Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 20 часа, Velyana каза:

В Швейцария освен негативен антигенен тест и някакъв формуляр  да се попълни, няма друго изискване. Терасите на ресторантите и кафетата са отворени. И се очаква скоро да има още отхлабване на мерките. Маските за сега са задължителни в градския транспорт и в магазините, на открито без маска. Няколко дни времето беше хубаво и по-нищо не личеше, че има ограничения.Хората бяха по заведенията, паркове , разходки и магазини.

За антигенен не знаех. Колко време преди пътуването - 72 часа? Формулярът, предполагам, АК го праща преди чекиране?

Връзка към коментар

В Гърция от 14/5 се разрешава да се пътува от област в област. Смс-сите които трябваше да се пращат и те приключват. Ограничението за движение ще е до 00:30. По островите с green pass -  отрицателен тест (self test, rapid test - 24ч преди пътуване, PCR - 72ч.), Документ за ваксинация и минали 14 дни след последна доза, уверение за прекаран VOCID -19, от 2 до 9 месеца след заразата. Препоръчва се за между областните пътувания, също да се прави тест. Резултатите от тестовете ще се декларират на selftesting.gov.gr

  • Харесвам 9
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Alexander каза:

Все още, вариантите са да се лети от  Сърбия или Турция ли само?

Да, очаква се до седмица - две да може да се лети и от Лондон.

 

преди 12 часа, Alexander каза:

За САЩ как е положението? Видях, че си писал, че за Ню Йорк вече няма карантина, за Калифорния как е, само с ПСР ли се влиза?


Никъде няма задължителна карантина при влизане , изискването по летищата на влизане е негативен PCR или antigen в рамките на 72 часа преди първият полет.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Яничка каза:

За антигенен не знаех. Колко време преди пътуването - 72 часа? Формулярът, предполагам, АК го праща преди чекиране?

Антигенния тест трябва да е направен до 24 часа преди полета. 
Формуляра не знам дали авиокомпанията го праща 😬 Ние преди да се върнем от почивка мисля, че получихме от АК смс с линк към формуляра. Но той не е нещо сложно за попълване. А тест се изисква само при влизане със самолет, ако сте с  влак даже не се изисква тест, а само формуляр. А с кола, колело или пеша няма никакви изисквания 😂😂 ( стига да не идвате от рискова държава де).
От днес има и някакви промени и разхлабвания, но още не съм ги прочела - само мернах, че ще има облекчения за ваксинирани преболедували.

https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende/quarantaene-einreisende.html#-1165939349


а това е линк към формуляра

https://swissplf.admin.ch/home

Редактирано от Velyana
Добавен линк
  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Яничка каза:

Швейцария, само с PCR. Виж полетите до Базел на Уиз 21-24.05

Мислех го този вариант, но преди пандемията обикаляхме там региона и ми се ходи повече в Италия, ще следя промените и скачам на някой полет до Бергамо и да разцъкам в региона... 

Връзка към коментар

Имам нов въпрос. 

Имам приятелка, която е българка, но документите са ѝ изтекли преди 8-9 месеца, паспорта от повече дори.

Ще лети американски паспорт и ще си идва в България след месец и нещо.

След като няма валидни български  документи, няма да може да се възползва от опцията кацане и правене на тест.

Ако има негативен ПСР, а то няма и как да няма, за да се качи на самолета, ще има ли някаква карантина за нея  или автоматично ще я освободят както правят за идващите от европейските страни?

За идващи от САЩ има ли особености?

Освен това е ваксинирана и има сертификат.

Връзка към коментар
преди 2 минути , Alexander каза:

Имам нов въпрос. 

Имам приятелка, която е българка, но документите са ѝ изтекли преди 8-9 месеца, паспорта от повече дори.

Ще лети американски паспорт и ще си идва в България след месец и нещо.

След като няма валидни български  документи, няма да може да се възползва от опцията кацане и правене на тест.

Ако има негативен ПСР, а то няма и как да няма, за да се качи на самолета, ще има ли някаква карантина за нея  или автоматично ще я освободят както правят за идващите от европейските страни?

За идващи от САЩ има ли особености?

Освен това е ваксинирана и има сертификат.

Да си покаже сертификата за ваксинация и негативния ПСР. При това положение, според мен, нямат основание да я карантинират и няма нужда да си прави нов тест тук в България.

Връзка към коментар
Преди 1 час, harta каза:

В Гърция от 14/5 се разрешава да се пътува от област в област. Смс-сите които трябваше да се пращат и те приключват. Ограничението за движение ще е до 00:30. По островите с green pass -  отрицателен тест (self test, rapid test - 24ч преди пътуване, PCR - 72ч.), Документ за ваксинация и минали 14 дни след последна доза, уверение за прекаран VOCID -19, от 2 до 9 месеца след заразата. Препоръчва се за между областните пътувания, също да се прави тест. Резултатите от тестовете ще се декларират на selftesting.gov.gr

A какво означава уверение за прекаран ковид - ПСР тест преди 9-2 месеца ли? Нали изследване за вирус неутрализиращи антитела не се признаваше?

Връзка към коментар
преди 15 минути , Alexander каза:

За идващи от САЩ има ли особености?

Освен това е ваксинирана и има сертификат.

Ако са минали 14 дни от втората игла може да влезе без да представя тестове или др. документи.

Ето заповедта, виж т.5:

https://coronavirus.bg/bg/965

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , Alexander каза:

Имам нов въпрос. 

Имам приятелка, която е българка, но документите са ѝ изтекли преди 8-9 месеца, паспорта от повече дори.

Ще лети американски паспорт и ще си идва в България след месец и нещо.

След като няма валидни български  документи, няма да може да се възползва от опцията кацане и правене на тест.

Ако има негативен ПСР, а то няма и как да няма, за да се качи на самолета, ще има ли някаква карантина за нея  или автоматично ще я освободят както правят за идващите от европейските страни?

За идващи от САЩ има ли особености?

Освен това е ваксинирана и има сертификат.

Новата заповед казва, че няма проблем да влезе в България. Гражданин на САЩ ли е?

 

6. Българските граждани, гражданите на  ... Съединени американски щати ... могат да влизат на територията на Република България, освен с документ по т. 5, и при предоставяне на документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразна верижна реакция или отрицателен резултат от проведен до 48 часа преди влизането в страната бърз антигенен тест за доказване на COVID-19, считани от датата на проведеното изследване, вписана в документа.

 

Документ по т.5 е този за завършена ваксина

а) документ за завършена ваксинационна схема срещу COVID-19. За завършена ваксинационна схема се приема поставянето на съответен брой дози от ваксини срещу COVID-19, посочени в Приложение № 1 и изтичането на 14-дневен период, считано от датата на поставяне на последната доза. Документът трябва да съдържа имената на лицето, изписани на латиница, съгласно документа за самоличност, с който пътува, дата на раждане, дати на които са поставени съответните дози ваксина, търговско наименование и партиден номер на поставената ваксина срещу COVID-19, наименование на производителя/притежателя на разрешението за употреба, държава от която е издаден и наименованието на издаващия компетентен орган;

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Във ФБ групата за Промахон една мацка е пуснала скрийн шот на сертификат АЗ. Там пък има само втората доза , но има нов текст : cоvid-19 vaccine. Пише, че е звъняла в РЗИ, че не й излиза първата доза.Казали й , че е техн.проблем - да пътува спокойно. Явно ръчкат нещо по формата.

Ето: 

FB_IMG_1620847506198~2.jpg

Това е моят:

20210512_123909_HDR~2.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Eva eva каза:

Дали се чува нещо за Канада? Така добре ми звучи едно пътуване до НЮ и Канада август 🙂 

 


Само 3-4 летища приемат межународен трафик. За чужденци не знам как е, май не приемат изобщо. Завръщащи се от чужбина канадци - карантина в специално посочен хотел, като всеки си плаща таксата - 2000 канадски долара. В Албърта бяха заформили и едни "концлагери" (detention centers), от летището направо в някакъв ван и там, няма не искам.  Горещо се надявам да не ми се налага да се прибирам скоро по една или друга причина...

  • Харесвам 1
  • Шок 7
Връзка към коментар
Преди 1 час, bibi каза:

Във ФБ групата за Промахон една мацка е пуснала скрийн шот на сертификат АЗ. Там пък има само втората доза , но има нов текст : cоvid-19 vaccine. Пише, че е звъняла в РЗИ, че не й излиза първата доза.Казали й , че е техн.проблем - да пътува спокойно. Явно ръчкат нещо по формата.

Ето: 

FB_IMG_1620847506198~2.jpg

Това е моят:

20210512_123909_HDR~2.jpg

Моят е като твоят, получих го днес сутринта. Съдържа и двете дози. Нашите са окей,  защото името на ваксината е посочено коректно Vaxzevria. На мацката като са вадили сертификата системата е била бъгава. Днес личната лекарка много ми се оплаква от тази система.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, bibi каза:

Във ФБ групата за Промахон една мацка е пуснала скрийн шот на сертификат АЗ. Там пък има само втората доза , но има нов текст : cоvid-19 vaccine. Пише, че е звъняла в РЗИ, че не й излиза първата доза.Казали й , че е техн.проблем - да пътува спокойно. Явно ръчкат нещо по формата.

Ето: 

FB_IMG_1620847506198~2.jpg

Това е моят:

20210512_123909_HDR~2.jpg

Синът ми е с две дози Файзер.На сертификата му също излиза само втората доза.Личната му е звъняла в РЗИ и са и казали да пусне мейл,за да го оправят.Сега чакат.

  • Шок 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, Raindrop каза:

A какво означава уверение за прекаран ковид - ПСР тест преди 9-2 месеца ли? Нали изследване за вирус неутрализиращи антитела не се признаваше?

Само положителен ПСР . 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
От 13ти Май всички пътници, пристигащи в Германия, са задължени да предоставят едно от следните условия преди влизане :
- Сертификат за ваксинация, потвърждаващ, че ваксината е поставена най-малко 14 дни преди влизане в Германия , или
- Положителен PCR или антигенен тест, доказващ предишна инфекция, издаден между 15 и 180 дни преди заминаване, или
- Отрицателен PCR тест направен в рамките на 72 часа или негативен антигенен тест направен в рамките на 48 часа преди пристигане.
Смекчаването на мерките важи само за хора, които са получили одобрена в Европейския съюз ваксина, а именно на "Пфайзер"/"Бионтех", "Модерна", "АстраЗенека" или "Джонсън и Джонсън".
 
Поне това ми преведе транслатора от сайта на РобъртКох и Министерството им на Здравеопазването.
За карантина никъде не пише нищо.
  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , noshtna_ptica каза:

Надявах се много карантината да отпадне, дъщеря ми ще пътува след няколко дни, жалко...

Аз го разбирам, че щом не пише, за горните 3 категории - ваксинирани, преболедували или с тест, направен преди влизането, няма карантина.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , noshtna_ptica каза:

Надявах се много карантината да отпадне, дъщеря ми ще пътува след няколко дни, жалко...

Карантината отпада,единствено остава за пристигащи от вирус варианти държави или с висок индекс!България не е сред тях!

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , noshtna_ptica каза:

Обичам ви!!! ❤️

А след пристигането дали ще се прави пак ПСР?

В Германия ли? Не! Може и само с антигенен тест стига на сертификата да са изписани производител, чувствителност и специфичност на теста.

Преди 1 час, Blagovesta78 каза:

Карантината отпада,единствено остава за пристигащи от вирус варианти държави или с висок индекс!България не е сред тях!

Но остава задължитела регистрацията на https://www.einreiseanmeldung.de/#/. Пиша го като допълнение да не вземе някой да се юрне съвсем без подготовка.

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.