Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Това са официалните правила :

 

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/visiting-the-netherlands-from-abroad

 

П. П. Партньорите ви в Холандия не са ли наясно, най-добре направете запитване. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, анамари каза:

За Гърция изчакайте днес решенията на щаба им. Карантината отпада, но вътрешните ограничения за придвижване засега остават, включително че трябва документ от консулството за прибирането. Да видим днес какво ще измислят.

Дали излезе решението на щаба Им?Ще съм благодарна за всякаква информация относно посещение на Гърция. Попадам на информация за сертификати А и В за излизане от вкъщи 😵, вероятно стара. Реалистично ли е да се осъществи пътуване за няколко дни в Атина и островите наоколо до началото на май, виждам, че феритата си вървят? Гледах, че и самолетните билети Атина - Санторини са на добри цени. Но няма полети в седицата преди Великден, да не би да има забрана за придвижване в отделни райони през този период?

@harta, дали може да се включиш и ти? 🙂

Благодаря предварително!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , Мари Николова каза:

Дали излезе решението на щаба Им?Ще съм благодарна за всякаква информация относно посещение на Гърция. Попадам на информация за сертификати А и В за излизане от вкъщи 😵, вероятно стара. Реалистично ли е да се осъществи пътуване за няколко дни в Атина и островите наоколо до началото на май, виждам, че феритата си вървят. Гледах, че и самолетните билети Атина - Санторини са на добри цени. Но няма полети в седицата преди Великден, да не би да има забрана за придвижване в отделни райони през този период?

@harta, дали може да се включиш и ти? 🙂

Благодаря предварително!

И аз се интересувам от същото. Намерих сносни билети до Родос на Aegean за началото на май и се питах дали е постижимо. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 24 минути , Мари Николова каза:

От София или от Атина?

София - Атина - Родос. До вчера се въртяха за около 160 евро ритърн (3-9 май), но преди малко видях, че се е вдигнала цената. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В 18 ч. са техните пресконференции за мерките. 

По медиите им се въртят разни идеи на експерти да се пътува между областите с антигенен тест(раздават им ги безплатно) или с ваксинационен сертификат. 

Но ако отворят наистина за туризъм, трябва да измислят как ще се движат в страната те. Фериботите не качват хора за островите, които не живеят там. За полетите не знам. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

В момента, за да се предвижиш от област в друга област, трябва да покажеш документ за жилище и  test.

Магазините работят, но със среща. В малките магазинчета може, ако няма хора, може и в момента на посещението да се запази среща. 
Хранителните стоки работят в момента до 20:00. Ресторантите са само с поръчки, take away.

Маските са задължителни. Вечерен час никой не спазва.

 

За празниците казват, че ще може да пътуваме със self test.

По принцип не трябват сертификати за излизане от вкъщи, а се изпращат смс. Смс-сите са за пазаруване, ходене до банка, лекар и др., но май вече не проверят, но може и да почнат да проверяват.

Това, набързо

  • Харесвам 4
  • Шок 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , harta каза:

В момента, за да се предвижиш от област в друга област, трябва да покажеш документ за жилище и  test.

Магазините работят, но със среща. В малките магазинчета може, ако няма хора, може и в момента на посещението да се запази среща. 
Хранителните стоки работят в момента до 20:00. Ресторантите са само с поръчки, take away.

Маските са задължителни. Вечерен час никой не спазва.

 

За празниците казват, че ще може да пътуваме със self test.

По принцип не трябват сертификати за излизане от вкъщи, а се изпращат смс. Смс-сите са за пазаруване, ходене до банка, лекар и др., но май вече не проверят, но може и да почнат да проверяват.

Това, набързо

Ясно, благодаря! Засега май картинката е много далече от представата ми за пътуване с  цел туризъм с поносими рестрикции 🙂

Ако нещо се промени в следващите дни, моля да пишете. 🥺

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 часа, Мари Николова каза:

Ясно, благодаря! Засега май картинката е много далече от представата ми за пътуване с  цел туризъм с поносими рестрикции 🙂

Ако нещо се промени в следващите дни, моля да пишете. 🥺

Да, като не става, не става. Това е засега /както казва моята приятелка Лили Иванова - благодаря и мерси 🙂/ :

Задължителното носене на маски в отворени и затворени пространствата е все още в сила, като глобата за неспазване на разпоредбата е 300 евро. Припомняме, че вечерният час е до 21.00 ч., след което е забранено излизане, освен ако не е наложително. Излизането като цяло става с изпращане на смс към номер 13033 или попълнена декларация.

Заведенията остават затворени. Обслужва се само доставка на храна по домове или закупуване на място.

 

https://trud.bg/гърция-открива-сезона-в-понеделник/?fbclid=IwAR0yjnZzSD1a4LqsvXrmbYm9-Gt_qAPF7JuDnqv_ghmmBwJIqUR3wF5mag0

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , Eva eva каза:

 

Задължителното носене на маски в отворени и затворени пространствата е все още в сила, като глобата за неспазване на разпоредбата е 300 евро. Припомняме, че вечерният час е до 21.00 ч., след което е забранено излизане, освен ако не е наложително. Излизането като цяло става с изпращане на смс към номер 13033 или попълнена декларация.

Заведенията остават затворени. Обслужва се само доставка на храна по домове или закупуване на място.

 

https://trud.bg/гърция-открива-сезона-в-понеделник/?fbclid=IwAR0yjnZzSD1a4LqsvXrmbYm9-Gt_qAPF7JuDnqv_ghmmBwJIqUR3wF5mag0

 

Да и аз ги чета тези новини и съм все по-объркана. Това е абзаца точно над цитираният от теб:

 

Туристите ще могат да влязат в страната, но ще стигат само до мястото декларирано в PLC декларацията. Ще трябва да се съобразяват и спазват наложените мерки в конкретната област на пребиваване. Ще могат да се придвижват само между общините в рамките на областта, но не и извън нея.

 

Как така отваря за туристи, като може да се излиза само след одобрение с СМС?

 

Ако се приеме, че туристите могат да стигнат само до декларираното място, как така ще се придвижват между общините в границите на областта?

 

Отиваме например в Атина, която се намира в област Атика. Може ли да ходим до островите в тази област? Трябва ли да се обосноваваме, защо ще ходим там пред властите?

 

Маските на открито се преживяват, вечерният час също не ми тежи толкова. Сещам се за един хотел с тераса на покрива - с гледката вечер към осветения Акропол с питие в ръка може да се преглътне и това 🙂

Но ако трябва да се седи само в хотела..... и да питаш византийците може ли да излезеш....айде бе, Симеон Велики ги е наврял в пиииип  тия, ние доброволно ще им седим затворени, че и пари ще им даваме 😜🙃😄

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 4 минути , Мари Николова каза:

Да и аз ги чета тези новини и съм все по-объркана. Това е абзаца точно над цитираният от теб:

 

Туристите ще могат да влязат в страната, но ще стигат само до мястото декларирано в PLC декларацията. Ще трябва да се съобразяват и спазват наложените мерки в конкретната област на пребиваване. Ще могат да се придвижват само между общините в рамките на областта, но не и извън нея.

 

Как така отваря за туристи, като може да се излиза само след одобрение с СМС?

 

Ако се приеме, че туристите могат да стигнат само до декларираното място, как така ще се придвижват между общините в границите на областта?

 

Отиваме например в Атина, която се намира в област Атика. Може ли да ходим до островите в тази област? Трябва ли да се обосноваваме, защо ще ходим там пред властите?

 

Маските на открито се преживяват, вечерният час също не ми тежи толкова. Сещам се за един хотел с тераса на покрива - с гледката вечер към осветения Акропол с питие в ръка може да се преглътне и това 🙂

Но ако трябва да се седи само в хотела..... и да питаш византийците може ли да излезеш....айде бе, Симеон Велики ги е наврял в пиииип  тия, ние доброволно ще им седим затворени, че и пари ще им даваме 😜🙃😄

 

 

 

Да не би да прилагат нашата тактика - отваряме за туризъм - няма помощи ... ама ние нямаме туристи - какво да направим ние сме отворили туризма. По-големи византийци сме откъм компенсиране, май 🙂🙃

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Май хотелите още не работят.

Смс-си не съм пращала от повече от месец и никой не праща, то и никой не проверява.  За да излезеш да пазаруваш дрехи, обувки и други се изпраща смс на 13032. Ходих, пазарувах и изобщо никой не ме е питал за смс. Е, за да вляза в магазин, трябваше да имам среща и да са ми пратили смс, че мога да посетя магазина в даден час. Естествено може да закъснееш, в зависимост от магазина.

Миналата събота исках да вляза в Н&М и ми казаха, че срещите са запазени до вторник. Влязох в други по-малки магазинчета, като на входа си дадох данните.

СМс-сите не са за да искаш разрешение да излезеш, а да декларираш че излизаш. От никой не се иска разрешение. Може да си по цял ден на разходка. А, за да пазаруваш дрехи и др. по принцип е до три часа, но както казах никой не гледа. 

До Егина примерно не знам дали може да се ходи, ако няма причина. Ще поразпитам.

  • Харесвам 11
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , harta каза:

Влязох в други по-малки магазинчета, като на входа си дадох данните.

Записват ти името или...

С каква цел се прави това?

В Санторини гледах, че се предлагат хотели, даже цените им си бяха "летни".

Връзка към коментар

За Гърция, специално, много задълбочено не се интересувам, но ми попадна информация, че Северна Гърция пак е червена зона от днес с всички произлизащи от това ограничения. От всички новини от днес по темата излиза, че може да се отиде със самолетчето до някъде, да се стои в хотела и там да се яде /вътре в стаята/, съответно навън само с маска /и евентуално със СМС/. Хич не ми звучи като добра оферта всичко това.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 15.04.2021 г. в 14:46, neuromancer каза:

Сума хора ходеха на олинклузив без излизат от хотела и преди ковида, за един тъпо, за друг не

Да си в Родос и да не правиш обиколки е безмислено. Аз там съм вървял по 10-15км на ден. 

Че и без плаж и другите строги мерки, няма смисъл нека отворят както трябва.

преди 13 часа, goldroks каза:

Може ли някой от първа ръка информация за влизане в Холандия? На няколко места пише че е здължителна 10-дневна карантина при влизане, нашето министерство в сайта си я пише 'силно препоръчителна', а хора които познавам и скоро са отишли там като сезонни работници без много да проучват, никой нищо не им е казал на място и не са ги пратили в карантина. Предстои ми работно пътуване на 12 май и искам да знам дали има шанс да мина без карантина? Ще съм за не повече от седмица и ако трябва да си стоя в стаята то няма смисъл въобще да отивам. Някой да е ходил скоро време? 

Официално има карантина, неофициално не проверяват почти никой, ама ако проверят има глоби големи вероятно както навсякъде.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
 
 

https://news.bg/disasters/ot-26-april-italiya-oblekchava-merkite-sreshtu-covid-19.html

 

"Италианското правителство ще започне да облекчава настоящите карантинни мерки от 26 април. Това съобщи в петък на пресконференция премиерът Марио Драги.

"Правителството реши да започне постепенно облекчаване на строгите ограничения от 26 април. При вземането на такова решение поемаме рискове, но то се основава на епидемиологични данни, които се подобряват", каза Драги, цитиран от АНСА. о-конкретно той посочи, че ресторантите и баровете с открити площи ще могат да възобновят работата си по време на обяд и вечер, както и всички ученици ще се върнат в училищата. Ще бъде разрешено придвижването между регионите, въпреки че разделението им по цвят ще остане в зависимост от нивото на епидемиологичните рискове.

"В същото време всички предпазни мерки се запазват - като носене на маска, дистанциране и е важно всички да спазват тези условия", добави премиерът. Той поясни, че се дава приоритет на възобновяването на "дейности на открито", но плановете са постепенно да се отворят театри, кина, басейни, фитнес зали и термални комплекси."

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Това засега са намерения за промяна в мерките.  Към момента важат старите правила с пет дневната карантина. Повече информация ще бъде публикувана през следващата седмица. 

Официален източник тук:

 

http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=english&id=5412&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 18 часа, Мари Николова каза:

Записват ти името или...

С каква цел се прави това?

В Санторини гледах, че се предлагат хотели, даже цените им си бяха "летни".

До Великден няма да ги оставят да дишат свободно. Чак след това може да има някакво раздвижване в по-добра посока.

 

Официална информация тук:

https://covid19.gov.gr/covid-map

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Считано от 19 април, Словакия премахва задължителната 14 дневна карантина за влизащи в страната, които притежават сертификат за ваксинация или документ за преболедуване от Ковид. Условието е да направят и представят отрицателен тест при влизане в страната :

 

https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia

 

" persons who enter the territory of the Slovak Republic from 6.00 am on Monday, 19 April and during the previous 14 days visited exclusively EU countries, Iceland, Norway, Liechtenstein, Switzerland or the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, who have proof of one of the following:

  • the subject has been vaccinated with a second dose of COVID-19 mRNA vaccine and more than 14 days have passed since this event,
  • the subject has been vaccinated with the first dose of COVID-19 vector vaccine and more than 4 weeks have passed since this event,
  • a person 14 days after the first dose of COVID-19 vaccination (mRNA or vector vaccine), if the first dose of vaccination was given within 180 days of overcoming COVID-19 , or
  • a person with a certificate of overcoming the COVID-19 disease not older than 180 days , the above-mentioned document according to!

 

 

  • The following applies to these persons:
  • upon entry into the territory of the Slovak Republic, they must be proved by an antigen test not older than 48 hours or by a PCR test not older than 72 hours,
  • at the latest upon entering the territory of the Slovak Republic, he must register at korona.gov.sk/ehranica
  • they must undergo isolation , but this ends with a negative result of the RT-PCR test, which a person may undergo even if immediately at his own expense after entering the territory of the Slovak Republic. If the person does not undergo such an immediate test, he / she will go through the normal registration procedure via the e-border form (at the earliest on the 8th day the test, if negative, the isolation ends. Without testing, the asymptomatic isolation lasts 14 days)"
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Днес, пак не успях да вляза в магазин. Не че много исках. Ако исках щях да съм си запазила среща. Значи за да посетиш магазин за дрехи или обувки примерно, трябва да се свържеш с магазина, да се разберете за час на посещение и после магазинът праща смс за оговорената среща. Затова трябва да си дадете името и тел. номер..Това не се прави за хранителни стоки или фурна. 

В Санторини, може и да не е като в Атина. Може там всичко да е отворено. Това с магазините и вечерните часове е по градове и области.

Още обмислят какво да правят за празниците. Като излезе нова информация, ще пиша.

  • Харесвам 10
  • Шок 3
  • Благодаря 3
Връзка към коментар

За Северна Гърция: кога се очаква да обявят мерките, които ще са в действие за великденските празници и приложими за туристи? PCR test на влизане - ясно, но за другите неща като движение с БГ автомобил между населените места, носене на маски по градските и селските улици, за ядене също, не за гурме похапване, а за оцеляване - отворени места да си вземем кафе, бира, ядене тип улична храна (баничарници, гироси и подобни).

 

В Солун сега има ли ги онези корабчета, които те качват и правите една кратка обиколка из морето пред града?

 

@harta благодаря! Писали сме по едно и също време 🙂 Ако е така, май ще ходим другаде.

Връзка към коментар

Да питам за влизането и излизането от България:

 

Сегашната заповед за влизане в страната (на чужденци и българи) е до 30.4 и няма нова или съм пропуснала нещо?

 

Кога се очаква да обявят тази заповед дали ще се удължава? Бях с впечатлението, че ще кажат до края на тази седмица, а те НОЩ разпуснаха, някакви други наредби чета на сайта на министерството, гледам, че са разрешили груповите туристическите пътувания от 27 април, а за влизане/излизането след 30.4 - нито ред.

 

Ако е тази най-най-последната:
https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/03/31/zabrana_vlizane_bg_31_03_2021.pdf
И другата
https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/04/16/zapoved_merki_16_04_2021.pdf

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Чудех се, понеже често срещам трудности в откриването на официална информация за влизане и престой в дадена държава, дали не може да добавим сайтовете на външните министерства в колона към таблицата с визите. Мога аз да го направя, защото съм свикнала именно там да си търся условията на влизане.  @cck?

А всъщност кой как проверява къде може да отиде? И какви са вътрешните разпоредби? За ЕС е ясно, ама за всички останали? 

 

П.П. @Coo, обнадеждаваш ме, че може да махнем този задължителен тест на влизане в края на месеца. Или поне да сложим някакви различни опции 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.