Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Малко информация и от мен - на 12ти летяхме за Бергамо, бях направил dPLF за мен и за половинката. Понеже аз го имах на телефона, а нейният не беше в мен, нейния го разпечатах. При което в Италия мен ме караха да попълвам на ръка, защото явно искаха да го имат на хартия ,а на нея просто и казаха да продължава напред.

 

Не знам какви са условията за влизане в Италия, от гледна точка "причини за влизане", ако трябва да съм честен, но имаха въпроси ЗАЩО идваме, за щастие, като казахме "transit to Portugal" нямаше никакъв проблем (мен ме попитаха дали имам билет, показах им на телефона и толкова). 

На 13 сутринта (вчера) летяхме Бергамо - Лисабон. На качване в самолета не пуснаха някакви хора, които бяха с антигенен тест, защото беше на повече от 24 часа. На влизане в Португалия никой не попита за нищо, явно разчитат, че авиокомпаниите ще са направили проверките предварително. За съжаление по снощните новини, казаха за доста нови случаи в страната и най-вече в Лисабон, и няма да се учудя да вдигнат нивото на рестрикциите. 

 

За да няма недоразумения - за влизане в Италия 48 часа, за влизане в Португалия 72 часа на ПСР, което в нашият случай беше екстра - с ПСР направен в петък, съвсем спокойно в събота бяхме в Италия и в неделя в Португалия 

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 26 минути , stormbringer каза:

Малко информация и от мен - на 12ти летяхме за Бергамо, бях направил dPLF за мен и за половинката. Понеже аз го имах на телефона, а нейният не беше в мен, нейния го разпечатах. При което в Италия мен ме караха да попълвам на ръка, защото явно искаха да го имат на хартия ,а на нея просто и казаха да продължава напред.

 

Не знам какви са условията за влизане в Италия, от гледна точка "причини за влизане", ако трябва да съм честен, но имаха въпроси ЗАЩО идваме, за щастие, като казахме "transit to Portugal" нямаше никакъв проблем (мен ме попитаха дали имам билет, показах им на телефона и толкова). 

На 13 сутринта (вчера) летяхме Бергамо - Лисабон. На качване в самолета не пуснаха някакви хора, които бяха с антигенен тест, защото беше на повече от 24 часа. На влизане в Португалия никой не попита за нищо, явно разчитат, че авиокомпаниите ще са направили проверките предварително. За съжаление по снощните новини, казаха за доста нови случаи в страната и най-вече в Лисабон, и няма да се учудя да вдигнат нивото на рестрикциите. 

 

За да няма недоразумения - за влизане в Италия 48 часа, за влизане в Португалия 72 часа на ПСР, което в нашият случай беше екстра - с ПСР направен в петък, съвсем спокойно в събота бяхме в Италия и в неделя в Португалия 

 

Имаше ли хора, които влизат със сертификат на EU за ваксинирани? Каква форма за  QR код попълнихте за Португалия? От АК ли я получихте?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , Дани Магелани каза:

Имаше ли хора, които влизат със сертификат на EU за ваксинирани? Каква форма за  QR код попълнихте за Португалия? От АК ли я получихте?

Попълних ето това за Португалия https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card, имаше линк към него от сайта на авиокомпанията, получаваш QR, като отговор, но никой не ме е питал за него. От друга страна - има опция да качваш ковид документи, като чекираш онлайн и аз бях сложил скрийншот на QR кода и снимка на PCR-а. 

Не мисля, че имаше хора, които влизаха със серификат за ваксинирани и понеже в никоя от формите за локация (нито за Италия, нито за Португалия) не предлагаше избор на такава опция, изобщо не си правихме труда да показваме нашите, иначе си носим (хартиена) версия за връщането в БГ.   

 

 


 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

На този файл им е формата за попълване за qr кода. Никъде не пише по каква причина отиваш. В крайна сметка се чудя, ако си пусна една заповед за командировка дали ще мине. Какво бихте казали?

The_Instruction_for_the_Form_for_Travellers_-_20210118 (2).pdf

Връзка към коментар

Моля, помагайте. Казусът е следният - един познат, българин, живее си в България онзи ден е отишъл до Сърбия за 2 часа. Карантинирали са го на границата, направил си е тест и се е освободил от карантина. До тук добре. Проблемът е, че след няколко дни лети до Италия и във формуляра за получаване на QR код следва да посочи, че е бил в Сърбия. Въпросът ми е - дали няма да подлежи там на карантина? Чета, но не мога да разбера 

https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&id=5412&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto&tab=4

Другият вариант е...знаем какво, но се чудя дали може по някакъв начин да се провери?

Връзка към коментар
преди 12 минути , Eva eva каза:

Моля, помагайте. Казусът е следният - един познат, българин, живее си в България онзи ден е отишъл до Сърбия за 2 часа. Карантинирали са го на границата, направил си е тест и се е освободил от карантина. До тук добре. Проблемът е, че след няколко дни лети до Италия и във формуляра за получаване на QR код следва да посочи, че е бил в Сърбия. Въпросът ми е - дали няма да подлежи там на карантина? Чета, но не мога да разбера 

https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&id=5412&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto&tab=4

Другият вариант е...знаем какво, но се чудя дали може по някакъв начин да се провери?

Според мен да дава по "другия вариант". Кой го интересува къде е бил и къде могат да проверят - нито са в ЕС Сърбия, нито са в Шенген. Разбира се, само си разсъждавам на клавиш 😄

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Според заповедта на италианците дори ако си минал транзит през Сърбия подлежиш на карантина. Аз за това пропуснах да го спомена във формуляра 😉 Проблем не сме имали.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз имам следното питане: синът ми се връща на 22 юни от Испания в 23 часа, а на 24.06. трябва да лети за Италия. Като се върне веднага сутринта на 23.06. ще си направи бърз антигенен тест. Ще може ли с него да се освободи от карантина и да получи сертификат, с който пък да лети за Италия?

Връзка към коментар

За Германия не разбрах какво се изисква, делят зоните на високорискови, рискови и нови вируси.

Обаче България не е в нито една от тях според института Робърт Кох, въобще изисква ли се нещо при влизането?!

Връзка към коментар
преди 5 часа, stormbringer каза:

Попълних ето това за Португалия https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card, имаше линк към него от сайта на авиокомпанията, получаваш QR, като отговор, но никой не ме е питал за него. От друга страна - има опция да качваш ковид документи, като чекираш онлайн и аз бях сложил скрийншот на QR кода и снимка на PCR-а. 

Добре, а този PLC не трябва ли да се попълни след чекирането, поне така пише на мейла, който са ми пратили   Wizz:

image.png.bccef196ff102f61c34972fe6bc3ff83.png

И ако ще се отсяда на няколко адреса, само първият ли се пише, или този, на който ще се пребивава най-много време? 

 

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Силвия каза:

И аз имам следното питане: синът ми се връща на 22 юни от Испания в 23 часа, а на 24.06. трябва да лети за Италия. Като се върне веднага сутринта на 23.06. ще си направи бърз антигенен тест. Ще може ли с него да се освободи от карантина и да получи сертификат, с който пък да лети за Италия?

А защо не направи антигенен тест на 22-ри в Испания? Той ще важи и в Италия, ако е направен 48 часа преди полета.

Връзка към коментар
На 13.06.2021 г. в 16:06, Eva eva каза:

Видях, че вече сте в Италия! Весело изкарване 🙂 Само да попитам - един формуляр ли попълнихте или отделни?

Два отделни. Пробвахме да минем с бордните карти от мобилното приложение, но ни върнаха на първата проверка преди скенерите (Тома Неверни). Наредихме се на гишетата за чек ин мазало от народ. Нищо не бяхме принтирали, всичко на телефона. Искаха само бордната карта и италианския формуляр. За ковид тест не ни провериха нито в Бг, нито в Италия, може и да е случайно. 4 ма италианци бяха минали на проверките с мобилните бордни карти, но не бяха попълнили формуляра и не ги качиха. 

В Италия само паспорта гледаха.  

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 13.06.2021 г. в 14:51, Mamas каза:

Предстои ни пътуване в петък 18.06. с Раян до Рим, Попълних евроформуляра, като вписах и съпруга ми. Веднага получих QR на мейла. Това ли е окончателния документ? Не ми разрешава да попълня и за съпруга ми отделен формуляр - бъгва се на часа и датата на излитане. 

Един за двамата достатъчен ли е? 
Пускат ли с антигенен тест? Четох, че е имало проблеми за 30 пътника с полет на Раян днес относно QR кодовете. Ако някой има повече информация, моля да сподели!

Пробвай през компютър да го попълниш. От тел. и при мен бъгна. Има едно ОК което трябва да се натисне при часа. При Уиз минахме с мобилен формуляр и нямаше проблем. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, vinidj каза:

За Германия не разбрах какво се изисква, делят зоните на високорискови, рискови и нови вируси.

Обаче България не е в нито една от тях според института Робърт Кох, въобще изисква ли се нещо при влизането?!

 Ваксиниран ли си ? Днес говорих с централата на Луфхтанза и ако имаш ваксина, няма  драма 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фил каза:

Добре, а този PLC не трябва ли да се попълни след чекирането, поне така пише на мейла, който са ми пратили   Wizz:

image.png.bccef196ff102f61c34972fe6bc3ff83.png

И ако ще се отсяда на няколко адреса, само първият ли се пише, или този, на който ще се пребивава най-много време? 

 

 

Искат мястото в самолета, и полеже аз не съм купувал места, трябваше да съм чекирал. Ти документи можеш да качваш допълнително, след като завършиш чекирането. 

За Италия не искаха адрес, макар да питаха после на паспортния контрол, така де - нас не ни питаха, защото им казахме, че заминаваме. 

За Португалия сме само на един адрес, т.е. за нас този въпрос не стоеше, но полето беше само едно, ако не се лъжа. Дали ще сложиш първия или най-дългия - ти си преценяш, те няма да те търсят на него, освен ако няма заразени, които са седяли до теб самолета, предполагам 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, vinidj каза:

За Германия не разбрах какво се изисква, делят зоните на високорискови, рискови и нови вируси.

Обаче България не е в нито една от тях според института Робърт Кох, въобще изисква ли се нещо при влизането?!

България не е рискова държава, така,че по суша нищо не се изисква, но със самолет се изисква тест независимо от каква държава идваш,ваксинация или оздравяване!

Връзка към коментар
преди 3 минути , Blagovesta78 каза:

България не е рискова държава, така,че по суша нищо не се изисква, но със самолет се изисква тест независимо от каква държава идваш,ваксинация или оздравяване!

Тоест едно от трите е достатъчно , за да влезеш ? 

Връзка към коментар

От Wizz air ми изпратиха формуляр за регистрация в Австрия, в който трябва да попълня временния си адрес там. Такъв нямам, защото смятам на летището във Виена да си букна хотел за Братислава или Виена, в зависимост дали ще хвана Flixbus до Братислава, да остана 3 дни и после да прекарам 4 дни във Виена. За тези 4 дни имам запазен хотел, но той е след евентуалното второ влизане в Австрия от Словакия. Това съчетание го правя за трети път, но сега ще решавам в ход. Можете ли да ме посъветвате какво да пиша като временен адрес?

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Kiio каза:

Тоест едно от трите е достатъчно , за да влезеш ? 

https://www.einreiseanmeldung.de/#/4

Като въведеш България, го изписва, като 3 варианта за влизане със самолет, и че не е необходимо да се попълва дигиталния формуляр. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, Blagovesta78 каза:

https://www.einreiseanmeldung.de/#/4

Като въведеш България, го изписва, като 3 варианта за влизане със самолет, и че не е необходимо да се попълва дигиталния формуляр. 

Ваксиниран с първа доза и после Ковид с бърз антигенен тест и сега нямам още сертификат. А какъв тест трябва за Германия бърз антигенен 24 или 48 часа преди пристигане, че го пише объркващо?!

Връзка към коментар
преди 19 минути , vinidj каза:

Ваксиниран с първа доза и после Ковид с бърз антигенен тест и сега нямам още сертификат. А какъв тест трябва за Германия бърз антигенен 24 или 48 часа преди пристигане, че го пише объркващо?!

Без сертификат неможе,бърз тест 48 часа

Връзка към коментар

Въпрос: според сайта passport index.org Казахстан е затворен за български граждани. Според информация от човек на когото вярвам, страната е отворена (PCR тест)... Някой друг с прясна информация?!

Връзка към коментар

някой летял наскоро до Базел и влизащ само на територията на Швейцария би ли споделил кои условия е спазил от изпратените от Wizz ...че вече се обърках тотално:

 

Влизане от Оранжеви страни във Франция: (България е оранжева, ако не бъркам)

  • • Пътниците на възраст 11 или повече години с доказателство за пълна ваксинация трябва да представят отрицателен PCR тест, не по-стар от 72 часа, или антигенен тест, не по-стар от 48 часа.
    • Пътниците на възраст 11 или повече години без доказателство за пълна ваксинация могат да влязат само по убедителни причини и трябва да представят отрицателен PCR тест, не по-стар от 72 часа, или антигенен тест, не по-стар от 48 часа.
    Заедно с горното, всички пътници без изключение трябва да представят клетва, в която се посочва, че те не показват симптоми на Covid-19 и не са били в контакт с потвърден случай на Covid-19 и се ангажират с мерки Covid-19 (тестове, ако са на възраст 11 или повече години и 7 дни карантина) при пристигане.

На ВНИМАНИЕТО на всички пътници, пътуващи до BSL/MLH!
Само следните пътници, могат да бъдат приети без отрицателен PCR тест и без спазване на френските изисквания:
a. Притежатели на швейцарски паспорт или лична карта, за пътуващите до Швейцария
b. Притежатели на удостоверение за пребиваване, които пътуват до Швейцария
Всички останали пътници пристигащи в BSL/MLH, ще бъдат обработвани съгласно горепосочените правила за влизане, включително всички заявили, че пътуват до Германия или Швейцария ще бъдат проверявани от Френските служби преди влизане в Швейцария или Германия.

 

*Пътниците, пътуващи до BSL / MLH, ще се считат за пътници, пристигащи във Франция и те трябва да представят задължителен отрицателен резултат от молекулярно-биологичния анализ за PCR тест на Sars-CoV-2, извършен не повече от 72 часа преди пристигането, освен ако не са швейцарски граждани или жители.

 

значи трябва да изпълнявам и условията за влизане първо във Франция .....защото това допълнение внася още по голям смут -

 

Ако пристигнете на летище EuroAirport Базел Мюлуз Фрайбург (BSL / MLH) и планирате да напуснете летището в посока Швейцария, моля, вземете предвид изискванията за пристигане на Швейцария, които ви изпратихме в отделен имейл.

 

 

с кое от всичко изброено да се съобразявам...

Връзка към коментар
преди 16 минути , wiliko каза:

някой летял наскоро до Базел и влизащ само на територията на Швейцария би ли споделил кои условия е спазил от изпратените от Wizz ...че вече се обърках тотално:

 

Влизане от Оранжеви страни във Франция: (България е оранжева, ако не бъркам)

  • • Пътниците на възраст 11 или повече години с доказателство за пълна ваксинация трябва да представят отрицателен PCR тест, не по-стар от 72 часа, или антигенен тест, не по-стар от 48 часа.
    • Пътниците на възраст 11 или повече години без доказателство за пълна ваксинация могат да влязат само по убедителни причини и трябва да представят отрицателен PCR тест, не по-стар от 72 часа, или антигенен тест, не по-стар от 48 часа.
    Заедно с горното, всички пътници без изключение трябва да представят клетва, в която се посочва, че те не показват симптоми на Covid-19 и не са били в контакт с потвърден случай на Covid-19 и се ангажират с мерки Covid-19 (тестове, ако са на възраст 11 или повече години и 7 дни карантина) при пристигане.

На ВНИМАНИЕТО на всички пътници, пътуващи до BSL/MLH!
Само следните пътници, могат да бъдат приети без отрицателен PCR тест и без спазване на френските изисквания:
a. Притежатели на швейцарски паспорт или лична карта, за пътуващите до Швейцария
b. Притежатели на удостоверение за пребиваване, които пътуват до Швейцария
Всички останали пътници пристигащи в BSL/MLH, ще бъдат обработвани съгласно горепосочените правила за влизане, включително всички заявили, че пътуват до Германия или Швейцария ще бъдат проверявани от Френските служби преди влизане в Швейцария или Германия.

 

*Пътниците, пътуващи до BSL / MLH, ще се считат за пътници, пристигащи във Франция и те трябва да представят задължителен отрицателен резултат от молекулярно-биологичния анализ за PCR тест на Sars-CoV-2, извършен не повече от 72 часа преди пристигането, освен ако не са швейцарски граждани или жители.

 

значи трябва да изпълнявам и условията за влизане първо във Франция .....защото това допълнение внася още по голям смут -

 

Ако пристигнете на летище EuroAirport Базел Мюлуз Фрайбург (BSL / MLH) и планирате да напуснете летището в посока Швейцария, моля, вземете предвид изискванията за пристигане на Швейцария, които ви изпратихме в отделен имейл.

 

 

с кое от всичко изброено да се съобразявам...

@Мари Николова ще ти е от полза

На 12.06.2021 г. в 11:13, Мари Николова каза:

Вчера без проблем пътувахме с ЕС сертификат за ваксинация до Базел. На Т1 София всички пътници минават през гише за да им проверят документите. Питаха към коя страна ще излезем от летището в Базел, казахме Швейцария и ни дадоха швейцарска бланка за локация. Тръгнах да споря, че ваксинирани не трябва да попълват такава бланка, но ми стана жал за служителката, която едновременно се опитваше да озапти тумба мургави братя и запопълвах чинно. Естествено, никой не ни поиска документа в Базел. Там ни посрещна местното РЗИ, което внимателно сверява имената на сертификата и датите на тестовете. Бързо минахме.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@wiliko, Уиз са царе в объркващата информация. 😉

Но истината е, че това летище е по-особено, защото кацаш на френска територия и после минаваш през швейцарска, затова важат условията за пътуване и на двете страни. Този уикенд пътувахме от/до Базел. Както по-рано споменах, ако имаш ЕС сертификат нищо друго не ти трябва. На летището Уиз се презастраховат, като ти дават да попълниш хартиена бланка при излизане към Швейцария, въпреки, че в швейцарските условия ясно пише, че тя не се попълва от ваксинирани. Допускам, че при теб случая е такъв, защото питаше за одобрени ваксини в Швейцария. 🙂

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.