Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 2 минути , Eva eva каза:

Да, ние може би/евентуално/ако минем между капките ще летим на 01.04 за Доминикана. Не съм говорила с ТА, не мисля, че могат да ми кажат каквото и да е в момента. Ще изчакам официалната заповед на министъра. Доколкото разбрах от брифинга ограниченията ще са за 10 дни - тоест до края на месеца, което лично на мен не ми помага особено 🙂 

Стискаме палци ама аз лично не очаквам това да е само за 10 дни :wacko:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 минути , funny каза:

Стискаме палци ама аз лично не очаквам това да е само за 10 дни :wacko:

И аз така. Да не стане по-лошо само, например да забранят напълно несъществени пътувания 🙂  

Сега си погледнах - имам сключен договор за туристическо пътуване. Ако някой реши, че това е извън обхвата на забраната, аз нямам нищо против 🙂 Явно до последно няма да е ясно. Аз, лично, за 8 минути мога да си стегна багажа 😄 

Все пак - да изчакаме заповедта, да видим точните текстове и докога ще са ограниченията. Няколко пъти вече се получава на брифингите да говорят едни неща, след това да излязат официално малко по-различни текстове. 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 59 минути , Eva eva каза:

Да не стане по-лошо само, например да забранят напълно несъществени пътувания 🙂 

БЪРЗО СИ ВЗЕМИ ДУМИТЕ ОБРАТНО! :vinsent: :grin:

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 8
Връзка към коментар

Според човека от нашата ТА, днес се чух с него каза, че карантината от Африка уж другата седмица щяла да падне. Аз говорих с него, за да питам мога ли да прехвърля от Тунис за Египет, ако освободят само Египет. Каза, че може нямало проблем, само ако има разлика в цените съответно се доплаща или ти връщат. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 52 минути , Георги Матеев каза:

БЪРЗО СИ ВЗЕМИ ДУМИТЕ ОБРАТНО! :vinsent: :grin:

Взимам, взимам 🙂 Ама така май по-добре, а? Да се подготвим за най-лошото, пък, ако вземе да литнем какъв кеф ще е 🙂 

 

преди 8 минути , BlackArt77 каза:

Според човека от нашата ТА, днес се чух с него каза, че карантината от Африка уж другата седмица щяла да падне. Аз говорих с него, за да питам мога ли да прехвърля от Тунис за Египет, ако освободят само Египет. Каза, че може нямало проблем, само ако има разлика в цените съответно се доплаща или ти връщат. 

Хич не вярвам на такива приказки. Той, министърът, не знае какво ще реши утре, а какво остава човекът от ТА да знае какво ще решат след седмица. Не бих им вярвала хич. Лично мнение, разбира се. Все пак е хубаво, че са гъвкави.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 2 минути , Eva eva каза:

Той, министърът, не знае какво ще реши утре, а какво остава човекът от ТА да знае какво ще решат след седмица. Не бих им вярвала хич. Лично мнение, разбира се. 

Той министърА, дори и да има потенциал да решава сам ( още не знаем) , то никой не го оставя , та... няма как и той да е наясно какво ще "реши" утре.

  • Харесвам 11
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Eva eva каза:

Хич не вярвам на такива приказки

Не му повярвах дори и за секунда. Интересуваме ме единствено доколко са гъвкави и мога ли да включа и план С. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, tch каза:

Някой пътувал ли е наскоро към Германия? В момента по буквата на техния закон България не попада сред страните с най-висок риск. И съответно трябва да представиш отрицателен PCR-тест едва 48 часа след влизането в страната (за разлика от хората пребивавали в по-високорискови страни). Някой проверявал ли дали на практика е възможно или пак има някой недоразбрал (гранични служби или авиокомпания) и изискват отрицателен тест още на българска земя.

Пропускаш десетдневна карантина,поне за Бавария.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Радо каза:

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/03/18/zapoved173.pdf

 

т.16

 

edit:

Гледам, че онази безумната с Африка не е отменена. ....

А и ни секнаха и вътрешния туризъм по спа хотелите :angry2: :

 

11. Преустановяват се посещенията в самостоятелните и прилежащите към места за настаняване балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , funny каза:

А и ни секнаха и вътрешния туризъм по спа хотелите :angry2: :

 

11. Преустановяват се посещенията в самостоятелните и прилежащите към места за настаняване балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове.

Обаче Икеа и Джъмбо остават 🙂

ако не друго - поне нови шкафове , лампи, шампоани, играчки и какво ли още не 😉 

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 18 минути , Радо каза:

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/03/18/zapoved173.pdf

 

т.16

 

edit:

Гледам, че онази безумната с Африка не е отменена. ....

Няма как да я отменят онази (заповед РД-01-167 /12.03.2021) , в нея са всички правила за влизане в България. Чакаме да я изменят в безумната й част.

Връзка към коментар
преди 11 минути , Радо каза:

Обаче Икеа и Джъмбо остават 🙂

ако не друго - поне нови шкафове , лампи, шампоани, играчки и какво ли още не 😉 

Дали?

 

15. Преустановяват се посещенията в магазините с нетна търговска площ над 300 кв. м., предлагащи нехранителни стоки.Нетна търговска площ е площта в съответния търговски обект, в т.ч. щандовете, която е достъпна за клиентите.Забраната не се отнася за магазини (хипермаркети и супермаркети), предлагащи предимно хранителни стоки.

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Victoria каза:

Дали?

 

 

преди 7 минути , Victoria каза:

Забраната не се отнася за магазини (хипермаркети и супермаркети), предлагащи предимно хранителни стоки.

Току-виж Икеа изнесли сьомгата и кюфтенцата из целия магазин... :girl_crazy:

  • Браво 1
  • Смея се 17
Връзка към коментар
преди 4 минути , Victoria каза:

Дали?

 

15. Преустановяват се посещенията в магазините с нетна търговска площ над 300 кв. м., предлагащи нехранителни стоки.Нетна търговска площ е площта в съответния търговски обект, в т.ч. щандовете, която е достъпна за клиентите.Забраната не се отнася за магазини (хипермаркети и супермаркети), предлагащи предимно хранителни стоки.

Не съм обърнал внимание на това, тъй като прегледах заповедта диагонално.

Във всеки случай, имаме 3 дни докато мерките, спасяващи ни от 3тата вълна влязат в сила... 😀

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Съвсем незадълбочено се опитах да потърся информация за това какво е закупуване на пакет, включващ чартърен полет и нощувки в хотел, тоест т.н. пакетно пътуване и дали всъщност не представлява "групово туристическо пътуване с организиран транспорт в чужбина" по смисъла на т. 16 от Заповед № РД-01-173/18.03.2021 г. Явно и при предната забрана /есента/  е имало спорове, жалби и проверки по този въпрос. Единствено това намерих като информация, предполагам, че и сега казусът ще се реши по същия начин /мое мнение, разбира се/:

"Няма проблем в провеждането на туристически пътувания с чартърни полети, казаха от Министерството на туризма и от Министерството на здравеопазването. “Чартърният полет е начин на придвижване до желана цел, при който следва авиокомпанията да прилага противоепидемични мерки, както при редовните полети, които не са забранени, а ползването на туристически услуги, предоставени от туроператор, туристически агент или самостоятелно избрани от уеб сайтове, е индивидуален избор на пътниците”, обясниха от Министерството на туризма."

https://www.abcnews.bg/bg/news/16127970871849/zapochva-proverka-na-chartarite 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, BlackArt77 каза:

Според човека от нашата ТА, днес се чух с него каза, че карантината от Африка уж другата седмица щяла да падне. Аз говорих с него, за да питам мога ли да прехвърля от Тунис за Египет, ако освободят само Египет. Каза, че може нямало проблем, само ако има разлика в цените съответно се доплаща или ти връщат. 

План В: питай ги за полетните разписания, за да летиш за Тунис по план, прибираш се до София, но не излизаш от летището, мяташ се на полета до Египет и там си правиш от тестовете на място за 30$, които излизат за 12-24 часа макс. Докато станат ротациите и то ще се проясни небето от десетдневната карантина за Африка 🙂

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , Eva eva каза:

Съвсем незадълбочено се опитах да потърся информация за това какво е закупуване на пакет, включващ чартърен полет и нощувки в хотел, тоест т.н. пакетно пътуване и дали всъщност не представлява "групово туристическо пътуване с организиран транспорт в чужбина" по смисъла на т. 16 от Заповед № РД-01-173/18.03.2021 г. Явно и при предната забрана /есента/  е имало спорове, жалби и проверки по този въпрос. Единствено това намерих като информация, предполагам, че и сега казусът ще се реши по същия начин /мое мнение, разбира се/:

"Няма проблем в провеждането на туристически пътувания с чартърни полети, казаха от Министерството на туризма и от Министерството на здравеопазването. “Чартърният полет е начин на придвижване до желана цел, при който следва авиокомпанията да прилага противоепидемични мерки, както при редовните полети, които не са забранени, а ползването на туристически услуги, предоставени от туроператор, туристически агент или самостоятелно избрани от уеб сайтове, е индивидуален избор на пътниците”, обясниха от Министерството на туризма."

https://www.abcnews.bg/bg/news/16127970871849/zapochva-proverka-na-chartarite

Щом в новата заповед, която публикуваха днес в 20:00 ч не са забранили несъществените пътувания и няма да има КППта като миналата пролет, няма да да има проблем с чартърите.

 

Аз в момента се опитвам да гадая лъжливите овчари колко още ще удължат затварянето на детските градини след 31.3, за да си натъкмя една евакуация на топло с агенция. Покрай всички слухове вече залагам стотачка за PCR тест, че предизборно за Египет ще отпадне десетдневната карантина, а на местно ниво, че до Великден пак ще работят само ресторантите към хотелите. 😕

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 10 часа, chandni каза:

 

Току-виж Икеа изнесли сьомгата и кюфтенцата из целия магазин... :girl_crazy:

"Ресторанта" на Икеа не работи от много време. Само долу хот-дог-а работи.

Иначе ги затварят. Вчера звъннаха , да кажат че срещата която имаме насрочена за 25ти се отлага.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

https://m.dw.com/bg/от-юни-ще-имаме-имунизационен-паспорт-какво-трябва-да-знаем-за-него/a-56914843

От юни 2021 в ЕС ще бъдат издавани т.нар. имунизационни паспорти или "дигитални зелени сертификати". Какви права ни дава имунизационният паспорт? Колко дълго ще важи? Ето всичко, което трябва да знаем за него:

Кой ще получи "дигитален зелен сертификат"?

Всички хора, които живеят на територията на ЕС, както и всички онези, които искат да пътуват легално в Общността, ще получат сертификата, ако отговарят на определени условия. Националността тук изобщо не е от значение. Всички страни членки на ЕС, Швейцария, Лихтенщайн, Исландия и Норвегия се задължават да признават взаимно въпросния документ.

Какво ще удостоверява сертификатът?

Сертификатът ще удостоверява дали притежателят му е бил ваксиниран и/или дали е прекарал вече Ковид-19. Съответно документът ще дава информация за наличието на антитела в организма. В него ще фигурират и данни за това дали приносителят на сертификата е бил тестван негативно за коронавирус с един от двата признати метода - PCR-тест или антигенен бърз тест. Тестовете, направени от самия притежател у дома, не се признават за такива. Сертификатът ще бъде под формата на електронен документ с QR-код за мобилен телефон или ще се издава от националните здравни власти на хартия. Страните членки на ЕС могат да признават и китайската и руската ваксина.

Какви права ще дава "зеленият сертификат"?

Притежателите на този европейски сертификат ще могат да пътуват на територията на ЕС без да се налага да представят негативен резултат от Ковид-тест, няма да излизат в задължителна карантина и ще могат да пътуват свободно и без да посочват основателна причина. Страните членки обаче ще могат да се отклоняват от тези правила, ако се обосноват пред ЕК и съгласуват действията си с нея.

Ще играе ли сертификатът и ролята на паспорт?

Не, този документ няма да бъде заместител на валидна лична карта или задграничен паспорт. И без въпросния сертификат европейските граждани ще продължат да имат право на свободно пътуване, а в шенгенското пространство дори и без проверки по границите. Но нези, които не притежават въпросния "зелен сертификат" вероятно ще трябва да се подлагат на тестове и рискуват карантина.

Какви привилегии ще дава документът?

Всяка страна членка сама ще решава какви предимства ще дава имунизационният паспорт на неговите притежатели. В Австрия например с него ще бъде обвързано посещението на ресторант, а в Гърция - нощуването в хотел. Другите страни, сред които и Германия, все още не са приели подобни правила. Авиокомпаниите, театрите, организаторите на концерти или на други културни прояви ще могат да изискват от посетителите сертификата като условие за издаване на билет.

Как стои въпросът с пътуванията извън ЕС?

Европейската комисия полага усилия за това сертификатът да бъде признат по възможност в целия свят. Предвидено е също така в ЕС да важат имунизационните паспорти на трети страни, например тези от Израел, както и да се подкрепят идентични проекти на СЗО. По този начин ще станат възможни и пътуванията между отделните континенти.

Кога имунизационният паспорт ще влезе в сила?

Предвидено е това да се случи през юни 2021 година. Дотогава трябва да бъдат решени всички технически въпроси, свързани с новия документ. Всичките 27 страни членки плюс четирите асоциирани държави трябва да разработят паралелно своите национални сертификати, които трябва да бъдат съвместими. И понеже проектът "Имунизационен паспорт" на практика ще бъде отделен закон, въпросът трябва да премине през нормалната законодателна процедура във всяка страна членка и накрая да бъде одобрен от Съвета на ЕС и от Европейския парламент. Приемането на нови закони и внедряването им от всичките 27 страни членки може да отнеме години. Но този път това трябва да се случи в рамките на седмици.

Как ще се контролира "дигиталният зелен сертификат"?

ЕК не предвижда изграждането на стационарни или систематични контролни пунктове по националните граници, нито пък на летищата или гарите. Страните членки сами трябва да решат как да осъществяват този контрол. Едно от възможните решения гласи: внезапни проверки. Що се отнася до посещенията на културни прояви и ресторанти или пък до пътуванията със самолет, организаторите и авиокомпаниите могат да изискват от пътниците или посетителите да показват имунизационния си паспорт.

Каква валидност ще има документът?

При боледували от Ковид-19 хора документът ще важи 180 дни след излекуването, но след ваксинация валидността може да бъде удължена. Все още не е ясно колко дълго ще е валиден паспортът след ваксинация. Отрицателният тест осигурява валидност на сертификата едва от няколко часа до няколко дни. Онези, които са се ваксинирали преди месец юни 2021, също ще получат сертификата. След като СЗО официално обяви край на пандемията от Ковид-19, имунизационният паспорт ще отпадне.

Бернд Ригерт
  • Харесвам 4
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Аз едно нещо не мога да разбера...как ще се разбере в кой момент си се излекувал, че да почнат тези 180 дни да текат?!

 

Каква валидност ще има документът?

При боледували от Ковид-19 хора документът ще важи 180 дни след излекуването, но след ваксинация валидността може да бъде удължена. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам едно питане-мога ли да стигна с кола от София до Регенсбург в Германия?ПСР ще си направя,евентуално какви пречки мога да имам по пътя?

Четох че има задължителна 10 дневна карантина,мога ли да я избегна някак си?И кой ще ми я назначи евентуално тая карантина?

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.