Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Аз да кажа, както писах и в другата тема, че днес влязох в Турция с полет от Мале без ПСР или какъвто и да е друг документ, само с паспорт. Реално, имаме повече от 12ч престой и отидох да питам на Трансферно гише, дали се класираме за хотел. Човекът ми каза да и да съм отишла на Хотелско гише, което било след паспортен контрол. Отивам на паспортен контрол, бият ми печат и си преминавам. Никой нищо не ме пита. Оттам минах през лентите за багажа, питах отново къде е Хотелско гише, казаха ми да изляза и аз излязох 🙂 И така, сега съм в хотела в Истанбул, чакам си полета за София.

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, aleks_s каза:

Това не съм го чувала, но и не го вярвам много.

За сметка на това от днес, 31 май вече има три " бели" зони - Сардения, Молизе, Фриули-Венеция Джулия. В тези зони отпадат всички досегашни ограничения, включително и вечерния час. Остават задължителни маските и социалната дистанция. Останалата част от страната е жълта зона.

От 7 юни се очаква да станат " бели" зони още няколко района - Абруццо, Лигурия, Венето и Умбрия, а от 14 юни и още 5-6 други области. Надеждата е до края на юни Италия да бъде в по-голямата си част " бяла ".

@AlexandraKo съжалявам, за сега поне до 14 юни Сицилия остава " жълта" зона. Вие кога ще пътувате?

@aleks_sна 12 юни. Какво ще рече  жълта зона  - трябват ПСР и маски ли?

Връзка към коментар
преди 10 часа, Eva eva каза:

Чуденето ми е - ако имам направен антигенен тест, с който да вляза в Италия, то след 48 ч. неговата валидност ще е изтегла. Тоест вече няма да имам такъв сертификат. Означава ли това, че не мога да пътувам между регионите? Или мога да пътувам в регионите, класифицирани като „бяло" или „жълто“, но не мога да пътувам в другите региони, оцветени не знам си как

Така както е написано, разбирам, че може свободно да се движиш между жълто-белите региони, а зеленият сертификат ще ти трява ако тръгнеш към-оранжево-червена зона или посетиш някое събитие.

 

Movement between different regions in the white and yellow zones will be permitted

Green certification is required to move from one region of white or yellow to another region of orange or red color in the absence of work, health or proven urgency. In some cases you may need to have a green certificate in order to access particular events or shows, including sporting events in stadiums.

 

А този зелен сертификат е същият, който ЕС въвежда до 1юли или е някакъв местен документ? Защото в ЕС сертификата не се споменава тестване с бърз антигенен тест, а в италианският присъства тази опция:

 

Covid-19 green certification is a document that proves:

  • that you have been vaccinated against COVID-19
  • that you have recovered from COVID-19 infection
  • that you have tested negative in a rapid molecular or antigen test

 

преди 4 минути , Goal & Boss каза:

QR

Ясно де, 🙂 но скоро пътувахме до Украйна и не са искали такъв код, затова питам каква му е идеята. 😉

 

Връзка към коментар

@ДиянаВ, @Мари Николова, благодаря за отговорите. Да се надяваме, че правилно разсъждаваме и без тест е възможно движението в зоните. Дано никоя не стане различна от жълта и бяла. 

Ако някой скоро влиза в Италия, моля да сподели къде си е правил антигенен тест и за колко време получава листото 🙂 

Зачудих се какво значение има дали определена зона е бяла или жълта, като във всички случаи се влиза с тест и се носи маска по улиците?! За другите ограничения ясно, че отпадат, тоест ще можем да пием до 5 сутринта, вместо да си лягаме в 12 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, Мари Николова каза:

 

 

А този зелен сертификат е същият, който ЕС въвежда до 1юли или е някакъв местен документ? Защото в ЕС сертификата не се споменава тестване с бърз антигенен тест, а в италианският присъства тази опция:

 

Covid-19 green certification is a document that proves:

  • that you have been vaccinated against COVID-19
  • that you have recovered from COVID-19 infection
  • that you have tested negative in a rapid molecular or antigen test

 

 

Не, зеленият сертификат или Certificato verde Covid-19 е национален и е валиден само на територията на Италия. В очакване на валидния за цяла Европа DGC Digital Green Certificate.

https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioFaqNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&id=264#:~:text=Il decreto-legge 22 aprile,soggetti muniti di certificazione verde.

 

Така или иначе на този етап в Италия няма оранжеви и червени зони, а зеления сертификат е необходим при придвижване точно в тези зони. В момента този сертификат ( в бяла и жълта зона) е необходим само ако трябва да присъствате на сватба или церемония на закрито.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@aleks_s, благодаря за включването. Само да попитам - за маските глобяват ли при неносене или само предупреждават? Много ли стриктно се следи? Надявам се, че няма да е проблем, ако човек пие вода по улицата? Една от групата пуши, не знам какво ще я правим, не може и постоянно да седим по кафета. Чета и че носенето на маски не е задължително, когато може да се гарантира дистанция от други хора. Така ли е? Ако няма никой около нас може ли да сме без маска?

Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

@aleks_sна 12 юни. Какво ще рече  жълта зона  - трябват ПСР и маски ли?

Жълта зона ще рече, че все още съществуват ограничения, включително и вечерен час. Когато вие пристигнете вече ще бъде до 24 часа ( влиза в сила от 7 юни ), докато например в бялата зона няма вечерен час. Маските обаче са задължителни навсякъде, както в жълта, така и в бялата зона. Това естествено не важи, когато се храните или пиете в ресторант или бар, но ако се изправите ( за да излезете да пушите например или до тоалетна), трябва да сложите маска.

Придвижването между отделните райони и общини е свободно, не се изисква зелен сертификат. Това важи и за туристите.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 11 минути , Eva eva каза:

@aleks_s, благодаря за включването. Само да попитам - за маските глобяват ли при неносене или само предупреждават? Много ли стриктно се следи? Надявам се, че няма да е проблем, ако човек пие вода по улицата? Една от групата пуши, не знам какво ще я правим, не може и постоянно да седим по кафета. Чета и че носенето на маски не е задължително, когато може да се гарантира дистанция от други хора. Така ли е? Ако няма никой около нас може ли да сме без маска?

Не мога категорично да кажа за цяла Италия, но в нашата зона например е много строго, следи се непрекъснато, знам че глобяват. Предполагам, че за туристи все пак няма да са толкова строги и поне ще ви предупредят, но аз не бих рискувала. 

Маските НЕ са задължителни само в случаите на практикуване на спорт на професионално ниво, друго не съм чула. Вчера бяхме в парка, на открито, пълно с хора и всички с маски. 

  • Харесвам 4
  • Шок 3
Връзка към коментар
преди 34 минути , aleks_s каза:

Жълта зона ще рече, че все още съществуват ограничения, включително и вечерен час. Когато вие пристигнете вече ще бъде до 24 часа ( влиза в сила от 7 юни ), докато например в бялата зона няма вечерен час. Маските обаче са задължителни навсякъде, както в жълта, така и в бялата зона. Това естествено не важи, когато се храните или пиете в ресторант или бар, но ако се изправите ( за да излезете да пушите например или до тоалетна), трябва да сложите маска.

Придвижването между отделните райони и общини е свободно, не се изисква зелен сертификат. Това важи и за туристите.

Благодаря ти! Ние няма да ходим по нощИте и ще си обикаляме, само по Сицилия, през деня. Нас маските не ни притесняват, еле мен - дето, само спя без маска, откакто има пандемия:))))

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 53 минути , Eva eva каза:

@aleks_s, благодаря за включването. Само да попитам - за маските глобяват ли при неносене или само предупреждават? Много ли стриктно се следи? Надявам се, че няма да е проблем, ако човек пие вода по улицата? Една от групата пуши, не знам какво ще я правим, не може и постоянно да седим по кафета. Чета и че носенето на маски не е задължително, когато може да се гарантира дистанция от други хора. Така ли е? Ако няма никой около нас може ли да сме без маска?

Ние сме от 10-тина дена в Италия и обикаляме с кола (с българска регистрация) из северната част - Падуа, Верона, езерото Комо. Няма никакъв проблем с придвижването между различните области. Спътниците ми не си носят маските правилно 😜 но проблеми не сме имали. Когато няма хора покрай нас си ги сваляме. 

Както вече писах, на влизане в Италия никой не ни спря за да ни провери дали имаме дигитален формуляр и тестове, но онзи ден решихме да отскочим до Санкт Мориц за през деня (от Киавена до Тирано). На влизане швейцарците доста подробно ни разпитаха къде отиваме и колко време ще стоим, а след това на влизане обратно в Италия, същия разпит и ни искаха и тестовете, които бяха правени преди седмица. Минахме безпроблемно. 

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, seaell каза:

тестовете, които бяха правени преди седмица.

Пропуснала съм тестовете ПРС или антигенен е бил? Ако е антигенен има ли спец. изисквания за вида му?

Връзка към коментар
преди 3 часа, aleks_s каза:

Жълта зона ще рече, че все още съществуват ограничения, включително и вечерен час. Когато вие пристигнете вече ще бъде до 24 часа ( влиза в сила от 7 юни ), докато например в бялата зона няма вечерен час. Маските обаче са задължителни навсякъде, както в жълта, така и в бялата зона. Това естествено не важи, когато се храните или пиете в ресторант или бар, но ако се изправите ( за да излезете да пушите например или до тоалетна), трябва да сложите маска.

Придвижването между отделните райони и общини е свободно, не се изисква зелен сертификат. Това важи и за туристите.

Това с вечерните часове ми е малко мъгла - за всичко ли важат? В крайна сметка, ако имаш ранен/късен полет, какво правиш? 

Връзка към коментар

Ако идвате в Австрия, се запасете с тестове- признават се самостоятелно направени пред входа на заведението. Без сертификат за вкасина или преболедуване, не можете да пиете едно кафе ввъ заведине или ресторант... Но може със собствени тестове, някъде организарат и безплатни тестове от самото заведение. Оня ден гледам извила се опаша  на Марияхилфещтрасе пре едно задение-безплатни бързи тестове.....Луддница, хората седят на пейките пред заведенията, а те са празни. Тук там, по някои малдежи...

  • Харесвам 2
  • Шок 5
  • Смея се 4
Връзка към коментар

The Spanish authorities have announced that from June 7, the country will allow entry for Americans and other travellers from all over the world who have undergone the vaccination process using one of the vaccines approved by the European Medicines Agency (EMA).

Nonetheless, everyone will still be required to present a negative COVID-19 test result upon entry, SchengenVisaInfo.com reports.

Vaccinated travellers should prove that they have received all the required vaccine doses at least 14 days before entering Spain.

In contrast, travellers from countries that are part of the Coronavirus safe countries’ list will be allowed entry without even having to submit a negative test result. Japan, Australia, and New Zealand are some of the countries included on the list.

Moreover, the Spanish authorities announced that they would allow entry to unvaccinated children as well, provided that they are travelling together with their vaccinated parents. Nonetheless, this does not apply to children over the age of six as they still need to present a negative COVID-19 test result.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , Ivko каза:

The Spanish authorities have announced that from June 7, the country will allow entry for Americans and other travellers from all over the world who have undergone the vaccination process using one of the vaccines approved by the European Medicines Agency (EMA).

Nonetheless, everyone will still be required to present a negative COVID-19 test result upon entry, SchengenVisaInfo.com reports.

Vaccinated travellers should prove that they have received all the required vaccine doses at least 14 days before entering Spain.

In contrast, travellers from countries that are part of the Coronavirus safe countries’ list will be allowed entry without even having to submit a negative test result. Japan, Australia, and New Zealand are some of the countries included on the list.

Moreover, the Spanish authorities announced that they would allow entry to unvaccinated children as well, provided that they are travelling together with their vaccinated parents. Nonetheless, this does not apply to children over the age of six as they still need to present a negative COVID-19 test result.

Не разбирам текста, който маркирах в червено, защото противоречи на информацията преди и след него освен ако иде реч за тези, които са ваксинирани, но идват от страни, които са извън списък за безопасни / вероятно, който ще се актуализира периодично/ ?! 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Таньо каза:

Не разбирам текста, който маркирах в червено, защото противоречи на информацията преди и след него освен ако иде реч за тези, които са ваксинирани, но идват от страни, които са извън списък за безопасни / вероятно, който ще се актуализира периодично/ ?! 

Да и аз го разбирам като теб. От тест са освободени само ваксинирани пътуващи от безопасни страни от списъка. А къде да го видим този списък?

Най-редовно срещам противоречаща си информация в рестрикциите на отделните страни. Единственото обяснение е, че първо пишат ограниченията, а после изключенията. 🙂

 

Връзка към коментар
преди 29 минути , Мари Николова каза:

Да и аз го разбирам като теб. От тест са освободени само ваксинирани пътуващи от безопасни страни от списъка. А къде да го видим този списък?

Най-редовно срещам противоречаща си информация в рестрикциите на отделните страни. Единственото обяснение е, че първо пишат ограниченията, а после изключенията. 🙂

 

Да, и така официално започва да излиза, че ваксинационният сертификат на този етап няма стойност, като преди него се нарежда PCR теста, но и той не е достатъчен, ако страната на идване не е извън Списък, който ще е актуален от седмица до негативна промяна в епидемиологичната обстановка в нея.

Стъпка напред е, но е много далеч от осигуряването на принципа за "свободно движение на хора".

 

Хубаво е, че други държави не са така прецизни! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Таньо каза:

Да, и така официално започва да излиза, че ваксинационният сертификат на този етап няма стойност, като преди него се нарежда PCR теста, но и той не е достатъчен, ако страната на идване не е извън Списък, който ще е актуален от седмица до промяна на епидемиологичната обстановка.

Стъпка напред е, но е много далеч от осигуряването на принципа за "свободно движение на хора".

 

Хубаво е, че други държави не са така прецизни! 🙂

Аз лично го намирам за логично, макар и да е неприятно.

В зависимост от къде идваш си длъжен да се подложих на карантира, или ако идваш от "по-безопасна" страна - само тест, а в най-добрия случай - без тест, но с ваксина. Ако по някаква причина не можеш (или не искаш) да се ваксинираш - правиш си тест и готово. 
Гледах и друг вариант за някои страни, не знам кои бяха и дали още важи - тест така или иначе, но ако си без ваксина - карантина за определено време, ако имаш ваксина - само негативен PCR и влизаш "свободно".

И сега моят въпрос - някой знае ли точните правила за влизане на Азорските о-ви?  


 

Връзка към коментар
преди 3 часа, Mamas каза:

Пропуснала съм тестовете ПРС или антигенен е бил? Ако е антигенен има ли спец. изисквания за вида му?

Тестовете са антигенни. Доколкото зная, няма специални изисквания за тях. Нашите си ги правихме във Варна - в Лаборекспрес 2000. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , stormbringer каза:


И сега моят въпрос - някой знае ли точните правила за влизане на Азорските о-ви?  


 

Азорски острови

Всички пътници, заминаващи за Азорските острови, трябва да попълнят формуляр онлайн https://mysafeazores.com в рамките на 72 часа преди полета. Доказателство за попълването на формуляра трябва да се представи на контролно-пропускателните пунктове.

Диагностичните тестове за SARS-CoV-2 с отрицателен резултат са задължителни за влизане на който и да е от островите на Автономната област.

При престой над 7 дни, пътникът трябва да извърши на шестия ден, от датата на първия тест, направен преди пътуването, нов тест за SARS-CoV-2, който да бъде направен от местен здравен орган.

Задължителните норми, описани по-горе, не се отнасят за деца до 12 години, както и пътник, снабден с медицински документ, че същият е излекуван от COVID-19 преди по-малко от 90 дни

 

П.П. Съгласен съм с коментара ти по въпроса ми, но акцентирах върху факта, че без значение ваксини, тест или документ за преболедуване не влизаш в друга страна, ако твоята е в неприемливо епидемиологично ниво или ако влизаш следва карантина и т.н., но нека не спамя темата!

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , stormbringer каза:

И сега моят въпрос - някой знае ли точните правила за влизане на Азорските о-ви?  

 

Passengers flying to the Azores archipelago :
To visit the Azores, the SARS-CoV-2 screening test is MANDATORY, within 72 hours preceding the flight from the airport of origin, carried out using the RT-PCR methodology, with NEGATIVE result, making explicit reference to the identification of the person tested, the laboratory, the date of the test and the signature of the person responsible for its performance, which must be presented prior to boarding, in digital or paper support, without which boarding will be refused.
If the stay is longer than seven days, on the 6th and 12th day from the date SARS-CoV-2 first test was performed, the passenger must contact the health services of the county where is staying so that a second test can be performed.
More information at www.visitazores.com

https://www.visitportugal.com/en/content/covid-19-measures-implemented-portugal

Връзка към коментар

Всички граждани, които вече са получили сертификат за успешно преминал ваксинационен цикъл срещу COVID-19, ще могат да преиздадат своя документ от 4 юни без КЕП. 

 

https://www.segabg.com/node/183032

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.