Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

В момента, анамари каза:

На хартия, не се качват все още в електронен вид.

Кажете, че е за чужбина, в лабораторията знаят какво трябва. Имената на латиница задължително, резултата също на латиница, номер на ЛК/задграничен паспорт,ЕГН, мокър печат, подпис и холограмен стикер. 

ясно, две ходения до лаборатория трябват. 

Благодаря 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Теоретичен въпрос. ОК не е ЕС, ясно. Аз обаче съм все още И ЕС-гражданин. В ОК ЕС сертификати едва ли има кой да ми даде, обаче аз нямам ли право на такъв, като ваксинирана, и то с разрешена в ЕС ваксина? Към кого да се обърна да ми издаде такова нещо?

 

Допълвам цитат от секцията с Въпроси и отговори на Европейската комисия:

 

"EU citizens who were vaccinated in a non-EU country can request the EU Digital COVID Certificate from the Member State of their nationality or residence. The EU Digital COVID Certificate will be issued, if there is a reliable proof of vaccination and if the structure of the health system allows for it. For further information, please address your Member State of nationality or residence."

 

Та сега остава и някой в България да е чувал за тази опция 😄

Връзка към коментар

Европа нали признаваше английските документи и ваксини, тоест трябва да минаваш с каквото ти дадат там, дори и да не се казва точно ЕС сертификат.

Иначе трябва да провериш NHS какво казва по въпроса за пренасянето.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сигурно ли е, че се приемат английските сертификати, и хартиени, и дигитални? NHS издават такива, обаче искат да си сложа приложението, а пък аз не държа 😄 е, има и друг онлайн вариант, на който обаче има твърде голям трафик и се мъдри надпис "please try again later", представям си как вися на някое летище и чакам да ми зареди страницата... Всъщност за България ми е най-вече питането, мога ли да вляза с английски сертификат, и с детето какво правим, ако и двамата родители имаме такова нещо?

Връзка към коментар
46 minutes ago, searus said:

Теоретичен въпрос. ОК не е ЕС, ясно. Аз обаче съм все още И ЕС-гражданин. В ОК ЕС сертификати едва ли има кой да ми даде, обаче аз нямам ли право на такъв, като ваксинирана, и то с разрешена в ЕС ваксина? Към кого да се обърна да ми издаде такова нещо?

 

Допълвам цитат от секцията с Въпроси и отговори на Европейската комисия:

 

"EU citizens who were vaccinated in a non-EU country can request the EU Digital COVID Certificate from the Member State of their nationality or residence. The EU Digital COVID Certificate will be issued, if there is a reliable proof of vaccination and if the structure of the health system allows for it. For further information, please address your Member State of nationality or residence."

 

Та сега остава и някой в България да е чувал за тази опция 😄

Еее , все пак не се връщате в туземна държава. Ако не са чували поне могат да четат.

 

Щом България е обявила че приема ваксинирани туристи, няма как да не признава английски , американски или друг сертификат с одобрена ваксина.

Относно децата на ваксинирани родители -съгласно правилата в текущата заповед на  здравния министър.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой минавал ли е границата с Гърция със сертификат за положителен тест за АНТИТЕЛА от Cibalab? -> https://cibalab.com/wp/coronavirus-pcr/

Пояснявам: Няма предхождащо официално удостоверяване на заболяването с положителен PCR или антигенен тест, няма и електронен сертификат и данни в портала https://his.bg

 

Sertifikat-COVID-antibodies-EN.pdf

Връзка към коментар

не е възможно да мине човек в Гърция със сертификат за положителни антитела (картинката е за сертификат за отрицателен PCR), мисля, че няма и друга държава в Европа /ако не и в света/, която да приема тест за антитела

гърците не приемат и отрицателен текущ антигенен тест, само текущ отрицателен PCR или някой от наличните два сертификата на his.bg - за ваксина или за положителен стар PCR (евентуално и стар положителен антигенен тест, на малцината на които изобщо им се генерира такъв от системата)

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, EliDion каза:

Някой да е правил антигенен на летище Варна?

Няколко пъти ми се наложи да звъня на летището по различни Ковид въпроси последната година.

Всеки път ми отговаряха компетентно и най-вече вярно.

Пробвайте с информация по телефона.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, анамари каза:

На хартия, не се качват все още в електронен вид.

Кажете, че е за чужбина, в лабораторията знаят какво трябва. Имената на латиница задължително, резултата също на латиница, номер на ЛК/задграничен паспорт,ЕГН, мокър печат, подпис и холограмен стикер. 

Сигурни ли сте, че трябва и холограмен стикер? Аз преди малко взех нашите отрицателни ПСР тестове от лаборатория Синево в София и на тях няма такъв стикер. Може ли някой, който е летял към Гърция да потвърди?

 

И още един въпрос - като се пътува семейно (2 възрастни и 1 дете) един PLF за Гърция ли се попълва или трябва 3 отделни рекуеста да се събмитнат? Мерси.

Връзка към коментар
преди 29 минути , antea каза:

не е възможно да мине човек в Гърция със сертификат за положителни антитела (картинката е за сертификат за отрицателен PCR), мисля, че няма и друга държава в Европа /ако не и в света/, която да приема тест за антитела

 Явно в Черна Гора са най-напредничави в това отношение.

На 25.04.2021 г. в 10:06, master_of_germs каза:

Освен на граждани на съседните си държави Черна гора вече разрешава влизане без тестове и на граждани на Русия, Белорусия, Украйна и Северна Македония.

За българи все още важи изискването за PCR, не по-стар от 72 часа, положителен тест за антитела с давност не повече от 30 дни или сертификат за втора доза ваксина, поставена преди не по-малко от седем дни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 26 минути , oli_mali каза:

Сигурни ли сте, че трябва и холограмен стикер? Аз преди малко взех нашите отрицателни ПСР тестове от лаборатория Синево в София и на тях няма такъв стикер. Може ли някой, който е летял към Гърция да потвърди?

 

И още един въпрос - като се пътува семейно (2 възрастни и 1 дете) един PLF за Гърция ли се попълва или трябва 3 отделни рекуеста да се събмитнат? Мерси.

Аз също съм си правил ПСР в Синево, тяхните сертификати са на английски, но без холограмен стикер. Същите са и на Пирогов, без холограма, тя не е задължителна.

 

Иначе, ако всички сте едно семейство, пише навсякъде, че се попълва за Гърция един PLF формуляр. Вътре в самия формуляр има стъпки, в който се описва и семейната ти компания и такива, с която пътуваш без да сте семейно. Но за семейства пише, че трябва един.

Помислете и за Emergency contact има такава графа във формата.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

От сайта на нашето МВнР -> https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/Greece

"1.2. При влизане на гръцка територия, независимо от вида транспорт пътуващите, с изключение на шофьорите на тежкотоварните автомобили (тирове над 3.5 тона), преминаващи през всички ГКПП, осъществяващи превоз на търговски стоки, следва да представят един от следните документи:

...

- уверение за преболедуване или уверение за положителна диагноза [за коронавирус], поставена чрез метода PCR или чрез бърз антигенен тест, но с валидност от два до девет месеца от посочената в уверението дата на диагностициране на заболяването и при условие, че документът е издаден от: а) държавен орган, според съответното законодателство, б) от референтна лаборатория на страната по произход или по преминаване, или от държавни или частни лаборатории на съответната държава, при условие, че частните лаборатории са сертифицирани от компетентния национален орган за сертификация, в) е на английски, френски, немски, италиански, испански или руски език и включва името и фамилията на лицето така, както са изписани в паспорта."

Излиза, че разполагам със сертификат на аглийски от сертифицирана частна лаборатория, който несъмнено може да послужи като  уверение за преболедуване на база положителен тест за антитела. Към него обаче, няма "официално" диагностициране за установяване на начална дата на заболяването.

Освен това, по данни от източника - Министерство на туризма на Гърция, ми се струва, че записаното информацията от сайта на нашето МВнР може да се окачестви като "изгубени в превода".

Директно от източника -> https://travel.gov.gr/#/

- Proof of a negative PCR test is not required if the traveler was tested positive with COVID-19 in the past 2 to 9 months. This can be proved either by presenting a positive PCR molecular or an antigen test result performed by an authorized laboratory or a medical certificate confirming that the holder was tested positive with SARS-CoV-2 virus infection.

В заключение, стигам до извода, че в Гърция успешно може да се влезе само ако имаш QR код за електронен сертификат и това е поместено в регистъра на https://his.bg/ 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 33 минути , funny каза:

 Явно в Черна Гора са най-напредничави в това отношение.

Има и още - Австрия.

Могат да влизат и преболедували лица, като представят:

- удостоверение за карантиниране, валидно 6 м.;

- мед. удостоверение за прекарана молекулярно-биологично доказана инфекция, валидно 6 м.;

- сертификат за наличие на антитела, валиден 3 м.

Това е извадка от сайта на Австрийското посолство в България.

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 47 минути , oli_mali каза:

Сигурни ли сте, че трябва и холограмен стикер? Аз преди малко взех нашите отрицателни ПСР тестове от лаборатория Синево в София и на тях няма такъв стикер. Може ли някой, който е летял към Гърция да потвърди?

 

И още един въпрос - като се пътува семейно (2 възрастни и 1 дете) един PLF за Гърция ли се попълва или трябва 3 отделни рекуеста да се събмитнат? Мерси.

Цибалаб слагат, даже има текст,че сертификата не е валиден без стикера. Явно не е унифицирано, щом на други места го няма. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , antea каза:

@ДиянаВ и @funny, прави сте, не го знаех това; знаете ли за други такива държави, ще е полезно

Явно е рядко явление това да признават тестове за антитела . Аз просто се сетих че някой беше споменавал тук във форума и лесно го издирих с търсачката.

Връзка към коментар

Дано освен Черна гора и Австрия и други държави се присъединят към възможността за влизане с тест за антитела. Логиката да имаш стар ПСР тест от преди 6-9 месеца, с който нито доказваш, че в момента имаш антитела, нито нищо, но да не ти важи тест, от който очевидно е ясно, че си бил болен и все още имаш антитела, на мен сериозно ми убягва.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 7 минути , antea каза:

@ДиянаВ и @funny, прави сте, не го знаех това; знаете ли за други такива държави, ще е полезно

А аз запомних Австрия, защото се изненадах🙂. Искат тест за посещение в ресторант, а за влизане в страната - антитела🙂.

Не знам за други. Пътува ми се, но за там, където ме тегли, а не според тестове, ваксини, ала-бала. Готова съм и тест да си направя, а миналото лято виках “никога”. 😆 Затова човек не трябва да се зарича.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 7 минути , Моника каза:

Дано освен Черна гора и Австрия и други държави се присъединят към възможността за влизане с тест за антитела. Логиката да имаш стар ПСР тест от преди 6-9 месеца, с който нито доказваш, че в момента имаш антитела, нито нищо, но да не ти важи тест, от който очевидно е ясно, че си бил болен и все още имаш антитела, на мен сериозно ми убягва.

Може би има връзка с това, че с ваксина по изкуствен път организма произвежда антитела преди да са минали 2 седмици от втората игла и без да има необходимата защита. Само предполагам. Или пак се връщаме на хипотезата, че искат всички заразени да излизат "на светло" за статистиката.

Връзка към коментар
На 8.06.2021 г. в 18:17, Светославов каза:

Малко лековат пост, но за тази година мисля стратегията ни за пътуване да е "по зеленото на светофара", еко, зелена, щадяща нерви и пари 🙂  

За момента Румъния, Македония , Черна гора и Албания ни чакат с отворени обятия и не изискват нищо.( А отдавна имам мерак за едно скитане до Албания през Македонияс кола)  Дали е така и на прибиране? В смисъл и на влизане в България от тези страни да не се изисква нищо. Ако някой има преки и пресни впечатления от пътуване и прибиране до и от тези страни, моля да сподели.

Благодаря!

 

В момента го правя това пътуване България - Македония - Албания - Черна Гора - Сърбия - Румъния - България 🙂

Още съм в Албания, тук един познат звъня чак до консула, за да му кажат, че на влизане в Ч. Гора няма да ми искат нищо, след няколко дни ще разбера дали е така 😄

Като го завърша след около седмица, ще пиша дали всичко е минало по план.

  • Харесвам 15
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

някой дали има идея по моя въпрос 🙂 Уиз ми пратиха мейл, че всеки човек от резервацията задължително трябва да има отделен QR код за Гърция, иначе няма да бъдем допуснати до борда, а аз вече съм попълнила общ PLF. Трябва ли да правя сега отделен за мъжа ми и детето 🙄 не съм сигурна, че въпроса ми е за тази тема, но първо за нея се сетих

Връзка към коментар
преди 39 минути , mu_ry каза:

някой дали има идея по моя въпрос 🙂 Уиз ми пратиха мейл, че всеки човек от резервацията задължително трябва да има отделен QR код за Гърция, иначе няма да бъдем допуснати до борда, а аз вече съм попълнила общ PLF. Трябва ли да правя сега отделен за мъжа ми и детето 🙄 не съм сигурна, че въпроса ми е за тази тема, но първо за нея се сетих

Силно ме вълнува и мен това, тъй като утре летим. Попълнил съм един PLF към момента, като съпругата и детето съм ги писал като част от семейството.

 

@Coo вие не пътувахте ли наскоро с детето към Гърция, за да споделиш?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вземете направете ПЛФ на всеки поотделно, докато е възможно и да ви е мирна главата. Миналата година имаше някакви разправии с Уиз при бординга заради кодовете. На всеки пътник искаха отделен.  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, ДиянаВ каза:

А аз запомних Австрия, защото се изненадах🙂. Искат тест за посещение в ресторант, а за влизане в страната - антитела🙂.

Не знам за други. Пътува ми се, но за там, където ме тегли, а не според тестове, ваксини, ала-бала. Готова съм и тест да си направя, а миналото лято виках “никога”. 😆 Затова човек не трябва да се зарича.

Луда работа. Ще вляза в Австрия с тест за антитела, но не мога после 1 кафе да изпия без отрицателен тест. 

 @анамари, как отделен plf? Нали за 1 семейство е 1,че по него проверяват и пътуващите в 1 кола? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.