Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 4 минути , Victoria каза:

 

С допълнението, че влизането на пристигащи от Румъния е без тест/карантина.

То има и други допълнения за шофьори например. Предположих, че идването е от Испания. Не знам какви са условията за влизане от Испания в Румъния.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ДиянаВ каза:

То има и други допълнения за шофьори например. Предположих, че идването е от Испания. Не знам какви са условията за влизане от Испания в Румъния.

👍

Стори ми се, че въпросът е по-общ, тъй като не се споменава Испания никъде, но може и да бъркам. 🙂

Връзка към коментар
преди 15 минути , ДиянаВ каза:

То има и други допълнения за шофьори например. Предположих, че идването е от Испания. Не знам какви са условията за влизане от Испания в Румъния

Благодаря много дано към края на месеца отпаднат. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , Julian999 каза:

Благодаря много дано към края на месеца отпаднат. 

Може да вдигнат възрастта на децата, влизащи без тест. Иначе българското МЗ от юни миналата година, когато заряза разграничаването между отделните ЕС държави, не си прави труда да категоризира страните по заболеваемост на 100 хил. души. Т.е. според мен е малко вероятно да въведат списък с ниско рискови държави от ЕС, за които няма ограничения, освен съседните, но ... знае ли се🙂

Връзка към коментар
Преди 1 час, Ivko каза:

Ако имаш предвид за Испания от 7-ми този месец е…From 7 June 2021, all those passengers from a country/area that has a SARS-CoV-2 coronavirus risk, must present, a certificate or document certifying vaccination against COVID-19 or a negative certificate of a Diagnostic Test of Active Infection or a certificate of Recovery after having passed this disease in order to enter Spain.

Цитирах общото условие за представяне на Европейския цифров сертификат, което влиза в сила от 01.07. До тогава нямам представа какви са условията за влизане в Испания. И както установихме и след 01.07 не е гаранция, че отделните държави нямат право и възможност да поставят различни условия за влизане 😞  Луди ни направиха 🙂 

Сертификатът на ЕС за цифров COVID (достъпен от 1 юли 2021г.) предоставя доказателство, че дадено лице:

  • са ваксинирани срещу COVID-19 (вид и производител на ваксината, брой дози, дата на ваксинацията);
  • са получили отрицателен резултат от теста, PCR или бърз антиген, с наименование на теста, дата и час на теста, тестов център и резултат (самотестните тестове не са валидни);
  • възстановени от COVID-19 (положителен резултат от PCR тест, валиден за 180 дни).
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ограниченията отпадат, полетите се възстановяват, но ситуацията с наземният транспорт е много тегава. Тези дни гледах варианти за придвижване между градовете в Белгия и Нидерландия. Flibco повечето им маршрути стартират чак юли(ако стартират), Flixbus са съкратили голяма част от мрежата си. Жп транспорта си функционира, но там цените са по-високи от двупосочен самолетен билет с багаж. 🙂

Не мога да открия евтин вариант за придвижване между Айндховен и Ротердам или Амстердам. Преди имаше доста автобуси, сега само влак. По-евтино излиза с фликс от Антверпен до Амстердам, но не знам как стои въпроса с граничният контрол. Дано Европейски сертификат внесе малко ред.

BTW, някой пробва ли да изтегли такъв днес без КЕП?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

От 9 юни ваксинираните европейци влизат във Франция без тест

 

От 9 юни европейските граждани, ваксинирани срещу коронавируса, ще могат да влизат във Франция, без да показват негативен PCR, предаде Франс прес.

"Обявяваме, че от 9 юни европейците, които са ваксинирани, ще могат да влизат във Франция без PCR", заяви делегираният министър по транспорта Жан-Батист Джебари пред телевизия CNEWS.

Пътниците от Великобритания или САЩ ще трябва да представят негативен тест (Пи Си Ар или за антитела), независимо дали са ваксинирани, показва документ, публикуван днес от френското правителство. "стратегията за повторно отваряне на границите" страните се разделят на категории, наречени условно "зелена, оранжева и червена". В "зелената" попадат страните от европейската икономическа зона, Австралия, Израел, Ливан, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Япония.

Пътниците от тях не са длъжни да посочват убедителна причина за пътуването си и само неваксинираните ще трябва да показват негативен тест, направен преди по-малко от 72 часа. За ваксинирани се смятат тези, които са получили втората си ваксина най-малко 14 дни преди датата на пътуването (4 седмици за ваксината на Джонсън и Джонсън).

За пътниците от страните в "червената" категория (Аржентина, Бахрейн, Бангладеш, Боливия, Бразилия, Индия, Колумбия, Коста Рика, Непал, Пакистан, Шри Ланка, Суринам, Турция, Уругвай, Чили, Южна Африка) е необходима основателна причина за влизане във Франция.

Те трябва да представят негативен тест независимо дали са ваксинирани и след пристигането им на френска територия ще бъдат подлагани на карантина за срок от 7 до 10 дни.

За страните от "оранжевата" група, като САЩ и Великобритания, се изисква негативен тест, ако посетителят е ваксиниран. В противен случай трябва да представи основателна причина, негативен тест и подлежи на 7-дневна карантина. (БТА)

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
преди 10 минути , Otnesen каза:

Вече е достъпен. Всичко работи без грешка.

И аз го изтеглих току що, в новия формат няма отделна информация за двете ваксини, както беше преди, а само макрата, производителя и датата на втората игла. Самият сертификат е с друг номер и реално сега и на двата дава "валиден" при проверка. 

П.С. за момента от падащото меню може да се избере само "ваксиниран", предполагам, че до 01.07, когато ще заработи системата, ще може да се избира между това и "преболедувал" или "Тестван"  (примерно)  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Айде на сертификатите!!! Единственото, което съвпада с предишния вариант е ATC codе и марката ваксина. Естествено и личните ви данни.

@stormbringer, пробва ли да сканираш QR-кода?

Връзка към коментар
преди 26 минути , vino4erpec каза:

Айде на сертификатите!!! Единственото, което съвпада с предишния вариант е ATC codе и марката ваксина. Естествено и личните ви данни.

@stormbringer, пробва ли да сканираш QR-кода?

Да, и на двата дава "валиден" и си показва редактирана версия с началните букви и цифри и при двата модела 

Edit: 

ВЪПРОС! Бях останал с впечатление, че за Италия вече не се изисква PCR, който ние така или иначе ще правим, заради Португалия, но все пак исках да "пробвам" влизане, без да го показвам, а само със сертификата от ваксината. Сега чета в Reopen Europa следното: 
 

All travellers are subject to the requirement for a pre-departure negative COVID-19 test, taken within 48 hours prior to arrival.
 

Аз ли нещо съм изпуснал или просто не съм разбрал? 

Връзка към коментар
преди 36 минути , stormbringer каза:

ВЪПРОС! Бях останал с впечатление, че за Италия вече не се изисква PCR, който ние така или иначе ще правим, заради Португалия, но все пак исках да "пробвам" влизане, без да го показвам, а само със сертификата от ваксината. Сега чета в Reopen Europa следното: 
 

All travellers are subject to the requirement for a pre-departure negative COVID-19 test, taken within 48 hours prior to arrival.
 

Аз ли нещо съм изпуснал или просто не съм разбрал? 

Да, искат и тест! Може и антигенен. Аз все още не съм казала на моята ваксинирана приятелка, че ще трябва да си прави и тест 🙂  Тя се ваксинира само за да не прави тестове. Все пак, следва да се има предвид, че след 01.07 може и да са различни изискванията/условията, нали тогава влиза в сила Европейския сертификат 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , stormbringer каза:

Да, и на двата дава "валиден" и си показва редактирана версия с началните букви и цифри и при двата модела 
 

На мен някакви странни букви и символи ми показва....

Връзка към коментар
преди 8 минути , vino4erpec каза:

На мен някакви странни букви и символи ми показва....

Странните букви и цифри (01/BG/alabalanica#X) са номерът на сертигфиката, който поставяш в полето за проверка на https://his.bg/certificate и ти излиза "маскиран" сертификат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , chandni каза:

Странните букви и цифри (01/BG/alabalanica#X) са номерът на сертигфиката, който поставяш в полето за проверка на https://his.bg/certificate и ти излиза "маскиран" сертификат.

Ееееееееее, @chandni, грамотен човек съм!!!!!!! Знам кое е номер на сертификат, все пак имам вече от стария "модел"..... Би ли ми разтълкувала кое в долното отговаря на "странни букви и символи"?

Screenshot_20210604_154527_com.gamma_scan.jpg.802069af64ae3a0ff71704cd44c7947c.jpg

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , vino4erpec каза:

Ееееееееее, @chandni, грамотен човек съм!!!!!!! Знам кое е номер на сертификат, все пак имам вече от стария "модел"..... Би ли ми разтълкувала кое в долното отговаря на "странни букви и символи"?

Screenshot_20210604_154527_com.gamma_scan.jpg.802069af64ae3a0ff71704cd44c7947c.jpg

Извинявам се. Не съм сканирала новия QR code. Мислех, че отново са кодирали номера на сертификата, както и преди.

image.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Странните символи излизат при сканиране на QR-кода с допълнително свалено приложение на телефона. Същото е и като го снимам и го сканирам през галерията на телефона. При сканиране на стария си излиза номера на сертификата.

Връзка към коментар
преди 7 минути , vino4erpec каза:

Странните символи излизат при сканиране на QR-кода

"Странните символи" са текстовото изражение на публичният ключ на цифровия подпис на лабораторията/болницата/здравното заведение или личен лекар издал документа (сертификат/тест и т.н.)

А "зеленият сертификат" вече е активен за някои страни в Европа:

eu_digital_covid_certificate_map_20210601.png

 

Подробности кой до къде го е докарал с тази система тук:

https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en#timeline

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 2 часа, Otnesen каза:

Вече е достъпен. Всичко работи без грешка.

Абе не чак съвсем всичко ... 
Ако някой няма на хартия стария сертификат, а само новия  и поиска да влезе в https://his.bg/ за да си го свали в електронен формат, няма как да го направи, защото няма какво да въведе в полето "Национален референтен номер" , понеже в новите сертификати такъв не фигурира.  

И може би не разбирам от уеб-дизайн, обаче идеята достъпът до сертификата да става през падащото меню "аз и моето семейство" , вместо например да е в първото падащо меню заедно с "проверка на сертификат", ми изглежда ... ъ-ъ-ъъъъ ... леко странна, ама да не издребняваме. :wink: 
P.S. Сега виждам, че са добавили и отделен голям "бутон" "Цифров сертификат", което е добре.
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.