Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 10.04.2021 г. в 14:21, Kiio каза:

Хората , с поставени 2 ваксини , къде могат да ходят без ограничения 😀? Всичко продължава да е адски объркано ...

Хърватия:

https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212

Засега няма други изисквания, само сертификат.

 

Тук има инфо и за другите държави, отворени за ваксинирани, но май все има и още нещо допълнително като тест, но не съм гледала задълбочено:

https://edition.cnn.com/travel/article/countries-open-to-vaccinated-travelers/index.html

https://www.frommers.com/tips/entry-requirements-customs/what-countries-allow-visitors-who-have-been-vaccinated

 

Кипър, например, признават засега само сертификати от Израел. 🤨

Гърция би трябвало също да отвори за ваксинирани от средата на май.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте колеги! Спешен въпрос. Някой скоро да е пътувал в Сърбия? Искам да отида там идващата седмица, но само ако няма пречки /тест, карантина на връщане,.../. Какво е положението?

Връзка към коментар
преди 3 минути , muchachote каза:

Здравейте колеги! Спешен въпрос. Някой скоро да е пътувал в Сърбия? Искам да отида там идващата седмица, но само ако няма пречки /тест, карантина на връщане,.../. Какво е положението?

Положението на връщане от Сърбия е същото, както при връщане от повечето останали държави. Имаш карантина, от която можеш да се освободиш, ако си направиш тук PCR тест в рамките на 24 часа и изпратиш отрицателен резултат по мейл на столичното РЗИ. Сърбите не искат тестове при влизане за българи.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 39 минути , master_of_germs каза:

Положението на връщане от Сърбия е същото, както при връщане от повечето останали държави. Имаш карантина, от която можеш да се освободиш, ако си направиш тук PCR тест в рамките на 24 часа и изпратиш отрицателен резултат по мейл на столичното РЗИ. Сърбите не искат тестове при влизане за българи.

Само ще те поправя - праща се на РЗИ, което те карантинира.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Тринадесет държави-членки на Европейския съюз постигнаха съгласие по седем критерия, които ще бъдат необходими за прилагане на сертификати за ваксинация COVID-19 за туризъм, съобщиха австрийските информационни агенции, OTS, ORF и швейцарската Swissinfo в понеделник.

Австрийският министър за устойчивостта и туризма Елизабет Кьостингер коментира, че "Зелените сертификати са въпрос на оцеляване за европейския туризъм това".

Планът е сертификатите за ваксинация да бъдат приложени до юни 2021 г., което позволява свобода на пътуване за предстоящия летен сезон. Това е в съответствие с предишните планове на ЕС.

Тринадесетте държави от ЕС, които са се съгласили по инициативите, са България, Хърватия, Кипър, Дания, Франция, Германия, Гърция, Италия, Малта, Португалия, Словения, Испания и Австрия.

ЕС иска ваксинационен сертификат още от средата на май

 

По инициатива на Кьостингер, 13-те държави-членки на ЕС взеха участие в онлайн среща на върха.

Бяха изготвени седем приоритета за туризма, които сега се изпращат на Европейската комисия, Европейския парламент и председателството на Съвета на ЕС.

"Бързото прилагане на Зеления паспорт на европейско ниво е основен приоритет за туризма. Очакваме практическо изпълнение до юни 2021 г., за да се улесни пътуването и да се даде нова перспектива на туризма в Европа", каза тя.

Целта в Австрия е тези сертификати да покажат дали някой е ваксиниран, възстановен от болестта или тестван.

"Това също трябва да се прилага реципрочно в останалите държави-членки на ЕС. От чекиране на летището или в хотела, от посещение на селския хан или посещение на спортно събитие, Зеленият паспорт може да улесни всичко ... Целта е така наречените тристранни преговори да започнат през май."

 

7-те приоритета от гледна точка на туризма:

Прилагане на Европейския цифров зелен паспорт най-късно до юни 2021 г.

По-лесно и свободно на пътуване благодарение на Digital Green Pass дори по време на продължаващата пандемия.

Осигуряване на равно третиране и липса на дискриминация между сертификатите. Няма светлина за ваксинация през задната врата.

Предоставяне на сигурно и удобно за потребителя техническо решение. Зеленият паспорт трябва да е валиден и да може да се чете в цяла Европа.

Национална свобода на избор и допълнителни свободи чрез Зеления паспорт, например като "билет" за посещение на бар, концерт или събитие. Националните облекчения трябва да се виждат на обща платформа, като Re-open EU.

Разработване на трансгранично решение и с трети държави.

Тясно сътрудничество с транспортната и туристическата индустрии при въвеждането на Зеления паспорт.

news.bg

  • Харесвам 18
  • Шок 1
Връзка към коментар

То и аз не разбирам логиката да има държави в които да се пътува безпроблемно , без тест, а само с ваксина.

Нали ни обясниха всички производители, че ваксинираните също се заразяват и разнасят болестта, и че идеята на ваксината да се изкара по-леко и да намали тежестта на боледуване и смъртните случаи.

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 12 минути , funny каза:

То и аз не разбирам логиката да има държави в които да се пътува безпроблемно , без тест, а само с ваксина.

Нали ни обясниха всички производители, че ваксинираните също се заразяват и разнасят болестта, и че идеята на ваксината да се изкара по-леко и да намали тежестта на боледуване и смъртните случаи.

 

 

За съжаление обаче явно не са толкова "качествени"  ваксините!Майка ми е рентгенов лаборант и ми сподели, че 80% от пациентите им са ваксинирани и ,че на голяма част от тях дробовете им са с доста поражения. Явно ваксинираните са по склонни да се заразят отколкото неваксинирани(а по принцип трябва да е обратно)!Изобщо мисля си,ще приключи ли някога този ковид?

  • Харесвам 7
  • Шок 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Така се получава, когато политиката вземе връх над експертизата...

 

Когато изначално се предприемат хаотични и абсолютно некоординирани мерки в една общност, каквато всъщност на хартия би следвало да бъде ЕС, накрая се стига до задънена улица и кризисен пиар с предизвестен край... 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

  

преди 35 минути , Duke каза:

Всичко много хубаво, но няма да мине...

 

За мен PCR тестовете ще продължат да бъдат водещи при пътуване тази година...

 

За разлика от България в Европа ваксинирането напредва.

 

 

-covid-vaccination-doses-per-capita1004.png.e904cda9ed27513151c54d1d5c9210f9.png

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 6 минути , tch каза:

За разлика от България в Европа ваксинирането напредва.

Чудесно, но пак обръщам внимание, че говорим за решение касаещо цялата общност, а не всяка една държава поотделно. Докато не се създаде реална възможност на всеки гражданин по всяко време, без каквито и да е било ограничения да се ваксинира, няма как подобен документ да мине през правната комисия на ЕК и съответно подобно решение да бъде ратифицирано от парламентите на всички членуващи държави. Затова казвам, че става дума за политически популизъм на най-елементарно ниво...

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 6 минути , Duke каза:

Чудесно, но пак обръщам внимание, че говорим за решение касаещо цялата общност, а не всяка една държава поотделно. Докато не се създаде реална възможност на всеки гражданин по всяко време, без каквито и да е било ограничения да се ваксинира, няма как подобен документ да мине през правната комисия на ЕК и съответно подобно решение да бъде ратифицирано от парламентите на всички членуващи държави. Затова казвам, че става дума за политически популизъм на най-елементарно ниво...

Какво имаш предвид без ограничения? Все пак здравната системата на всяка държава има опрделен капацитет и при перфектна организация няма да може да ваксинира повече от 1-2% на ден? Това пак си е сериозно ограничение. В момента децата не могат да се ваксинират, те ограничени ли са?

Връзка към коментар

Имам предвид следното. Днес решавам, че искам да се ваксинирам. Отивам в първия ваксинационен център и след 15 минути съм готов. На този етап това е невъзможно или е невъзможно във всеки един ден от седмицата, а единствено посредством така наречените "зелени коридори", ако има ваксини...

Връзка към коментар

И децата не могат и срока на действие на ваксините още не е ясен и ваксини за всички няма.

Да не говорим , че с ваксина или не - пак си приносител та не е ясно какво помага този паспорт

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 5 минути , Duke каза:

Имам предвид следното. Днес решавам, че искам да се ваксинирам. Отивам в първия ваксинационен център и след 15 минути съм готов. На този етап това е невъзможно или е невъзможно във всеки един ден от седмицата, а единствено посредством така наречените "зелени коридори", ако има ваксини...

При подобна масова ваксинация би било доста наивно да няма организация. Следващото искане ще е да има от точно определена ваксина и т.н. до безкрай. 

Ако юни 2022 Гърция реши, че може да се влиза само с ваксина без ПСР България трябва ли да има на склад 1 милион дози?

Връзка към коментар
преди 3 минути , tch каза:

При подобна масова ваксинация би било доста наивно да няма организация. Следващото искане ще е да има от точно определена ваксина и т.н. до безкрай. 

Ако юни 2022 Гърция реши, че може да се влиза само с ваксина без ПСР България трябва ли да има на склад 1 милион дози?

Аз още преди няколко месеца писах по тази тема, че за огромно съжаление правителството не успя да създаде нужната организация по откриване на големи ваксинационни центрове. Това и сгрешения тайминг за мен са единствените грешки на изпълнителната власт от началото на пандемията, но да не навлизаме в политиката...

 

Няма вариант някоя държава да реши подобно нещо. Със сигурност ще има алтернативи и затова казвам, че ПСР тестовете поне тази година ще останат да действат като универсален "зелен паспорт". Друг е въпросът, колко надежден е подобен метод за допускане в страната... 

Връзка към коментар
преди 38 минути , Duke каза:

Чудесно, но пак обръщам внимание, че говорим за решение касаещо цялата общност, а не всяка една държава поотделно

Целта е да се спаси летният сезон, след напълно отсъстващ зимен такъв. 

Не е ясно, колко още удари в туристическия сектор може да понесе Старият континент.

 

Нали всички мрънкахме, че няма универсален подход при мерките в Европа. Това е някаква стъпка в тази посока.

 

В следващите месеци се очакват, освен завишени доставки от одобрените ваксини и одобрение на още 3 нови ваксини -  Спутник ??, Кюрвак и Новавакс.

 

Наш ББ направи свръхентусиазирано изказване, че до края на май близо 3 милн българи ще имат имунитет, дали с ваксина, дали, че са изкарали вируса. Въобще такъв оптимизъм витае във въздуха....

 

С ваксина може да си преносител, но ако голяма част от населението е ваксинирано и да заразиш (вероятно) нищо няма да причиниш. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Blagovesta78 каза:

За съжаление обаче явно не са толкова "качествени"  ваксините!Майка ми е рентгенов лаборант и ми сподели, че 80% от пациентите им са ваксинирани и ,че на голяма част от тях дробовете им са с доста поражения. Явно ваксинираните са по склонни да се заразят отколкото неваксинирани(а по принцип трябва да е обратно)!Изобщо мисля си,ще приключи ли някога този ковид?

Започват все повече изследвания и наблюдения в тази посока да се появяват

 

Интересно изследване на университета в Тел Авив -  при ваксинираните с Файзер инфектираните с южноафриканския щам са 8 пъти повече отколкото неваксинираните

 

https://www.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-israel-study-idUSKBN2BX0JX

...

The South African variant, B.1.351, was found to make up about 1% of all the COVID-19 cases across all the people studied, according to the study by Tel Aviv University and Israel’s largest healthcare provider, Clalit.

But among patients who had received two doses of the vaccine, the variant’s prevalence rate was eight times higher than those unvaccinated - 5.4% versus 0.7%.

...

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

При вероятно почти 50 млн. ваксинирани британци до лятото, не мисля че Гърция я очаква лош сезон.  Cеверна Гърция едва ли е водеща в туризма на страната.

 

Разбира се , че PCR  теста ще продължи да е алтернатива.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Blagovesta78 каза:

За съжаление обаче явно не са толкова "качествени"  ваксините!Майка ми е рентгенов лаборант и ми сподели, че 80% от пациентите им са ваксинирани и ,че на голяма част от тях дробовете им са с доста поражения. Явно ваксинираните са по склонни да се заразят отколкото неваксинирани(а по принцип трябва да е обратно)!Изобщо мисля си,ще приключи ли някога този ковид?

 

Това е доста странно, но и аз подочух, че в болниците има доста ваксинирани. Единственото обяснение за което се сещам, че може би ваксинирането води до някакъв временен срив на имунитета и за известно време си по-застрашен от заразяване. Мисля, че и случилото се в Израел и Великобритания го потвърждава. След началото на масовото ваксиниране нещата там рязко се влошиха, но ето пък, че към момента вече е много по-добре и ваксините са си свършили работата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Мари Николова каза:

Целта е да се спаси летният сезон, след напълно отсъстващ зимен такъв. 

Не е ясно, колко още удари в туристическия сектор може да понесе Старият континент.

 

Нали всички мрънкахме, че няма универсален подход при мерките в Европа. Това е някаква стъпка в тази посока.

 

В следващите месеци се очакват, освен завишени доставки от одобрените ваксини и одобрение на още 3 нови ваксини -  Спутник ??, Кюрвак и Новавакс.

 

Наш ББ направи свръхентусиазирано изказване, че до края на май близо 3 милн българи ще имат имунитет, дали с ваксина, дали, че са изкарали вируса. Въобще такъв оптимизъм витае във въздуха....

 

С ваксина може да си преносител, но ако голяма част от населението е ваксинирано и да заразиш (вероятно) нищо няма да причиниш. 

Така де. Идеята е че сам по себе си зеления паспорт не върши никаква работа ( в частта ваксинираните да влизат без тест)  ако в същото време в приемащата държава населението не е ваксинирано и на 5-10-15%

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 минути , adreno каза:

Започват все повече изследвания и наблюдения в тази посока да се появяват

 

Интересно изследване на университета в Тел Авив -  при ваксинираните с Файзер инфектираните с южноафриканския щам са 8 пъти повече отколкото неваксинираните

 

https://www.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-israel-study-idUSKBN2BX0JX

...

The South African variant, B.1.351, was found to make up about 1% of all the COVID-19 cases across all the people studied, according to the study by Tel Aviv University and Israel’s largest healthcare provider, Clalit.

But among patients who had received two doses of the vaccine, the variant’s prevalence rate was eight times higher than those unvaccinated - 5.4% versus 0.7%.

...

 

 

 

Той ЮА щам явно е доста специфичен. В интерес на истината Пфайзер и Модерна се борят доста по-успешно с него в сравнение с АЗ. ЮАР изцяло се отказаха от АЗ заради ниската й ефективност:

 

Two doses of the AstraZeneca Covid-19 vaccine were found to have only a 10.4% efficacy against mild-to-moderate infections caused by the B.1.351 South Africa variant, according to a phase 1b-2 clinical trial published on Tuesday in the New England Journal of Medicine.

 

https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2021/03/17/astrazeneca-vaccine-fails-to-protect-against-the-south-african-variant/?sh=66a07eea6526

Връзка към коментар
Мирослав Василев

Предполагам, някъде по-назад също беше коментирано, но си мисля, че това лято опциите за пътуване ще бъдат:

 

     1. с PCR тест

     2. с антигенен в по-редки случай

     3. със сертификат за ваксинация

     4. без каквито и да е изисквания

 

Лично според мен, туристическите дестинации (Гърция, Испания, Италия), ще заложат повече на първия и третия вариант. Другите, които са в централна или скандинавската част, може да приемат и с втория.

 

Все пак, всеки ще иска да спаси сезона и горе-долу, ще бъде като миналата година с разликата, че вече ще може и със сертификат.

 

Разбира се, това са лично мой тълкувания.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.