Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Здравейте,

Някой има ли идея как стоят нещата при връщане от Швейцария в Италия? Взех билети до Бергамо с идеята да отскоча до Швейцария за 3 дни, но забравих малката подробност за теста - 48 часа преди влизане в Италия. Имам полети от и до Бергамо. Щом става с антигенен ще направя тук такъв в последния момент.

1/.Предполагам възможностите са тест някъде в Швейцария, което е скъпо, а и не знам къде;

2/.Да си взема полет от Швейцария - не по-малко скъпо;

3/.Да се откажа....но не ми се иска;

4/.Да си променя плановете и да остана само в Италия.

Връзка към коментар
На 13.05.2021 г. в 10:59, Blagovesta78 каза:

Карантината отпада,единствено остава за пристигащи от вирус варианти държави или с висок индекс!България не е сред тях!

За съжаление за непреболедували и неваксинирани карантината в Германия остава.

Връзка към коментар
36 minutes ago, aladinoplus said:

Здравейте,

Някой има ли идея как стоят нещата при връщане от Швейцария в Италия? Взех билети до Бергамо с идеята да отскоча до Швейцария за 3 дни, но забравих малката подробност за теста - 48 часа преди влизане в Италия. Имам полети от и до Бергамо. Щом става с антигенен ще направя тук такъв в последния момент.

1/.Предполагам възможностите са тест някъде в Швейцария, което е скъпо, а и не знам къде;

2/.Да си взема полет от Швейцария - не по-малко скъпо;

3/.Да се откажа....но не ми се иска;

4/.Да си променя плановете и да остана само в Италия.

Едва ли изобщо има граничен контрол между Италия и Швейцария,  предполагам ще минавате през сухопътна граница? 

 

Ако е с полет, имайте предвид че антигенният тест за влизане в Швейцария е с изискване от 24 часа. 

 

 

SAVE_20210516_124417.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 44 минути , noshtna_ptica каза:

За съжаление за непреболедували и неваксинирани карантината в Германия остава.

Вече започвам да се чувствам виновна, че не съм се заразила. Прав е @Crazy Horse за ковидидиотите.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Не знам как е на границата с Италия, но граниченият контрол между Германия и Швейцария реално в момента е както преди. Швейцарците стоят по някога и питат за къде пътувате и дали имате стока за деклариране. Предполагам, че и на границата с Италия не е по различно.

Антигенен тест може да се направи в някой аптеки и е между 30-50 франка. PCR тестовете са по-скъпи, в зависимост от Кантона варират между 130 и 250 франка.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Добре , а за обратния вариант как стоят нещата . Летя до Базел от София, влизам с антиген до 24ч.и след това мога ли на следващия ден да вляза в Италия и тогава какви условия ще важат? 48часа за антигена, който ще имам ще ми свърши ли работа за да вляза в Италия през провинция Пиемонт и после в Ломбардия? В момента в Ломбардия и Пиемонт работи ли нещо? Не мисля да остават в Милано по-скоро на някое езеро в района и да се върнем в понеделник от Бергамо?

Връзка към коментар
преди 1 час, noshtna_ptica каза:

За съжаление за непреболедували и неваксинирани карантината в Германия остава.

Германия облекчава мерките при пристигане в страната за гражданите, пристигащи от България, които са ваксинирани или преболедували COVID-19. Мминистерството на външните работи на Федералната република информира посолството ни в Берлин за новите правила. Според  тях  за пристигащите от България задължението за поставяне под карантина се прекратява след представяне на удостоверение за оздравяване след коронавирусна инфекция, имунизация или негативен тест за COVID-19. Тестът може да се представи до 48 часа след влизане в страната. Съответните документи за имунизация или преболедуване могат да се изискват от компетентните органи преди началото на пътуването.

Изключение от задължението за тест и удостоверяване са децата под 6-годишна възраст, както и екипажите на самолетите. 

Необходима е регистрация в електронната система - www.einreiseanmeldung.de

 При технически проблем със сайта може да се попълни т.нар. „заместващо известие“, което също е на български език: https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/Infoblatt/2021/Bulgarien.pdf.

Подробна информация за режима на влизане в Германия и ограничителните мерки е публикувана на сайта на МВнР на следния адрес: https://mfa.bg/bg/covid19map/Europe/

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Velyana каза:

Не знам как е на границата с Италия, но граниченият контрол между Германия и Швейцария реално в момента е както преди. Швейцарците стоят по някога и питат за къде пътувате и дали имате стока за деклариране. Предполагам, че и на границата с Италия не е по различно.

Антигенен тест може да се направи в някой аптеки и е между 30-50 франка. PCR тестовете са по-скъпи, в зависимост от Кантона варират между 130 и 250 франка.

Благодаря,

 

а дали в аптеките издават документ или нещо, с което да минем границата? Нещо, което се признава на границата. Според официалната информация, която намерих ако ни спрат на връщане трябва да ни поставят под карантина, а на мен не ми се рискува. Иначе в Швейцария ще влезнем през сухопътната.

Връзка към коментар
преди 6 минути , aladinoplus каза:

Благодаря,

 

а дали в аптеките издават документ или нещо, с което да минем границата? Нещо, което се признава на границата. Според официалната информация, която намерих ако ни спрат на връщане трябва да ни поставят под карантина, а на мен не ми се рискува. Иначе в Швейцария ще влезнем през сухопътната.

Преди за Италия имаше 36 часа за транзитно преминаване без тест, карантина и т.н. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , ДиянаВ каза:

Преди за Италия имаше 36 часа за транзитно преминаване без тест, карантина и т.н. 

Ама то май не е валидно с обществен транспорт, а само с личен. 

Връзка към коментар
преди 34 минути , Jorro каза:

Ама то май не е валидно с обществен транспорт, а само с личен. 

Началото на есента миналата година @master_of_germs се прибра от Швейцария през Италия и от Бергамо към България с обществен транспорт. @Георги Матеев скоро също ползва летище Бергамо за транфер. Не знам сега правилата как са, но давам идея за проверка и обсъждане тук🙂. Защо да е само с личен транспорт? Който не може да шофира, какво прави🙂

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, aladinoplus каза:

Благодаря,

 

а дали в аптеките издават документ или нещо, с което да минем границата? Нещо, което се признава на границата. Според официалната информация, която намерих ако ни спрат на връщане трябва да ни поставят под карантина, а на мен не ми се рискува. Иначе в Швейцария ще влезнем през сухопътната.

Мисля, че издават сертификат. Но утре мога да мина през аптеката до нас и да попитам, мисля че има и списък в кои аптеки може да се направи тест.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , ДиянаВ каза:

Началото на есента миналата година @master_of_germs се прибра от Швейцария през Италия и от Бергамо към България с обществен транспорт. @Георги Матеев скоро също ползва летище Бергамо за транфер. Не знам сега правилата как са, но давам идея за проверка и обсъждане тук🙂. Защо да е само с личен транспорт? Който не може да шофира, какво прави🙂

Така си беше и миналата година за Италия. Под трансфер се разбираше личен автомобил или личен трансфер/ private transfer. Може никой да не проверява или да не направи проблем при ползване на обществен транспорт, но такива си бяха изискванията и затова не ходихме в Швейцария. Ако си спомням правилно, групата на @master_of_germs минаха само на връщане към България през Италия, защото са европейски граждани, прибиращи се в страната си.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Миналата година, когато ние ходихме никой не проверяваше в автобуса от Италия към Швейцария и обратно абсолютно нищо. Дори не се разбра точно кога сме минали границата. Ние само на връщане го направихме, защото Италия приемаше транзитни пътници, ако се връщат към страната, където живеят. Моя приятелка обаче, живееща в Германия, летя до Бергамо и оттам с влак и същия този автобус дойде в Швейцария. При нея също никой не беше проверявал пътниците от къде са.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , Мари Николова каза:

@Георги Матеев, няколко пъти сподели личен опит с транзитно преминаване през Бергамо. Освен да има собствен самолет?! Да, в това има логика....:yes:

Доста по-простичко си решаваше Жоро казуса - с хотел на пешеходно разстояние между полетите от едно и също италианско летище. Не с шатъл, автобус и влак. 

Но отново - въпросът е дали искаш да спазиш всички подхвърлени, написани и недомислени правила. Аз защото тази година ще си затварям очите и ще ходя ако трябва пеша до Швейцария 🤣

  • Харесвам 4
  • Смея се 7
Връзка към коментар

Както се казва - всичко е позволено стига да не те хванат. 

Тансферите на Матеев наистина са доста различни от това да прецапаш няколкостотин километра с влак или автобус. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 13 минути , Мари Николова каза:

@Георги Матеев няколко пъти сподели личен опит с транзитно преминаване през Бергамо. Освен да има собствен самолет?!

Имам и собствен самолет, но съм го заземил покрай пандемията 😛

 

Иначе миналата седмица летях София - Бергамо - Тирана на отделни билети. Нито в София нито в Бергамо някой ме попита за ПСР тест или каквото и да е. На практика влезнах в Италия без никакъв проблем или усилие, като на теория в онзи момент дори трябваше да имам карантина. Нулев контрол. Впечатлението ми е, че на италианците малко им е писнало да се вживяват и са разхлабили нещата по летищата.


За сухоземни трансфери не мога да кажа нищо, аз просто щях да летя до Швейцария (или каквато и да е финалната ми дестинация) и да не си причинявам излишни колебания.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
3 minutes ago, Георги Матеев said:

Имам и собствен самолет, но съм го заземил покрай пандемията 😛

 

Иначе летях миналата седмица София - Бергамо - Тирана на отделни билети. Нито в София нито в Бергамо някой ме попита за ПСР тест. На практика влезнах в Италия без никакъв проблем или усилие, а на теория в онзи момент дори карантина трябваше да имам. Нулев контрол. Впечатлението ми е, че на италианците малко им е писнало да се вживяват и са разхлабили нещата - поне на летищата.


За сухоземни трансфери не мога да кажа нищо, аз просто щях да летя до Швейцария и да не си причинявам излишни мисли.

Да, но си имаш тест и ти е все тая дали ще го проверят. 

Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 3 минути , stanimir каза:

Да, но си имаш тест и ти е все тая дали ще те проверят. 

Не, нямах - тъй като Албания не изисква тест. Реално прелетях целия маршрут без тест. Не, че някой ми го поиска където и да е. И не, че непременно това ще се случи по същия начин и втори път, но категорично мерките ми се струват доста занижени спрямо преди.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 5 часа, aladinoplus каза:

Здравейте,

Някой има ли идея как стоят нещата при връщане от Швейцария в Италия? Взех билети до Бергамо с идеята да отскоча до Швейцария за 3 дни, но забравих малката подробност за теста - 48 часа преди влизане в Италия. Имам полети от и до Бергамо. Щом става с антигенен ще направя тук такъв в последния момент.

1/.Предполагам възможностите са тест някъде в Швейцария, което е скъпо, а и не знам къде;

2/.Да си взема полет от Швейцария - не по-малко скъпо;

3/.Да се откажа....но не ми се иска;

4/.Да си променя плановете и да остана само в Италия.

Миналата година си беше ларж на швейцарско-италианската граница (не се усети изобщо кога и къде минахме границата), но оттогава изтече много вода. Но @Lindt е права, тогава ние, за да избегнем италинаската карантина, сменихме полета си на отиване към Меминген и влязохме в Швейцария откъм Германия. Сега би било някакъв вариант да се смени връщането да е от Базел, вместо от Бергамо, ако човек иска да избегне допълнителни тестове. Но едва ли си струва, предвид цените на транспорта вътре в Швейцария.

Следната информация е прясна, от наш човек, който живее в Швейцария и пътува нон-стоп 🙂 :

"Правят проверки редовни във влаковете за Италия и се искат тестове. Дори за транзит. В посока Швейцария тестове няма".

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Казусът не беше ли такъв. Кацам в Италия с тест 48 часа преди това. С този тест влизам в Швейцария. Изтичат 48-те часа. Навръщане трябва да вляза в Италия, за да се прибера в България. Ако не ме пуснат да вляза в Италия от Швейцария сухопътно, тогава бих си направила тези тестове от аптеката и пак ще мога да вляза🤔. Има риск, но всяко пътуване в момента с комбиниране на държави, било то и съседни, е такова🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , ДиянаВ каза:

Казусът не беше ли такъв. Кацам в Италия с тест 48 часа преди това. С този тест влизам в Швейцария. Изтичат 48-те часа. Навръщане трябва да вляза в Италия, за да се прибера в България. Ако не ме пуснат да вляза в Италия от Швейцария сухопътно, тогава бих си направила тези тестове от аптеката и пак ще мога да вляза🤔. Има риск, но всяко пътуване в момента с комбиниране на държави, било то и съседни, е такова🙂

Да, това е казусът 🙂 Само дето не става дума дали ще ме пуснат, а дали ще ме карантинират и дали ще ми дадат избор да се върна в Швейцария за тест ако се наложи. Това с аптеката е супер ако става. Понеже 3 пъти ми пропада Швейцария по какви ли не причини /извън Covid 19/ не смятам да да се отказвам тоя път.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Olianata https://www.mfa.bg/bg/situationcenter/29627 би трябвало да става със свидетелство за преболедуван COVID - точка 3), но тъй като и аз съм го изкарала и не са изтекли тези 9 месеца, но не съм била в болница кой би трябвало да издаде това удостоверение, след като изобщо не говорят за него. Само сертификати за ваксини. Аз бих звъннала на личния лекар или на някой от телефоните на РЗИ - те би трябвало да ги издават, нали те слагат и вдигат карантина... 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.