Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Вероятно от юни ще отпаднат тестовете за деца при влизането в България. Заповедта се очаква другата седмица:

 

"Обмислят се промени в правилата за влизане в България - децата до определена възраст да не се тестват. Обсъждат се два вариант за такава възрастовата граница - до 2-годишна възраст или до 5-6 г., като най-вероятно ще се приеме второто предложение."

https://m.dnevnik.bg/bulgaria/2021/05/16/4210109_planira_se_uduljavane_na_izvunrednata_epidemichna/

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 53 минути , darinamarinova каза:

@Olianata https://www.mfa.bg/bg/situationcenter/29627 би трябвало да става със свидетелство за преболедуван COVID - точка 3), но тъй като и аз съм го изкарала и не са изтекли тези 9 месеца, но не съм била в болница кой би трябвало да издаде това удостоверение, след като изобщо не говорят за него. Само сертификати за ваксини. Аз бих звъннала на личния лекар или на някой от телефоните на РЗИ - те би трябвало да ги издават, нали те слагат и вдигат карантина... 

И при мен е същата ситуация. На 29.05 ще пътувам за Гърция и не знам какъв документ ще се изисква. Имам талон за вирусологично изследване за антигенен тест от Софиямед. В него е зачеркнато, че съм положителен и има печат от болницата, но всичко е на български.

Връзка към коментар
преди 18 часа, master_of_germs каза:

Македония и Албания не изискват никакви тестове. Косово разрешава транзитно преминаване без тест, ако се попълни декларация, че се преминава транзит територията на страната в рамките на три часа. Хърватия пуска и само с антигенен тест, правен до 48 часа преди преминаването на границата, като има списък от одобрени тестове. Антигенният тест важи за десет дни, ако престоят е по-дълъг, трябва да се направи нов там на място. Босна и Херцеговина разрешава транзитно преминаване без тест при прибиране към България.

Да си допълня поста, че съм пропуснал Черна Гора. Дето миналата година бяха най-ларж от всички, сега от известно време се закиркенечиха. Пък ми е фиксация тая пуста Черна Гора, с тия пусни нейни баири, че вече не знам колко години поред ми пропадат 😕 

 

Entry to Montenegro: Visitors travelling from most countries require a negative PCR test from a registered lab, taken within 72 hours of travel to enter Montenegro, or a positive serology test on IgG antibodies issued by a registered lab not older than 30 days. Children under the age of 5 do not require a test. Alternatively travellers can provide proof of a second dose of COVID-19 vaccination administered at least 7 days ago.
Foreign nationals who are resident in Albania, Bosnia and Herzegovina, Croatia, Kosovo, Serbia, Russia, Belarus, Ukraine and North Macedonia, or non-residents who have spent at least 15 days in these countries, continuously are exempt from the requirement for a test or proof of vaccination.
Foreign nationals with Montenegrin residence permits travelling from all other countries can enter Montenegro without a valid test or proof of vaccination, but will be required to self-isolate for 14 days.

 

Нaкрая, тъкмо ще стане време да замина натам лятото, и антителата ми ще вземат да се изчерпят вече 😄 

Значи, минаваме към другата схема: една седмица пиянствам с другарчинята в Скопие и Охрид, после още толкоз време обикалям албански баири, и като станат 15 дни там общо, минавам в Черна Гора без тест 😄 Или направо да изкача откъм албанската страна Зла Колата и да знам, че съм стъпил на черногорска територия и съм им качил най-високия връх без тестове и без карантини 😄 

  • Харесвам 13
  • Смея се 5
Връзка към коментар

В момента цяла Италия е жълта зона, с изключение на една област - Валле д' Аоста, която е оранжева.

Разрешено е пътуването между различните общини и области ( в жълтата зона ), но само до 22 часа. След това трябва да представите декларация, която да оправдава пътуването ви. В цялата страна все още важи забраната за пътуване от 22 до 05 часа всеки ден от седмицата. Очаква се утре да се вземе решение за евентуалното му удължаване до 23 часа.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 14 часа, aladinoplus каза:

Да, това е казусът 🙂 Само дето не става дума дали ще ме пуснат, а дали ще ме карантинират и дали ще ми дадат избор да се върна в Швейцария за тест ако се наложи. Това с аптеката е супер ако става. Понеже 3 пъти ми пропада Швейцария по какви ли не причини /извън Covid 19/ не смятам да да се отказвам тоя път.

Предполагам, че след като ще летиш до Бергамо, ще искаш да ходиш до италианската част на Швейцария. Първият линк е със списък на всички аптеки в кантон Тичино( Тесин), които правят антигенни тестове,има и адрес и телефон, за най сигурно на твое място бих звъннала да попитам. Вторият линк е сайта на самият кантон, където е обяснение но за различните тестове и при какви условия теста е безплатен ( в твоя случай трябва сам да си го платиш) ,  но съм си го превеждала с Google преводач, защото нещо не видях от къде мога да сменя езика , а италианският ми се изчерпва с душата Gelato.

 

https://www4.ti.ch/fileadmin/DSS/DSP/UFC/PDF/attualita/Farmacie_autorizzate.pdf

 

https://www4.ti.ch/dss/dsp/covid19/popolazione/strategia-di-test/test-senza-sintomi/

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Някой случайно да е прочел какъв точно трябва да е официалният документ, доказващ преболедуване и оздравяване?

 

Доста неясен момент е и никъде не намирам информация.

 

Положителен ПСР на английски със задна дата вероятно ще върши работа за пътуване, но тест за антитела на английски не съм чувал някой да вади?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , Георги Матеев каза:

Някой случайно да е прочел какъв точно трябва да е официалният документ, доказващ преболедуване и оздравяване?

 

Доста неясен момент е и никъде не намирам информация.

 

Положителен ПСР на английски със задна дата вероятно ще върши работа за пътуване, но тест за антитела на английски не съм чувал някой да вади?

Само за положителен PCR със задна дата се говори, макар да чувам много забавни неща за контрола по границите, които ме карат да си мисля, че пресен отрицателен би спестил доста главоболия и време (е, да - няма да спести пари и бъркане в носа) 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги Матеев каза:

Някой случайно да е прочел какъв точно трябва да е официалният документ, доказващ преболедуване и оздравяване?

 

Доста неясен момент е и никъде не намирам информация.

 

Положителен ПСР на английски със задна дата вероятно ще върши работа за пътуване, но тест за антитела на английски не съм чувал някой да вади?

Ако питаш за България, миналата седмица влязох със стар положителен pcr. Колкото до тест за антитела според мен принципа е като при pcr, например при рамус влизаш в страницата за резултати, избираш английски и ти отваря резултата на английски. После принт, подпис, печат, ако е необходимо и си ти 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 9 минути , Jorro каза:

Ако питаш за България, миналата седмица влязох със стар положителен pcr. Колкото до тест за антитела според мен принципа е като при pcr, например при рамус влизаш в страницата за резултати, избираш английски и ти отваря резултата на английски. После принт, подпис, печат, ако е необходимо и си ти 🙂

България е ясна, но не питах за нея. Гледам например Германия позволява отпадане на задължителната карантина и с "документ за преболедуване", но към момента ми е силно неясно какво точно се признава за такъв документ. Или за всеки случай по-добре да се пътува с пълен комплект - стар положителен, нов негативен + тест за антитела :grin:

 

@stormbringer какво си чувал за контрола по границите?

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Георги Матеев каза:

България е ясна, но не питах за нея. Гледам например Германия позволява отпадане на задължителната карантина и с "документ за преболедуване", но към момента ми е силно неясно какво точно се признава за такъв документ. Или за всеки случай по-добре да се пътува с пълен комплект - стар положителен, нов негативен + тест за антитела :grin:

 

@stormbringer какво си чувал за контрола по границите?

Тест за антитела не се признава в Германия

Връзка към коментар

@Георги Матеев, на влизане в сф 4 души - 3 отрицателни ПСР-а - никой не им обръща внимание, само "ОК", един стар положителен (от преди 3 месеца) - шок и ужас, какво го правим, проверки, телефони се звънят, по компютри се рови 

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, Георги Матеев каза:

А стар положителен?

PCR - да, до 6 месеца след датата, на която е взет. И положителния резултат трябва да е направен минимум 28 дена преди пътуването.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Днес дъщеря ми излетя за Германия. Попълни си стандартната декларация, в която декларира, че е наясно, че я чака 10-дневна карантина и на кой адрес ще се карантинира. На нашето летище е показала негативния тест и е питала защо подписва такава декларация и как да се освободи от карантината, къде и на кого в Германия да си показва теста. Нашите хора не са знаели, но са звъннали на летишето в Берлин. Отговорът е бил, че декларацията им не е актуализирана и като кацне никому нишо няма да показва, достатъчно е, че на нашето летище са видели теста.

Предполагам, че и с положителния ПСР ще е така, само не ми е ясно защо трябва да превеждаме тези тестове.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 8 минути , darinamarinova каза:

@noshtna_ptica Но този стар PCR тест е на английски, нали? За съжаление поне в момента в сайта на Цибалаб можеш да извадиш документ само на български. 😞 

Дъщеря ми пътува с негативен антигенен тест - преведен.

Предполагам, че ПСР ще трябва да се превежда, но ще трябва това да стане на място в лабораторията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако човек отиде във фирма за преводи и си плати за превода на даден език (английски, немски и т.н.) тази страница, прикрепи превода към копието с текста-подписа-печата на български и ги показва в комплект, тогава не се ли получава минаването?

Връзка към коментар

Здравейте, някой да има идея ако пътувам от Бърно  до Виена  и от там за Сицилия да ли ще има някакъв проблем? Според информацията в нета вс би трябвало да е ок но все пак искам да се застраховам. 

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.