Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 45 минути , feel_the_rush каза:

На децата от пръста или от вената взимат кръв за антигенните тестове?

Материалът за изследване с бърз антигенен тест при деца и възрастни се взима от носоглътката с тампон, подобно на изследването PCR. Малко е неприятно...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Днес се прибрахме от Сърбия и на Калотина ни дадоха това за пращане на теста 

DSC_0180-02.jpeg.cf737bbd3e88b4a670db05f092decfbc.jpeg

 

Теста го направихме веднага в Пирогов (работят без почивен ден, цена - 30лв) и след 20 минути имахме резултатите

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Инфо от Малта, писах на мейл за туристически въпроси за Ковид рестрикциите. Отговарят и в неделя:

 

Към момента* всички, които влизат в Малта трябва да представят PCR тест/72 часа, ако идват от държава, която е в жълто. Ако нямаш тест - тест на място + 14 дни карантина.
- Децата не са изключение от PCR тест, вкл. бебета - As to children, the travel requirements by law to travel to Malta is for children of all ages, including babies
- Не се приемат бързи и тестове за антигени нито за възрастни, нито за деца

Очаква се, че от 1ви юни ще може да се влиза със завършена ваксинация +14 дни с ваксина одобрена от ЕС (АЗ, Пфайзер, Модерна, Джонсън), АКО т.нар. Зелен сертификат на ЕС тръгне до тогава. Писаха ми, че това зависи от ЕС и ако не стартира, вероятно ще продължат условията за влизане валидни в момента*.

 

Питах конкретно за ваксинирани възрастни + неваксинирано дете евентуално след 1ви юни: Ако тръгне Зеления сертификат на ЕС, родителите са ваксинирани, но пътуват с дете, което няма как да се ваксинира, родителите ще влизат в страната със сертификата, но за детето ще е нужен PCR тест отново без значение от възрастта.

 

* Застраховаха се, че всяко от тези неща може да се промени преди или след 1.юни, да си следя официалния сайт https://www.visitmalta.com/en/covid-19

 

Много ще е хубаво ЕС да го избистрят този въпрос с децата. В сегашната наредба за влизане в България е същата гадост - ваксинирани възрастни влизат без тест, но децата трябва да ги водиш на бъркане без значение от възрастта. 😷

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Възникна ми следния въпрос - авиокомпаниите собствени правила ли имат или се съобразяват с тези на приемащата страна в момента ? Този общ въпрос ми възникна от следния частен случай - приятелка на майка ми отива в Дания при дъщеря си, която живее там. Има 2 дози ваксина и серитфикат за ваксинация. Дания от 01.05.2021 признава сертификати и за ваксинация, но за да я качат в  самолета Уиз искат антигенен тест, та ме пита къде е най-добре да го направи.Последното много ме учуди. Не съм проверявала твърденията на г-жата, но е интелигентна, четяща, пътуваща из целия свят, а дъщеря й живее в Дания от ок. 10 г. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@bibi възможно е да не са си актулизирали информацията за Дания. Питала ли е изрично съпорт или е получила мейл?

Уиз на сайта си даже казват,че няма ваксина, така че може да не е променен мейл темплейта за пътуващи за Дания след 1.май:

10. Is there a vaccine?

Not yet. It may take months or years for a vaccine to be developed. Research and testing is underway.

https://wizzair.com/en-gb/coronavirus-information

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Coo каза:

@bibi възможно е да не са си актулизирали информацията за Дания. Питала ли е изрично съпорт или е получила мейл?

Уиз на сайта си даже казват,че няма ваксина, така че може да не е променен мейл темплейта за пътуващи за Дания след 1.май:

10. Is there a vaccine?

Not yet. It may take months or years for a vaccine to be developed. Research and testing is underway.

https://wizzair.com/en-gb/coronavirus-information

Ще й препратя това инфо - да пита. Има още малко време за реакция.

Връзка към коментар

Да споделя как протече нашето прибиране от Турция посред нощ. 

На Капитан Андреево колегите се оказаха много разбрани хора. Въпреки че не е изрично упоменато като доказателство за преболедуване в заповедта, признаха ми без проблем епикризата от болницата, макар и да нямам в себе си сертификат за положителен PCR с подпис и печат.

@mary_shery също мина без проблем. На нея 180 дни от положителния PCR й изтичат утре.

Спътниците ни не са боледували от КоВИД, така че при влизането в София към 2:30 ч през нощта направо отидохме в централата на Рамус в Дружба. Уж е денонощна, но явно не взимат денонощно секрети, а само когато имат уговорка с турагенциите за пристигащи посред нощ чартъри или автобуси с туристи. Ако сме били дошли час по-рано, имали такъв чартър и сме можели да се наредим заедно с останалите туристи. Ама явно е въпрос на късмет.

  • Харесвам 19
Връзка към коментар

Пукет ще е достъпен за ваксинирани туристи от 1 Юли тази година. Идеята е да се отворят още основни туристически дестинации в Тайланд от 1ви Октомври.

 

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/thailand-expects-up-20-mln-doses-pfizer-vaccine-july-2021-05-07/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте,

 

И в София признават епикриза, за да се избегне карантина. 

Иначе Дания и Холандия изискват бърз тест и на много летища има къде да се направи на самото летище. Но цените са си като за PCR 🙂

 

Връзка към коментар
преди 10 минути , wiliko каза:

а трябва ли да получиш мейл че ти отменят карантината или след като си спазил срока за изпращане на теста си свободен от нея 🙄

Не, като си направиш отрицателен тест, не получаваш нищо, нито някой ти се обажда. Правиш каквото си искаш, отиваш на работа, пътуваш.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@wiliko @muchachote РЗИ изпращат мейл, че карантината ти е отменена. Говорила съм с РЗИ: Ако нямаш намерение да напускаш страната, като го пратиш и си ходиш тук по задачите си, но докато не получиш мейла, а отидеш на границата за следващо пътуване, ще те задържат да напуснеш страната.

Не знам дали наистина на границата проверяват свалена ли ти е карантината. Аз пратих тестовете, за няколко часа преопаковахме багажа за следващото пътуване+ходихме да вземем резултати на хартия, през това време мейла дойде и така потеглихме от България.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Coo каза:

@wiliko @muchachote РЗИ изпращат мейл, че карантината ти е отменена. Говорила съм с РЗИ: Ако нямаш намерение да напускаш страната, като го пратиш и си ходиш тук по задачите си, но докато не получиш мейла, а отидеш на границата за следващо пътуване, ще те задържат да напуснеш страната.

Не знам дали наистина на границата проверяват свалена ли ти е карантината. Аз пратих тестовете, за няколко часа преопаковахме багажа за следващото пътуване+ходихме да вземем резултати на хартия, през това време мейла дойде и така потеглихме от България.

На връщане от Сърбия на границата ни взеха личните карти,  раздадоха ни някакви листчета и ни казаха, че в рамките на24 часа трябва да си направим тест или да останем 10 дни в карантина. Аз си го направих веднага при пристигането в София, резултатът излезе следобяд, изпратих го в РЗИ, но никой не ми се е обадил нито ме е потърсил, нито ми е изпращал какъвто и да имейл. На следващия ден си отидох на работа.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@muchachote В моя мейл чак и Великден ми честитиха 🤩

Обикновено пращат, понеже следващото пътуване не исках да го бавим заради граница и карантина, аз проверявах спам папката, ако от толкова пращания не са започнали да филтрират мейлите на РЗИ, но след няколко часа влезе в основната поща.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Споделям информация за ваксинираните пътници, който желаят да влязат в Кипър. Повече информация в линка - https://cyprusflightpass.gov.cy/en/vaccinated-passengers

Официален документ от правителството на Кипър - ТУК

 

Vaccinated Passengers

Passengers who have been vaccinated and hold a valid vaccination certificate from the Countries referred below, regardless of their nationality, will be able to travel to the Republic of Cyprus, from any country without having the obligation to meet the prerequisites of the corresponding Country category, such as for example RT-PCR laboratory examination or self-isolation / quarantine, etc. or issuance of a special permission, for purposes of entering the Republic of Cyprus, provided they complete, within 24 hours before the last departure flight to the Republic of Cyprus, the necessary application form and obtain a CyprusFlightpass, by visiting the link www.cyprusflightpass.goc.cy/en/vaccinated-fly-request.

It should be noted that, among the necessary conditions, that must be met by passengers who have been vaccinated by the Countries referred below, is that the time frames for travel purposes referred below are met.

Τhe vaccination certificate will be considered valid provided the vaccination has been carried out with either one of the vaccines approved by the European Medicines Agency (EMA) or Sputnik V (Gam-COVID-Vac) Vaccine and the required doses of the respective vaccine have been completed. 

It is noted that, upon their arrival in the Republic of Cyprus, the passengers in question, will not be excluded from any RT-PCR laboratory sampling examination that may be carried out by the Ministry of Health and the strict implementation of the health protocols in force in the Republic of Cyprus.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 1.04.2021 г. в 10:36, jul каза:

Гръцкият министър на туризма Харис Теохарис обяви план за рестарт на туризма от 15 май. Според туроператорите вече са започнали активни резервации за туристическия сезон, както от европейските страни, така от САЩ и Русия.

Ще се започне с нова платформа, в която туристите ще могат да се регистрират. Ще е нужна справка за антитела или ваксина. По този начин те ще преминават по-бързо през граничните пунктове. Децата под 18 ще минават с родителите си и няма да се изисква PCR тест.

 

Горното, ако е вярно, ще е просто чудесно 🙂

Някакво потвърждение на това за децата за Гърция появи ли се? - Децата под 18 ще минават с родителите си и няма да се изисква PCR тест

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам един  специфичен въпрос, ама пък може някой да се е сблъсквал. Става дума за сертификатите при завършено ваксиниране. 
Интересно ми е как изписват имената на латиница - с обикновена транслитерация според Закона за транслитерация въз основа на попълнените на български имена в декрацията, която всеки подписва преди ваксиниране , или пък (о чудо) имат връзка с базата данни на МВР за документите за самоличност и съответното изписване на латиница. 
Питам, понеже моето име в ЛК и паспорта ми на латиница е с "Ph"  (а не с "F" както би било според транслитерацията) и да не стане така (както имам подозрение че ще стане), че в документите за самоличнст името ми ще е изписано по един начин, а в сертификата за ваксиниране - по друг.  И съответнто някъде някой много педантичен служител да не вземе да ми прави проблеми. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За Гърция- от 15-ти отпадат ограниченията за движение между областите, кръчмите ще работят с музика, но без танци 😂, вечерният час е 12.

За преминаването на границата ще има отделна заповед в четвъртък. 

преди 1 минута , Фил каза:

Имам един  специфичен въпрос, ама пък може някой да се е сблъсквал. Става дума за сертификатите при завършено ваксиниране. 
Интересно ми е как изписват имената на латиница - с обикновена транслитерация според Закона за транслитерация въз основа на попълнените на български имена в декрацията, която всеки подписва преди ваксиниране , или пък (о чудо) имат връзка с базата данни на МВР за документите за самоличност и съответното изписване на латиница. 
Питам, понеже моето име в ЛК и паспорта ми на латиница е с "Ph"  (а не с "F" както би било според транслитерацията) и да не стане така (както имам подозрение че ще стане), че в документите за самоличнст името ми ще е изписано по един начин, а в сертификата за ваксиниране - по друг.  И съответнто някъде някой много педантичен служител да не вземе да ми прави проблеми. 

Явно имат връзка с МВР/здравно досие, защото не преписват от никъде данните. Написаха ЕГН-то и си излезе сертификата. 

Редактирано от анамари
  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 15 минути , Фил каза:

Имам един  специфичен въпрос, ама пък може някой да се е сблъсквал. Става дума за сертификатите при завършено ваксиниране. 
Интересно ми е как изписват имената на латиница - с обикновена транслитерация според Закона за транслитерация въз основа на попълнените на български имена в декрацията, която всеки подписва преди ваксиниране , или пък (о чудо) имат връзка с базата данни на МВР за документите за самоличност и съответното изписване на латиница. 
Питам, понеже моето име в ЛК и паспорта ми на латиница е с "Ph"  (а не с "F" както би било според транслитерацията) и да не стане така (както имам подозрение че ще стане), че в документите за самоличнст името ми ще е изписано по един начин, а в сертификата за ваксиниране - по друг.  И съответнто някъде някой много педантичен служител да не вземе да ми прави проблеми. 

И при двете игли искат личната карта и преписват името от там. Вкарват данните при самото ваксиниране и веднага принтират сертификата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не знам дали във връзка с евентуалните паспорти, но от около седмица били променили кода при ваксиниране, който се подава в РЗИ, и вече не бил национален, а европейски. Поради това предполагам, че всъщност ще бъде в някакъв общодостъпен електронен европейски формат, лесен за служебна проверка от отделните държави. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.