Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

НИКОЛА ГЪЛЪБОВ

Прясна информация, днес се върнахме след 8-дневна обиколка в Словения и Хърватия с кола от София. Нямахме проблеми по границите, При влизане в Словения, където имахме 3 нощувки, не ни искаха нищо, не ни питаха къде отиваме. При влизане в Хърватия, където имахме 5 нощувки, ни питаха дали имаме тест, а ние имаме ваксини, и им представихме сертификатите и бланка за регистрация за престоя ни в Хърватия. Като цяло всичко беше много добре, по мое мнение почти не личи, че има вирус, маски почти не се носят, с изключение на закрито, но и там не всички, на открито никой не носи, въпреки че и в двете държави има изисквания за носене на маски на открито на места, където не може да се спазва дистанция. В Хърватия животът тече на пълни обороти, пълно е с туристи /особено от Германия/, в Словения е по-малко и няма много туристи, даже доста заведения и магазини още не са отворили. Това е като цяло.

  • Харесвам 18
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Без PCR или антигенен тест за пристигащите с индивидуален транспорт в Чехия от България  

29 МАЙ 2021 Г.

Считано от 31 май,  България вече е в списъка на Чехия на държави със среден риск от заразяване с COVID-19, което премахва някои от ограниченията при влизане на български граждани на територията на страната.

Пристигащите от България е необходимо предварително да попълнят и изпратят он-лайн електронен формуляр на пътуващия (Public Health Passenger Locator Form). Необходимо е също да се представи при пристигане в Чешката република PCR тест, направен не повече от 72 часа преди това или антигенен тест, не повече от 24 часа преди влизането на територията на страната. Изискването за антигенен или PCR тест не се отнася за пристигащите с индивидуален транспорт пътници от България, но се отнася за онези, които идват с обществен транспорт – влак, самолет автобус.

До 5 дни след пристигането си в Чешката република, пристигащите с индивидуален транспорт следва да направят антигенен или PCR тест.

Няма задължение за самоизолация докато излезе резултатът от направения на чешка територия PCR тест. 

Посоченият електронен формуляр на пътуващия може да бъде открит на следния интернет адрес: https://plf.uzis.cz

Продължават да важат изключенията от горните правила за работниците в международния транспорт и за трансграничните работници. 

Изключение от ограничителните мерки за влизане в Чешката република е в сила и за граждани, които са били ваксинирани против COVID-19 в Чешката република при изминали най-малко 22 дни от извършената първа ваксинация. За такива граждани единственото задължение преди завръщане в Чешката република е предварително да попълнят и изпратят он-лайн електронен формуляр на пътуващия (Public Health Passenger Locator Form). За тях вече не важат останалите задължителни ограничителни мерки при влизане в Чешката република. От 15 май това изключение важи и за граждани, които са били ваксинирани в Германия, Австрия, Словакия, Полша, Унгария или Словения.

Детайлна информация за условията за влизане в Чешката република може да бъде открита на следните интернет адреси:

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

При нужда от съдействие българските граждани в Чешката република могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Прага на следните телефонни номера: +420 222 212 011; +420 222 211 258, както и на дежурен телефон в извънработно време: +420 774 790 991. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството: Embassy.Prague@mfa.bg.

 

Това означава ли , че свободно мога да вляза в Чехия с кола?  Мога ли да мина свободно транзит през Сърбия , Унгария и Словакия или Сърбия Хърватска Словения и Австрия? Говорим за транзит!

Редактирано от Mary
Намаляване на шрифта
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Имам административен проблем и моля ако някой е изпадал в тази ситуация, да ми даде насоки.

 

На 5.5 ми сложиха първа доза Пфайзер, на 26.5 - втората. Вчера отидох в Александровска за сертификат и се оказа, че в "системата" ми е въведена първа доза на 29.5 и трябва да отида след 17.6, за да ми въведат втората, та да ми се издаде сертификат. Обаче аз планирам да пътувам за Гърция на 23.6 и няма да са минали 14 дни от въвеждането на втората псевдо-доза.

 

Въпросът ми е: към кого мога да се обърна за корекция в прословутата система, така че своевременно да ми бъде отразен ваксинационния процес и да мога на 23-ти да пътувам без да се занимавам и с тестове?

Връзка към коментар
преди 21 минути , Ilian359 каза:

Имам административен проблем и моля ако някой е изпадал в тази ситуация, да ми даде насоки.

@Duke имаше същият проблем, май пак за Александровска ставаше дума. Ако се включи, може да каже как се е развил казуса при него.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, seaell каза:

Ние вчера се прибрахме в България след двуседмична обиколка с кола из северна Италия. Трябва ви тест и попълнен дигитален формуляр и за Италия и за Хърватия. Напълно е постижимо да си направите бърз тест сутринта в събота. Ние си го направихме в централната лаборатория на Рамус в Дружба. До 2-2.30 часа ще е готов. За часа ще запазите касовия бон.

 

преди 1 час, НИКОЛА ГЪЛЪБОВ каза:

Прясна информация, днес се върнахме след 8-дневна обиколка в Словения и Хърватия с кола от София. Нямахме проблеми по границите, При влизане в Словения, където имахме 3 нощувки, не ни искаха нищо, не ни питаха къде отиваме. При влизане в Хърватия, където имахме 5 нощувки, ни питаха дали имаме тест, а ние имаме ваксини, и им представихме сертификатите и бланка за регистрация за престоя ни в Хърватия. Като цяло всичко беше много добре, по мое мнение почти не личи, че има вирус, маски почти не се носят, с изключение на закрито, но и там не всички, на открито никой не носи, въпреки че и в двете държави има изисквания за носене на маски на открито на места, където не може да се спазва дистанция. В Хърватия животът тече на пълни обороти, пълно е с туристи /особено от Германия/, в Словения е по-малко и няма много туристи, даже доста заведения и магазини още не са отворили. Това е като цяло.

Благодаря за отговорите. Искам да ви попитам как беше на границите, колко долу горе се чакаше на всяка от тях: българо-сръбската, сръбско-хърватската, хърватско-словенската и за влизане в италия. 

 

Също така сме c две деца(2г и 7г) и за Италия нищо не пише дали трябва да са с тестове или не. т.е. аз го разбирам, че трябва да им се правят.

Дали проверявят стрикно за децата, че малкия едва ли ще даде лесно да му вземат тест.

 

Връзка към коментар
преди 30 минути , Ilian359 каза:

Имам административен проблем и моля ако някой е изпадал в тази ситуация, да ми даде насоки.

 

На 5.5 ми сложиха първа доза Пфайзер, на 26.5 - втората. Вчера отидох в Александровска за сертификат и се оказа, че в "системата" ми е въведена първа доза на 29.5 и трябва да отида след 17.6, за да ми въведат втората, та да ми се издаде сертификат. Обаче аз планирам да пътувам за Гърция на 23.6 и няма да са минали 14 дни от въвеждането на втората псевдо-доза.

 

Въпросът ми е: към кого мога да се обърна за корекция в прословутата система, така че своевременно да ми бъде отразен ваксинационния процес и да мога на 23-ти да пътувам без да се занимавам и с тестове?

Върви се разправяй там, където са ти сложили ваксината да започнат коригиране на данните в системата. Снима ли си картончето?

Ето процедурата https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/kakv-e-redt-za-korigirane-na-sgresheni-danni-v-ser/

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
НИКОЛА ГЪЛЪБОВ
преди 21 минути , Simeon Antonov каза:

 

Благодаря за отговорите. Искам да ви попитам как беше на границите, колко долу горе се чакаше на всяка от тях: българо-сръбската, сръбско-хърватската, хърватско-словенската и за влизане в италия. 

 

Също така сме c две деца(2г и 7г) и за Италия нищо не пише дали трябва да са с тестове или не. т.е. аз го разбирам, че трябва да им се правят.

Дали проверявят стрикно за децата, че малкия едва ли ще даде лесно да му вземат тест.

 

Ние до Италия не сме ходили, както писах - само до Словения и Хърватия. Не се чакаше много по границите - България-Сърбия-5-10 мин., Сърбия-Хърватия - малко повече - може би около 20 мин., Хърватия- Словения - пак 5-10 минути, Словения - Хърватия - по-малко от 5 мин., Хърватия-Сърбия - 5-10 минути, и накрая Сърбия-България - общо 10-15 мин.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, stormbringer каза:

Този мисля, че е техен вътрешен сертификат и е някаква lost in translation ситуация. За Италия според Reopen Europa се влиза с тест (антигенен или ПСР), поне ние така ще опитаме, живот и здраве, в събота  

Коя събота? И аз заминавам другата събота, на 12, и все още не знам какво ми трябва. Май се обърках. На 10 ми боцкат втората ваксина. Дали ще мога след дв дни да замина с някакъв сертификат, без PCR-тест?

Връзка към коментар

@Ilian359 да добавя още нещо. Подозирам, че на персоналът от болницата, където си се ваксинирал, не им се влиза в писане на допълнителни бланки, за да поправят грешката си и затова са гледали да си спестят грешката с техни удобни дати. Могат да ти излязат с изречението: Това не е документ за пътуване. На мен така ми казаха два пъти с надеждата да не искам сертификат. Аз отговорих на обслужващата ме отегчена жена добре, на мен ми трябва и с две допълнителни ходения получих /поне такъв без грешки/. На сертификата наистина пише, че не е документ за пътуване, но в буквален смисъл си е така. 

С две думи настоявай за изрядност. Ти се справяш с банки, така че ще успееш🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , muchachote каза:

Коя събота? И аз заминавам другата събота, на 12, и все още не знам какво ми трябва. Май се обърках. На 10 ми боцкат втората ваксина. Дали ще мога след дв дни да замина с някакъв сертификат, без PCR-тест?

Не може, Ясно е написано PCR или антиген тест за Италия и попълнен дигитален формуляр.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ето и условията за Гърция  - очаквах по разхлабени мерки за влизане , но май няма да ни огрее.

Положително е приемане на антигенен тест и сертификат при преболедували.

https://coronavirus.bg/bg/news/1953

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 14 часа, Ivko каза:

Да става и с антиген въпреки, че в сайта на здравното им министерство още пише, че приемат само Пср, но предполагам ще го ъпдейтнат утре /послесния им ъпдейт е от 31.05/

За деца на ваксинирани родители ,антигенен тест ли се прави ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , moli84 каза:

За деца на ваксинирани родители ,антигенен тест ли се прави ?

Само това пише: Children under 6 years of age are not required to present these certificates or supporting documents.

 

Конкретно за Испания в имейла от Раян пише до 48ч., а испанското министесрво 72ч. 🤷‍♂️

Връзка към коментар
преди 19 минути , moli84 каза:

За деца на ваксинирани родители ,антигенен тест ли се прави ?

... само ,ако е качен в www.his.bg , а засега тази функционалност се разработва. Към момента за децата е PCR (за деца над 6 г.).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Ilian359 каза:

Имам административен проблем и моля ако някой е изпадал в тази ситуация, да ми даде насоки.

 

На 5.5 ми сложиха първа доза Пфайзер, на 26.5 - втората. Вчера отидох в Александровска за сертификат и се оказа, че в "системата" ми е въведена първа доза на 29.5 и трябва да отида след 17.6, за да ми въведат втората, та да ми се издаде сертификат. Обаче аз планирам да пътувам за Гърция на 23.6 и няма да са минали 14 дни от въвеждането на втората псевдо-доза.

 

Въпросът ми е: към кого мога да се обърна за корекция в прословутата система, така че своевременно да ми бъде отразен ваксинационния процес и да мога на 23-ти да пътувам без да се занимавам и с тестове?

Имам същата сага, дори датите са почти еднакви с твоите. Ситуацията е идиотска със следния алгоритъм за решаване:

 

1. Александровска изпращат до РЗИ коригираща информация;

2. РЗИ преглеждат бланката и препращат към МЗ;

3. МЗ одобрява промяната.

 

Тъй като подобни случаи са стотици, процесът се бави. Вдигнал съм Александровска, РЗИ и Информационно обслужване на "ура". На този етап само си говорим (когато някой все пак вдигне телефона), но ако и тази седмица няма резултат съм решил (и вече обсъдил с Александровска) на 17.06 да впишат в системата фиктивна втора доза, за да получа сертификат. При теб е кофти, че пътуваш веднага след това...

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Предстои ми пътуване от София до Брюксел (Шарлероа) в петък. Някой пътувал ли е след последните промени, според които за хора пристигащи от България в Белгия не се изисква отрицателен PCR тест и може ли да сподели как е на летищата, спокойно ли се минава само с лична карта. Също така, интересува ме как стои въпросът с връщането обратно в България - къде най-лесно може да се направи антигенен тест и какво се прави след това (за да падне карантината).

Връзка към коментар
На 19.05.2021 г. в 16:45, MARTiNSHO каза:

Да пусна малко фандък - 42°39'33.6"N 23°22'24.1"E – Google Карти - ето тук отивате и си правите антигенен тест безплатно. Издават го само на Български, но върши работа за излизане от "карантия". За ходене съм го пробвал до Германия с превод и стана "уж", но не бих рискувал 😉 

 

Ако пък не сте конспиративни, съседната врата удрят по една бърза ваксина 🙂

 

преди 24 минути , Eva eva каза:

Скоро някой коментираше за поликлиника в Младост, където се правят безплатни тестове. Може ли да ми припомните коя беше? Благодаря предварително.

Пробвай тук! 

Малко обърках реда на мненията... 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Duke каза:

Имам същата сага, дори датите са почти еднакви с твоите. Ситуацията е идиотска със следния алгоритъм за решаване:

 

1. Александровска изпращат до РЗИ коригираща информация;

2. РЗИ преглеждат бланката и препращат към МЗ;

3. МЗ одобрява промяната.

 

Тъй като подобни случаи са стотици, процесът се бави. Вдигнал съм Александровска, РЗИ и Информационно обслужване на "ура". На този етап само си говорим (когато някой все пак вдигне телефона), но ако и тази седмица няма резултат съм решил (и вече обсъдил с Александровска) на 17.06 да впишат в системата фиктивна втора доза, за да получа сертификат. При теб е кофти, че пътуваш веднага след това...

Ситуацията е следната: 

от Александровка ще изпратят към РЗИ искане за корекция, когато някой го подпише, защото от петък вечерта са с ново ръководство.

РЗИ ще чакат 21 дни от въведената първа доза, за да подадат искане към МЗ за корекция на двете дати заедно, защото нищо не можело сега да се прави по моето ЕГН. 

МЗ ще подадат искане за промяна към ИО АД, които в необозрим срок ще го изпълнят.

 

Според познат здравен инспектор такива случаи сме много от всички ваксинационни центрове, защото "системата" не  е сигнализирала за грешка при неуспешно въвеждане на първата доза. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Ilian359 каза:

Ситуацията е следната: 

от Александровка ще изпратят към РЗИ искане за корекция, когато някой го подпише, защото от петък вечерта са с ново ръководство.

РЗИ ще чакат 21 дни от въведената първа доза, за да подадат искане към МЗ за корекция на двете дати заедно, защото нищо не можело сега да се прави по моето ЕГН. 

МЗ ще подадат искане за промяна към ИО АД, които в необозрим срок ще го изпълнят.

 

Според познат здравен инспектор такива случаи сме много от всички ваксинационни центрове, защото "системата" не  е сигнализирала за грешка при неуспешно въвеждане на първата доза. 

Но ти имаш 21 дни от първата доза. Нещо не разбрах. 

Съчувствам ви за тези грешки и главоболия. Смятайте колко е вярна статистиката за ваксинираните, а @tch😉, какво ще кажеш?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 30 минути , ДиянаВ каза:

Но ти имаш 21 дни от първата доза. Нещо не разбрах. 

Именно в това е проблемът, че първата доза не е нанесена в системата и няма как да бъде нанесена със задна дата. На практика, втората доза е със статут на първа в системата.. 😉 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ясно е, че всеки вакс-център е действал по свои правила, ама защо не са ви давали НРН при слагане на първа доза? Де да знам - не е ли някакъв санитарен минимум документация в такъв случай? Този номер, би трябвало да се генерира от системата, т.е. да няма как да "не е нанесена" 
При мен даже нямаше от тези модерни за селфита картончета, които раздаваха, на една хвърчащо листче за бележки ми написаха датата, партидата и НРН. 
После по него (в друг център си сложих втората, след 9 седмици, че в Света София им беше трудно да си представят да сложат втора доза АЗ преди десета седмица) веднага ми намериха нещата в "системата", въведоха втората и пуснаха сертификат  

Връзка към коментар

Българите влизат свободно в Черна гора, без документи за COVID-19

До 18 юни 2021 г. от българските граждани, които влизат в Черна гора, не се изисква да представят какъвто и да било документ, свързан с COVID -19. Това се отнася и за лица с дългосрочно или постоянно пребиваване в България, както и за останалите чужденци, които 15 дни преди датата на пътуване са били в нашата страна.
Мерките в Черна гора срещу разпространението на коронавируса биват актуализирани всяка седмица.
През изминалата седмица властите добавиха като възможност за влизане в страната и представянето на документ за пълна ваксинация срещу вируса.
През новата седмица за българските граждани ще отпаднат всички изисквания, свързани с пандемията, на граничните пунктове на Черна гора. 

 

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/bylgarite-vlizat-svobodno-v-cherna-gora-bez-dokumenti-za-covid-19-2272781

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
  • Браво 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.