Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 39 минути , searus каза:

Няма нужда от още статии, написано си е в заповедта на МЗ, ако не се представи PCR преди пътуването, можеш да се освободиш от карантината и с тест до 24 часа след кацане. Коментирано беше много пъти. Транзитът не се брои за транзит, когато е на два отделни билета, това имах предвид...

Според това как разбирам днешната заповед,вече няма освобождаване от карантина-или имаш отрицателен тест 72 часа преди влизане от червена зона или стоиш 10 дни под карантина.Ваксината няма никакво значение.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , imarev каза:

Според това как разбирам днешната заповед,вече няма освобождаване от карантина-или имаш отрицателен тест 72 часа преди влизане,или стоиш 10 дни под карантина 

Има освобождаване от карантина. В новата Заповед от 16.07.2021, влизаща в сила от днес в т.4.4, т.4.5 и т.4.6, упоменават подробно реда за влизане в страната на лица пристигащи от "Червена зона".

 

Прилагам актуалната Заповед на МЗ - ТУК

Прилагам и Доклада на ГДЗИ, на който му е интересно да чете как се правят предложения за промени на държави - ТУК

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 6 минути , imarev каза:

Според това как разбирам днешната заповед,вече няма освобождаване от карантина-или имаш отрицателен тест 72 часа преди влизане от червена зона или стоиш 10 дни под карантина.Ваксината няма никакво значение.

Не знам колко пъти ще въртим едно и също, ето и текстът за червената зона:

 

4.6.Директорът на съответната регионална здравна инспекция може да отмени издаденото предписание за поставяне под карантина на лицата по т. 4.5, при предоставяне по електронна поща на документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 24 часа от влизането в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19.Предписанието се отменя в срок до 24 часа от представяне на документа, показващ отрицателен резултат от проведеното изследване

 

@Mario Chipev, да, това определено е било за предишната заповед и вече не важи:

 

4.4.Лицата по т. 4.3. се допускат на територията на страната при представяне на отрицателен резултат от проведено изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19, удостоверен чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕСза изследване или на аналогичен документ, съдържащ същите данни като цифровия COVID сертификат на ЕС

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
18 minutes ago, Mario Chipev said:

По имейл, но беше преди днешната нова заповед. Най-вероятно пак ще си правим тестове.

Много заповеди, и аз вече се обърках. Всеки ден ново 20.

Screenshot_20210719-122309_Gmail.jpg

Отговорили са ви съвсем ясно :

 

"...които не представят ... ИЛИ ПРИСТИГАТ ОТ ДЪРЖАВА ОТ  ЧЕРВЕНИТЕ ЗОНИ ..."

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Тези UAE и по-скоро Абу Даби условията им за влизане са все по-зле и няма оправия и тези полети от есента май ще ги местят до Дубай. Ние още не сме в зеления им списък ама и да сме, като гледам все тая 😁😁

 

Vaccinated travellers

Vaccinated travellers arriving from ‘green’ countries must take a PCR test on arrival and another on day 6 from arrival. They are not required to quarantine themselves.

Vaccinated travellers arriving from other countries must take a PCR test on arrival, quarantine for 7 days and take another PCR test on day 6 from arrival.

 

Unvaccinated travellers

Unvaccinated citizens and residents arriving from ‘green’ countries must take a PCR test on arrival, on day 6 and on day 12 from arrival. They are not required to quarantine themselves.

Unvaccinated travellers arriving from other countries must take a PCR test on arrival, quarantine for 12 days and take another PCR test on day 11 from arrival.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Ivko каза:

Тези UAE и по-скоро Абу Даби условията им за влизане са все по-зле и няма оправия и тези полети от есента май ще ги местят до Дубай. Ние още не сме в зеления им списък ама и да сме, като гледам все тая 😁😁

 

Vaccinated travellers

Vaccinated travellers arriving from ‘green’ countries must take a PCR test on arrival and another on day 6 from arrival. They are not required to quarantine themselves.

Vaccinated travellers arriving from other countries must take a PCR test on arrival, quarantine for 7 days and take another PCR test on day 6 from arrival.

 

Unvaccinated travellers

Unvaccinated citizens and residents arriving from ‘green’ countries must take a PCR test on arrival, on day 6 and on day 12 from arrival. They are not required to quarantine themselves.

Unvaccinated travellers arriving from other countries must take a PCR test on arrival, quarantine for 12 days and take another PCR test on day 11 from arrival.

Дано да ги преместят за Дубай, че има доста билети от форума с продължение към Манила и поне трансфера да се спести 😄

Все по невероятно ми изглежда да го бъде това пътуване.

Връзка към коментар

Здравейте! Питането ми е относно прибиране от Барселона , Испания към България , с полет на Бг аер на дата 31.07.2021г.  Български гражданин съм, с постоянен адрес и статут на територията на България . 

Въпросът ми е свързан със Заповед от 16.7.2021 г. X РД-01-597/ 16.07.2021 на Министерство на здравеопазването , а именно  при хипотеза, че не притежавам сертификат за Ковид ваксина, нямам и не представям тест/прс или антигенен/ на дата 31/07/2021г., авиокомпания  България аер/съответно наземния оператор/ ще ми откажат  ли бординг като  български гражданин, който се прибира към страната по постоянно пребиваване – България. 

Зададен по друг начин въпросът ми е  бихте ли потвърдили за качване на самолета необходим ли е ПРС тест , тъй като четейки Заповедта на министъра се казва в точка 4,5 , че ако бг.гражданин не представи документ по т.4,4/пср , сертификат/ се поставя под карантина  за срок от 10дни в дома или друго място.  Карантината се отменя , ако до 24часа от пристигане се представи ПРС тест на ел.поща на съответното РЗИ- т. е аз го разбирам , че мога да представя ПРС , който съм направила на територията на България след като съм се  пристигнала и не ми е необходим за качване в самолет. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, DenitsaS каза:

ако пътуваме за БГ през Лондон

Живот и здраве утре дъщеря ми пътува за БГ от Лондон. Ще пиша с подробности след кацането на летище София 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте! Знаете ли какви са изискванията за влизане в Грузия? Четох, че за неваксинирани пътници се изисква отрицателен ПСР тест, направен преди влизането в страната, и втори такъв - на третия ден от престоя. Според Вас дали наистина е така? Има ли някой, пътувал скоро за там? 

Благодаря предварително на отзовалите се 🙂

Връзка към коментар

Ето и още за идващите от червена зона - съобщение на МЗ

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3020456111545317&id=1622143941376548

Коментарите под съобщението са ... един път🙂

 

@FlyTraveler, по повод питането ти преди няколко дни🙂. После се зачетох в подробност във въпроса ти. Това да се изисква тест на 10-ия ден от поставянето под карантина за освобождаването й беше по някаква стара заповед. Сега няма такова изискване. Положението от днес е пср тест преди влизане или след влизането до 24 часа или 10 дни карантина и автоматично отпадане с изтичането на срока й.

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , Kristian Desev каза:

Здравейте! Знаете ли какви са изискванията за влизане в Грузия? Четох, че за неваксинирани пътници се изисква отрицателен ПСР тест, направен преди влизането в страната, и втори такъв - на третия ден от престоя. Според Вас дали наистина е така? Има ли някой, пътувал скоро за там? 

Благодаря предварително на отзовалите се 🙂

Ако няма пътували, или докато чакаш, виж горе първото закачено мнение

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Kristian Desev каза:

Здравейте! Знаете ли какви са изискванията за влизане в Грузия? Четох, че за неваксинирани пътници се изисква отрицателен ПСР тест, направен преди влизането в страната, и втори такъв - на третия ден от престоя. Според Вас дали наистина е така? Има ли някой, пътувал скоро за там? 

Благодаря предварително на отзовалите се 🙂

 

преди 1 минута , neuromancer каза:

Ако няма пътували, или докато чакаш, виж горе първото закачено мнение

Ще има пътували съвсем скоро. Тагвам @Tedy и @MVryashkova в темата да споделят актуално инфо. 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Моля дайте малко инфо - имаме ли "новина" за Гърция или от ФБ групата нещо не са разбрали?

Имало е днес брифинг на Кунчев, който не съм гледала, новините са някакви разнопосочни, дава брифинг днес, 19.7, а последната заповед, която касае пътуване е публикувана на 16.7 и в сила от 18.7.  (Не/навременната комуникация на институциите не е за коментари)

Във ФБ Кулата-Промахонас пишело, че Кунчев на брифинга днес вкарал Гърция в Червена зона (Половинката ми има ФБ, аз не влизам)

Чета медиите от днес и вчера, не намирам нищо, което да е ме ориентира коя е по-по-най-новата заповед. На Заповеди на сайта на МЗ има "актуална" информация, заповедта от миналата седмица 16.7.

 

Чакаме ли нова? Не е като за първи път да кажат нещо по медииите сутринта и заповедта да я публикуват супер късно - няколко часа след края на работния ден.

 

https://www.mh.government.bg/bg/normativni-aktove/zapovedi-pravilnitsi-instruktsii/

Спойлер

Заповед № РД-01-602/19.07.2021 г.

Заповед № РД-01-602/19.07.2021 г.
За допълнение на Заповед № РД-01-525/24.06.2021 г. допълнена със Заповед № РД-01-556/06.07.2021 г.
PDF файл, 694,9 KB, качен на 19.07.2021

 

ТОВА е заповед за бла-бла лекарства и не е свързана с пътуване

 

Заповед № РД-01-597/16.07.2021 г.

Заповед № РД-01-597/16.07.2021 г.
PDF файл, 911,0 KB, качен на 16.07.2021

Доклад на ГДЗИ относно промяна в епидемичната обстановка, свързана с COVID-19 в света
PDF файл, 613,3 KB, качен на 16.07.2021
 

ОНАЗИ, в която по-ясно разясниха PCR, ваксина или и двете от Червена зона...

 

Заповед № РД-01-556/06.07.2021 г. по чл. 266а, ал. 2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина

Заповед № РД-01-556/06.07.2021 г.
За допълнение на Заповед № РД-01-525/24.06.2021 г.
PDF файл, 697,2 KB, качен на 07.07.2021

ОТ ТУК и надолу са все стари неща

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , neuromancer каза:

Ако няма пътували, или докато чакаш, виж горе първото закачено мнение

Благодаря Ви! Проверих в линка - влиза се с ПСР тест, ако не си ваксиниран, и е необходимо да се регистрираш преди да влезеш в страната! 

преди 6 минути , master_of_germs каза:

 

Ще има пътували съвсем скоро. Тагвам @Tedy и @MVryashkova в темата да споделят актуално инфо. 🙂

Много благодаря! Радвам се и ще очаквам актуална информация 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

PCR тест или карантина за българите, пристигащи от "червената зона". Вижте кои са тези държави

 
 
pcr тест карантина българите пристигащи страни червената зона

 

 
 

От полунощ българските граждани, които пристигат в страната от държава, попадаща в т.нар. "червена зона", трябва да представят отрицателен PCR тест, направен не по-рано от 72 часа от стъпването в България. Ако нямат такъв, подлежат на 10-дневна карантина.

В „червена зона“ вече попадат и Република Кипър, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Кралство Испания, Фиджи и Емирство Кувейт.

Вижте държавите, включени в "червената зона":

Република Индия, Народна република Бангладеш, Федерална демократична
република Непал, Мианмар, Кралство Бутан, Демократична социалистическа република
Шри Ланка, Република Малдиви, Република Южна Африка, Република Ботсуана,
Обединена република Танзания, Република Сейшели, Република Намибия, Република
Замбия, Република Тунис, Султанат Оман, Малайзия, Туркменистан, Република
Таджикистан, Киргизка република, Монголия, Република Колумбия, Република Чили,
Източна република Уругвай, Република Аржентина, Федеративна република Бразилия,
Република Парагвай, Многонационална държава Боливия, Република Перу, Република
Суринам, Република Панама, Република Коста Рика, Република Гватемала, Белиз,
Република Ел Салвадор, Република Куба и Доминиканска Република, Република Кипър,
Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Кралство Испания, Фиджи и
Емирство Кувейт.

 

Заповедта:

 

https://bntnews.bg/f/news/o/1162/3fabe60cb42c9a70f83aa5b6c4022f77.pdf

 

Списъкът е на страница 10.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 49 минути , Дидка каза:

Здравейте! Питането ми е относно прибиране от Барселона , Испания към България , с полет на Бг аер на дата 31.07.2021г.  Български гражданин съм, с постоянен адрес и статут на територията на България . 

Въпросът ми е свързан със Заповед от 16.7.2021 г. X РД-01-597/ 16.07.2021 на Министерство на здравеопазването , а именно  при хипотеза, че не притежавам сертификат за Ковид ваксина, нямам и не представям тест/прс или антигенен/ на дата 31/07/2021г., авиокомпания  България аер/съответно наземния оператор/ ще ми откажат  ли бординг като  български гражданин, който се прибира към страната по постоянно пребиваване – България. 

Зададен по друг начин въпросът ми е  бихте ли потвърдили за качване на самолета необходим ли е ПРС тест , тъй като четейки Заповедта на министъра се казва в точка 4,5 , че ако бг.гражданин не представи документ по т.4,4/пср , сертификат/ се поставя под карантина  за срок от 10дни в дома или друго място.  Карантината се отменя , ако до 24часа от пристигане се представи ПРС тест на ел.поща на съответното РЗИ- т. е аз го разбирам , че мога да представя ПРС , който съм направила на територията на България след като съм се  пристигнала и не ми е необходим за качване в самолет. 

Според новата заповед - трябва ПСР тест или 10 дневна карантина, на кацане в БГ.

Нямат право да ти откажат качване на борда в Барселона,  ако не си направила там ПСР, ще имаш 10-дни карантина.

Ама това, към днешна дата важи, до 31 юли- време бол, за още 3-4 заповеди.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , bad kid каза:

Испания и Кипър бяха рискови около 2 седмици преди да ги направят 'червени'. Може би Гърция ще изкара още няколко седмици.

Е не е толкова зле все още в Гърция - ето това от, което се води Кунчев за Европа. Информацията се сменя всеки четвъртък - ЛИНК

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Coo вълнува ме същото, понеже имаме Крит след 1 месец. 

Според мен някой чул-недочул си чеше клавиатурата. 

В червен списък са тези с над 500/100К или някои с огромен ръст - виж тук мотивите за какви цифри става въпрос. - https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/16/doklad_gdzi_vlizane_14052021.pdf

Гърция в момента са 167.04/100К, миналата седмица беше 167,78/100К, което е даже лек спад.

Не ми се вярва, най-много да я вкарат рискова, дори с вратичката за опасните щамове.

@neuromancerот червена зона се освобождава само с ПСР, от рискова - може и антигенен. Освен това от червена важи и за децата това, за рискова - над 12 г. Така че има практическа разлика.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.