Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 29.04.2021 г. в 19:36, Emil Chakalov каза:

Аз разбирам,че антигенен тест е валиден,ако е направен 48 часа преди влизане в БГ,за да не те карантинират.В противен случай остава това,което действа в момента-карантина 10 дена,която се отменя само с ПСР.

Аз влезнах на 13.04. в БГ и си направик антигенен изпратих на мейл на РЗИ до 24ч. и ме освободиха след 1,5 дена от карантината. Не, че съм ги чакала.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Яничка каза:

В заповедта са изредени изключения за Африка. Сейшелите ги няма. Или не ги третират като Африка, или са забравили за тях...

Сигурно са ги забравили, забелязах, че липсва и Мавриций 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Coo- малките деца, под 4, до колкото си спомням, не са задължени да носят маски. 
Под спорт, се разбира да караш колело, тичаш, ролкови кънки, скейт-тогава маска не се носи. 
Маските са задължителни на открито. Ако сте в някое населено място, в което повечето хора са със свалени маски, може да ги свалите и вие. Ако видите някой с маска, слагайте веднага и вие. В Гърция са свикнали с маските, носят ги и когато са сами в парк, кола, улица без да се замислят, че няма жива душа наоколо от която да се заразят и ръкавици слагат, а вчера беше почти 28 градуса.

  • Харесвам 1
  • Шок 3
Връзка към коментар

Coo - все нещо добавям.

Ресторантите отварят за сядане на открито на 3/5, понеделник. Вечерен час до 23:00. Заведенията, следователно ще затварят в 22:00 - 22:30 за да успеят хората до 23:00 да са си вкъщи. Няма проверки за спазване на часове.  Ако случайно сте по-рано в Гърция, може да си поръчате нещо и да ядете където си искате, на окрито. Фактически,до сега всички ядяха до заведението, но не и във заведението, от което са поръчали. Затова и отварят по-рано, няма смисъл от тази мярка.

 

На плаж маски не се носят, но ако си до някой на опашка на плажно заведение, тогава трябва да си я сложиш.

 

СМС-си, вече никой не праща. Не, че е отпаднало, но просто никой не прави проверка. Вие като туристи трябва да имате един лист изпринтен и да го попълвате. За посещение на ресторант се слага номер 6, както и за спорт.  Ако искаш ще ти кажа и другите неща, които смятате да правите, какво да попълвате. По принцип имайте си едно листче, попълнено с молив и само сменяйте номерата, при нужда. Никой не проверява, обаче.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

@harta Много благодаря! На нас отрицателния ни тест е от днес (бързи за лабораториите), с РЗИ говорих, вече ни тече времето да излезем и да се приберем в България за кратко пътуване без да се налага да си правим нов тест за влизането обратно. И по всичко изглежда, че на 3ти по-скоро трябва да се приберем...

Ходенето ни в Гърция в момента е просто да си начеше крастата детето. Връщаме се от море, но то иска "нашето море" = пясъчни плажове за копаене, камионите, които продават дини и то да ги яде на плажа 🍉🍉🍉 Аз съм наясно, че ще е хладно за плуване, макар че ако ходим аз бих се поплицкала, така и така плавниците с шнорхела още не са разопаковани в багажа. Много се изкушавам, защото съм уверена, че като миналата година като отвориха, поради липсата на тълпи туристи в момента ще е пълно с любопитни рибоци по плитчините. 🥰 Половинката ми е малко на кантар, ние имаме история с глоби в Гърция (не е към казаното от теб, просто си имаме едно на ум как понякога туристи с кеф глобяват за нещо, което местните правят и не ги глобяват 😉 ) и той не иска да рискуваме много много, че да не летят после стотици евро за нещо глупаво понеже сме туристи и не сме разбрали - я за СМС, я за формуляр, я за друго. Иначе маски на лицето по опашки в магазин и заведение - преживява се. Но на открито да тичам след детето с маска на лицето не ми се иска... 

PLF-a минимум 24 часа преди пътуване ли трябваше да се попълва? Че май, ако ходим в Гърция с тръгване днес или утре рано сутрин - с това сме закъснели. То не пречеше да го попълним пък после да решаваме дали да ходим, но не ни остана време като киснехме в червено море.

Връзка към коментар

Аз, до колкото разбирам, PLF трябва да се попълни в предишния ден на пътуването. Значи ако пътувате утре, днес може да попълните PLF.

Смс от български телефонен номер, няма как да пратиш. Туристите попълват формуляр. 
Да, по площадките тичаме с маски след децата и не само по площадките.

Аз се подготвям за вкусна магирица!!!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Новини за Португалия....

https://coronavirus.bg/bg/news/1804

Отчетените в България през последните 14 дни по-малко от 500 случая на заразени с Covid-19 на 100 000 души, даде основание за пристигащите на континенталната част на Португалия от България да отпадне задължението за 14-дневна карантина в периода от днес до 23.59 ч. на 16 май.

По информация на посолството ни в Лисабон остава ограничението за наложителни пътувания - професионални ангажименти, с учебна цел, събиране на семейства, по здравословни и хуманитарни причини. 

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Дания разрешава влизане без тест за COVID-19 на ваксинираните българи

 

Българските граждани, както и всички останали пристигащи от ЕС и Шенгенското пространство, от днес могат да влизат в Дания без уважителна причина и без тест за COVID-19 при условие, че са се ваксинирали с две дози срещу коронавируса.

Това съобщиха от МВнР.

 

Мярката се отнася за пристигащите от страни в ЕС и Шенгенското пространство, попадащи под категорията "оранжев" код. Сред тях е България.

По информация на посолството ни в Копенхаген за завършена ваксинационна схема се приема поставянето на две дози от ваксината срещу COVID-19, както и изтичането на 14-дневен период след поставяне на последната доза. В документа следва да са написани имената и рожденната дата на ваксинираното лице, както и името на ваксината.

 

Пристигащите в Дания от държави-членки на ЕС и на Шенгенското пространство, които не са ваксинирани, следва да продължат да представят необходимите документи, доказващи "уважителна" причина, за да бъдат допуснати на територията на Дания, както и негативен антигенен или PCR тест за COVID-19, направен в рамките на 48 часа преди полета или преди пресичането на датската граница.

Това изискване се отнася също така и за транзитно преминаващите през Дания чужди граждани, идващи от страни-членки на ЕС и на Шенгенското пространство, попадащи под категорията "оранжев" код.

 

При нужда от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството ни в Дания на телефон: +45 39 64 24 84; +45 39 63 38 72 и дежурен телефон при спешни случаи в извънработно време: +45 41 276251, или на e-mail: Embassy.Copenhagen@mfa.bg, съветват от външно.

 

https://dariknews.bg/novini/sviat/daniia-razreshava-vlizane-v-stranata-bez-test-za-covid-19-na-vaksinirani-bylgari-2269196

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 21 минути , Мари Николова каза:

Излезе ли списъка с одобрени антигенни тестове за влизане в БГ?

Списъкът е в заповедта от 29.04 - Приложение № 2 към т. 7 
image.png.38375a060e3e1bca6c6b47541885f09b.pngimage.png.6d6b13f5ad0064046ef1ce1a9bf92bfa.png

  • Харесвам 13
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Някой беше писал напред в темата за отмяна на Октоберфест - вече и официално .....

 

Емблематичният фестивал на бирата Октоберфест в Мюнхнен бе отменен за втора поредна година заради пандемията на коронавирус. Тазгодишното издание трябваше да е 187-о в историята и бе насрочено да е между 18 септември и 3 октомври.

 

https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/covid-19-otnovo-otmeni-oktoberfest

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Някой прибирал ли се е в България след 01.05 на летище София?

 

Аз бях в болница с Ковид, но реално всичките ми положителни тестове са правени в болницата и не ми дават копие от тях.

 

Доколкото разбирам, всички тези антигенни тестове трябва да са направени преди да се приберем в България, тоест единствената ни опция да се освободим от карантина при прибирането ни си остава PCR до 24 часа?

 

Пропускам ли нещо или има и по-евтин начин за пътуване ?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 56 минути , atzah каза:

Здравейте,

 

Някой прибирал ли се е в България след 01.05 на летище София?

 

Аз бях в болница с Ковид, но реално всичките ми положителни тестове са правени в болницата и не ми дават копие от тях.

 

Доколкото разбирам, всички тези антигенни тестове трябва да са направени преди да се приберем в България, тоест единствената ни опция да се освободим от карантина при прибирането ни си остава PCR до 24 часа?

 

Пропускам ли нещо или има и по-евтин начин за пътуване ?

В случай че българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на България и членовете на техните семейства не представят документ от изброените по-горе, подлежат на 10-дневна карантина след пристигането си в страната. Карантината може да бъде отменена при представяне на отрицателен резултат от проведено до 24 часа след влизането в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19 или от бърз антигенен тест.

 

https://coronavirus.bg/bg/965

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, atzah каза:

Здравейте,

 

Някой прибирал ли се е в България след 01.05 на летище София?

 

Аз бях в болница с Ковид, но реално всичките ми положителни тестове са правени в болницата и не ми дават копие от тях.

 

Доколкото разбирам, всички тези антигенни тестове трябва да са направени преди да се приберем в България, тоест единствената ни опция да се освободим от карантина при прибирането ни си остава PCR до 24 часа?

 

Пропускам ли нещо или има и по-евтин начин за пътуване ?

Нямате ли епикриза от болницата? Там би трябвало да са вписани резултатите от направените изследвания. Чрез този документ се доказва, че сте преболедували Ковид. Поне аз така си мисля.

Връзка към коментар
преди 15 минути , Eva eva каза:

Нямате ли епикриза от болницата? Там би трябвало да са вписани резултатите от направените изследвания. Чрез този документ се доказва, че сте преболедували Ковид. Поне аз така си мисля.

Пише, че искат положителен PCR тест. Епикриза имам иначе. Последното, което искам в 01:00 ам на летище с две малки деца е проблеми 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , atzah каза:

Пише, че искат положителен тест. Епикриза имам иначе. Последното, което искам в 01:00 ам на летище с две малки деца е проблеми 🙂

 

Не пише, че искат тест, а пише, че искат документ показващ положителен резултат от тест 🙂 В тази епикриза не са ли вписани положителните резултати от теста/тестовете? Ако не ви приемат епикризата, макар, че не виждам причина защо да не я приемат, то ще Ви карантинират и на следващия ден ще си направите тест. Не разбирам какви проблеми можете да имате. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, atzah каза:

Здравейте,

 

Някой прибирал ли се е в България след 01.05 на летище София?

 

Аз бях в болница с Ковид, но реално всичките ми положителни тестове са правени в болницата и не ми дават копие от тях.

 

Доколкото разбирам, всички тези антигенни тестове трябва да са направени преди да се приберем в България, тоест единствената ни опция да се освободим от карантина при прибирането ни си остава PCR до 24 часа?

 

Пропускам ли нещо или има и по-евтин начин за пътуване ?

Всичко, което Ви е правено в болницата, трябва да е качено в Здравното Ви досие. Включително-тестовете. Помолете ЛЛ, ако нямате електронен подпис, да Ви го разпечата оттам.

Освен това, никой няма право да Ви откаже, да получите копие от всичко, що ви е правено в болницата. Това е право на пациента, по закон.

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Като се замисля, малко е шизофренно това да си разпечатваш стар + тест, независимо от болница или другаде. Нали базата данни е в РЗИ, нормалното е да им се напише мейл за +тест от конкретна дата, а те да си проверят по ЕГН. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 13 минути , jul каза:

Като се замисля, малко е шизофренно това да си разпечатваш стар + тест, независимо от болница или другаде. Нали базата данни е в РЗИ, нормалното е да им се напише мейл за +тест от конкретна дата, а те да си проверят по ЕГН. 

Уф, като ги знаеш, как ще се разпъргавяяяяят!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 17 минути , jul каза:

Като се замисля, малко е шизофренно това да си разпечатваш стар + тест, независимо от болница или другаде. Нали базата данни е в РЗИ, нормалното е да им се напише мейл за +тест от конкретна дата, а те да си проверят по ЕГН. 

Не е задължително положителният тест да е от България. Иначе принципно си права.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, jul каза:

Като се замисля, малко е шизофренно това да си разпечатваш стар + тест, независимо от болница или другаде. Нали базата данни е в РЗИ, нормалното е да им се напише мейл за +тест от конкретна дата, а те да си проверят по ЕГН. 

Отсвириха ме от Пирогов, след 10 минути обяснение как така ми трябвал стар тест, ама положителен. Да съм ходил в отделението да се разправям,  ама то вече не е там и така 🙂 Ще пробвам през личният доктор и здравното досие.

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.