Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 35 минути , Raindrop каза:

Аз не получих отговор и пак да попитам - влизам в Италия с тест, за вътрешни полети в Италия ще ми искат ли отново валиден часово тест?

 

Връщането ми към София - ще ме допуснат ли в самолета УИЗ, ако не представя нов тест, правен в Италия? Като кацна, е ясно, че ще си направя, за да се освободя от карантината 🙂

 

Не съм ваксинирана, а само преболедувала в края на октомври, с много антитела до момента.

На произволно избрани летища, гледам че правят бързи тестове, като цената  е между 35-50Е

 

edit:

според ФБ сайта на летището в Катания, се извършват в резултат на регионална наредба и безплатни антигенни тестове на терминал С (само за пристигащи)

https://www.facebook.com/aeroportodicatania/

Рer i passeggeri in arrivo (per effetto dell’ordinanza regionale ancora valida), rimane attivo il servizio di tamponi gratuiti al Terminal C

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

След гафа с ваксинацията, новият министър взе да променя заповедите си по-бързо и от стария. 

 

 

И една новина :

 

"Отпада карантината за пристигащите в Австрия от България. Решението влиза  в сила от 00:00 ч. на 19 май 2021 г., съобщиха от Министерството на външните работи. 

 

Промяната важи, ако пътуващите са ваксинирани срещу COVID-19, имат отрицателен тест за коронавируса или документ, че са го преболедували. 

 

По информация на посолството ни във Виена, българските граждани следва да представят един от изискваните документи:

 

1. Документ за ваксинация на немски или английски език. Той трябва да доказва, че гражданинът е ваксиниран с една от одобрените от Европейската здравна агенция ваксини и одобрената от СЗО китайска ваксина "Синофарм";

 

2. Сертификат от лекар или от здравните власти за преболедуван COVID-19 през последните 6 месеца. Може да се представи и сертификат за антитела, не по стар от 3 месеца.( !!!)

 

 3.Отрицателен резултат от PCR тест, не по стар от 72 ч. преди влизане в страната, или отрицателен резултат от бърз антигенен тест, не по стар от 48 ч

 

В случай че влизащите на територията на Австрия не разполагат с един от трите документа, е необходимо в 24-часов срок да си направят PCR тест на място за собствена сметка. Деца до 10 г. няма да бъдат тествани.(!!!) 

 

Припомняме, че продължава онлайн регистрацията на Pre-Travel-Clearance, която трябва да бъде направена най-рано 72 ч. преди пътуването.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България във Виена на следните телефони: тел.: +43 1 505 31 13, +43 1 505 64 44 (24 часа), както и на имейл:Embassy.Vienna@mfa.bg

 

 

news.bg

  • Харесвам 17
  • Благодаря 3
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , stanimir каза:

След гафа с ваксинацията, новият министър взе да променя заповедите си по-бързо и от стария. 

Коментара ти е в темата за ограничения,  какво е променил в тази връзка?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 10 минути , slujitel каза:

Коментара ти е в темата за ограничения,  какво е променил в тази връзка?

Предполагам става въпрос за недомислицата в дните от понеделник до четвъртък да се ваксинират само възрастни над 60 години.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Това за Австрия е много добра новина, още повече, че Уиз едва ли да стартират Братислава това лято. А Словакия също приемаха с ваксинационен сертификат, както и с документи за преболедуване. Всъщност даже не е необходим сертификат при векторните ваксини, а само да докажеш, че са минали 4 седмици от първа доза. При РНК също има изключение.

https://www.mic.iom.sk/en/news/637-covid-19-measures.html

 

Exceptions 

The obligation of self-isolation is modified for persons coming from the EU/EEA/Switzerland/UK who can demonstrate one of the following:

  • confirmation on being vaccinated against COVID-19 with the second dose of an mRNA vaccine (e.g. Pfizer/BioNTech/Moderna), which must have been provided at least 14 days ago, or
  • confirmation on being vaccinated against COVID-19 with the first dose of a vector vaccine (e.g. AstraZeneca), which must have been provided at least 4 weeks ago, or
  • confirmation on being vaccinated against COVID-19 with the first dose of an mRNA or a vector vaccine, which must have been provided at least 14 days ago and within 180 days of overcoming the disease, or
  • confirmation on overcoming COVID-19 within the last 180 days
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 17.05.2021 г. в 7:57, Velyana каза:

Предполагам, че след като ще летиш до Бергамо, ще искаш да ходиш до италианската част на Швейцария. Първият линк е със списък на всички аптеки в кантон Тичино( Тесин), които правят антигенни тестове,има и адрес и телефон, за най сигурно на твое място бих звъннала да попитам. Вторият линк е сайта на самият кантон, където е обяснение но за различните тестове и при какви условия теста е безплатен ( в твоя случай трябва сам да си го платиш) ,  но съм си го превеждала с Google преводач, защото нещо не видях от къде мога да сменя езика , а италианският ми се изчерпва с душата Gelato.

 

https://www4.ti.ch/fileadmin/DSS/DSP/UFC/PDF/attualita/Farmacie_autorizzate.pdf

 

https://www4.ti.ch/dss/dsp/covid19/popolazione/strategia-di-test/test-senza-sintomi/

Здрасти,

 

Искам специално да благодаря за линковете. Взех, че покрай информацията влезнах в сайта на PolyClinic St. Moritz AG и се оказа, че мога да си book-на безплатен антигенен тест за събота и като причина имаше избор 'border crossing". Та в 13:00 часа сме там с booking и ако наистина подейства ще се похваля официално. Никъде не пише или поне не видях, че е само за местни, а сайта се беше преведен и на аглийски. Имам потвърждение на E-mail.

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към коментар

Въпрос към всички прибрали се скоро и минали проверка с паспорти - работят ли машините за паспортен контрол на летището? И втори въпрос - преглеждат ли ви паспорта за печати?

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, feel_the_rush каза:

Въпрос към всички прибрали се скоро и минали проверка с паспорти - работят ли машините за паспортен контрол на летището? 

На 10.05 на Т2 не работеха. Бяха ги облепили все едно са заразни. Всички минаваха през гише.

Връзка към коментар
преди 13 часа, Raindrop каза:

Аз не получих отговор и пак да попитам - влизам в Италия с тест, за вътрешни полети в Италия ще ми искат ли отново валиден часово тест?

 

Връщането ми към София - ще ме допуснат ли в самолета УИЗ, ако не представя нов тест, правен в Италия? Като кацна, е ясно, че ще си направя, за да се освободя от карантината 🙂

 

Не съм ваксинирана, а само преболедувала в края на октомври, с много антитела до момента.

 

преди 13 часа, ДиянаВ каза:

За посоката България - на летището в Италия ще те допуснат без тест. Български гражданин си.

За вътрешния полет в Италия, не мога да кажа. Само разсъждавам, не съм задълбавала в техните правила: Ако отивам от жълта в жълта зона, би трябвало придвижването да е свободно и да не е необходим тест. 

Има да се сменят тия правила, зони... до последно пак не се знае.

Да допълня поста си относно пътуването вътре в Италия с официален източник - http://www.italia.it/en/useful-info/covid-19-updates-information-for-tourists.html?fbclid=IwAR0Jd5TQD4gb9cBzAiXvrkAQdB2hzeiouYu7iBLEBWMkdtZv8q699xLZJ4Q

TRAVEL AROUND ITALY

To ensure the safety of residents and tourists, the Italian government has introduced aclassification of regions based on the colours white (minimum risk), yellow, orange and red (maximum risk).

Each colour corresponds to specific precautionary measures which regulate the freedom of movement within the region, movement between regions, and the opening of businesses, restaurants and cultural sites.

Movement between different regions in the white and yellow zones will be permitted.

Movement between different regions in the orange and red areas is allowed only for reasons of work, healthcare or proven urgency, with a self-certification indicating the reason for the move, or upon presentation of a COVID-19 green certification.

 

Т.е. аз го разбирам така: движението между различни региони в бялата и жълтата зона е разрешено, а в оранжевата - само по важни причини ИЛИ със зелен сертификат.

 

Ако регион стане оранжева зона, е кофти ситуацията за туризъм, защото се ограничава и движението между общините в провинцията, но да се надяваме, че със започването на лятото, безоблачните дни ще преобладават 🙂

Пак от този сайт с включен преводач:

МЕРКИ, ВАЛИДНИ В РЕГИОНИТЕ В ОРАНЖЕВАТА ЗОНА

В долината на Аоста

Можете да се придвижите извън дома си само между 5 сутринта и 22 вечерта .Можете да излезете навън между 22 ч. И 5 ч. Сутринта само по причини на работа, здравеопазване или доказана спешност, като самосертификацията посочва причината за такова движение.

Можете да напуснете къщата си, за да посетите роднини или приятели само веднъж на ден между 5 и 22 часа . Максимално 4 души или 4 души, придружени от деца под 18-годишна възраст или от инвалиди или зависими лица, живеещи с тях, могат да напуснат къщата. Тези движения са разрешени само в общината на вашето местожителство. Тези, които живеят в общини, чието население не надвишава 5 хиляди жители, могат да пътуват извън своята община на разстояние до 30 км, но не могат да отидат до столиците на провинциите.

Разрешено е да се движите свободно само в рамките на нечия община . Тези, които живеят в общини, чието население не надвишава 5 хиляди жители, могат да пътуват извън своята община на разстояние до 30 км, но не могат да отиват до столиците на провинциите.

Баровете са отворени от 5 до 18 ч. И ресторантите от 5 до 22 ч., Но само за отнемане . Във всеки случай не е разрешено да се консумират храни или напитки в близост до помещенията. Ресторантите нямат ограничения във времето за доставка до дома. Забранено е да се яде или пие по улиците и парковете между 18 ч. И 5 ч. Сутринта

Магазините са отворени; търговските центрове са затворени през почивните дни . В търговските центрове могат да останат отворени аптеки, дрогерии, хранителни магазини, тютюневи магазини, вестници, книжарници, детски ясли и други магазини за необходимите стоки.

Музеите, изложбите, театрите, киносалоните, гимназията и басейните са затворени .

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

До кои от тези дестинации може да се пътува без карантина? Видях, че в UK има 10 дневна карантина при пристигане, така, че английските отпадат. Какво е положението в Испания?

Връзка към коментар
преди 5 минути , Stryper каза:

До кои от тези дестинации може да се пътува без карантина? Видях, че в UK има 10 дневна карантина при пристигане, така, че английските отпадат. Какво е положението в Испания?

Мисля, че Австрия, Испания, Италия и Кипър са без карантина. Също така има билети и до Айндховен, но там е с карантина.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, jul каза:

От миналото лято съм се убедила, че гърците са по-непоследователни и хаотични и от нас с мерките си....

Абсолютно съм съгласна иначе. Което поставя под въпрос целесъобразността на влизане по суша. При положение, че румънци, сърби, българи и прочее близки държави влизаме предимно с коли, ще видят рестарт на туризма в северна и централна Гърция през крив макарон.

Много им дреме за Северна Гърция. "Хубавите" туристи са на юг от Атина.....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 часа, aleks_s каза:

Рим е в жълта зона, магазините работят нормално през седмицата, досега бяха затворени големите търговски центрове през weekend-а. От 22 май започват да работят и събота и неделя, за пазаруване няма да имате проблем 🙂

Ресторанти и кафета също работят. Засега само на открито, но от 1 юни вече ще може и на закрито.

Ако не ви притесняват чак толкова маските, които са задължителни навсякъде, идвайте! Италия няма да ви разочарова

Благодаря за отговора! Вечерният час от колко започва? В чуденка съм 18-22.6 или 25 - 29 .06. Първите дати са ми  по-удобн, но за вторите може да паднат още мерки.

Връзка към коментар
преди 42 минути , vino4erpec каза:

Много им дреме за Северна Гърция. "Хубавите" туристи са на юг от Атина.....

Ама на северногърците им дреме. Че и централна Гърция разчита предимно на автотуристи. Йонийско море примерно е предимно населено от италиански туристи, които идват с коли, кемпери и лодки. Не съм търсила дела на тези пътувания конкретно, но не мисля, че става въпрос за малък приход.  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@jul, така е, естествено, че на местните им дреме. Но на държавно ниво режат месо там, дето загубите ще са най-малки. Какво направиха миналата година - затвориха всички сухопътни КПП-та, включително Евзони, на сърбите им забраниха да припарват по какъвто и да било начин, нас на Промахонас ни направиха на идиоти, пък тестове още от България, пък тестване масово на границата, нищо че си с тест и т.н. А на островите? А чартърите от Западна Европа? Толкова французи във Франция не бях виждал....

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Дали някой има достоверна информация какво се случва в Прибалтийските републики? След като по всяка вероятност за втора поредна година ще трябва да отложа австралийското пътуване, започвам да се замислям за един автомобилен трип през август до Литва, Латвия и Естония с малко Полша за разкош. Ще се радвам на повече информация, включително и за транзитите през Сърбия, Унгария и Словакия...

Връзка към коментар

Като каза да отлагаш австралийското пътуване да добавя, че последната седмица се коментира отваряне на границите от юни, ама 2022. 

Първо помислих, че не съм чула добре, но уви...

 

  • Харесвам 3
  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 9 минути , Тони каза:

Като каза да отлагаш австралийското пътуване да добавя, че последната седмица се коментира отваряне на границите от юни, ама 2022. 

Първо помислих, че не съм чула добре, но уви...

 

Да, вчера и аз прочетох същата информация. Не и върви на тази Австралия, но дано догодина най-накрая да се срещнем с нея...

Връзка към коментар
преди 39 минути , Duke каза:

Дали някой има достоверна информация какво се случва в Прибалтийските републики? След като по всяка вероятност за втора поредна година ще трябва да отложа австралийското пътуване, започвам да се замислям за един автомобилен трип през август до Литва, Латвия и Естония с малко Полша за разкош. Ще се радвам на повече информация, включително и за транзитите през Сърбия, Унгария и Словакия...

Тази сутрин проверявах за Естония - и преболедували и ваксинирани влизат без карантина:

People who have recovered from the coronavirus in the last six months or who have been fully vaccinated against the coronavirus are exempt from self-isolation and testing. Read about requirements for a vaccination certificate and for a certificate of recovery.  

https://www.visitestonia.com/en/why-estonia/coronavirus-and-travelling-to-estonia

Направи ми впечатление, че при изискванията за ваксинирани присъства и това на сертификата да пише срещу какво си ваксиниран. Проблема, който @anteaзасегна в другата тема със сертификата за вакс. на хората с АЗ.

За Словакия условията за влизане са подобни, дала съм информация няколко мнения по-нагоре. Поляците приемат ваксинирани от април още.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Мари Николова каза:

Тази сутрин проверявах за Естония - и преболедували и ваксинирани влизат без карантина:

People who have recovered from the coronavirus in the last six months or who have been fully vaccinated against the coronavirus are exempt from self-isolation and testing. Read about requirements for a vaccination certificate and for a certificate of recovery.  

https://www.visitestonia.com/en/why-estonia/coronavirus-and-travelling-to-estonia

Направи ми впечатление, че при изискванията за ваксинирани присъства и това на сертификата да пише срещу какво си ваксиниран. Проблема, който @anteaзасегна в другата тема със сертификата за вакс. на хората с АЗ.

За Словакия условията за влизане са подобни, дала съм информация няколко мнения по-нагоре. Поляците приемат ваксинирани от април още.

Нещо за Литва и Латвия, че някаква противоречива информация чета?

Връзка към коментар

За Литва тук :

https://nvsc.lrv.lt/en/information-on-covid-19/for-arrivals-from-abroad

 

Сърбия е без ограничения за българи,  Унгария позволява само транзит,  Словакия PCR или ваксинирани,  Полша - PCR  или ваксинирани. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
В момента, stanimir каза:

Полша - PCR  или ваксинирани

Леко уточнение, ако пътуваш от Шенгенска държава - само антигенен е нужен.

 

Ако идваш от държава, която не е в Шенген - антигенен на пристигане. 

 

Няма нужда от PCR.

 

Надявам се, някой ако пътува към Полша с антигенен направен в България, да каже дали е бил допуснат с него да влезе. По неофициална информация, всички пътуващи от страни в Европейския съюз, могат да предоставят теста направен в тяхната страна и по-този начин, да не се налага да си правят намясто.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.