Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Как тълкувате т.10 от Заповедта?

 

10. Всички лица, на които е разрешено влизането в страната по т. 2, и които пристигат от държави и територии в Африка се поставят под карантина за срок от 10 дни в дома или в друго място за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава, с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или оправомощен от него заместник-директор. За тези лица не се прилага изискването по т. 5.

 

Може да се тълкува всички лица по т.2 (там вкл. и ЕС), както и лица пристигащи от Африка.  Или лица по т.2, пристигащи от Африка?

Ужасно е написано... Ако е първият вариант, тогава трябва карантина и за ЕС.

Връзка към коментар
преди 46 минути , Diana Doncheva каза:

Как тълкувате т.10 от Заповедта?

Може да се тълкува всички лица по т.2 (там вкл. и ЕС), както и лица пристигащи от Африка.  Или лица по т.2, пристигащи от Африка?

Ужасно е написано... Ако е първият вариант, тогава трябва карантина и за ЕС.

Има се предвид, че всички лица, посочени в т. 2, които пристигат от Африка... Тоест не ги разглеждайте алтернативно, като взаимноизключващи се тези две обстоятелства, за наличието на всяко едно от които настъпват описаните последици. В случая трябва да са налице и двете обстоятелства, за да настъпят последиците - тоест лицата да са лица по т. 2 и да пристигат от Африка. Ако пристигат от друго място, не се прилагат описаните последици. Използван е само съединителният съюз „И“, тоест – тук следва да е налице кумулативност 🙂 Ако беше използван съюзът "или", който е от категорията на простите, разделителни съюзи и не води до кумулация, тогава вече положението щеше да е различно 🙂  Е, това си е мое тълкувание, разбира се, но предполагам, че това е имал предвид творецът 🙂 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 13 часа, antea каза:

11. Карантината на лицата по т. 10 се отменя с изтичане на срока по т. 10 и отрицателен резултат от проведено на 10-тия ден от карантината изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19.

Като цяло разбирам каква е идеята на новата заповед, но по-тъпо написан текст отдавна не бях виждал. Очевидно някой много е бързал.

 

Никъде не прочитам за нещо "задължително", което ме навежда на интересен въпрос. Какво точно се случва, ако на 10-ия ден от прибирането от Африка НЕ си направиш тест, оставаш в карантина доживот ли?

  • Харесвам 11
  • Смея се 10
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 6 минути , Георги Матеев каза:

Какво точно се случва, ако на 10-ия ден от прибирането от Африка НЕ си направиш тест, оставаш в карантина доживот ли?

Поне ще имаш възможност да си оправиш снимките на спокойствие 😃

 

Майтапа настрана,в другите държави дадени мерки се обсъждат поне половин месец по-рано, нашите другия път поне като пускат заповед да я забавят ден/два докато изчистят всички неясноти, а не в следващите 5 дена, да се променя по 10 пъти.

  • Харесвам 3
  • Смея се 5
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 18 минути , Мирослав Василев каза:

Поне ще имаш възможност да си оправиш снимките на спокойствие 😃

 

Майтапа настрана,в другите държави дадени мерки се обсъждат поне половин месец по-рано, нашите другия път поне като пускат заповед да я забавят ден/два докато изчистят всички неясноти, а не в следващите 5 дена, да се променя по 10 пъти.

Вероятно и тогава няма да ми стигне времето, отдавна съм отказал да се боря с 2-терабайтовия хард със снимки. Може би като се пенсионирам... 🙂

 

Иначе какво обсъждане те гони, в банановите демокрации такова чудо няма. Все пак да се радваме на предстоящите избори, че ако не бяха те отдавна щяха генерално да са ни забранили туризма по пример от Великобритания и Белгия.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 10 часа, master_of_germs каза:

Ами за нигерийски и южноафрикански. А Южноафриканският го има в повечето страни от субсахарска африка, които са си играли да го потърсят. Основно Мозамбик, Замбия и Ботсуана, но и на север до Кения включително. Танзания, естенствено, не изследва. Мисля също, че и в Кот'дИвоар и Гвинея от западноафриканските беше засечен. Но въпросът е, че е докладван и във всички други континенти вече, включително в Австрия имаше взрив от около триста случая. В Израел също. Даже в Румъния има два доказани случая. ТА си прав, че ако ще е карантина, трябва да е не само за Африка. Но тука вече се намесва политиката, щото нали - ЕС... 😕 Мисля, че заради съобщения от съседни на Танзания държави, които са засекли южноафрикански вариант на прибиращи се от Танзания става част от данданията. Но не претендирам да следя активно, какво става в Африка. 

А моля, моля, за първи път ЕС не е виновен. Аз примерно сега разглеждам за Уганда полети, понеже Уганда в Германия дори не се води рискова зона. Т.е. на връщане нямам карантина, дори не ми е нужен тест. Т.е. пътувам си както преди. Само дето април май не става времето там 😞

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз бях останал с впечатлението, че някой, който е доказано заразен, след 10 дни карантина е свободен и без отрицателен PCR тест. Това така ли е?

Ако това е така, не е ли мега странно човек, който просто е посетил някоя държава на един огромен континент да е по-опасен от доказано заразен?

П. П. Сега прочетох едно мнение в ковид темата - 14 дни била карантината за заразен. Т. е. с 4 повече. 10 била за член на семейството/ контактен. Но след 10 дни контактния има ли нужда да покаже отрицателен тест, за да е свободен? В такъв случай посетил някоя от много африкански държави се счита за по-опасен от доказано контактен.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 19 минути , Георги Матеев каза:

Като цяло разбирам каква е идеята на новата заповед, но по-тъпо написан текст отдавна не бях виждал. Очевидно някой много е бързал.

 

Никъде не прочитам за нещо "задължително", което ме навежда на интересен въпрос. Какво точно се случва, ако на 10-ия ден от прибирането от Африка НЕ си направиш тест, оставаш в карантина доживот ли?

прав си, че е глупаво формулирано, защото по този начин излиза ,че ако си направиш тест на 11-ти или на 20-ти ден пак формално не изпълняваш двете кумулативни условия за вдигане на карантината

можеше да бъде нещо от сорта, че карантината се вдига след изтичане на 10-дневен срок и представяне на отрицателен резултат от тест, направен не по-рано от десетия ден

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 11 минути , ivailo_radev каза:

Аз примерно сега разглеждам за Уганда полети, понеже Уганда в Германия дори не се води рискова зона. Т.е. на връщане нямам карантина, дори не ми е нужен тест. Т.е. пътувам си както преди. Само дето април май не става времето там 😞

Ако звездите са казали ще ходя в Уганда края на юни (тогава времето е топ). Поне съм заявил такова намерение с билет 🙂 Идва ли ви се?

 

Сама по себе си новата заповед не би ме спряла. Ще почина 10 дни след връщане в България, не е голяма драма.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 9 минути , Георги Матеев каза:

Ако звездите са казали ще ходя в Уганда края на юни (тогава времето е топ). Поне съм заявил такова намерение с билет 🙂 Идва ли ви се?


И аз смятам да ходя в Уганда края на юни, с още 4-5 човека. Ама да видим с тази заповед какво ще се случи. Това пътешествие го оглагаме няколко пъти от април миналата година. Имам купен билет с етиопците, който ужким мога да презаверя до края на 2021 г.

Освен това едно мащабно 25-дневно ходене до Намибия, Зимбабве и Ботсвана за август - септември съм планирал.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 7 минути , Георги Матеев каза:

Ако звездите са казали ще ходя в Уганда края на юни (тогава времето е топ). Поне съм заявил такова намерение с билет 🙂 Идва ли ви се?

 

Сама по себе си новата заповед не би ме спряла. Ще почина 10 дни след връщане в България, не е голяма драма.

Идва ми се и още как, само в моментната ситуация ми е доста далечно за заявяване на отпуска. Иначе Уганда за мен е от най-лесните държави в момента, понеже нямам никакви ограничения на връщане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз само да попитам относно т.12 :

 

12. По смисъла на тази заповед държавата (територията), от която лицето пристига, е държавата (територията) - начална точка на неговото отпътуване, независимо от престой или пребиваване, свързан с транзитното му преминаване през други държави по време на придвижването му.

 

Това осначава ли че ако билета ми е да речем Франкфурт - Занзибар (10 дни) - София , то начална точка на моето пътуване се води Германия  :scratch_one-s_head::grin:

 

( Аз просто транзитно престоявам в Занзибар 10 дни )

 

  • Смея се 16
Връзка към коментар
преди 2 минути , funny каза:

Аз само да попитам относно т.12 :

 

12. По смисъла на тази заповед държавата (територията), от която лицето пристига, е държавата (територията) - начална точка на неговото отпътуване, независимо от престой или пребиваване, свързан с транзитното му преминаване през други държави по време на придвижването му.

 

Това осначава ли че ако билета ми е да речем Франкфурт - Занзибар (10 дни) - София , то начална точка на моето пътуване се води Германия  :scratch_one-s_head::grin:

 

( Аз просто транзитно престоявам в Занзибар 10 дни )

 

Абе не мисля, че така ще го тълкуват точно 😄

Връзка към коментар
преди 10 минути , ivailo_radev каза:

Абе не мисля, че така ще го тълкуват точно 😄

Абе то както каза @Eva eva ние не знаем "какво е имал предвид творецът " и как си го тълкува, но по важното по начина по който го е  сътворил юридически дали това означава ?

 

ПП. И айде честита ни годишнина на цялата тази лудост в БГ :wacko:

  • Харесвам 4
  • Смея се 5
Връзка към коментар

Ама моля ви се, да не си мерим "лудостта" на сътворенията, че Англия ще бие всеки път. Не можете дори да си представите какви велики идеи може да се краднат за България от тукашните *?&$#+ 

 

- Хотелската карантина: не можеш да излизаш въобще от стаята 10 дни (дори на затворниците им се полагат разходки на въздух), сумата изобщо да не коментирам... А преди време съчувствах на едни познати в 14-дневна карантина в Нова Зеландия, че ги пускаха навън веднъж на 3 дни за по 45 минути, семейство с две малки деца

- Тестването на 2-ри и 8-ми ден: ако си го направя на частно, ще ми излезе хем по-евтино, хем по-бързо; има уловка в правилата, че карантината ти свършва 10-тия ден, но само ако имаш негативен резултат, да, ама тестът от ден 2 го чакахме близо 5(!) дни, два дни само го "доставяха" на лабораторията от "приоритетни" пощенски кутии и още 2 дни и половина го тестваха...

- Великата им схема "test to release", при която можеш да си направиш тест в частна лаборатория и да се освободиш от карантината на 6-тия ден (ако не ти се е паднала неделята, и ако не се туткат, разбира се); да, ама да не си помисли някой, че това те освобождава от теста на 8-мия ден, дабеда... Аз това още не мога да го проумея, някой ако може да ми обясни...

- За децата уж нямаше да искат тестове за под 11 годишни, ама как ще се лишат, нали трябва да пълнят хазната от някъде, все пак е брекзит, тихомълком го въведоха и това... Само под 5-годишните са спасени.

- И да не посмее човек да му стане нещо с полета или със здравето, кой дал, дал парите, тези *&$+#" пари не връщат, "non-refundable" и точка. 

Ще ми ходят те по туризъм, ха! 

 

Същевременно наели бедни хорица да звънят по телефона да ти обясняват правилата и не знам на бройка ли им плащат, ама това скоропоговорките ряпа да ядат... Ами те били длъжни да го издекламират, нищо че ти си прочел всяка буква, щото иначе изобщо не можеш да влезеш в страната... Отделно те засипват с смеси, имейли и приложения. Да не говорим, че откакто си дадох телефона по техните сайтове с формуляри и простотии, се скъсват да ми звънят разни скамове, не знам дали е случайно... 

  • Харесвам 8
  • Шок 6
Връзка към коментар
преди 25 минути , searus каза:

Ама моля ви се, да не си мерим "лудостта" на сътворенията, че Англия ще бие всеки път. Не можете дори да си представите какви велики идеи може да се краднат за България от тукашните *?&$#+ 

 

- Хотелската карантина: не можеш да излизаш въобще от стаята 10 дни (дори на затворниците им се полагат разходки на въздух), сумата изобщо да не коментирам... А преди време съчувствах на едни познати в 14-дневна карантина в Нова Зеландия, че ги пускаха навън веднъж на 3 дни за по 45 минути, семейство с две малки деца

- Тестването на 2-ри и 8-ми ден: ако си го направя на частно, ще ми излезе хем по-евтино, хем по-бързо; има уловка в правилата, че карантината ти свършва 10-тия ден, но само ако имаш негативен резултат, да, ама тестът от ден 2 го чакахме близо 5(!) дни, два дни само го "доставяха" на лабораторията от "приоритетни" пощенски кутии и още 2 дни и половина го тестваха...

- Великата им схема "test to release", при която можеш да си направиш тест в частна лаборатория и да се освободиш от карантината на 6-тия ден (ако не ти се е паднала неделята, и ако не се туткат, разбира се); да, ама да не си помисли някой, че това те освобождава от теста на 8-мия ден, дабеда... Аз това още не мога да го проумея, някой ако може да ми обясни...

- За децата уж нямаше да искат тестове за под 11 годишни, ама как ще се лишат, нали трябва да пълнят хазната от някъде, все пак е брекзит, тихомълком го въведоха и това... Само под 5-годишните са спасени.

- И да не посмее човек да му стане нещо с полета или със здравето, кой дал, дал парите, тези *&$+#" пари не връщат, "non-refundable" и точка. 

Ще ми ходят те по туризъм, ха! 

 

Същевременно наели бедни хорица да звънят по телефона да ти обясняват правилата и не знам на бройка ли им плащат, ама това скоропоговорките ряпа да ядат... Ами те били длъжни да го издекламират, нищо че ти си прочел всяка буква, щото иначе изобщо не можеш да влезеш в страната... Отделно те засипват с смеси, имейли и приложения. Да не говорим, че откакто си дадох телефона по техните сайтове с формуляри и простотии, се скъсват да ми звънят разни скамове, не знам дали е случайно... 


Бих предложил при възможност в сайта да се въведе и икона за реакция "Сълзи - мъка - страдание". Предполагам, че с течение на времето ще става все по-актуална и нужна. Аз чистосърдечно щях да я използвам за този пост.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , FlyTraveler каза:


Бих предложил при възможност в сайта да се въведе и икона за реакция "Сълзи - мъка - страдание". Предполагам, че с течение на времето ще става все по-актуална и нужна. Аз чистосърдечно щях да я използвам за този пост.

Предложих го вече това , но беше отхвърлено

Връзка към коментар

Аз го написах по-скоро с цел да ви развеселя трагикомично, да се види, че има винаги по-зле. Към това добавете и 7-часовите опашки на Хийтроу и може официално да почнем докторантура на тема "как са успели изобщо да станат толкова Great", хаха, с това те посрещат на летището, на едни екранчета написали с едни дребни букви 'Welcome to GREAT Britain', ама така, че от цялото нещо виждаш само GREAT и ти става едно хубавооо 🤣

  • Смея се 11
Връзка към коментар
преди 5 часа, Георги Матеев каза:

Все пак да се радваме на предстоящите избори, че ако не бяха те отдавна щяха генерално да са ни забранили туризма по пример от Великобритания и Белгия.

Ами ние тук си страдаме, никакви полети с цел туризъм до 17 Май. Тогава ще се решава кое и как. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, zon каза:

Те специално сложиха изборите на католическият Великден за да отидат българите 

 Много политически ще стане, но все пак това го дъжим на президента. Как ги избираме....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте, имам един организаторен въпрос. С един мой приятел ще ходим в Танзания, като се срещаме първо двамата на летището във Франкфурт(аз живея в Германия, той в България). Ще лети най-вероятно с Луфтханза до Франкфурт, който полет е доста ранен. След което ще хващаме полет с катарците доста по-късно. Въпросът ми е има ли право да излезе от безмитна зона или поради мерките и задължителната карантина в Германия за пристигащи от България е по-добре да стои в безмитна и там да се срещнем? 

Връзка към коментар

 

Европейската комисия заяви в събота, че ще разкрие предложението си за "цифрови зелени сертификати" следващата седмица. Брюксел определи сертификатите като "цифрово доказателство, че човек е бил ваксиниран срещу COVID-19, възстановил се е от COVID-19 или има отрицателен резултат от теста".

"Целта е да се улесни безопасното свободно движение на граждани в ЕС", обясни комисията.

 

https://trafficnews.bg/sviat/ot-ek-predlozhenie-vaksinatsionen-pasport-205124/

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

Хайде да го правят, че така ми е омръзнало това стоене на едно място.... Има толкова не посетени красоти, дори в близките околности. Това безумие с карантина след влизане в дадена държава.... 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

А каква е логиката да искат тези които имат антитела , да покажат и задължително предишен положителен тест ?

Като имаш антитела не е ли все едно дали ги имаш от ваксина, прекаран КОВИД или .... "по рождение" да речем ?

  • Харесвам 13
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.