Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Преди 1 час, Роми каза:

Може ли информация за Хърватска- попълва ли искане за код за влизане преди полета? Не намирам такава информация, но все пак ..

Според Sherpa се попълва препоръчителна здравна декларация (recommended health declaration form) https://entercroatia.mup.hr/ . И аз ще пътувам другата седмица за Хърватия, та като погледнах какви са необходимите документи, се изискват сертификат за ваксинация и въпросната декларация.  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 12 минути , DenitsaS каза:

Сега се обадих във външно министерство - казаха, че при транзит се гледа началната точка и в коя зона попада тази държава, а не транзитната. 

Това е вярно ако полета е на един билет и в летището на смяна се минава единствено през транзитна зона.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 10 минути , Таньо каза:

Това е вярно ако полета е на един билет и в летището на смяна се минава единствено през транзитна зона.

Това е на теория. На летище София, просто ти казват ти от Франкфурт, Мюнхен или Истанбул ли си, ако пристигаш със съответните полети и никой не ти иска нито бордни карти, нито проверява някъде от къде идваш реално.

 

П.С. Малко офтопик по отношение на Министерство на здравеопазването - ТУК

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , agenta каза:

Това е на теория. На летище София, просто ти казват ти от Франкфурт, Мюнхен или Истанбул ли си, ако пристигаш със съответните полети и никой не ти иска нито бордни карти, нито проверява някъде от къде идваш реално.

 

П.С. Малко офтопик по отношение на Министерство на здравеопазването - ТУК

Всъщност говорим за проблем, на летището за смяна и ако то няма транзитна зона.

Влизането  в България е друг въпрос и освен с късмет, може да се ползва възможността да влизане от държава, която е "зелена" /Румъния и т.н./.

Има и други варианти, но всеки е на собствен риск.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Таньо каза:

Всъщност говорим за проблем, на летището за смяна и ако то няма транзитна зона.

Влизането  в България е друг въпрос и освен с късмет, може да се ползва възможността да влизане от държава, която е "зелена" /Румъния да кажем/.

Да, прав си. Понякога може да се окаже, че на летището за смяна има по-благоприятна ситуация, отколкото в България, но може и да е обратно. Зависи от къде идваш и как третират полета.

Давам пример с Кипър, ако идваш от Кипър в доста европейски страни си влизаш с ЕU Digital Certificate и после може да се прибереш към България от зелена такава държава, но в България ако влезеш директно от Кипър знаем какви са настоящите изисквания.

Връзка към коментар
преди 37 минути , DenitsaS каза:

Сега се обадих във външно министерство - казаха, че при транзит се гледа началната точка и в коя зона попада тази държава, а не транзитната. 

Да, но по дефиницията транзит е когато не влизаш в държавата, а седиш само в транзитната зона. Което за прекачване през Лутън и Станстед не се случва. А дали ще обърнат внимание или да кажеш, че идваш от Исландия е достатъчно е съвсем друг въпрос.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, EliDion каза:

Утре вечер или в другиден сутринта ще пиша подробности за Румъния. Но според заповедта не би трябвало да има проблеми. Аз съм с ваксина, но ще прибирам приятел без нищо.

Няма проблеми, нищо не проверяват на скоро пътувахме до там и обратно с кола.

Връзка към коментар
На 20.07.2021 г. в 8:50, jul каза:

Има си го изрично и в последната заповед, с Румъния влизаме-излизаме без нищо на реципрочен принцип. 

На няколко места прочетох, че на границата румънците могат да поискат  доказателства относно "наложителността на пътуването". Някой може ли да сподели от опит? Дали има вариант да те върнат ако преценят, че пътуването не е крайно наложително?

Връзка към коментар
преди 9 минути , Alexander каза:

Кои са тези места?

Доста абсурдно ми се струва и не го вярвам.

Едното място е сайтът на Министерството на външните работи на Република България, където е написано "Възможно е на ГКПП от граничните служби да бъдат поискани разяснения и доказателства относно наложителна причина за пътуване." https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/romania 

 

Другото място е сайтът на Министерството на външните работи на Република Румъния, където е написано "Upon entry into Romania, proof of the necessity of the journey in the context of the pandemic must be made.https://www.mae.ro/en/node/30320 

 

Сега вярваш ли?

Връзка към коментар
преди 13 минути , tonik каза:

Едното място е сайтът на Министерството на външните работи на Република България, където е написано "Възможно е на ГКПП от граничните служби да бъдат поискани разяснения и доказателства относно наложителна причина за пътуване." https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/romania 

 

Другото място е сайтът на Министерството на външните работи на Република Румъния, където е написано "Upon entry into Romania, proof of the necessity of the journey in the context of the pandemic must be made.https://www.mae.ro/en/node/30320 

 

Сега вярваш ли?

Не разбира се. Вземи да четеш всичко, не избирателно. Цитираното от теб е част от текста по точка 3 или касае транзитно преминаващите.

 

3. Транзитно преминаване /PRC тест/антигенен тест/свободно /до колко часа/ транзитни коридори.

- Транзитно преминаване е свободно (с изключение на пристигащите от Великобритания, Бразилия, Непал и РЮА – за тях важат изискванията по-горе);
- Транзитът трябва да се осъществи в рамките на 24 часа след влизане в Румъния;
- Пътуването е по определите транзитни коридори (съгласно картата: https://cutt.ly/ljRqgZ2 );
- Възможно е при влизане в страната граничните служби да поискат разяснения и доказателства относно целта на пътуване до крайната държава (разрешение за престой, договор за работа, необходими документи за преминаване през следващите държави и пр.).

 

 

А по-нагоре е написано това, което те интересува, освен, ако няма да влизаш от България към Румъния.

 

1. Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:

 

 

Ако българските граждани влизат в Румъния от България или друга държава от „зелена зона“
България е включена в списъка с държави от т.нар. „зелена зона“, за пътуващите от които влизането в Румъния е свободно – не се налага карантина и не се изисква представяне на негативен резултат от RT-PCR или други документи.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 19.07.2021 г. в 14:20, Capitan Morgan каза:

Дано да ги преместят за Дубай, че има доста билети от форума с продължение към Манила и поне трансфера да се спести 😄

Все по невероятно ми изглежда да го бъде това пътуване.

А Филипините са затворени в момента, нали?

Връзка към коментар
На 16.07.2021 г. в 19:40, blueriver каза:

Благодаря,не се бях сетила за това. Надявам се да успея да се прибера.

Здравейте,прибрахте ли се от Болоня? Днес имаше много свободни места на полета,мислихме да останем още няколко дни ,но следващия полет беше по 150 евро на човек ,та се прибрахме се. Погледнаха ни внимателно сертификатите за ваксини ,за дъщеря ни дори не питаха на колко е години.

Връзка към коментар

Италианците да не останат по-назад - и те въвеждат green pass за пътуване, ресторанти (засега на закрито), и тн. -  новия указ утре 

https://www.corriere.it/politica/21_luglio_21/green-pass-obbligatorio-nuovo-decreto-72faa122-e993-11eb-94c9-3e2e13e36d00.shtml?refresh_ce

а тъкмо се бях настроил да ходя на най-различни места, вкл. и концерт,

 

Тъпо, много тъпо

 

  • Харесвам 6
  • Шок 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Сертификатът за ваксинация  на американците е за чудо и приказ.
Не го снимах, но представлява картонче колкото кутия цигари, като всичко е написано на ръка.

Няма кодове, няма печати няма нищо..

дори приятелката ми се е чудила много  дали ще мине с това картонче на влизане в Европа, но е минала успешно.

 

  • Харесвам 5
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 51 минути , moli84 каза:

Здравейте,прибрахте ли се от Болоня? Днес имаше много свободни места на полета,мислихме да останем още няколко дни ,но следващия полет беше по 150 евро на човек ,та се прибрахме се. Погледнаха ни внимателно сертификатите за ваксини ,за дъщеря ни дори не питаха на колко е години.

Да,имаше овърбукинг,но ни качиха,двама души чакахме.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 5 часа, Alexander каза:

Не разбира се. Вземи да четеш всичко, не избирателно. Цитираното от теб е част от текста по точка 3 или касае транзитно преминаващите.

 

3. Транзитно преминаване /PRC тест/антигенен тест/свободно /до колко часа/ транзитни коридори.

- Транзитно преминаване е свободно (с изключение на пристигащите от Великобритания, Бразилия, Непал и РЮА – за тях важат изискванията по-горе);
- Транзитът трябва да се осъществи в рамките на 24 часа след влизане в Румъния;
- Пътуването е по определите транзитни коридори (съгласно картата: https://cutt.ly/ljRqgZ2 );
- Възможно е при влизане в страната граничните служби да поискат разяснения и доказателства относно целта на пътуване до крайната държава (разрешение за престой, договор за работа, необходими документи за преминаване през следващите държави и пр.).

 

 

А по-нагоре е написано това, което те интересува, освен, ако няма да влизаш от България към Румъния.

 

1. Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:

 

 

Ако българските граждани влизат в Румъния от България или друга държава от „зелена зона“
България е включена в списъка с държави от т.нар. „зелена зона“, за пътуващите от които влизането в Румъния е свободно – не се налага карантина и не се изисква представяне на негативен резултат от RT-PCR или други документи.

 

Моля да не ме учиш какво точно ме интересува и да си спестиш спама по теми, по които не можеш да допринесеш с нещо.

Цитираният от мен текст не е част от т. 3, а от точка 1, която е озаглавена "Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани".

Моля някой, който е влизал в Румъния през последните 3 седмици да сподели дали на границата са му задавали въпроси относно целта/наложителността на пътуването му.

Благодаря!

Връзка към коментар
преди 11 минути , tonik каза:

Моля да не ме учиш какво точно ме интересува и да си спестиш спама по теми, по които не можеш да допринесеш с нещо.

Цитираният от мен текст не е част от т. 3, а от точка 1, която е озаглавена "Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани".

Моля някой, който е влизал в Румъния през последните 3 седмици да сподели дали на границата са му задавали въпроси относно целта/наложителността на пътуването му.

Благодаря!

Никой нищо не пита,на влизане искат талон на колата,на излизане Бг митничарите питат откъде идваш.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За пътуването ми в петък до Рим, уиз ми пратиха освен Plf, който е ясен и вече попълних, още една форма - SELF-DECLARATION FORM FOR TRAVEL TO ITALY FROM ABROAD - Microsoft Word - Modulo rientro sintetico 05 marzo 2021_ENG .docx (esteri.it)

Трябва ли да попълвам и нея? Аз съм ваксинирана и от това, което пише в тази форма не попадам никъде. Трябва да отбележа къде ще правя тест, а аз няма въобще да правя такъв. Въобще тая форма ми се вижда неактуална... Някой попълвал ли я е и искат ли я?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 36 минути , mary_shery каза:

За пътуването ми в петък до Рим, уиз ми пратиха освен Plf, който е ясен и вече попълних, още една форма - SELF-DECLARATION FORM FOR TRAVEL TO ITALY FROM ABROAD - Microsoft Word - Modulo rientro sintetico 05 marzo 2021_ENG .docx (esteri.it)

Трябва ли да попълвам и нея? Аз съм ваксинирана и от това, което пише в тази форма не попадам никъде. Трябва да отбележа къде ще правя тест, а аз няма въобще да правя такъв. Въобще тая форма ми се вижда неактуална... Някой попълвал ли я е и искат ли я?

Не я попълвай не ти трябва. Само plf онлайн дето е. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

 Малко стара информация (от 13.07) за пътуването ни от България през Гърция и Унгария до Исландия, но може на някой да е полезна:

- България - Гърция с кола - проверка само на личните карти, нищо друго не ни поискаха

- Солун - Будапеща - с  WIZZ - проверка на сертификата за ваксинация + баркода за Исландия, че го имаме + бордната карта за Исландия + подробни обяснения, че няма да излизаме от летището и колко часа престой имаме. Всичко това по 2 пъти

- Будапеща - Исландия - полет с WIZZ и отново проверка на всичко

- при кацането в Исландия - проверка на баркод + сертификат (но от 26.07 и тест ще искат вече)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 16 часа, tonik каза:

На няколко места прочетох, че на границата румънците могат да поискат  доказателства относно "наложителността на пътуването". Някой може ли да сподели от опит? Дали има вариант да те върнат ако преценят, че пътуването не е крайно наложително?

При кацане в Букурещ едни приятели доста строго са ги питали защо нямат ваксина още и са изчакали последни на опашката, които са били неваксинирани 🙂

  • Харесвам 1
  • Шок 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 4
Връзка към коментар

Дойдох си от Бари, ако някой си идва от там и чете, да иде поне 3ч преди полета! Опашката за проверка на документите (на чекин бюрата) отне само 2ч, каките черяха на ръка всеки цертификат и документ проверчват колко дози имате, дали е след 14 дена след 2-ра доза, дали теста не навдишава часовете.....мъка.....после скенери едвам не изпуснах полета!

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Добре, аз винаги се чудя дали да ходя на чек-ин гише в чужбина като съм само с ръчен багаж или направо на secuirty. В София е ясно - не те пускат към скенерите, без да си минал през гише. За чужбина обаче как стои въпросът? Има ли възможност да те пуснат до гейта и на гейта да ти кажат: "Съжаляваме, не сте минали през чек-ин гише за проверка на документите, нищо, че сте българи - няма да ви пуснем на борда". Може би заради този ми страх всеки път се редя (може би безсмислено) на опашките за чек-ин.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.