувал някъде да се е случило, освен ако няма сериозни причини - лицето е издирвано от страна, с която има двустранна спогодба, или друго сериозно правно нарушение на страната на пристигане. С което, обаче, си бил длъжен да се запознаеш преди пристигането. Има един принцип в правото, че непознаването на закона не те освобождава от спазването му. Иначе ако само им се сториш подозрителен, може да те разкатаят от проверки (физически, административни, и каквито се сетиш), но да те върнат ей така, само защото на някой граничен му е криво, няма как да стане, защото след това него ще го разкатават служебно за своеволието. Повтарям, при сериозно нарушение извън неуредици с визи и пътни документи, рискът си е твой, че си решил да преминаваш граници като си знаеш положението, или ако не си се запознал предварително със законите на съответната страна.

Имам друг случай с познати, които знаейки за забраната за внасяне на плодове и всякакви биологични видове в Австралия (защото е с изолирана биосистема), човекът просто е забравил, че в раницата му има една ябълка, най-обикновена ябълка. И са го държали на границата часове докато му направят пълна служебна проверка за каквото се сетиш. Само заради една ябълка. Накрая са го пуснали, и само защото всичко в живота му е изрядно, не е попаднал под ударите на австралийските закони.

 

 

Иначе, не е казано, че ще се пътува с авиокомпания. Ами ако се влиза сухопътно? Връщат те в държавата, от която си влязъл? Ами ако и оттам откажат да те приемат обратно по подобни причини? 

Точно така - връщат те обратно в държавата, от която си влязъл. 

След като са те приели първоначално да влезеш в първата държава, странно какви причини за отказ могат да посочат да се върнеш пак там. Освен ако вече не си нарушил и там някой закон. А ако ти трябва виза за там, а ти си имал само еднократна, която очевидно вече си използвал (хипотеза), първо ще се свържат с консула на твоята държава, ще установят статуса ти, и ще ти издадат временно (обикновено до 24 ч.) разрешение да напуснеш пределите й (репатриране). Често придружено с висока такса. При нарушаване на този срок вече попадаш под наказателна отговорност за нарушаване на законите за легално влизане на държавна територия, които обикновено са сред най-строгите навсякъде, и всички произтичащи от това последици и разходи. Този случай някъде може да е уреден и по друг начин, не съм запознат с граничните режими на абсолютно всички  страни в света.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Може конкретно за Япония да не е така , но за много държави извън Европа условието е тия шест месеца.

 

За мен единствено интересен казус е този с изгубването на паспорта , всичко друго разумния човек може да си го планира.

Връзка към мнение

Да не правя нова тема.

 

Моя паспорт изтече Януари 2013 г. и от много канене да ходя да го върна така и не отидох. След което се зачетох, че правят глоби ако закъснееш и реших да не го връщам. На друго място пък ми казаха, че ако го върна след година и половина от изтичането няма да ме глобят. Има ли нещо вярно в това нелогично твърдение? 

При подаване на документи за втория ми паспорт 5 години след изтичане на първия само ми казаха - Имате стар паспорт, трябва да го донесете, когато идвате да вземете новия. Няма глоби и такива неща, просто си пише в системата, че го дължиш и си го искат. Без него не ти дават новия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.