Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

То всичко може, ама вече има 5, а хората пак питат, та де да знам...

Аз гледам в IATA, първото мнение. Оттам нерядко има и линк към съответния правителствен сайт

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хората са се постарали да има за всички 🙃 🙂 Малдивите развиват концепцията 3V - visit, vaccinate, vacation, който иска им е добре-дошъл не само ваксиниран, но и да се ваксинира

https://edition.cnn.com/travel/article/maldives-offers-vaccines-to-visitors/index.html

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар

За Гърция всички ограничения за движение, СМС, маски и пр. остават в сила до 26 април. Единствено отпада карантината от понеделник, ама туристите едва ли ги грее.

За Великден ще се решава допълнително. 

Допълвам най-важното😆 от понеделник може да се влиза със сертификат за ваксинация, за останалите ПСР. 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Първи май, го преместиха за вторник 4/5. Магазините ще са затворени тогава. 
Заведенията за гироси, банички и други не са затваряли. Ядене и пиене ще намерите. 
Маските са задължителни. Ако пушите или пиете кафе докато вървите, маските са махнати.

Корабчетата в Солун не мисля, че работят. Археологичните обекти са отворени. 

Вие за празниците ли мислите да дойдете?

С Бг номера няма проблем от град в град, ако градовете са в една област. В момента ако сте запазили в някой град стая, може да стигнете до там без проблем и после да обикаляте в тази област.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, анамари каза:

За Гърция всички ограничения за движение, СМС, маски и пр. остават в сила до 26 април. Единствено отпада карантината от понеделник, ама туристите едва ли ги грее.

За Великден ще се решава допълнително. 

Допълвам най-важното😆 от понеделник може да се влиза със сертификат за ваксинация, за останалите ПСР. 

Тези правила за влизане в Гърция със сертификат за ваксиниране къде мога да ги прочета, можеш ли да ми подскажеш? 

 

Връзка към коментар
преди 6 минути , Lindt каза:

Тези правила за влизане в Гърция със сертификат за ваксиниране къде мога да ги прочета, можеш ли да ми подскажеш? 

 

Във ФБ Кулата, модерират я българи, живеещи в Гърция. Не знам дали може да се чете без присъединяване. Иначе, нормативния акт е ФЕК 1558/17.04.2021.

https://m.facebook.com/groups/330265484589461/permalink/771238170492188/?anchor_composer=false

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , анамари каза:

Във ФБ Кулата, модерират я българи, живеещи в Гърция. Не знам дали може да се чете без присъединяване. Иначе, нормативния акт е ФЕК 1558/17.04.2021.

https://m.facebook.com/groups/330265484589461/permalink/771238170492188/?anchor_composer=false

Не, не мога да прочета нещо в тази група. Видях извадки от нормативния акт, касаещи вътрешни правила, но целият е 100 страници и не се превежда автоматично. Няма да мога да го ползвам като източник, без да убия поне час да си копирам и превеждам. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , Lindt каза:

Не, не мога да прочета нещо в тази група. Видях извадки от нормативния акт, касаещи вътрешни правила, но целият е 100 страници и не се превежда автоматично. Няма да мога да го ползвам като източник, без да убия поне час да си копирам и превеждам. 

Огромен е документа, да. Затова го преразказват сбито в групата. 

Предполагам, че Външно ще актуализира скоро информацията. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Това, което ни интересува(предполагам и @Lindt) има ли точно определение на "ваксинирани"? Дали е конкретно изискването да имаш сертификат или трябва да е минало време от първа или втора игла, в зависимост от вида ваксина, както е в Словакия и Словения например.

И аз срещам затруднения в намирането на актуална информация на английски 🙂

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Мари Николова каза:

Това, което ни интересува(предполагам и @Lindt) има ли точно определение на "ваксинирани"? Дали е конкретно изискването да имаш сертификат или трябва да е минало време от първа или втора игла, в зависимост от вида ваксина, както е в Словакия и Словения например.

Твърдят, че няма изискване за изминало време, просто сертификат. 

Но до 26-ти все още има големи ограничения за движение между областите и  общините. С изключение на Атон 😂 всичко е в червено и тъмночервено. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Lindt, пусни request за присъединяване към групата - мен веднага ме одобриха, без да пиша причини за влизане в групата, както е било за други ФБ групи.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Яничка каза:

@Lindt, пусни request за присъединяване към групата - мен веднага ме одобриха, без да пиша причини за влизане в групата, както е било за други ФБ групи.

Яни, аз всъщност се оглеждам за официална информация/ изявление/ заповед/ решение, прочитът на хора във фейсбук група не ми помага. Не ми е спешно, просто си слухтя от нямане на работа и реално планирано пътуване🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Lindt каза:

Яни, аз всъщност се оглеждам за официална информация/ изявление/ заповед/ решение, прочитът на хора във фейсбук група не ми помага. Не ми е спешно, просто си слухтя от нямане на работа и реално планирано пътуване🙂

 

И аз така - нямам планове за Гърция скоро, но тази ФБ група ще ми е полезна за лятото, надявам се 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Исках да планирам от сега, но изглежда ще го решаваме дали към Гърция или другаде чак на 1ви май, а това ще зависи и от нашите власти какво ще измъдрят за периода след след 30.4.

 

ПС: Да знаете, че съм много... наивна! 🙂 Вчера и днес изчетох терабайти политически новини и анализи на тема Ново правителство, в търсене на инфо за нещо толкова елементарно като г*за ми път да види около Великден.

  • Харесвам 2
  • Смея се 10
Връзка към коментар

Да бе -пак недоизмислици: след 19.04, който има сертификат за ваксиниране, ще влиза в Гърция с него, който няма - с ПСР тест.

Семейство от двама ваксинирани родители, с две деца над 10 години , ще влезе с ПСР тестове за децата и сертификат за родителите.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Да бе -пак недоизмислици: след 19.04, който има сертификат за ваксиниране, ще влиза в Гърция с него, който няма - с ПСР тест.

Семейство от двама ваксинирани родители, с две деца над 10 години , ще влезе с ПСР тестове за децата и сертификат за родителите.

Интересно е ще поемат ли нещата на някъде с това през месец май и политиката спрямо деца на ваксинирани родители.

Нашата наредба има няколко изменения за влизането обратно на територията на страната, но в нито едно не пише и дума за облекчения, ако човек е ваксиниран: 10 дни карантина и/или pCR тест без значение дали лицето е на 40 дни, 6 месеца, 4 години или 56 години.

Аз още съм възмутена, че различни държави опрощават чопленето за PCR на деца до 6г, 10г, 12 г и и т.н., а тук на фона на всичко друго, тази устойчива грижа... 🙂

 

За съжаление очаквам с или без ваксина, че pcr на влизане в България ще остане (ниските нива на ваксинация, доводи, че трябва и на ваксинирани заради пренасянето). Дано греша! Надеждата ми е хотелите да изреват мощно, че губят чужденците семейства и поне за децата да махнат изискването.

 

Спойлер

Има ли изключения от изискването за представяне на документ за отрицателен резултат от проведен PCR тест, основани на възраст (например: бебета, малки деца)?

Към настоящия момент не са въведени такива изключения с оглед възможността за асимптомно протичане на инфекцията и свързания с това епидемиологичен риск от внос, предаване и разпространение на заболяването.

Следва да се има предвид, че PCR изследване се извършва чрез пробонабиране на различни клинични материали, като назофарингеален секрет, гърлен секрет или смив, слюнка и др., съобразно използваната методика и апаратура, което способства и за вземане на подходящ материал от всички възрастови групи.

От: https://coronavirus.bg/bg/vaprosi-otgovori/zdravni

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Едва ли министър в оставка ще вземе решение за след 30.04, когато е вероятно да има и съвсем ново правителство.Други вече ще взимат решенията, и точно сега не мисля че им е приоритет пътуването на българите по Великден. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 5 часа, AlexandraKo каза:

Да бе -пак недоизмислици: след 19.04, който има сертификат за ваксиниране, ще влиза в Гърция с него, който няма - с ПСР тест.

Семейство от двама ваксинирани родители, с две деца над 10 години , ще влезе с ПСР тестове за децата и сертификат за родителите.

На мен ми е интересно как ще се процедира в случаите на скорошно прекаран Ковид? Не можеш да се ваксинираш няколко месеца след оздравяването, дори и да искаш, а и няма смисъл. В тези сертификати за пътуване, това че лицето е бил болно ще бъде ли отбелязано, или ще искат да се правят отново ПСР? 

Връзка към коментар
13 minutes ago, a6olq said:

На мен ми е интересно как ще се процедира в случаите на скорошно прекаран Ковид? Не можеш да се ваксинираш няколко месеца след оздравяването, дори и да искаш, а и няма смисъл. В тези сертификати за пътуване, това че лицето е бил болно ще бъде ли отбелязано, или ще искат да се правят отново ПСР? 

Според проектът над който в сряда се споразумява всичките  27-те държави от ЕС и предстои да бъде обсъден в Европарламента:

 

 

IMG_20210418_224400.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , stanimir каза:

Едва ли министър в оставка ще вземе решение за след 30.04, когато е вероятно да има и съвсем ново правителство.Други вече ще взимат решенията, и точно сега не мисля че им е приоритет пътуването на българите по Великден. 

 

Ако нещо се вземе като решение, то ще е заради загубите в нашият туризъм и това, че хотелиерският бизнес е готов за протести, едно заради исканията служителите в сектора да се ваксинират приоритетно, друго заради PCR тестовете на вход и изход, което спира румънските семейства да пълнят традиционно хотелите по Черноморието за Великден.

 

Изглежда Европа е настроена експериментаторски към отваряне за ваксинирани, да видим нашите доколко ще са в час.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да де, но в тия седмици на смяна на управлението не е много ясно кой ще е виновен и срещу кого точно ще "протестират"  хотелиерите,  а и засега не виждам много държави да се отварят до месец май.

 

В Европа наистина нещата вървят в една посока и е въпрос на време  :

 

Макрон: Франция работи по премахване на ограниченията за пътуване

"Франция финализира плановете си за премахване на ограниченията за американците, пътуващи до страната, които вече са били ваксините си срещу COVID-19. Това заяви френският президент Еманюел Макрон, докато нацията се бори с поредния скок на случаите на коронавирус.

"Постепенно ще премахнем ограниченията от началото на май, каза Макрон в интервю за "Face the Нация" на CBS, която се излъчи в неделя.

"Така че ние работим усилено, за да предложим много конкретно решение, особено за гражданите на САЩ, които са ваксинирани, така че със специален пропуск, бих казал"

 

https://news.bg/world/makron-frantsiya-raboti-po-premahvane-na-ogranicheniyata-za-patuvane.html

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Пуснаха уточнение за Гърция от утре - към датата на влизане в страната ваксинирания трябва да има 14 дни от втора игла. Бърз тест на границата на случаен принцип. Отворени са Кулата и Маказа от 7 до 23 ч.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Off topic? 😳🙊🤮😭

Уффф.. .. 

Започна се! Делене на хората, според ваксиниран-неваксиниран... Това го споделих още преди три месеца с един приятел немец- нямало това как да стане, ми отговори той! 🙊🙈. Дискриминация и нов вид фашистоиден-либералнодемократичен фарс!!! Начин да принуждават хората да се ваксинират.. 🤔🤮👿😭

В Германия не изглеждат нещата никак добре! 

При сегашните условия, не е изобщо рентабилно и,, демократично"да се пътува.... Амин

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.