Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 52 минути , Coo каза:

Оффтопик на темата с ваксините: Някой нещо да е чувал дали ще пада скоро 10-дневната карантина за Египет? Ха днес, ха утре, МЗ само подковава, че ще си останем затворени до средата на април. На всичкото отгоре малкото чу, че говорим за това и сега по 666 пъти на ден пита кога ще ходим на море. Гледам пакети с ТА, но ако някой знае нещо и за директните на България Еър от кога ги гласят, ще е супер да са в съвсем обозримото бъдеще. На сайта им в Египет още няма нищо за купуване.

И аз чакам за Египет да отпадне карантината.1на приятелка е ходила с кола до Истанбул и оттам с Turkish airlines.Казва,че е по на сметка от полетите с BG air.Хотела all inclusive през booking.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Все още нищо никой не е писал или казвал в медийното пространство за отпадане на карантината след връщане от Африка. В момента повече се шуми около Малдиви, което според мен си е чист опит да се отвлече вниманието от Африка.

Дано не съм лош пророк, но си мисля,че ако се промени нещо във връзка с отпадане на карантината, то ще е чак след Великден. 

Аз също живо се интересувам иначе от въпроса и следя нещата, за да знам накъде през май Тунис или Египет.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Olianata Добро е това решение определено, също така с кола София-Истанбул не е чак толкова много. Но за съжаление за нас не работи - ние сме с малко дете и пътя на един път нонстоп без да спираме няма да му понесе, всички ще се изнервим на макс още преди да сме пресекли границата, а като спираме за почивки пък става по два дни път в посока 🙂 Което не е лоша стратегия като цяло - докато се приберем до дома, от десет дни карантина ще ни остане седмица...

 

@BlackArt77 Православния или католическия? 🙂 Тя до 30.4 е заповедта, така че за нашия Великден вече няма да важи. Не очакваам, че ще я удължат след него, но PCR тестовете при обратното влизане за всички (без оглед на възрастта - в момента децата без значение от годините им не са пощадени от бъркане в носа и разходите за това) очаквам да останат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може мнението ми да заприлича на обичайното недоволство от всичко, ама би било много по-логично вместо карантина от Африка просто да се иска за всички пристигащи отрицателен тест още при бординга, а не след пристигане. Така ще се избегне и възможността да те карантинират, защото някой си в самолета е бил  позитивен...

Наясно съм, че от мен нищо не зависи, разбира се.

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Coo каза:

Православния или католическия?

Говоря за нашия Православния. Знам, че заповедта е до 30 април, но Великден е на 1ви май и не пречи въпросната заповед да бъде продължена до 10ти май. След като минат всички празници.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вчера се прибрахме от София в Киев. България беше в червената зона за влизане в Украйна тоест изисква се негативен пср тест или карантина/самоизолация 10 дни. Казвам беше, защото точно от вчера негативен тест се изисква за всеки влизащ в Украйна, без значение от коя държава идва.

На летището първо минахме през термокамера и след това служители на гранична полиция провериха дали имаме направен вече тест или не. Ако нямаш, както нас, трябва да си свалиш пред тях (ние вече си го бяхме инсталирали) приложение за смарт телефон за следене на карантината. Показахме го и ни пуснаха към КПП гишетата. Там пред служителя се въвеждат трите имена, телефонен номер и номер на паспорт. Той провери даните от паспорта и активирах пред него приложението. Веднага след гишетата има един дълъг коридор, където са организирали лаборатория за тестове. Тестът струва 1500 гривни, което е 89 лева към днешна дата. Регистрираха ни с паспортните данни, телефон и мейл и в една от кабинките ми взеха пробата. Става за 5 минути всичко. Ние минахме през магазина, че в хладилника бомба беше паднала и се прибрахме вкъщи. Там завърших регистрацията на приложението, като потвърдих геолокацията си, адреса и си правих селфи с въртене на главата в двете посоки, докато приложението каза, че снимката е ок. След това имаш 24 часа до официалното влизане в карантина. Докато си в карантина ти дават по 2 часа на ден за пазаруване, разхождане на домашен любимец, аптека и т.н. в близост до дома, като излизането се обявява в приложението. Всеки ден ти изпращат въпросник за състоянието ти и имаш директна връзка с горещата линия на МЗ. Още на сутринта имах съобщение, че тестът ми е негативен и излизам от карантина:

 

Спойлер

IMG_6656.PNG.9db6197dad44fadb542c0e21caca39c3.PNG

 

Тест може да се направи в коя и да е лаборатория в града, където по принцип тестовете са по-евтини, но не бяхме напълно сигурни колко време би отнело и затова играхме на сигурно с тестове на летището. Доста удобно решение са намерили местните.

 

  • Харесвам 19
  • Шок 2
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 31 минути , neuromancer каза:

би било много по-логично вместо карантина от Африка просто да се иска за всички пристигащи отрицателен тест още при бординга, а не след пристигане.

Това наистина намалява риска, но ето, в Англия го изискват това нещо, и от нашия полет (София-Лондон) откриха позитивни с теста на втория ден. В такъв случай пак биха наложили карантина (тя така или иначе си е задължителна тук). Едно, че тестовете не винаги показват, друго, как точно ти вземат пробата, трето, че можеш да развиеш симптоми по-късно, четвърто, че може и да си си платил на лаборанта (примерно)...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Coo каза:

Оффтопик на темата с ваксините: Някой нещо да е чувал дали ще пада скоро 10-дневната карантина за Египет? Ха днес, ха утре, МЗ само подковава, че ще си останем затворени до средата на април. На всичкото отгоре малкото чу, че говорим за това и сега по 666 пъти на ден пита кога ще ходим на море. Гледам пакети с ТА, но ако някой знае нещо и за директните на България Еър от кога ги гласят, ще е супер да са в съвсем обозримото бъдеще. На сайта им в Египет още няма нищо за купуване.

И мен живо ме вълнува с тая Африка, че си взехме билети до Танзания и Занзибар и една седмица по-късно изкараха 10 дневната карантина. Билетите са ни за втората половина на Май, та до тогава тая още надежди, че може да отпаднат мерките с идването на хубавото време.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, neuromancer каза:

Може мнението ми да заприлича на обичайното недоволство от всичко, ама би било много по-логично вместо карантина от Африка просто да се иска за всички пристигащи отрицателен тест още при бординга, а не след пристигане. Така ще се избегне и възможността да те карантинират, защото някой си в самолета е бил  позитивен...

Наясно съм, че от мен нищо не зависи, разбира се.

в добавка към казаното от @searus

Специално за карантината за Африка бях чела, че според нашите здравни власти не можело да се има доверие на африкански лаборатории. Това беше най-вече заради туристите от Занзибар, където ако според техните власти Ковид няма - какво ти доверие в лабораториите им. В България има Списък на одобрени от Мин. Здравеопазването лаборатории - нямам идея как точно се правят одобренията на лабовете, но да се одобри и упражнява контрол върху чужда лаборатория е значително по-сложно, ако изобщо може да е изпълнимо.

Друга е темата, че вече всеки е бил сред онези и/или познава лично хора, чиито PCR тестовете са били отрицателни, но са прекарали средно или доста тежко Ковид. За съжаление PCRите не са абсолютната истина, но изглежда по-добро решение към момента няма (Ъммм...освен китайците с аналните проби за Ковид).

В смисъл - аз ги разбирам за десетдневната карантина след пристигане, което не пречи да мрънкам срещу заповедта докато се пробвам за някакво пътуване 🙂 🙂 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 18 минути , Coo каза:

в добавка към казаното от @searus

Специално за карантината за Африка бях чела, че според нашите здравни власти не можело да се има доверие на африкански лаборатории. Това беше най-вече заради туристите от Занзибар, където ако според техните власти Ковид няма - какво ти доверие в лабораториите им. В България има Списък на одобрени от Мин. Здравеопазването лаборатории - нямам идея как точно се правят одобренията на лабовете, но да се одобри и упражнява контрол върху чужда лаборатория е значително по-сложно, ако изобщо може да е изпълнимо.

Друга е темата, че вече всеки е бил сред онези и/или познава лично хора, чиито PCR тестовете са били отрицателни, но са прекарали средно или доста тежко Ковид. За съжаление PCRите не са абсолютната истина, но изглежда по-добро решение към момента няма (Ъммм...освен китайците с аналните проби за Ковид).

В смисъл - аз ги разбирам за десетдневната карантина след пристигане, което не пречи да мрънкам срещу заповедта докато се пробвам за някакво пътуване 🙂 🙂 🙂

Аз да кажем, че съм доста флексибилен от към дестинация. Единственият проблем е, че билетите ни са с Катарците, което ни връзва ръцете. За момента освен Африка, другата възможност е южна Америка. Там обаче катарците разбираемо режат ръце с билети от 1400 евро за една Бразилия. Нещо на едната от картите гледах, че Индия май скоро щеше да отваря. Някой някаква информация?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Coo, имам информация, че са обещали да извадят Египет от онази заповед до 29 март. Тук обаче не мога да напиша подробности, нито източника на информацията.

По въпроса кога ще стартират редовните полети на Бг ер до Египет чух единствено, че вероятно засега изчакват отмяната на карантината. 

И последно по темата, тази сутрин чух Кунчев по тв да казва, в отговор на въпрос на водещия, че засега няма внесен южноафриканския щам в България и че още чака окончателните резултати за онези 4-5 уж положителни теста на завърнали се от Занзибар българи.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Jenbel каза:

@Coo, имам информация, че са обещали да извадят Египет от онази заповед до 29 март. Тук обаче не мога да напиша подробности, нито източника на информацията.

По въпроса кога ще стартират редовните полети на Бг ер до Египет чух единствено, че вероятно засега изчакват отмяната на карантината. 

И последно по темата, тази сутрин чух Кунчев по тв да казва, в отговор на въпрос на водещия, че засега няма внесен южноафриканския щам в България и че още чака окончателните резултати за онези 4-5 уж положителни теста на завърнали се от Занзибар българи.

 

е още чакат резултатите, пък целия континент затвориха от преди 10 дни... Предвид колко в България не се спазват мерките, не мисля, че основният им проблем беше Занзибар, ама айде 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Информативно- при нас във Виктория, Австралия маските вече се премахнаха и на закрито. 30 дни без нито един случай,  дори и от карантинен хотел.

Интересното е, че въпреки продължителният период без случаи все още дневното количество на тестовете в щата е средно 15 000.

Жалко само, че не може да дойде никой.

Ваксинацията върви бавно. Засега от цялото население , което е приблизително 25 млн са ваксинирани само 300 000.

  • Харесвам 30
Връзка към коментар
преди 2 часа, Тони каза:

Информативно- при нас във Виктория, Австралия маските вече се премахнаха и на закрито. 30 дни без нито един случай,  дори и от карантинен хотел.

Интересното е, че въпреки продължителният период без случаи все още дневното количество на тестовете в щата е средно 15 000.

Жалко само, че не може да дойде никой.

Ваксинацията върви бавно. Засега от цялото население , което е приблизително 25 млн са ваксинирани само 300 000.

Ох, в Япония е същото. Случаите са малко (ние сме хаймани, минаваме без локдауни и затваряне, затова не сме я изкоренили короната, само я ограничаваме), много строго се следи на влизане за всякакви щамове, даже откриха филипинския щам тук (не го бяха засекли дотогава другаде), маски на закрито още се носят, но всичко работи. Обаче няма никакво усещане за спешност с ваксинирането - бавно и полека. По групи и по приоритети, за простосмъртните накъмто септември се очаква ваксинация. Което ми прецаква плановете за пътуване през лятото...

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Разбирам те, но аз и не бързам. Така или иначе ние си имаме бан за пътувания извън Австралия,  така че все тая. Тази година се надявам единствено на Нова Зеландия и някой остров.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, Тони каза:

Разбирам те, но аз и не бързам. Така или иначе ние си имаме бан за пътувания извън Австралия,  така че все тая. Тази година се надявам единствено на Нова Зеландия и някой остров.

Еееее, докато обиколите цяла Австралияяяяя, има толкова много за гледане и там!
 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Тони каза:

Разбирам те, но аз и не бързам.

Лично,  Окинава и Хоккайдо ми стигат за тази година като опции, но в България трябва да си отидем. Родителите на мъжа ми са 80+, пост-ковид и цяла година е цяла вечност....

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Ако си правя ПСР в Рамус Дружба трябва ли да имам записан час и евентуално за колко време ще излезе резултата?

Питам понеже времето ми е ограничено.За влизане в Германия вече ПСР-а е с валидност до 48 часа,а аз ще пътувам с автомобил.

И за резултата трябва ли да отида лично или го пращат по имейл?Въобще как става цялата процедура?

Връзка към коментар
преди 1 минута , VVP каза:

Ако си правя ПСР в Рамус Дружба трябва ли да имам записан час и евентуално за колко време ще излезе резултата?

Питам понеже времето ми е ограничено.За влизане в Германия вече ПСР-а е с валидност до 48 часа,а аз ще пътувам с автомобил.

И за резултата трябва ли да отида лично или го пращат по имейл?Въобще как става цялата процедура?

Не ти трябва час. И се появява в електронния ти профил резултата. Лошото е че излиза на български а на теб за Германия ти трябва на английски. За да си вземеш подписана и подпечатана бланка на английски трябва да отидеш на място да я получиш.

На твое място може би бих избрала експресния ПСР ( въпреки цената му :mad:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , VVP каза:

Ако си правя ПСР в Рамус Дружба трябва ли да имам записан час и евентуално за колко време ще излезе резултата?

Питам понеже времето ми е ограничено.За влизане в Германия вече ПСР-а е с валидност до 48 часа,а аз ще пътувам с автомобил.

И за резултата трябва ли да отида лично или го пращат по имейл?Въобще как става цялата процедура?

Не знам дали не е редно да смениш лабораторията.Тази сутрин се видях с комшията,който пътува често до Турция.Правил си е тест в Рамус миналия ден и се е надявал до вчера сутринта да излезе и да тръгне,но е излязъл чак вчера на обед.Звънял сутринта да пита,но му казали,че са заринати с тестове и се бавят.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , funny каза:

На твое място може би бих избрала експресния ПСР ( въпреки цената му :mad:)

А каква му е цената на тоя експресен тест и за колко време излиза?

 

преди 18 минути , Emil Chakalov каза:

Не знам дали не е редно да смениш лабораторията.Тази сутрин се видях с комшията,който пътува често до Турция.Правил си е тест в Рамус миналия ден и се е надявал до вчера сутринта да излезе и да тръгне,но е излязъл чак вчера на обед.Звънял сутринта да пита,но му казали,че са заринати с тестове и се бавят.

Къде излизат по-бързо знаеш ли?

Връзка към коментар
преди 3 минути , VVP каза:

А каква му е цената на тоя експресен тест и за колко време излиза?

 

Цената му е отвратителна - 190 лв. Ползвах го вече веднъж и излиза за 1 час

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 часа, BlackArt77 каза:

Все още нищо никой не е писал или казвал в медийното пространство за отпадане на карантината след връщане от Африка. В момента повече се шуми около Малдиви, което според мен си е чист опит да се отвлече вниманието от Африка.

Дано не съм лош пророк, но си мисля,че ако се промени нещо във връзка с отпадане на карантината, то ще е чак след Великден. 

Аз също живо се интересувам иначе от въпроса и следя нещата, за да знам накъде през май Тунис или Египет.

Аз имам резервация за 05.04 за Шарм Ел Шейх и до последно се надявах, че ще има някакво положително решение относно карантината. Вчера получих имейл от ТА, че ми отменят резервацията.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , VVP каза:

А каква му е цената на тоя експресен тест и за колко време излиза?

 

Къде излизат по-бързо знаеш ли?

Не знам.В Троян имаме само Рамус.Да кажат и столичаните как е,защото от тук ги пращат в София,което забавя.

Връзка към коментар
преди 16 минути , VVP каза:

Къде излизат по-бързо знаеш ли?

https://www.synevo.bg/pcr/

Спешни проби – резултат до края на деня

   Спешни проби с резултат до края на деня се приемат:

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.