Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 12 часа, Яничка каза:

Условията за влизане на Сейшелите:

- PCR тест, направен 72 ч. преди влизане

- Медицинска застраховка, покриваща Covid (карантина и лечение)

- Получаване на Разрешително от Сейшелските власти от тук: seychelles.govtas.com - може да се кандидатства индивидуално или няколко човека заедно. Кандидатствахме двамата заедно и платихме общо 20€. След около 10 мин. получихме одобрението във вид на QR код. Достатъчно е да се save-не на телефона. За целта се ъплоудва: паспорт * PCR тест * самолетен билет * хотелски резервации * ваксинационен сертификат, ако има.

На нашето летище на чек-ин искаха да им покажем PCR и QR код. Понеже се прекачвахме в Истанбул, там на гейта ни караха да покажем медицинската застраховка и хотелските резервации. Тях ме беше домързяло да ги принтна и си ги бях сейвнала на телефона. Това беше достатъчно. 

При пристигане на Махе отново искаха хотелските резервации. Пътниците мъкнеха джобове с документи... При положение, че сме ъплоуднали онлайн всички резервации, за да получим разрешително (QR кода), искането за хотелите за мен е абсолютно излишно! Показах ги от телефона за ден по ден и мирясаха.

Иначе тук маски се носят усърдно на закрито, но за мен това не е драма пред гледките, които ни очакват. Доволна съм, че стигнахме до рая 🙂

 

Приятен престой 😄

Пишете навръщане как стои въпроса със задължителната карантина .

Връзка към коментар
Преди 1 час, bibi каза:

Тук стана малко, чукча писатель...

В сертификата излиза само дозата на посл.васкина, но по-нагоре има текст: Пореден номер на дозата и общ брой дози в серията 2/2.

Ако по БТВ сме гледали едно и също - обясняваха разликите между европейския и националния.(Националният си важи на територията на БГ и е валиден, ако на някой му трябва за нещо)

Дали липсата на първа доза в новия сертификат не е поредният бъг в системата?

Доколкото виждам, Гърция изисква да има нанесени и двете дози с датата им в сертификата (линк: https://travel.gov.gr/#/) : "All certificates must include the critical information (i.e. number of doses and their respective dates) in English, German French, Italian, Spanish, Russian and the person’s full name must match the name on the passport or any other recognized travel document"

Аз мисля да си нося за всеки случай и стария сертификат...Защото при валидиране на QR кода на новия, не се показва информация за дозите, а само инициали на притежателя на сертификата, както и ден на раждане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , jorrro каза:

Дали липсата на първа доза в новия сертификат не е поредният бъг в системата?

Доколкото виждам, Гърция изисква да има нанесени и двете дози с датата им в сертификата (линк: https://travel.gov.gr/#/) : "All certificates must include the critical information (i.e. number of doses and their respective dates) in English, German French, Italian, Spanish, Russian and the person’s full name must match the name on the passport or any other recognized travel document"

Аз мисля да си нося за всеки случай и стария сертификат...Защото при валидиране на QR кода на новия, не се показва информация за дозите, а само инициали на притежателя на сертификата, както и ден на раждане.

Аз мисля, че в хаоса , който се създаде, всеки, дръзнал да пътува, ще си носи всичките бумаги, които притежава. Все пак е важно какво се показва при сканиране на кода.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, jorrro каза:

Дали липсата на първа доза в новия сертификат не е поредният бъг в системата?

Доколкото виждам, Гърция изисква да има нанесени и двете дози с датата им в сертификата (линк: https://travel.gov.gr/#/) : "All certificates must include the critical information (i.e. number of doses and their respective dates) in English, German French, Italian, Spanish, Russian and the person’s full name must match the name on the passport or any other recognized travel document"

Аз мисля да си нося за всеки случай и стария сертификат...Защото при валидиране на QR кода на новия, не се показва информация за дозите, а само инициали на притежателя на сертификата, както и ден на раждане.

 

Преди 1 час, bibi каза:

Аз мисля, че в хаоса , който се създаде, всеки, дръзнал да пътува, ще си носи всичките бумаги, които притежава. Все пак е важно какво се показва при сканиране на кода.

Не съм убеден, че е бъг в системата (също и не го изключвам), но все пак "системата" ще заработи от 01.07. До тогава всеки си има различни изисквания, нали целта е точно уеднаквяване. Нашите просто вече смениха "стария" сертификат с такъв, който отговаря на уеднаквения формат, а това, че ще носим всички бумаги е ясно 😄  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@chandni Да, точно изтекоха 6те месеца, но все още не са изтекли 9те, а за Гърция са 9 месеца, а има толкова дестинации 😁 

Явно ще трябва да им звънна в работен ден и да проверя 🙂

Връзка към коментар

пробвахме при мъжа ми, който е и боледувал и ваксиниран, да видим какво ще излезе със сертификата за преболедувал, въпреки че са изтекли 6-те месеца - минавайки през всички стъпки, смс към телефонния номер с код, накрая се генерира сертификат, който обаче е пак за ваксинация, а не другия

 

възможните обяснения, според мен, са две - или след изтичане на 6-те месеца не се позволява генериране и изтегляне на сертификата, или се счита поради някаква причина, че ваксинационният сертификат измества другия - примерно защото засега няма определен срок за него; кое от двете е евентуално би могъл да го провери някой, който хем има официален положителен PCR или антиген от последните 6 месеца, хем се е ваксинирал

 

ще стане интересно, когато се въведе и третата опция - сертификат за текущ отрицателен тест - например ако ще има държави, които изискват, въпреки ваксиниране или преболедуване, или пък при транзити през трети държави, да се представят PCR или антиген от последните 48-72 часа, тогава на практика би трябвало да се пътува с него, като най-актуален, и дано генерирането на такъв сертификат да няма колизия с другите два

 

все още не е оповестено и как технически ще става този трети сертификат /за текущ тест/, който ще бъде също доста масово използван, та се надявам да го измислят по най-разумния начин - да задължат лабораториите веднага щом са готови с резултата да го подават в системата, с известяване до човека, че вече може да си го изтегли онлайн, вместо да ходи физически пак до лабораторията, за да взима някакви хартии

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, darinamarinova каза:

@chandni Да, точно изтекоха 6те месеца, но все още не са изтекли 9те, а за Гърция са 9 месеца, а има толкова дестинации 😁 

Явно ще трябва да им звънна в работен ден и да проверя 🙂

Валидността на сертификата за преболедувал е от 15-тия до 180-тия ден. Това, че Гърците приемат и след 9 месеца, няма как да се отрази на общоевропейската валидност на цифровия сертификат. След като са ти изтекли 180-те дни, ще трябва да се ваксинираш, за да получиш нов сертификат.

 

Цитат

Важно е да се отбележи, че според изискванията на ЕК валидността на сертификата за преболедуване е не повече от 180 дни след първия положителен тест.

Цитат

Със своя заповед министърът на здравеопазването  Стойчо Кацаров утвърди образец на Цифров COVID сертификат на ЕС (EU DIGITAL COVID CERTIFICATE) за преболедуване на COVID-19. Сертификатът е валиден от 15-я до 180-я ден от датата на първия положителен резултат от PCR изследване за COVID-19.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, moli84 каза:

Приятен престой 😄

Пишете навръщане как стои въпроса със задължителната карантина .

Благодаря. Карантина все още има. Въпросът има решение 🙂

Връзка към коментар
47 minutes ago, MARTiNSHO said:

Дам, има си карантия и де маха с антигенен тест или ПЦР 

Само ако не те надушат ,че пристигаш от Сейшели.

Това се има предвид.Примерно нощувка в Истанбул решава проблема.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Сертификатите, които в момента се генерират са валидни европейски документи показващи, че имате ваксина или, че сте преболедували.

На всеки един такъв документ пише, че не е документ за пътуване, което означава, че не служи за граничен и задграничен документ като лична карта или паспорт. Но този документ ви дава право да влезете в определена държава, която изрично е посочила, че приема ваксинирани или преболедували граждани на ЕС.

Струва ми се хората се заблуждават от текста, че документът не важи като документ за пътуване. Трябва да се прави разлика между документ за пътуване (лична карта/паспорт) и докумнет удостоверяващ състояние или каквото и да било. Документ за ваксинация или преболедуване е точно такъв документ, удостоверение.

За момента Гърция и Дания са двете европейски държави, в които работи системата за приемане на граждани на ЕС с удостоверение за ваксинация или преболедуване.

Нидерландия свали всички изисквания за тестове и карантина за граждани на ЕС и се пътува свободно. Не изискват дори ваксина. До колкото виждам на сайта на министерството.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
44 minutes ago, lio said:

Сертификатите, които в момента се генерират са валидни европейски документи показващи, че имате ваксина или, че сте преболедували.

На всеки един такъв документ пише, че не е документ за пътуване, което означава, че не служи за граничен и задграничен документ като лична карта или паспорт. Но този документ ви дава право да влезете в определена държава, която изрично е посочила, че приема ваксинирани или преболедували граждани на ЕС.

Струва ми се хората се заблуждават от текста, че документът не важи като документ за пътуване. Трябва да се прави разлика между документ за пътуване (лична карта/паспорт) и докумнет удостоверяващ състояние или каквото и да било. Документ за ваксинация или преболедуване е точно такъв документ, удостоверение.

За момента Гърция и Дания са двете европейски държави, в които работи системата за приемане на граждани на ЕС с удостоверение за ваксинация или преболедуване.

Нидерландия свали всички изисквания за тестове и карантина за граждани на ЕС и се пътува свободно. Не изискват дори ваксина. До колкото виждам на сайта на министерството.

По-точно не за граждани на ЕС като цяло ,а за тези на държави определени като сигурни (сред които за щастие вече е и България) :

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/visiting-the-netherlands-from-abroad/eu-list-of-safe-countries 

 

Относно сертификатите към момента  е това , а през следващата седмица се присъединяват Белгия и Франция

 

IMG_20210605_155825.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 10 минути , stanimir каза:

По-точно не за граждани на ЕС като цяло ,а за тези на държави определени като сигурни (сред които за щастие вече е и България) :

https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/visiting-the-netherlands-from-abroad/eu-list-of-safe-countries 

 

Относно сертификатите към момента  е това , а през следващата седмица се присъединяват Белгия и Франция

 

IMG_20210605_155825.jpg

 

Да, всяка държава, която се присъединява обаче има свои изисквания и правила по които приема или ще започне да приема ваксинирани и преболедували граждани.

Кипър например е отбелязан със светло зелено на тази карта, което означава, че предстои да започне да приема граждани със сертификат, а на сайта на министерството е обявено, че вече приемат със сертификат. Но Кипър изискват 24 часа преди полета да направиш запитване към техните власти с цялата налична информация(къде ще ходиш, защо, да приложиш документ за ваксиниране/преболедуване) и в рамките на същите 24 часа би трябвало да получиш отговор разрешение от тях.

Някой има ли информация за Кипър специално дали успяват да върнат разрешение/отговор в рамките на тези 24 часа преди полета ти, инак казнао, дали им работи коректно системата с изискванията.

Връзка към коментар
преди 20 часа, funny каза:

Как стои въпроса с маските на открито ? ( че на закрито се преживяват на такива места )

Местните ги носят и на закрито, на плажа - не се изисква. Подчертавам, че 10-ина дни преди да заминем случаите им нарастнаха и съответно затегнаха мерките. Ние двамата слагаме маска, само ако сме на публично място, където има хора. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, lio каза:

 

Да, всяка държава, която се присъединява обаче има свои изисквания и правила по които приема или ще започне да приема ваксинирани и преболедували граждани.

Кипър например е отбелязан със светло зелено на тази карта, което означава, че предстои да започне да приема граждани със сертификат, а на сайта на министерството е обявено, че вече приемат със сертификат. Но Кипър изискват 24 часа преди полета да направиш запитване към техните власти с цялата налична информация(къде ще ходиш, защо, да приложиш документ за ваксиниране/преболедуване) и в рамките на същите 24 часа би трябвало да получиш отговор разрешение от тях.

Някой има ли информация за Кипър специално дали успяват да върнат разрешение/отговор в рамките на тези 24 часа преди полета ти, инак казнао, дали им работи коректно системата с изискванията.

Това означава ли че ако имам от новия сертификат за имунизация и искам да вляза в Словакия с кола и да остана да пренощувам в Братислава/в reopen.eu е упоменато че в Словакия може да се влиза със сертификат за ваксинация с всички одобрени ваксини,а за АЗ се изискват четири седмици след първа доза/ не е възможно защото държавата все още не е сред тези които приемат новия дигитален ковид сертификат?

Връзка към коментар
преди 26 минути , Nevchova каза:

Това означава ли че ако имам от новия сертификат за имунизация и искам да вляза в Словакия с кола и да остана да пренощувам в Братислава/в reopen.eu е упоменато че в Словакия може да се влиза със сертификат за ваксинация с всички одобрени ваксини,а за АЗ се изискват четири седмици след първа доза/ не е възможно защото държавата все още не е сред тези които приемат новия дигитален ковид сертификат?

Словакия приема ваксинирани още от април, така че не виждам причина да не можеш да влезеш със сертификат. 🙂

Тя беше една от малкото държави, които приемат само с първа доза, така че вероятно допускат дори само с картончето със номер на партида, което ти дават след първа игла.

 

Независимо от фазата по интегриране на ЕС сертификата, в която се намират държавите, щом са обявили, че от определена дата приемат ваксинирани туристи, би трябвало да приемат всякакви локални сертификати.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, jorrro каза:

Дали липсата на първа доза в новия сертификат не е поредният бъг в системата?

Доколкото виждам, Гърция изисква да има нанесени и двете дози с датата им в сертификата (линк: https://travel.gov.gr/#/) : "All certificates must include the critical information (i.e. number of doses and their respective dates) in English, German French, Italian, Spanish, Russian and the person’s full name must match the name on the passport or any other recognized travel document"

Аз мисля да си нося за всеки случай и стария сертификат...Защото при валидиране на QR кода на новия, не се показва информация за дозите, а само инициали на притежателя на сертификата, както и ден на раждане.

Граничния полицай на Промахон каза.че го интересува да са минали 14 дена след втора доза,първата не го интересувала.

Тук е мястото да се похваля,че синът вече има валиден EU сертификат,след като БГ беше без първа доза.Не знам дали от МЗ са си мръднали задниците след куп мейли или просто при трансфера от БГ към EU нещата са си дошли на мястото.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Този телефон който трябва да се въвежда за преболедували какъв е? Синът ми боледува преди 2 месеца , но ми дава невалиден номер , не че сме тръгнали за някъде , но за спорта да извадя сертификат......

Връзка към коментар
преди 15 минути , ivan69 каза:

Този телефон който трябва да се въвежда за преболедували какъв е? Синът ми боледува преди 2 месеца , но ми дава невалиден номер , не че сме тръгнали за някъде , но за спорта да извадя сертификат......

Цитат

Моля, въведете телефонния номер, който сте посочили за контакт при даването на проба за изследване за COVID-19 или номера, който фигурира в регистъра на РЗИ в посочения формат.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Испания ще приема от 7-ми юни, но маските по улицата си остават и няма изгледи да ги махнат. Говори се за еветуален коментар в юли, но се съмнявам честно казано предвид практиките им от миналата година до сега.

Гърците по-скоро ще свалят маските първи, така ми се струва. И без това много не се спазва там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

От групата във фейсбук ГКПП Кулата - Промахон:


"Излезе новият ФЕК В'2374/05.06.2021
ВСЕКИ, КОЙТО ПРЕМИНАВА С НОВИТЕ ЕЛЕТРОННИ ЕВРОПЕЙСКИ СЕРТИФИКАТИ,  МОЖЕ ДА ИЗПОЛЗВА ОТРИЦАТЕЛЕН АНТИГЕНЕН ТЕСТ, валиден 48ч преди преминаване.
Всички останали медицински документи, изисквани досега, също са валидни.
ШОФЬОРИТЕ НА ТОВАРНИ МПСта, които превозват стоки, вече няма да правят  PLF форми, за влизане в Гърция.
Остава, за всички пътуващи от Бг към Гърция, да разберат как българските лаборатории ще успяват да качват отрицателните антигенни(Рапид) тестове, в системата на his.bg"

 

Кажи-речи хубава новина. 😁

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Предостои ни пътуване до Италия в края на месеца. До колкото разбирам трябва да направим само бърз антиген тест. Това така ли е? В сайта на външното пише, че трябва  „зелен сертификат“.
Защото мислим петък да направим тест, събота да тръгнем и да спим вечерта в Хърватска и неделя да сме в Италия. Също така за хърватска признават бърз антиген тест, но изрично трягва да е написан кой е производителя на теста и дали е в списъка на признатите от ЕС.

Също така пише че трябва да е не по стар от 48 часа.

Та въпроса ми е на тези тестове има ли часове? 🙂 и къде в София излизат най-бързо. Т.е. дали можем да ги направи събота сутрин непосредствено преди да тръгнем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.