Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 9 минути , Duke каза:

Ако е това, което пишеш, тогава има смисъл. Аз останах с впечатление, че ще съдържа данни единствено на ваксинираните и тъй като професионално от самото начало съм наясно, че подобен признак е дискриминационен и няма как да мине, не съм чел и не чета какво мислят политиците в Брюксел. Не случайно пиша политиците за пореден път, щото от тях обещания можем да очакваме всякакви, ама като опре до влизане в комисии на различните предложения изведнъж разбират, че между обещание и реалност разликата е огромна...

има публикуван проект за европейския регламент за този сертификат, пуснах го в другата тема миналата седмица, за момента в него не се предвижда възможност да бъдат включени тестове за антитела като доказателство

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Carrie каза:

@mililia Да, Исландия не изискват номер на паспорт, болднатите от мен изисквания ги няма в нашия сертификат.

 

Темата е "Ограничения при пътувания" и затова коментирам сертификатите от тази гледна точка тук, нямам предвид че само това им е предназначението или че ваксинацията се прави само заради пътувания!

И в линка за Исландия, и в линка, за Мадейра, не е упоменат документ за самоличност.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

ето го и тук проекта за Регламент

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX%3A52021PC0130&qid=1616321143833&from=EN&fbclid=IwAR0J6TN2g9TZu4teQjSOyuR7dR0L63w9uYe73cDxrX_2er-FpQGq_C_NsbY

 

 

Цитат

 

Полета за данни, които трябва да бъдат включени в удостоверението за ваксинация:

а)    име: фамилно(и) име(на) и собствено(и) име(на), в този ред;

б)    дата на раждане;

в)    заболяване или патоген;

г)    ваксина/профилактика;

д)    ваксинационен лекарствен продукт;

е)    титуляр на разрешението за търговия или производител на ваксината;

ж)    пореден номер при серия от ваксинации/дози;

з)    дата на ваксинацията, като се посочва датата на последната получена доза;

и)    държава членка, в която е извършена ваксинацията;

й)    орган, издаващ удостоверението;

к)    уникален идентификатор на удостоверението.

 

българският сертификат в момента отговаря на тези условия, единствено поредността на имената при нас е първо лично име, после фамилия, но пък фамилията е откроена с по-големи букви

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 18 минути , antea каза:

има публикуван проект за европейския регламент за този сертификат, пуснах го в другата тема миналата седмица, за момента в него не се предвижда възможност да бъдат включени тестове за антитела като доказателство

Явно лобито на лаборантите надделява. Аз не знам, нека @master_of_germsда каже, дали съществува вариант за моментен тест, който да се прилага на КПП. Разбира се, разходите по поддържане на системата и самите тестове е редно да бъдат за сметка на посрещащата държава. Само така е възможно нещата да се урегулират сравнително безболезнено. Пътуваш за някъде - от теб зависи дали ще си ваксиниран или ще си направил предварителен антигенен тест. Важно е какво ще покаже моментния тест на КПП. Ще бъде неприятно в случай, че изгърмиш на изхода, но поне ангажимента по организация на тестуването и разходите по него ще бъдат за сметка на приемащата държава...

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

струва ми се, че бъркаш бързите тестове с онези за антитела

трите възможности в сертификата са:

 - ваксинация

 - отрицателен PCR или бърз антигенен тест с дата и час на взимане на пробата и на излизане на резултата

 - положителен PCR или бърз антигенен тест, доказващ прекарана инфекция, но не повече от 180 дни след датата, на която са направени тези тестове

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , AlexandraKo каза:

И в линка за Исландия, и в линка, за Мадейра, не е упоменат документ за самоличност.

Не съм казвала, че е упоменат там, друго написах. 😉

 

За момента, трябва всеки да си прегледа изискванията за конкретната държава и информацията в сертификата, и сам да си прецени дали изискванията се покриват.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , antea каза:

струва ми се, че бъркаш бързите тестове с онези за антитела

Със сигурност бъркам, защото не съм въобще наясно и затова включих @master_of_germs, който да разясни дали има вариант за създаване на бърз тест, който да се ползва на граничния пункт...

Връзка към коментар
преди 4 минути , Duke каза:

Със сигурност бъркам, защото не съм въобще наясно и затова включих @master_of_germs, който да разясни дали има вариант за създаване на бърз тест, който да се ползва на граничния пункт...

ами точно това са бързите антигенни тестове, Нидерландия от доста време изисква такива, направени максимум 4 часа преди започване на полет към тях, и дори на нашите два софийски терминала си има представители на лаборатории, които ги правят

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 30 минути , antea каза:

ето го и тук проекта за Регламент

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX%3A52021PC0130&qid=1616321143833&from=EN&fbclid=IwAR0J6TN2g9TZu4teQjSOyuR7dR0L63w9uYe73cDxrX_2er-FpQGq_C_NsbY

 

 

българският сертификат в момента отговаря на тези условия, единствено поредността на имената при нас е първо лично име, после фамилия, но пък фамилията е откроена с по-големи букви

Това е чудесно, ако има единна система и някак може да се сканират тези QR кодове и/или да се верифицира информацията без да се ходи специално на някакъв сайт на конкретната държава, както би било в момента. Приемайки такъв документ на ниво EU, означава поне в Европа изискванията да се уеднаквят (поне на теория). Иначе едни ще си искат мокър печат, втори да пише с думички къде е поставена тази ваксина и от кого, трети друго и т.н. Няма да стане за ден, това е ясно, но ще спести доста хаос по летищата, и доста нерви за всички пътуващи, които трябва нон-стоп да следят къде какво конкретно се изисква в точния момент.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При наличието на европейски сертификат съм напълно убеден, че той много бързо ще бъде признат от повечето страни в света. Изобщо не мога да си представя трети страни, които биха прекъснали движението на хора между тях и всички 27 страни от ЕС за дълго време заради това, че сертификатът на ЕС не отговаря на определени изисквания.

 

Та за нас специално европейският сертификат ще бъде чудесен, когато бъде въведен.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Czechia Obliges Arrivals From Bulgaria, France, Italy, Slovenia & Andorra to Test & Quarantine

https://www.schengenvisainfo.com/news/czechia-obliges-arrivals-from-bulgaria-france-italy-slovenia-andorra-to-test-quarantine/

 

edit:

Slovakia Makes Quarantine Obligatory Even for Travellers Vaccinated Against COVID-19

https://www.schengenvisainfo.com/news/slovakia-makes-quarantine-obligatory-even-for-travellers-vaccinated-against-covid-19/

 

p.s. Личното ми мнение е, че сертификатът ще облекчи точно нищо!

  • Харесвам 2
  • Шок 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , neuromancer каза:

Специално Исландия не е в ЕС, така че е напълно възможно тези сертификати да не се уеднаквят съвсем...

 

Исландия е членка на Европейската Икономическа Зона, така че върви ръка за ръка с държавите от ЕС почти винаги.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Радо каза:

p.s. Личното ми мнение е, че сертификатът ще облекчи точно нищо!

Самите изисквания няма да облекчи, тестовете или ваксините пак ще трябва да се направят, ще облекчи хората, които ги гледат тези сертификати, то още от началото е ясно това.

преди 22 минути , Aureliano каза:

При наличието на европейски сертификат съм напълно убеден, че той много бързо ще бъде признат от повечето страни в света. Изобщо не мога да си представя трети страни, които биха прекъснали движението на хора между тях и всички 27 страни от ЕС за дълго време заради това, че сертификатът на ЕС не отговаря на определени изисквания.

 

Та за нас специално европейският сертификат ще бъде чудесен, когато бъде въведен.

Напълно е възможно, но разговорът тръгна оттам, че някакви полета ги няма в нашия сертификат. Според мен е твърде рано въобще да се правят изводи, даже първото ми мнение днес беше в този смисъл 😀

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , Мари Николова каза:

Остана ли държава в Европа, до която може да се пътува през април, без да те слагат под карантина и да не е в пълен локдаун? Само за Испания се сещам.

Португалия от средата на април май.

Връзка към коментар
преди 39 минути , Мари Николова каза:

Остана ли държава в Европа, до която може да се пътува през април, без да те слагат под карантина и да не е в пълен локдаун? Само за Испания се сещам.

Доминиканската република, даже и без PCR ..... засега. 

Хаха, е така е, който чете от телефона и готви пише глупости  🙂 Ще го оставя все пак, може да е полезно за някого, нищо, че не е в Европа 🙂  Вариант е за пътуване през април 🙂 

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Lyubina каза:

Току що открих това за Португалия:

 

 

Ако държите, ще го напиша на български 😜

 

Източник: https://www.msn.com/en-xl/news/world/the-latest-portugal-tightens-covid-19-flight-restrictions/ar-BB1f4PVF?ocid=msedgntp

Май за Португалия няма да стане 😞

 

Връзка към коментар
преди 36 минути , Радо каза:

РЗИ сложи под карантина 395 завърнали се българи от Занзибар и Египет

https://travelnews.bg/bg/news/16170316525806/rzi-slozhi-pod-karantina-395-zavarnali-se-balgari-ot-zanzibar-i-egipet

 

В тази статия отново се твърди, че Египет е изпратил протестна нота у нас за карантината. Нещо, което стана предмет на напрежение в тази тема преди няколко дни. Интересно, че никой друг сайт или медия не тиражира това. Съвсем между другото, веднъж споменах пред човек от тур. бранш този сайт, а той реагира бурно и ми заяви, че въобще не трябва да следя и чета този сайт, защото публикува фалшива информация. А аз бях попаднала на него случайно.

И отново по темата за Египет и карантината, говорих с моя тур.агент, няма никакво развитие днес, както очаквахме.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, antea каза:

струва ми се, че бъркаш бързите тестове с онези за антитела

трите възможности в сертификата са:

 - ваксинация

 - отрицателен PCR или бърз антигенен тест с дата и час на взимане на пробата и на излизане на резултата

 - положителен PCR или бърз антигенен тест, доказващ прекарана инфекция, но не повече от 180 дни след датата, на която са направени тези тестове

А какъв би бил срокът на този сертификат? Малко ме съмнява да е доживотен след 2-ра доза ваксина ,след като е 6 месечен след прекарана инфекция....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Канарските острови изглеждат като едно от малкото места в Европа, които може да се посетят. Поне на тази етап

https://www.hellocanaryislands.com/coronavirus/?_ga=2.253565129.1116456546.1611049816-1557462735.1610103606

https://turismolanzarote.com/en/coronavirus-covid-19-information-of-interest/

Видях,че някои ТА предлагат почивки и там

 

преди 18 минути , Jenbel каза:

В тази статия отново се твърди, че Египет е изпратил протестна нота у нас за карантината. Нещо, което стана предмет на напрежение в тази тема преди няколко дни. Интересно, че никой друг сайт или медия не тиражира това. Съвсем между другото, веднъж споменах пред човек от тур. бранш този сайт, а той реагира бурно и ми заяви, че въобще не трябва да следя и чета този сайт, защото публикува фалшива информация. А аз бях попаднала на него случайно.

И отново по темата за Египет и карантината, говорих с моя тур.агент, няма никакво развитие днес, както очаквахме.

За Африка ( по-специално за Египет е пълна мъгла, прерових маса сайтове - уж насрочена среща за решение на египетския въпрос - нищо. Пълна трагедия)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 13 минути , ivan69 каза:

А какъв би бил срокът на този сертификат? Малко ме съмнява да е доживотен след 2-ра доза ваксина ,след като е 6 месечен след прекарана инфекция....

това не мога да кажа... предполагам обаче, че ще бъде с по-дълга валидност спрямо прекарана инфекция, т.е. повече от 6 месеца, тъй като има доста данни, че ваксинационният имунитет е по-силен /поне откъм антитела/ спрямо натуралния, дори само двама човек от тук го доказваме с данни "преди" и "след ваксина", съпругът ми също днес си прави тест и при него е същото - доста високо ниво 4 седмици след първа доза и то АЗ, която уж прави по-малко, така че него го броя за трети само от аудиторията на магеланци

така или иначе тези сертификати ще важат докато се обяви нещо като край на пандемията, така че надали ще се използват догодина примерно

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.