Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 9 часа, Моника каза:

Излезе новият ФЕК В'2374/05.06.2021
ВСЕКИ, КОЙТО ПРЕМИНАВА С НОВИТЕ ЕЛЕТРОННИ ЕВРОПЕЙСКИ СЕРТИФИКАТИ,  МОЖЕ ДА ИЗПОЛЗВА ОТРИЦАТЕЛЕН АНТИГЕНЕН ТЕСТ, валиден 48ч преди преминаване.

 Не мога да разбера тази новина. Нали тези, които имат ЕС сертификат влизат свободно. Или вече им искат и антигенен тест? 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Мари Николова каза:

 Не мога да разбера тази новина. Нали тези, които имат ЕС сертификат влизат свободно. Или вече им искат и антигенен тест? 

Има три вида сертификати - за ваксинирани, за боледували и за отрицателни тестове. Сега ще признават антигенните/освен ПСР/, но трябва да са отразени в his. bg и да е генериран сертификат. Такава опция все още няма в сайта. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , анамари каза:

Има три вида сертификати - за ваксинирани, за боледували и за отрицателни тестове. Сега ще признават антигенните/освен ПСР/, но трябва да са отразени в his. bg и да е генериран сертификат. Такава опция все още няма в сайта. 

Да, точно така. Антигенният тест ще е признат само ако е включен в сертификата. Трябва да се изчака да се качи и тази опция от наша страна, защото в момента липсва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Обмислям пътуване до Чехия , сухопътно след около месец.Крайната цел е Розвадов на германската граница. Има ли някакви ограничения? Може да пътувам през Сърбия , Унгария и Словакия или през Сърбия ,Хърватска , Словения , Австрия , Германия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, ivan69 каза:

Обмислям пътуване до Чехия , сухопътно след около месец.Крайната цел е Розвадов на германската граница. Има ли някакви ограничения? Може да пътувам през Сърбия , Унгария и Словакия или през Сърбия ,Хърватска , Словения , Австрия , Германия.

Аз следя Чехия, защото средата на юни ще трябва да мина през Прага. Няма как ди знаем как ще е след месец, но можеш да следиш тези два сайта

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

 

https://www.visitczechrepublic.com/en-US/926179fc-1601-4cf8-b201-0b33b3878f08/page/covid-19

България е за момента средно рискова страна и е нужен само тест на влизане, но туристически посещения са позволени само за зелените страни и някои съседни.
Чехите доста изпатиха зимата и имат строги мерки за носене на FFP 2 маски, след две седмици може да пиша дали и се спазват.

 

Връзка към коментар

Конкретно за Италия, нашето външно пишат следното:

1. Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:

Считано от 16 май до 30 юли 2021 г.:

- задължение за представяне на „зелен сертификат“, доказващ, че лицето има отрицателен тест за КОВИД-19 – молекулярен или антигенен, взет чрез проба от носоглътката и направен до 48 ч. преди влизането в страната - при непредставяне на отрицателен тест, подлежат на задължителна 10-дневна карантина, след изтичане на която лицето отново е длъжно да си направи тест;

 

Как точно да представиш този сертификат, като в момента е наличен само за ваксинирани и преболедували?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 46 минути , Ivko каза:

Конкретно за Италия, нашето външно пишат следното:

1. Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:

Считано от 16 май до 30 юли 2021 г.:

- задължение за представяне на „зелен сертификат“, доказващ, че лицето има отрицателен тест за КОВИД-19 – молекулярен или антигенен, взет чрез проба от носоглътката и направен до 48 ч. преди влизането в страната - при непредставяне на отрицателен тест, подлежат на задължителна 10-дневна карантина, след изтичане на която лицето отново е длъжно да си направи тест;

 

Как точно да представиш този сертификат, като в момента е наличен само за ваксинирани и преболедували?

 

Този мисля, че е техен вътрешен сертификат и е някаква lost in translation ситуация. За Италия според Reopen Europa се влиза с тест (антигенен или ПСР), поне ние така ще опитаме, живот и здраве, в събота  

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Предстои ни пътуване до Португалия следващият понеделник (14.06). Прочетохме че само може да влезем с ПСР.

Въпроса ми е как да постъпим с ПСРа като летим понеделник на обед. Ако броим 72 часа от каценато в Португалия, това е петък вечер (всички лаборатории са затворени). Ако го наприм събота сутринта, малко ме притеснява дали сертификата ще е готов поделник сутрин, и дали трябва на хартия сертификата или онлайн е достатъчно?  Не знам дали някой е ходил наскоро до Португалия или му предстои пътуване 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , stormbringer каза:

Този мисля, че е техен вътрешен сертификат и е някаква lost in translation ситуация. За Италия според Reopen Europa се влиза с тест (антигенен или ПСР), поне ние така ще опитаме, живот и здраве, в събота  

Смело с антиген, без проблем.  Съвсем нормално се минава, за Бергамо приказвам.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Masmiya каза:

Аз следя Чехия, защото средата на юни ще трябва да мина през Прага. Няма как ди знаем как ще е след месец, но можеш да следиш тези два сайта

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

 

https://www.visitczechrepublic.com/en-US/926179fc-1601-4cf8-b201-0b33b3878f08/page/covid-19

България е за момента средно рискова страна и е нужен само тест на влизане, но туристически посещения са позволени само за зелените страни и някои съседни.
Чехите доста изпатиха зимата и имат строги мерки за носене на FFP 2 маски, след две седмици може да пиша дали и се спазват.

Нали от седмица можеше със собствен транспорт сухопътно да се влиза свободно или не съм разбрал?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , Rositsa88 каза:

Ако го наприм събота сутринта, малко ме притеснява дали сертификата ще е готов поделник сутрин, и дали трябва на хартия сертификата или онлайн е достатъчно? 

Ако в събота сутринта направите тест в Рамус в централната лаборатория в Дружба теста ще е готов още същия ден. Ще можете да го вземете и на хартиен носител с печат...Дори в неделя да го вземете пак ви устройва. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Simeon Antonov каза:

Предостои ни пътуване до Италия в края на месеца. До колкото разбирам трябва да направим само бърз антиген тест. Това така ли е? В сайта на външното пише, че трябва  „зелен сертификат“.
Защото мислим петък да направим тест, събота да тръгнем и да спим вечерта в Хърватска и неделя да сме в Италия. Също така за хърватска признават бърз антиген тест, но изрично трягва да е написан кой е производителя на теста и дали е в списъка на признатите от ЕС.

Също така пише че трябва да е не по стар от 48 часа.

Та въпроса ми е на тези тестове има ли часове? 🙂 и къде в София излизат най-бързо. Т.е. дали можем да ги направи събота сутрин непосредствено преди да тръгнем.

Ние вчера се прибрахме в България след двуседмична обиколка с кола из северна Италия. Трябва ви тест и попълнен дигитален формуляр и за Италия и за Хърватия. Напълно е постижимо да си направите бърз тест сутринта в събота. Ние си го направихме в централната лаборатория на Рамус в Дружба. До 2-2.30 часа ще е готов. За часа ще запазите касовия бон.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 50 минути , ivan69 каза:

Нали от седмица можеше със собствен транспорт сухопътно да се влиза свободно или не съм разбрал?

До месец може да има промяна, но поне аз разбирам това за момента

Foreigners (except for travelers from green countries) can come to the Czech Republic only on the grounds of essential reasons, not for tourism or visiting friends.

А България не е в зелените страни. Може да минеш транзитно, да посетиш по работа или семейни причини, но не и с цел туризъм или гости на приятели.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прясна информация от преди 5 минути. Сложих си втора ваксина на 02.06.2021 и днес летя от София за Кьолн. Дадох им сертификата и беше ОК, въпреки че не са минали 14 дни. Но е по-скоро недоглеждане на служителя.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 минути , ivailo_radev каза:

Прясна информация от преди 5 минути. Сложих си втора ваксина на 02.06.2021 и днес летя от София за Кьолн. Дадох им сертификата и беше ОК, въпреки че не са минали 14 дни. Но е по-скоро недоглеждане на служителя.

Тъщата може да е спокойна, тръгна си и се прибра 😉

  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 57 минути , Masmiya каза:

До месец може да има промяна, но поне аз разбирам това за момента

Foreigners (except for travelers from green countries) can come to the Czech Republic only on the grounds of essential reasons, not for tourism or visiting friends.

А България не е в зелените страни. Може да минеш транзитно, да посетиш по работа или семейни причини, но не и с цел туризъм или гости на приятели.

Това за туризма от къде е и аз следя, защото имам билети за 20-ти. Никъде в официалните им сайтове не съм виждала такъв текст. Или аз не съм дочела. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Rositsa88 каза:

Предстои ни пътуване до Португалия следващият понеделник (14.06). Прочетохме че само може да влезем с ПСР.

Въпроса ми е как да постъпим с ПСРа като летим понеделник на обед. Ако броим 72 часа от каценато в Португалия, това е петък вечер (всички лаборатории са затворени). Ако го наприм събота сутринта, малко ме притеснява дали сертификата ще е готов поделник сутрин, и дали трябва на хартия сертификата или онлайн е достатъчно?  Не знам дали някой е ходил наскоро до Португалия или му предстои пътуване 🙂

Има лаборатотии, които работят и през уикенда, зависи от кой град, но трябва да си проверите кои са.
Ние щяхме да сме в подобна ситуация (от Бургас), ама в крайна сметка взехме София - Бергамо - Лисабон (12-13.06) и ще правим PCR в петък, с който до неделя да сме влезли в Португалия 

Връзка към коментар

Здравейте! Във вторник ми предстои пътуване до Барселона. В сайта на Raynair има информация, че в Испания може да се влезе с бърз антигенен тест, но бих искала и второ мнение от някой запознат. Благодяря 😊

Screenshot_20210606_161509_com.android.chrome.jpg

Връзка към коментар
преди 7 минути , Zvezdalina каза:

Здравейте! Във вторник ми предстои пътуване до Барселона. В сайта на Raynair има информация, че в Испания може да се влезе с бърз антигенен тест, но бих искала и второ мнение от някой запознат. Благодяря 😊

Screenshot_20210606_161509_com.android.chrome.jpg

Второ мнение от https://www.spth.gob.es

Не съм запознат лично, защото условията влизат в сила от 7 юни, но изглежда че става с антигенен тест, ваксинационен документ, вероятно няма да има върнати и ако представят PCR тест.

... и добре дошла в сайта!  🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 46 минути , Zvezdalina каза:

Здравейте! Във вторник ми предстои пътуване до Барселона. В сайта на Raynair има информация, че в Испания може да се влезе с бърз антигенен тест, но бих искала и второ мнение от някой запознат. Благодяря 😊

Screenshot_20210606_161509_com.android.chrome.jpg

Да става и с антиген въпреки, че в сайта на здравното им министерство още пише, че приемат само Пср, но предполагам ще го ъпдейтнат утре /послесния им ъпдейт е от 31.05/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз това испанското не знам как да го разбирам, Бразилия не се споменава с лошо (само Индия), но пък в IATA продължават да пишат, че не могат да влизат хора от Бразилия...

Връзка към коментар
преди 5 часа, stormbringer каза:

Този мисля, че е техен вътрешен сертификат и е някаква lost in translation ситуация. За Италия според Reopen Europa се влиза с тест (антигенен или ПСР), поне ние така ще опитаме, живот и здраве, в събота  

При опит да си извадя сертификат след боледуване не ми разпознава тел номера, към кого да се обърна да ми го издадат - РЗИ или?

Връзка към коментар
преди 3 часа, EliDion каза:

Това за туризма от къде е и аз следя, защото имам билети за 20-ти. Никъде в официалните им сайтове не съм виждала такъв текст. Или аз не съм дочела. 

Така формулирана информацията я има в туристически сайтове. На страницата на Министерството информацията е написана много сложно и аз лично там се обърквам.

Аз всъщност ще пътувам само транзитно, имам рано сутрин полет от Прага - ще пътуваме с кола от Германия, а преди полета спане в хотел за една нощ. И това е позволено със сигурност.

Ако имаш запазени нощувки, аз бих попитала хотела какви са актуалните условия и дали е разрешено. Другата опция е да питаш чешкото посолство в София.

 

Ето тук пише за ограничението за туристически пътувания. https://www.pragueexperience.com/information/coronavirus.asp

 

https://www.visitczechrepublic.com/en-US/926179fc-1601-4cf8-b201-0b33b3878f08/page/covid-19

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, stormbringer каза:

Има лаборатотии, които работят и през уикенда, зависи от кой град, но трябва да си проверите кои са.
Ние щяхме да сме в подобна ситуация (от Бургас), ама в крайна сметка взехме София - Бергамо - Лисабон (12-13.06) и ще правим PCR в петък, с който до неделя да сме влезли в Португалия 

И аз съм от Бургас и летя до Лисабон на 14.06 и смятам в неделя да си го направя в Лина, резултата излизал в понеделник, предполагам че сутринта като отворят в 07ч ще е готов,че към 08ч да тръгнем за София

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Разрових се в чешката страница за туризъм (зад нея е министерството по туризъм) и информацията на немски език е различна:

https://www.visitczechrepublic.com/de-DE/Covid-19

 

Според нея и хора от държавите от средната група (в която е и България) може да влизат в Чехия с цел туризъм, ако имат две дози ваксина или тест.

 

Сега намерих и това съобщение на английски в страницата на чешкото правителство, туристически посещения са позволени за страните със среден риск. Явно информацията все още не е актуализирана навсякъде.

 

https://covid.gov.cz/en/situations/foreigners/tourism-cz

 

Foreigners from countries with a low, medium, and high risk of infection can travel to the Czech Republic for any reason (i.e. including tourism).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.