Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 9 часа, Георги Матеев каза:

Някой случайно да е прочел какъв точно трябва да е официалният документ, доказващ преболедуване и оздравяване?

 

Доста неясен момент е и никъде не намирам информация.

 

Положителен ПСР на английски със задна дата вероятно ще върши работа за пътуване, но тест за антитела на английски не съм чувал някой да вади?

Днес,позната се е върнала от Дубай. Изкарала е ковид януари ,каза ,че не е носила нищо като документи ,въъвели са и ЕГН то в някаква система и са видяли ,че е преболедувала ковид .

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Със сигурност РЗИ пазят в системата си всеки с регистриран положителен PCR и техните служители на летището могат лесно да направят справка, но за останалите  няма как да знаят. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, Velyana каза:

Предполагам, че след като ще летиш до Бергамо, ще искаш да ходиш до италианската част на Швейцария. Първият линк е със списък на всички аптеки в кантон Тичино( Тесин), които правят антигенни тестове,има и адрес и телефон, за най сигурно на твое място бих звъннала да попитам. Вторият линк е сайта на самият кантон, където е обяснение но за различните тестове и при какви условия теста е безплатен ( в твоя случай трябва сам да си го платиш) ,  но съм си го превеждала с Google преводач, защото нещо не видях от къде мога да сменя езика , а италианският ми се изчерпва с душата Gelato.

 

https://www4.ti.ch/fileadmin/DSS/DSP/UFC/PDF/attualita/Farmacie_autorizzate.pdf

 

https://www4.ti.ch/dss/dsp/covid19/popolazione/strategia-di-test/test-senza-sintomi/

Благодаря, по-скоро съм към Sant Moritz.

Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 18 минути , moli84 каза:

Днес,позната се е върнала от Дубай. Изкарала е ковид януари ,каза ,че не е носила нищо като документи ,въъвели са и ЕГН то в някаква система и са видяли ,че е преболедувала ковид .

 

преди 9 минути , stanimir каза:

Със сигурност РЗИ пазят в системата си всеки с регистриран положителен PCR, но за останалите  няма как да знаят. 

Това за регистрирани / преболедували в България е ясно.

 

По-интересен казус са хората с положителен тест от чужбина, изкарали Ковид извън страната, прибрали се обратно в България с вече негативен тест и които никога не са регистрирани от РЗИ. Предполагам единствената опция за тях ще е да показват оригинален положителен тест от съответната страна.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
11 minutes ago, Георги Матеев said:

 

Това за регистрирани / преболедували в България е ясно.

 

По-интересният казус са хората с положителен тест от чужбина, изкарали Ковид извън страната, прибрали се обратно в България с вече негативен тест и които никога не са регистрирани от РЗИ. Предполагам единствената опция за тях ще е да показват оригинален положителен тест от съответната страна.

Едва ли има друг начин. 

 

Горната информация (ако е редовна практика) е интересна от гледна точка човек да не се занимава с разпечатване на стари тестове, болнични  епикризи и т. н. 

Голяма част от преболедувалите са се лекували в домашни условия,  често не могат( или изисква много разправии)  да си извадят копие от положителния PCR  тест,   нямат разбира се и епикриза. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Може ли някой да ми припомни заповедта за влизане в България с доказателство за преболедуване. Тези 180 дни, откога почваха да текат? От момента на положителния резултат, или имаше нещо за 15 дни след това?... И дали денят на който е получен резултатът е ден 0 или ден 1 при броенето на въпросните 180 дни...  И ако на човек в болницата са му правили няколко поред положителни теста, кой от тях би се взел предвид, като начало на броенето...

Връзка към коментар
преди 26 минути , master_of_germs каза:

Може ли някой да ми припомни заповедта за влизане в България с доказателство за преболедуване. Тези 180 дни, откога почваха да текат? От момента на положителния резултат, или имаше нещо за 15 дни след това?... И дали денят на който е получен резултатът е ден 0 или ден 1 при броенето на въпросните 180 дни...  И ако на човек в болницата са му правили няколко поред положителни теста, кой от тях би се взел предвид, като начало на броенето...

Ето линка към заповедта https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/04/29/zabrana_vlizane_bg_29_04_2021-9.pdf

Това което те интересува е в т.5 б)

б) документ, показващ положителен резултат от проведено изследване по метода на полимеразна верижна реакция или бърз антигенен тест за COVID-19 - за лицата, преболедували от COVID-19 за периода от 15-тия до 180-тия ден, считано от датата на проведеното изследване, вписана в документа. Документът трябва да съдържа имената на лицето съгласно документа за самоличност, с който пътува, данни за лечебно заведение, извършило изследването (наименование, адрес или други данни за контакт), дата на която е извършено изследването по метода на полимеразна верижна реакция или бърз антигенен тест за COVID-19, изписани на латиница метод (PCR или RAT) и положителен резултат (Positive), позволяващи интерпретация на документа.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, aladinoplus каза:

Благодаря, по-скоро съм към Sant Moritz.

https://www.gr.ch/DE/institutionen/verwaltung/djsg/ga/coronavirus/info/coronatest/testzentren/Seiten/zentren.aspx
 

Това са тест- центровете е Граубюнден. До колкото знам това е и Кантона с най- скъпите PCR тестове - в началото на годината цената беше от 230 CHF. така, че е възможно и антигенните тестове да са малко по скъпи.

Връзка към коментар
преди 5 минути , funny каза:

Ето линка към заповедта https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/04/29/zabrana_vlizane_bg_29_04_2021-9.pdf

Това което те интересува е в т.5 б)

б) документ, показващ положителен резултат от проведено изследване по метода на полимеразна верижна реакция или бърз антигенен тест за COVID-19 - за лицата, преболедували от COVID-19 за периода от 15-тия до 180-тия ден, считано от датата на проведеното изследване, вписана в документа. Документът трябва да съдържа имената на лицето съгласно документа за самоличност, с който пътува, данни за лечебно заведение, извършило изследването (наименование, адрес или други данни за контакт), дата на която е извършено изследването по метода на полимеразна верижна реакция или бърз антигенен тест за COVID-19, изписани на латиница метод (PCR или RAT) и положителен резултат (Positive), позволяващи интерпретация на документа.

Благодаря! То моите са хвърчащи листи добавени към епикризата - без подпис и без печат., но все пак копие на бланка на НЦЗПБ. Въпросът е, че ако се прибирам на 24 май, вече ще са минали 180 дни от влизането в болница и първия положителен тест. Имам обаче и втори положителен тест, на още по-апокрифно листче, правен пак докато съм в болницата. И ако той също мине за валиден, заковавам прибиране на ден 179 или 180...  И дали пък някой на границата ще ги преброи точно тия 180 дни...

Рaзмишлявам си аз тука у форума връз разни теоретични разработки просто 😄 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Мари Николова каза:

До края на май ще разберем

 🙂  Да, както и аз си го помислих, да чакам и да следя Уиз до началото на юни, и ако останат полетите в разписанието и не им вдигнат рязко цените, ще стане работата. Ако ли не, ще умувам друга дестинация 🙂
Благодаря за отзивчивостта на отзовалите се на питанката ми.

Връзка към коментар
преди 4 часа, Марин каза:

Здравейте, някой да има идея ако пътувам от Бърно  до Виена  и от там за Сицилия да ли ще има някакъв проблем? Според информацията в нета вс би трябвало да е ок но все пак искам да се застраховам. 

 

ами излиза че може; айде на евтините билето до Сицилия 🤑

Връзка към коментар
преди 7 минути , master_of_germs каза:

Благодаря! То моите са хвърчащи листи добавени към епикризата - без подпис и без печат., но все пак копие на бланка на НЦЗПБ. Въпросът е, че ако се прибирам на 24 май, вече ще са минали 180 дни от влизането в болница и първия положителен тест. Имам обаче и втори положителен тест, на още по-апокрифно листче, правен пак докато съм в болницата. И ако той също мине за валиден, заковавам прибиране на ден 179 или 180...  И дали пък някой на границата ще ги преброи точно тия 180 дни...

Рaзмишлявам си аз тука у форума връз разни теоретични разработки просто 😄 

Ама то какво пречи да се пробва . В краен случай ще направиш един антигенен тест след прибирането, ако на някой чак толкова му се брои

Връзка към коментар
преди 4 минути , iaia_mama каза:

Да, както и аз си го помислих, да чакам и да следя Уиз до началото на юни, и ако останат полетите в разписанието и не им вдигнат рязко цените, ще стане работата.

Може сега да си вземеш евтини билети и ако Уиз ги отменят, това ще ти даде свободата да си избереш дати 30 дни напред без доплащане 🙂

А сигурно ще може да избираш и от алт. маршрути - за Гданск, Варшава вероятно, за Познан, Вроцлав. Само предполагам 😉

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , funny каза:

Ама то какво пречи да се пробва . В краен случай ще направиш един антигенен тест след прибирането, ако на някой чак толкова му се брои

Точно това е идеята, И сега, и при предното прибиране преди седмица. Пък, ако мине без тест, накрая получавам допълнително удовлетворение от Оптимизацията на Разходите 😄 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Точно това е идеята, И сега, и при предното прибиране преди седмица. Пък, ако мине без тест, накрая получавам допълнително удовлетворение от Оптимизацията на Разходите 😄 

Май съм разказвала как на тръгване към Швейцария, сутрешен полет  ( през март) , всички сме се строили на чекин гишето да си покажем надлежно тестовете ( валидни до 72 часа преди пътуване) .

Младежа пред мен не беше сметнал много много часовете ( или поне така му изнасяше) и стюардесата го забеляза . Разговора протече така :

Стюардеса : Ама теста ви е бил валиден до вчера в 20:00ч.

Младеж : Ама какво толкова ?

Стюардеса : Еми минали са повече от 72 часа !!!

Младеж : Ми чи аз няма от къде да съм го хванАл вируса от вчера в 20:00 до таз сутрин. Чи аз само у дома бях и спах !!!

 

... Девойката се позачуди, поразмисли над "логиката", пък го пусна в самолета . В Швейцария така или иначе никой не проверяваше .

  • Смея се 13
Връзка към коментар
преди 20 часа, aleks_s каза:

В момента цяла Италия е жълта зона, с изключение на една област - Валле д' Аоста, която е оранжева.

Разрешено е пътуването между различните общини и области ( в жълтата зона ), но само до 22 часа. След това трябва да представите декларация, която да оправдава пътуването ви. В цялата страна все още важи забраната за пътуване от 22 до 05 часа всеки ден от седмицата. Очаква се утре да се вземе решение за евентуалното му удължаване до 23 часа.

Бихте ли споделил(а) източника на тази информация? Аз гледам на https://reopen.europa.eu/en/map/ITA/5006 и картата на районите е малко по-различна. Опитвам се да се ориентирам къде е най-новата информация. Благодаря! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За Италия:

Удължава се вечерният час до 23ч от сряда, 19.05. От 07.06 става до 24ч, а от 21.06 изчезва.
Ако една област е в бяла зона няма да има вечерен час и преди 21.06.
Ще може да се консумира в барове и ресторанти и на закрито обед и вечер от 01.06.
Увеселителните паркове отварят на 15.06 вместо на 01.07.

 

Може и Бари да го бъде 😄 

  • Харесвам 15
  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, MCC каза:

Бихте ли споделил(а) източника на тази информация? Аз гледам на https://reopen.europa.eu/en/map/ITA/5006 и картата на районите е малко по-различна. Опитвам се да се ориентирам къде е най-новата информация. Благодаря! 

Разбира се 🙂 

https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?area=nuovoCoronavirus&id=5351&lingua=italiano&menu=vuoto#:~:text=aggiornamento al 17 maggio,sono previste specifiche misure restrittive.

Можете спокойно да ми се доверите, тук живея 🙂

 

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Eva eva каза:

За Италия:

Удължава се вечерният час до 23ч от сряда, 19.05. От 07.06 става до 24ч, а от 21.06 изчезва.
Ако една област е в бяла зона няма да има вечерен час и преди 21.06.
Ще може да се консумира в барове и ресторанти и на закрито обед и вечер от 01.06.
Увеселителните паркове отварят на 15.06 вместо на 01.07.

 

Може и Бари да го бъде 😄 

Няколко допълнения: големите търговски центрове още от 22 май  ще бъдат отворени вече и в събота и неделя, от 1 юли отварят закритите басейни (тези на открито са вече отворени  от 15 май), както и спа и термални центрове.

Ако данните за брой заболели и т.н останат както досега, от 1 юни биха могли да станат бяла зона три области: Фриули Венеция Джулия, Молизе и Сардиния, а от 7 юни евентуално още три - Абруцо, Венето и Лигурия.

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 8 часа, master_of_germs каза:

Благодаря! То моите са хвърчащи листи добавени към епикризата - без подпис и без печат., но все пак копие на бланка на НЦЗПБ. Въпросът е, че ако се прибирам на 24 май, вече ще са минали 180 дни от влизането в болница и първия положителен тест. Имам обаче и втори положителен тест, на още по-апокрифно листче, правен пак докато съм в болницата. И ако той също мине за валиден, заковавам прибиране на ден 179 или 180...  И дали пък някой на границата ще ги преброи точно тия 180 дни...

Рaзмишлявам си аз тука у форума връз разни теоретични разработки просто 😄 

Абе, ти си ги носИ хвърчащите листчета, ако ти ги зачетат - добре. Ако не ти ги зачетат, ще си направиш , някакъв тест, като се прибереш. Но си мисля, че ще ти ги приемат - още повече, че си колега и няма да седнеш да лъжеш:))

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, aleks_s каза:

 

преди 5 часа, aleks_s каза:

Няколко допълнения: големите търговски центрове още от 22 май  ще бъдат отворени вече и в събота и неделя, от 1 юли отварят закритите басейни (тези на открито са вече отворени  от 15 май), както и спа и термални центрове.

Ако данните за брой заболели и т.н останат както досега, от 1 юни биха могли да станат бяла зона три области: Фриули Венеция Джулия, Молизе и Сардиния, а от 7 юни евентуално още три - Абруцо, Венето и Лигурия.

 

Ох, какъв си ми мехлем, за душата, с тези хубави новини за любимата ни Италия!
Благодаря тииии!:give_rose::give_rose:

Точим зъби, за пазар в аутлета на Ена:)))))

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 8 часа, aleks_s каза:

Няколко допълнения: големите търговски центрове още от 22 май  ще бъдат отворени вече и в събота и неделя, от 1 юли отварят закритите басейни (тези на открито са вече отворени  от 15 май), както и спа и термални центрове.

Ако данните за брой заболели и т.н останат както досега, от 1 юни биха могли да станат бяла зона три области: Фриули Венеция Джулия, Молизе и Сардиния, а от 7 юни евентуално още три - Абруцо, Венето и Лигурия.

 

Бихте ли споделили как е в Рим. Ресторанти и кафенета отворени ли са и вътре, както и магазините. Така ми се ходи, но не ми се обикаля без възможност за сядане и пазаруване. За музеите знам, че са отворени.

Връзка към коментар
преди 6 минути , Вероника каза:

За влизане в Италия е ясно - тест до 48 часа преди влизане, но как ще се връщат в България тези, които нямат сертификат за ваксинация и не са боледували? 

С тест преди влизане или с карантина, която може да се отмени с направен тест до 24 часа от влизането. Тестовете може да са PCR или антигенен по списъка към заповедта на МЗ.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз понеже до сега блях по други дестинации и изобщо не се вълнувах, ама сега имам рязка промяна в идеята за средата на юни, че да питам: 
Колко точно е "отворена" Италия и дали ще мога да направя "прикачване" в Бергамо с 1 ден разлика, както в доброто старо време? Кацам там, спим и на следващият ден летим отново? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.