Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Новини от нашенското МВнР за Португалия:

 

От 00.00 ч. на 01 април 2021 г. до 23.59 ч. на 15 април 2021 г. българските граждани, пристигащи в Португалия с полети от България, освен задължението да представят отрицателен PCR тест, извършен до 72 часа преди качването на самолета, ще подлежат и на задължителна 14-дневна карантина след пристигането си в Португалия в дома си или в друго място за настаняване, определено от санитарните власти. Изключение от задължителната карантина се прилага само при наложителни пътувания и престой на територията на страната не по-дълъг от 48 часа, доказан с билета за обратно връщане.
Остава в сила изискването всички пътници, пристигащи по въздух на континенталната територия на Португалия, независимо дали като крайна дестинация или единствено с цел транзит, да попълнят формуляр, който е наличен на следния уеб адрес:
https://portugalcleanandsafe.pt/pt-pt/passenger-locator-card.
Доказателство за попълването на формуляра трябва да се представи на контролно-пропускателните пунктове.
Въвеждането на допълнителните ограничения се дължи на преоценката на нивата на епидемични риск от страна на португалските власти.


Същият режим ще се прилага и спрямо пристигащите от държави членки на Европейския съюз или асоциираните към Шенген страни с над 500 случая на заразени с COVID-19 на 100 000 души през последните 14 дни (към момента това са: БЪЛГАРИЯ, Чехия, Кипър, Словения, Естония, Франция, Унгария, Италия, Малта, Полша и Швеция).
Както и досега, освободени от изискването за представяне на отрицателен тест за COVID-19 са децата до 24-месечна възраст.
Що се отнася до транзитното преминаване, напомняме на нашите сънародници, че при такова се изисква задължителен PCR тест за COVID-19 с отрицателен резултат за цялата територия на страната.
Чужди граждани без пребиваване в Португалия, които правят прекачване на летището, трябва да изчакат следващия си полет без да напускат транзитна зона, в специално определено за целта помещение на летището.
Отделно от това, с оглед на факта, че вече е потвърдено съществуването в Португалия и на южноафриканския вариант на COVID-19, въпреки сравнително неголемия брой случаи, с цел осигуряване на здравна защита, са предприети допълнителни мерки:
1. Пътниците, пристигащи на територията на Португалия от Южна Африка, транзитно преминали или направили прекачване през страни, въздушния трафик на които с Португалия е разрешен, са задължени:
а) Да представят молекулярен тест RT-PCR с отрицателен резултат, извършен до 72 ч. преди началото на полета, с изключение на децата до 24 мес. възраст;
б) След пристигането си на португалска територия, следва да се изолират профилактично за 14 дни на адреса, на който ще пребивават или да изчакат следващия полет към крайната си дестинация, на специално определено за целта помещение на летището.
2. Горното се прилага за всички пътници, независимо от произхода на техния полет, в чиито паспорти има граничен щемпел за излизане от Южна Африка със срок по-кратък от 14 дни преди пристигането им в Португалия.

При нужда от съдействие българските граждани в Португалия могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Лисабон на следните телефонни номера: +351 213 976 364; +351 213 976 367, както и на дежурен телефон в извънработно време - +351 933 611 337. Сигнали може да се подават и на email адреса на посолството: Embassy.Lisbon@mfa.bg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

На 4 ти терминал на Мадридското летището има лаборатория за тестове на доста приемливи цени за по малко от 12 ч ПСР за 58 евро става с предварително записване

https://travelcovidtestcenter.com/es/madrid-es/?utm_source=emailing&utm_medium=email_marketing&utm_campaign=newsletter&utm_content=ACC&utm_term=MAD

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , Eva eva каза:

В Испания носенето на маски става задължително дори на плажа и в басейните

 

https://trip.dir.bg/novini/v-ispaniya-noseneto-na-maski-stava-zadalzhitelno-dori-na-plazha-i-v-baseynite 

 

Е ... поне не може да се каже че само нашите "спускат" идиотки заповеди.  ... Или пък и Испанците се "учат" от нашия модел... знае ли човек. За пример сме , както разбрахме, та може и да ни копират глупостите

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 43 минути , Eva eva каза:

В Испания носенето на маски става задължително дори на плажа и в басейните

 

https://trip.dir.bg/novini/v-ispaniya-noseneto-na-maski-stava-zadalzhitelno-dori-na-plazha-i-v-baseynite 

 

А бански трябва ли да се носят? 🤔😄

  • Харесвам 1
  • Смея се 15
Връзка към коментар
преди 22 минути , Костов каза:

А бански трябва ли да се носят? 🤔😄

Полицията вече повече надзирава носенето на маски отколкото на бански. Но над 70 години наистина трябва да е задължително, между 40 и 70 препоръчително, а под 40 по желание. А по- нова информация за Босна и Херцеговина някой да има?

Връзка към коментар
преди 6 часа, muchachote каза:

Не съм срещал скоро коментари за Сърбия. Има ли ограничения за пътуване и специални  изисквания от тяхна страна?

На 27 март се прибрахме, сърбите нищо не искат. На нашата граница, ако нямаш тест те поставят под карантина и имаш 12 часа да се прибереш и 24 часа да им го  представиш. Ако ти е отрицателен те освобождават от карантината.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Информация от Испания, от преди една седмица. Маските са задължителни на всякъде, сигурно имат солени глоби и всички го спазваха . Бях изумена, като видях конник сам да язди на пуста поляна, но с маска плътно на лицето. Заведенията си работеха, това е сникма от Куенка.  

viber_изображение_2021-03-25_21-04-28.jpg

  • Харесвам 9
  • Шок 2
Връзка към коментар

Не мога да се сдържа. Испанците счупиха тъпомера по всички параграфи. Такова безумие... 1 година с маски и в кенефа, вчера им се вдигнали случаите (как, като са като нинджи), и днес вече маски и на плажа. Сякаш от плажа се заразиха. Изобщо техните управляващи са абсолютни идиоти. 

  • Харесвам 22
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 3 минути , luba_rizova каза:

Не мога да се сдържа. Испанците счупиха тъпомера по всички параграфи. Такова безумие... 1 година с маски и в кенефа, вчера им се вдигнали случаите (как, като са като нинджи), и днес вече маски и на плажа. Сякаш от плажа се заразиха. Изобщо техните управляващи са абсолютни идиоти. 

Моя приятелка каза, че просто са много уплашени. Даже шофират с маска, когато са сами в кола. Хората си правели забележки помежду си, ако маската не стои плътно.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не знам дали испанците са идиоти, но в момента Испания е единствената отворена за туристи страна в Европа, с рекордно ниски нива на заболеваемост. Та, каквото и да правят, май им се получава.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 49 минути , Роси 777 каза:

Информация от Испания, от преди една седмица. Маските са задължителни на всякъде, сигурно имат солени глоби и всички го спазваха . Бях изумена, като видях конник сам да язди на пуста поляна, но с маска плътно на лицето. Заведенията си работеха, това е сникма от Куенка.  

viber_изображение_2021-03-25_21-04-28.jpg

А, точно за Куенка ми трябваше информация 🙂 Дали може да се пътува до там от Мадрид или попада в друга област и е ограничено движението?

Връзка към коментар

В Испания не мина ли вече третата вълна преди около 2 месеца 🙂 https://nova.bg/news/view/2021/02/05/314503/испания-е-преминала-пика-на-третата-вълна-между-20-и-24-януари/

Също се чудя и на тази новина за маските навсякъде на открито там. Нямам впечатление да е нещо ново, а защо днес се води като новина, ми е убегнало 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ами днес по тв-то казаха, че имали десетократно увеличение на случаите и затягат мерките, което се изразява в задължение да носят маски на плажа и в басейна, без значение дали имаш 1.5 метра дистанция. До онзи ден бяха отхлабени - можеха да се пекат на плажа без маска,ехеее, каква свобода. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 минути , ДиянаВ каза:

Нямам впечатление да е нещо ново, а защо днес се води като новина, ми е убегнало 🙂

Досега носенето на маски на открито e било задължително само когато е невъзможно да се спазва дистанция от метър и половина. Вече е задължително навсякъде на открито, дори и на плажа и на басейна. Поне от новината в дира така се разбира.

Не знам, щом така са решили и да коментираме нищо не можем да направим.  Явно испанците са си съгласни и се радват на мерките, приемат ги, щом не протестират. Но за такъв туризъм аз лично съм пас. Няма да си го причиня, каквото ще да става.

А за носенето на маски в колите ... все си мисля, че човек трябва да има малко здрав разум. Малко само. 

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Това с маските на открито, извън големи струпвания на хора, ми се струва някакъв пълен абсурд. Пустия вирус ако летеше толкова лесно из въздуха досега всички щяхме да сме се изпонатръшкали, кой оцелял, оцелял и вече да се е приключило. Пък като гледам накъде вървят нещата това лято се очертава да е по-зле и от предишното.

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Съжалявам за въпроса, ако вече е дискутрано. Ама тази тема стана огромна и не мога да я изчета цялата, че да видя дали има отговор на моя въпрос. Та така, хипотетично:

Началото на лятото, за добро или лошо вече сме ваксинирани и със сигурност ЕУ властите ще са изобретили зеления имунизационен паспорт. Можем да ходим насам-натам по европата и да си харчим wizz кредитите без да ни искат PCR тестове, защото както казах ще сме ваксинирани. НО:

Това всичкото важи за мен и за жената, какво ще се случва с децата които пътуват с нас ( в моя случай 15г и 9г)? Целия цирк с карантините и тестовете ще бъде валиден или има някакви облекчения за деца които съм изпуснал?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , КолЮ каза:

Началото на лятото, за добро или лошо вече сме ваксинирани и със сигурност ЕУ властите ще са изобретили зеления имунизационен паспорт. Можем да ходим насам-натам по европата и да си харчим wizz кредитите без да ни искат PCR тестове, защото както казах ще сме ваксинирани. НО:

Те и тия неща които си написал са чисто хипотетични, така че чисто хипотетично - вариант 1: децата минават с тест, вариант 2: щом родителите минават, минават и децата.

Всичко е в сферата на пожеланията още.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Едва ли някой може да ти гарантира каквото и да е. Според мен зеления паспорт не означава, че не може да ти искат и PCR. Не е ясно и с каква валидност ще е, в Израел е само за 6 месеца. Това с децата и мен живо ме интересува, ама за тях е мъглявина, най-вероятно без PCR няма да минават.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , logist13 каза:

Според мен зеления паспорт не означава, че не може да ти искат и PCR.

Струва ми се, че няма как да е така. Ако зеленият паспорт не гарантира пътуване без тест поне в ЕС, то няма особен смисъл от него. Даже никакъв.

 

По-скоро не съм напълно сигурен дали ще се постигне съгласие за зелен паспорт изобщо. Някои държави и гражданите им го намират за дискриминационен, което се утежнява и от бавната ваксинация.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Според мен е рано за каквито и да е спекулации.

Ако положението със заразата е като сега - ще се минава през иглени уши за всяко пътуване, ако нещата се подобрят - всички тия спънки по естествен начин ще отпаднат. Какво и кога ще се случи не мога да прогнозирам. От разпространението на вируса зависят нещата, а паспортите и тестовете са само следствие. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Децата са най-големите преносители, ще могат да пътуват само с негативен тест на 100% ( над 2 години) .
 

Апропо, Пфайзер ваксината при 12-15 годишните е дала 100% ефикасност, хората се надяват всички дечица над 12 год да са ваксинирани до новата учебна година ( това за САЩ).

 

https://dnes.dir.bg/svyat/pfizer-biontech-vaksinata-ni-osiguryava-100-zashtita-pri-detsa-ot-12-do-15-g

  • Харесвам 3
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Това с ваксинирането на децата с тези непроверени във времето ваксини ми се струва доста опасна заигравка. Особено при положение, че все пак изкарват короната сравнително безболезнено. Хайде, ние големите участваме в експеримента, какви ще са последиците (ако има) ще видим след време, ама децата определено не мисля да ги ваксинирам. 

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.