Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Здравейте. Ще пътуваме за Испания, като мъжът ми е с български сертификат за преболедувал. Получих имейл от Wizz че в сертификата трябва да пише датата и типа на теста, с който е открит ковид. В нашия сертификат не ги пише. Дали някой е минавал с такъв сертификат?

преди 1 минута , Stryper каза:

Здравейте. Ще пътуваме за Испания, като мъжът ми е с български сертификат за преболедувал. Получих имейл от Wizz че в сертификата трябва да пише датата и типа на теста, с който е открит ковид. В нашия сертификат не ги пише. Дали някой е минавал с такъв сертификат?

Ако направи антигенен тест в Пирогов и го получи по имейл дали ще го признаят? Не сме в София в момента и няма къде да направим тест през нощта

Връзка към коментар
15 minutes ago, Plamsi said:

Здравейте, 

 

Някой знае ли какви са правилата за влизане във Финландия за български граждани? 

Към момента е в сила забрана за пътуванията на български граждани с цел туризъм.

 

https://valtioneuvosto.fi/en/-/1410869/restrictions-on-entry-into-finland-extended-until-27-june

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 минута , Stryper каза:

Здравейте. Ще пътуваме за Испания, като мъжът ми е с български сертификат за преболедувал. Получих имейл от Wizz че в сертификата трябва да пише датата и типа на теста, с който е открит ковид. В нашия сертификат не ги пише. Дали някой е минавал с такъв сертификат?

Предполагам, че в бар кода ще има информация за типа на теста. Но също, евентуално, от лабораторията, в която е направен теста, си вземете резултата от ПСР теста, с имената на латиница по паспорт, номера на личната карта/паспорт, текст "Positive", в него пише и как е направен теста (по метода на еди-какво си). От лабораториите без проблем дават тестовете от минало време, само уточнявате, че е за пътуване - те знаят.

Връзка към коментар

Нямаме време. Полета е утре сутрин, а той няма никакъв документ за болестта освен сертификата. Мисля да направиме тест в Пирогов и да го покажа на телефона ако се наложи. И без това на мен ми трябва, за да не ме сложат под карантина. Първия тест ли трябва да си направим?

КЛ00248 - SARS-CoV-2-Antigen /хемилуминесцентен метод/ 40.00 лв.

 

КЛ00247 - Anti-SARS CoV-2 Total /хемилуминесцентен метод/ 30.00 лв.

 

КЛ00246 - Anti-SARS CoV-2 IgG /хемилуминесцентен метод/ 30.00 лв.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Duke каза:

Ами, не е точно така. Правилата за транзит по въздух са относително ясни. При транзитиране се очаква въобще да не влезеш на територията на страната. Това означава летището да е снабдено с транзитен коридор. За съжаление не всички летища в Европа имат такъв коридор и обикновено ако идваш от страна извън Шенген, се налага да преминеш през паспортен контрол, което пък на практика означава, че влизаш на територията на страната. Най-ясно това се разбира при транзит във Виена. Независимо, че летището е ново и модерно, пътниците на австрийските авиолинии от София до Париж (например) са принудени да преминат паспортен контрол във Виена и едва след това да се отправят към гейта за Париж... 

 

П.П.: Наличието на бордна карта не е доказателство, че реално ще летиш...

Спомням си, че правилата за летището във Виена миналото лято бяха, че може да преминеш транзит, без да излизаш от терминала. Продължавам да не разбирам тезата ти, че пътникът трябва да се третира като престъпник с криминални намерения. 🙂

Някой ще си купи полет до родината, само и единствено с цел да ръси зараза в транзитната точка? 😉

Все пак, нека да сме от полза на Панталей. Ти, като юрист, не виждаш ли правно основание, дори тънко като копринена нишка, за което той да може да се хване и да си възстанови парите поради отказан бординг? Дали ако се обърне към испански или италиански въздушен регулатор, някой от тях би му съдействал? Още повече, че той с новият билет,  неоспоримо доказва, че единствената му цел е била да се прибере в родината.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Не "да ръси зараза в транзитната точка", а да остане в Италия. Аз пък не виждам какво странно има някой да си купи фиктивен билет за 5 -10 кинта с който да финтира италианската карантина.

Точно в този форум пък да се учудваш на подобна елементарна схема ...далеч по-сложни неща са правени тук.

Пантелей си каза, че е наясно с грешката и не търси нищо повече.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 47 минути , Мари Николова каза:

Спомням си, че правилата за летището във Виена миналото лято бяха, че може да преминеш транзит, без да излизаш от терминала. Продължавам да не разбирам тезата ти, че пътникът трябва да се третира като престъпник с криминални намерения. 🙂

Някой ще си купи полет до родината, само и единствено с цел да ръси зараза в транзитната точка? 😉

Все пак, нека да сме от полза на Панталей. Ти, като юрист, не виждаш ли правно основание, дори тънко като копринена нишка, за което той да може да се хване и да си възстанови парите поради отказан бординг? Дали ако се обърне към испански или италиански въздушен регулатор, някой от тях би му съдействал? Още повече, че той с новият билет,  неоспоримо доказва, че единствената му цел е била да се прибере в родината.

Само да отбележа, че @Pantelej Putnikсъщо е юрист:)

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , stanimir каза:

Не "да ръси зараза в транзитната точка", а да остане в Италия. Аз пък не виждам какво странно има някой да си купи фиктивен билет за 5 -10 кинта с който да финтира италианската карантина.

Но това е проблем на италианските власти, не на АК. Щом Италия официално допуска транзит при определени условия, няма защо АК да се тревожи, че ще и върнат пътника(защото това са единствените и тревоги).

Първоначалната разпоредба на италианските власти допускаше трансфер само ако не се излиза от терминала. Явно след това са отпуснали нещата.  А АК гледа да се презастрахова, да не би да има последствия за нея - да трябва да върне пътника на собствени разноски. Не и пука какви са последствията за него.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Явно, аз ще съм опитното зайче с Уиз към Прага на 20-ти. Не рабрирам само разликите в преводите. В сайта на чешкото министерство пише "антигенен до 24 часа преди началото на пътуването". В сайта на Външно пише "24часа преди пристигане в страната", та кое е вярно че има 2 часа разлика. Ще кажете колко са те 2 часа. Ама намерих лаб. в Русе дето казаха, че може до 14 часа да ми направят теста, полета ми е в 13.00 часа на другия ден , ама кацам в 15.30, наше или 14.30 тяхно време. Баси математиката. А к`ва им е логиката да приемат сертификати за ваксина от съседните страни  а от другите НЕ и това е загадка. Другата седмица ще звъня в посолството за видя какво ще ми кажат от там. Още нямам никакви мейли от Уиз, преди пращаха по 100 напомнителни за багаж, за място, за приорити, сега нищо. А изисквания определен тип маска имат ли?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 12 минути , AlexandraKo каза:

Само да отбележа, че @Pantelej Putnikсъщо е юрист:)

Ейййййййй, всичко знаеш ти AlexandraKo😁 Това МИ6, КГБ и ЦРУ ряпи да ядат. Една Главна с тебе кръстосваме, един град ни е в сърцето.......остава да кажеш кога ще пием по една френска мастика с теб и съра и да се запознаем. Сигурен съм, че ще има много какво да си кажем. 🙂 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Мари Николова каза:

Спомням си, че правилата за летището във Виена миналото лято бяха, че може да преминеш транзит, без да излизаш от терминала. Продължавам да не разбирам тезата ти, че пътникът трябва да се третира като престъпник с криминални намерения. 🙂

Някой ще си купи полет до родината, само и единствено с цел да ръси зараза в транзитната точка? 😉

Все пак, нека да сме от полза на Панталей. Ти, като юрист, не виждаш ли правно основание, дори тънко като копринена нишка, за което той да може да се хване и да си възстанови парите поради отказан бординг? Дали ако се обърне към испански или италиански въздушен регулатор, някой от тях би му съдействал? Още повече, че той с новият билет,  неоспоримо доказва, че единствената му цел е била да се прибере в родината.

Мари, аз наистина ти благодаря и ценя високо твоята грижа и желанието да ми се помогне. Аз писах тук обаче не да се оплача или да търся помощ. Няколко пъти се преборих сам с различни авиокомпании и успях да взема от тях обезщетения, с което се гордея. Сега стъпих накриво, защото се захласнах в Испания и Канарите, та не ми се четеше. Е, платих за това и скъсах 2 сака с нерви, но пък какво от това. Майната му! Платих една сума и си върнах част от това, което получих като обезщетение от авиокомпаниите. От където дошло - там отишло. Дайте сега да сменим темата - да говорим за пътуване. Някой скоро да са му отказали достъп поради липса на ПСР тест? 😁😁😁

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 31 минути , Pantelej Putnik каза:

Ейййййййй, всичко знаеш ти AlexandraKo😁 Това МИ6, КГБ и ЦРУ ряпи да ядат. Една Главна с тебе кръстосваме, един град ни е в сърцето.......остава да кажеш кога ще пием по една френска мастика с теб и съра и да се запознаем. Сигурен съм, че ще има много какво да си кажем. 🙂 

Хехе , като живея цял живот в този град, познавам едната половина, а другата ме познава мен:)))

С удоволствие ще сръбнем туй -онуй:))

Па да не ти разправям, що народ познавам, из твоите среди:)))))Ще бъде дъъъъъълга клюкинкА:)))

И да не е само възторжен спам, да се оплача, / всъщност, се хваля/, че ни изписаха вежди - смениха ни часа на обратния полет, от обеден, на нощен, Та ще си имаме пълен плажен ден, до последно:)

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 14 минути , AlexandraKo каза:

Хехе , като живея цял живот в този град, познавам едната половина, а другата ме познава мен:)))

С удоволствие ще сръбнем туй -онуй:))

Па да не ти разправям, що народ познавам, из твоите среди:)))))Ще бъде дъъъъъълга клюкинкА:)))

И да не е само възторжен спам, да се оплача, / всъщност, се хваля/, че ни изписаха вежди - смениха ни часа на обратния полет, от обеден, на нощен, Та ще си имаме пълен плажен ден, до последно:)

С промяната на полета ще имате още няколко часа в рая Сицилия (не съм ходил в този рай, но съм проучвал). Приятно пътуване и очакваме снимки. А после - кажи къде да се видим и ще се запознаем, че имам разни питанки за далечни и близки дестинации 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , Pantelej Putnik каза:

С промяната на полета ще имате още няколко часа в рая Сицилия (не съм ходил в този рай, но съм проучвал). Приятно пътуване и очакваме снимки. А после - кажи къде да се видим и ще се запознаем, че имам разни питанки за далечни и близки дестинации 🙂 

Благодаря!

Ще има снимки, само да се докопаме до там:)))

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Колумбия също е премахнала(от 08.06) изискванията за ПСР-тест за влизане в страната!

Повече инфо https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/colombia-removes-the-requirement-for-a-negative-pcr-test-to-enter-the-country/?utm_source=fly4free.com&utm_medium=pushapp&utm_campaign=push

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Вчера без проблем пътувахме с ЕС сертификат за ваксинация до Базел. На Т1 София всички пътници минават през гише за да им проверят документите. Питаха към коя страна ще излезем от летището в Базел, казахме Швейцария и ни дадоха швейцарска бланка за локация. Тръгнах да споря, че ваксинирани не трябва да попълват такава бланка, но ми стана жал за служителката, която едновременно се опитваше да озапти тумба мургави братя и запопълвах чинно. Естествено, никой не ни поиска документа в Базел. Там ни посрещна местното РЗИ, което внимателно сверява имената на сертификата и датите на тестовете. Бързо минахме.

  • Харесвам 21
  • Браво 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Мари Николова каза:

 Там ни посрещна местното РЗИ, което внимателно сверява имената на сертификата и датите на тестовете. Бързо минахме.

Датите на тестовете или датите на ваксините?

 

За Гърция (о. Корфу) сертификат за ваксинация достатъчен документ ли е?

Връзка към коментар
преди 3 часа, Kamen каза:

Датите на тестовете или датите на ваксините?

При тези, които имаха сертификат сравняваха имената с тези в документа за самоличност. Не  сканират нищо. 

А на тези с тестовете чух, че ги питат първо за датата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, Kamen каза:

Датите на тестовете или датите на ваксините?

 

За Гърция (о. Корфу) сертификат за ваксинация достатъчен документ ли е?

Достатъчно е, стига да са минали 14 дни от втора игла. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бърз въпрос -летим след 5 дни до Исландия , транзит през Германия с Луфтханза.Имаме сертификати за ваксинация , ще ни трябва ли отрицателен Прс на летището във Франкфурт? Четох къде ли не и се забърках тотално ….

Връзка към коментар
преди 47 минути , Kiio каза:

Бърз въпрос -летим след 5 дни до Исландия , транзит през Германия с Луфтханза.Имаме сертификати за ваксинация , ще ни трябва ли отрицателен Прс на летището във Франкфурт? Четох къде ли не и се забърках тотално ….

Няма причина да ви искат тест за транзит 

Връзка към коментар

https://btvnovinite.bg/bulgaria/blizo-30-dushi-ne-bjaha-dopusnati-da-izletjat-do-rim-tazi-sutrin.html?fbclid=IwAR3SwbIBNimvyyKhmKVQdvl6WLc0dG3AlnouiLygNaWP4fAknr6vI62-n04

 

За Италия - освен този код, нещо друго трябва ли да бъде разпечатано на хартия? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Kiio каза:

Бърз въпрос -летим след 5 дни до Исландия , транзит през Германия с Луфтханза.Имаме сертификати за ваксинация , ще ни трябва ли отрицателен Прс на летището във Франкфурт? Четох къде ли не и се забърках тотално ….

Не би трябвало да ти искат PCR тест нито при тръгване от България, нито във Франкфурт, тъй като в момента Исландия не изисква предварително направен PCR тест за ваксинирани, но такъв все още се прави при пристигане в Рейкявик. Не е ясно само дали си го плащаш или е безплатен. След 15-ти юни се очаква да излезе ново решение, според което евентуално PCR при пристигане да отпадне за ваксинирани.

Връзка към коментар

Някой знае ли за дете на 5 години дали трябва да се прави пср за пътуване до Кипър и не мога да разбера точно 72 часа преди полета или 72 часа преди датата на полета трябва да се направи тест? На едното място пише така, на другото иначе и не знам как да го разбирам точно.... 

Връзка към коментар

Предстои ни пътуване в петък 18.06. с Раян до Рим, Попълних евроформуляра, като вписах и съпруга ми. Веднага получих QR на мейла. Това ли е окончателния документ? Не ми разрешава да попълня и за съпруга ми отделен формуляр - бъгва се на часа и датата на излитане. 

Един за двамата достатъчен ли е? 
Пускат ли с антигенен тест? Четох, че е имало проблеми за 30 пътника с полет на Раян днес относно QR кодовете. Ако някой има повече информация, моля да сподели!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.