Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Георги Матеев
преди 8 минути , Мари Николова каза:

@Георги Матеев, моля те да дадеш малко информация за прибирането към БГ от страни извън ЕС. 🙂

 Последно видях, че си бил в Босна. Как се прибрахте? Искат ли тестове при прекачване, предполагам, че сте се прибрали от ЕС страна. Има ли летище, което е за предпочитане при транзитно преминаване? Досега срещал ли си проблем, ако се отбележи при следващо пътуване, че през последните 14 дни си бил в страна извън ЕС?

Накратко, в общи линии досега всеки ни иска пср, въпреки че принципно не трябва. Авиокомпаниите колят и бесят и без тест не бих тръгнал никъде. Прибрахме се през Белград иначе.

 

Не съм отбелязвал подобно нещо и не съм имал проблем 🙂

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , Мари Николова каза:

че през последните 14 дни си бил в страна извън ЕС?

това пък какво е, никъде не съм виждал някой да се интересува от това. Ако е Бразилия, Индия или Южна Африка е особен случай...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

това пък какво е, никъде не съм виждал някой да се интересува от това. Ако е Бразилия, Индия или Южна Африка е особен случай...

 

преди 3 минути , Alexander каза:

Имаш предвид за транзитни летища ли?

Примерно от Гърция искат тест за качване при директен полет до България?

В декларациите за пътуване/формулярите за локация някои страни искат да отбележиш къде си бил през последните 5, 10, 14 дни. Откакто в ЕС нивата на заболеваемост са сравнително изравнени, рестрикциите се делят на такива за ЕС страни и такива за трети страни - извън ЕС. Притесняваме, че лесно ще отидеш до страна извън ЕС, но прибирането може да ти го усложнят. Ако тръгнем да се прибираме от Босна през Германия например, правилата за влизане в Германия ще са за пътници идващи от Босна, а не за ЕС граждани. Ако 10 дни след като сме се прибрали решим да пътуваме до Италия например, в един от документите, ако не се лъжа, се отбелязва къде си бил през последните 14 дни. Интересуваше ме хипотетично дали това би могло да ни създаде проблем. За Гърция е почти сигурно, че ще доведе до тестване на пристигане.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, slujitel каза:

@AlexandraKo вие имали ли сте проблеми като се връщате без тест и сертификат?

Не, никакъв. Нито на качване в Катания, нито, на кацане в София. Бяхме си попълнили едни бланки с данните , за карантинирането и директно отидохме, при колегите от РЗИ.Пък те ни се зарадваха, че им спестихме писането:)))

Ако си нямаш, ти искат документ за самоличност и те ги попълват.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

преди 40 минути , Мари Николова каза:

 

В декларациите за пътуване/формулярите за локация някои страни искат да отбележиш къде си бил през последните 5, 10, 14 дни. Откакто в ЕС нивата на заболеваемост са сравнително изравнени, рестрикциите се делят на такива за ЕС страни и такива за трети страни - извън ЕС. Притесняваме, че лесно ще отидеш до страна извън ЕС, но прибирането може да ти го усложнят. Ако тръгнем да се прибираме от Босна през Германия например, правилата за влизане в Германия ще са за пътници идващи от Босна, а не за ЕС граждани. Ако 10 дни след като сме се прибрали решим да пътуваме до Италия например, в един от документите, ако не се лъжа, се отбелязва къде си бил през последните 14 дни. Интересуваше ме хипотетично дали това би могло да ни създаде проблем. За Гърция е почти сигурно, че ще доведе до тестване на пристигане.

Да бе, ама нали всяка страна си има изисквания, примерно идващи от Бразилия не се допускат. Затова седи там във декларацията. Ако за Босна няма такива, какъв е проблема да пишеш, че си бил в Босна, още повече пък да генерализираме "извън ЕС"...

Ако подхвана тая тенденция мога да питам "а проверяват ли дали си бил в Бразилия или Африка", ама няма да питам, ще разбера сам 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 минути , neuromancer каза:

Ако за Босна няма такива, какъв е проблема да пишеш, че си бил в Босна, още повече пък да генерализираме "извън ЕС"...

Проблема би бил, че в този случай биха важали правилата за влизащи от страни извън ЕС, хипотетично. Което значи, че сертификата не върши работа, а ще искат тест, в най-лошият случай карантина. Както и да е, приеми, че се презастраховам. Георги ми отговори, разбрах каквото ми е необходимо. 🙂

 

Връзка към коментар

Исландия премахва PCR тестовете при пристигане за ваксинирани и преболедували от 1-ви юли.

 

Цитат

People that have been infected with COVID-19 or have been vaccinated

Travel restrictions do not apply to foreign citizens who can provide appropriate proof of vaccination against COVID-19 or a prior COVID-19 infection that fulfills requirements set forth by the Chief Epidemiologist

Rules on the borders are in force from july 1st until august 15th 2021.

Rules on the border

All travellers must pre-register before arriving in Iceland and confirm their departure day, if available.
Present an approved vaccination certificate or a certificate of previous infection at the border.  If a certificate is not valid the individual needs to undergo 2 tests and quarantine for 5 days in between.
FROM 1 JULY 14 days have to have passed from the second dose (or 14 days from Janssen/Johnson & Johnson dose) for a certificate to be valid. If the time is shorter the traveler needs to undergo testing on the boarder and follow rules on home quarantine until a negative result is obtained.
Do not have to present a negative PCR test.
Testing and quarantine of children: Children born in 2005 or later do not have to be tested on the border. They are exempt from the obligation to present a negative PCR certificate upon arrival. If a child travels with a person who is required to be quarantined, the child stays with them and is released from quarantine if the second test from the companion is negative. If the companion is exempt from double screening and quarantine, so is the child. A child travelling alone does not need to quarantine.
It is recommended that travellers download the Rakning C-19 app. It is used, amongst other things, to communicate negative testing results and helps to trace infections if necessary.

If the slightest suspicion arises that an individual has presented a forged certificate, he/she will be obliged to be tested twice with quarantine in between.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 27.06.2021 г. в 21:31, funny каза:

И така вече сме в България.

Като обобщение - най-дезорганизираната част от 4 дневно пътуване през 7 държави ( включително БГ) , през някои транзит а през други с престой , е при нас.

Хмм, хем да се съглася, хем не 🙂 Явно зависи от границата, през която минаваш и трафика. В събота пътувахме за Охридското езеро. На влизане в Македония никакви проблеми, дори нашия полицай ни попита дали сме наясно, после какви са условията за влизане в България. В Охрид всичко си е като в България, носят се маски на закрито, а на открито не. На закрито дори на повечето места не правеха забележка, а и служителите бяха без маски. В Скопие малко по-сериозно гледат и все някой "магазинер" ще ти каже да си сложиш маска, но мисля, че е напълно сравнимо със София.

От разговорите с македонци разбрах, че искат разни хора да се ваксинират, но нямат ваксини и ходят в Сърбия да се ваксинират, който може...

При влизане в България има такъв междинен пункт (трети ..., освен полицейския и митничарския), на който ти проверяват документи дали си ваксиниран, с тест или третия вариант да те карантинират/да си правиш теста в Бг. На това гише, ако имаш тест или ваксина се минава бързо, ако ще си правиш тест като се прибереш ти правят тоя документ да те уведомят, че трябва да си карантина 10 дни или да си направиш тест до 24 часа, за да се освободиш от карантина.

Тъпото е, че едно бабе седи в тая бутка и пише на ръка предписанията на хората, които са без тест/ваксина. В същото време има и таблет, на който й излизат имената и се разписваш допълнително.....Наистина това е безумие, защото докато тя пишеше на ръка се появи автобус с хора...какво става ако голяма част от тях са без тест/ваксина? Не искам да знам...

Днес ходихме на Окръжна в София за антигенни (тия безплатните). В 8 без 10 бяхме там и имаше само двама души пред нас, в 8.30 вече си тръгнахме с документчето за отрицателен тест. Няма много хора и става бързо сега.

 

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

За Австрия чета, че ако си с тест, ваксинационен сертификат и т.н., вече няма нужда да попълваш формуляр? АК нищо не са ми пратили.

@marycap, може ли прясно инфо? За всеки случай ще им попълня тази форма.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди няколко часа кацнахме успешно по дестинацията Фаро- Милано-София с Раян.Сутринта един служител на АК в Португалия се опита да ме "метне",че сертификата за ваксинация не е достатъчно условие заедно с PLF Italy за да пътуваме до Италия.След моя апостроф,че Италия и България са "зелени страни" от Ковид картата на Европа,той се стъписа и пита някакъв негов колега.След кратка консултация ни казаха добре пътувайте.Иначе по време на разговора любезно ни предлагаше да направят бърз тест на летището.Но категорично им отказахме да сложим някое евро в тяхната лаборатория.В Бергамо на летището само ни провериха бордните карти за България.А на летище София проверяват сертификат,ПСР или бърз тест.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 28.06.2021 г. в 14:55, kakadu каза:

Гледам, че за Бари и  за Пулия като цяло в документите  за влизане има и някакъв формуляр за самоотчет или нещо подобно. Някой има ли идея какво е това, трябва ли ми и въобще търсят ли го?

Аз да си повдигна питането.... Все някой знае какъв е тоя самоотчет и за какво служи?

Връзка към коментар

Здравейте, предстои ми пътуване до Белгия в началото на август. Избрахме дестинацията, тъй като не се изисква тестване. На връщане, в случай, че България не отмени дотогава реципрочно изискванията за глупавите тестове, ще ме сложат под карантина, която предпочитам пред бърникането в носа.

Накратко, някой може ли да ми каже каква е процедурата при завръщането ми на летище София без тестове и сертификати. Къде точно проверяват тези неща; като ме поставят под карантина, как следва да се прибера вкъщи от летището и, има ли все пак някакъв минимален шанс да се измъкна от карантиниране?

 

Пътувах при подобна схема миналото лято, но тогава ковид-лудостта не беше достигнала тая фаза, която е в момента, и дори пътувах без маска в самолета.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, TwinFreaks каза:

Здравейте, предстои ми пътуване до Белгия в началото на август. Избрахме дестинацията, тъй като не се изисква тестване. На връщане, в случай, че България не отмени дотогава реципрочно изискванията за глупавите тестове, ще ме сложат под карантина, която предпочитам пред бърникането в носа.

Накратко, някой може ли да ми каже каква е процедурата при завръщането ми на летище София без тестове и сертификати. Къде точно проверяват тези неща; като ме поставят под карантина, как следва да се прибера вкъщи от летището и, има ли все пак някакъв минимален шанс да се измъкна от карантиниране?

 

Пътувах при подобна схема миналото лято, но тогава ковид-лудостта не беше достигнала тая фаза, която е в момента, и дори пътувах без маска в самолета.

Още на слизане от самолета, преди паспортната проверка, чакат служители на РЗИ. Те ти записват данните и те поставят под карантина. Имаш 24 часа, за да си направиш тест за сваляне на карантината, т.е. първите 24 часа си свободен да правиш каквото искаш и никой няма да те търси. Иначе, ако искаш да пробваш да се измъкнеш, можеш да си фалшифицираш отрицателен тест или сертификат за ваксинация, но ако те хванат, не знам какви биха били последствията. Така че по-добре не бъди Фончо.🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
На 27.06.2021 г. в 23:10, Jorro каза:

Няма проблем, ще споделя. 🙂 

 

 

 

@julЕто и имейлът, който пристигна вчера заедно с прикачените файлове:

 
Уважаеми GEORGI,
Бихме искали да Ви уведомим, че в съответствие с действащите разпоредби във връзка с коронавируса (COVID-19) всички пътници пристигащи на територията на Кралство Испания, трябва да попълнят формуляр за предварителна регистрация преди заминаване на следния интернет адрес: http://www.spth.gob.es/ или през мобилното приложение SPTH.

Моля имайте предвид, че е задължително да предоставите валиден QR код при пристигане, за това Ви молим да завършите регистрацията преди вашето пътуване!

Пътниците, които нямат предварителна регистрация и QR код, няма да бъдат допуснати на борда на самолета, Моля,бъдете внимателни, когато попълвате данните си – достъпът до Испания ще бъде отказан, ако фòрмата не е попълнена правилно.

Информацията нужна за попълване на фòрмата е следната:

  1. Лична информация, включително данните от лична карта/паспорт;
  2. Информация за полета (Име на превозвача (Wizz Air), номер на полета. Можете да намерите номера на полета си в детайлите на резервацията – той започва с W6/W9 последвано от 4 цифри. Например: W6 1111, W9 1234 и тн.);
  3. Адрес на пребиваване (просто напишете мястото, което ще посетите);
  4. История на пътуванията (Начална държава на пътуването; изброяване на всички страни, които сте посетили, или през които сте минали в последните 14 дни; причина за пътуването);
  5. Здравен въпросник.

Ще можете да изпратите фòрмата към здравните власти не по-рано от 48 часа преди полета. След изпращането ѝ ще получите имейл съдържащ QR код, който ще гарантира допуксането Ви в Испания.

Пътниците идващи от страни с нисък риск от ЕС/ЕИЗ или трети страни с нисък риск, могат да влязат без допълнителни ограничения.

Всички пътници, идващи от страна включена в списъка на рисковите държави от ЕС/ЕИЗ, трябва да отговарят на едно от следните изисквания: (Това не се отнася за деца под 6 годишна възраст)

  • Да имат сертификат за ваксинация (издаден от страната на произход, крайната доза трябва да е приложена поне 14 дни преди пристигане. Приети ваксини са: Pfizer-Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen / Johnson & Johnson, Sinovac и Sinopharm); ИЛИ
  • Да имат сертификат за диагностика (отрицателен PCR тест или подобен (тип NAAT) или отрицателен антигенен тест от включените в общия списък на Европейската комисия, издаден в рамките на 48 часа преди пристигане в Испания) ИЛИ
  • Да имат сертификат за възстановяване (доказателство че болестта е преболедувана): издаден от компетентния орган или медицинска служба най-малко 11 дни, но не повече от 180 дни след тест за диагностициране от типа NAAT (PCR, TMA, LAMP и други подобни) с позитивен резултат, включващ следната информатция:
    • Име и фамилия на титуляра
    • Дата на вземане на проби от първия положителен тест за диагностициране за SARS-CoV-2
    • Вид на извършения NAAT тест
    • Държава в която е издаден

Leaflet.pdfQR-code Spain.pdf

Документацията трябва да бъде написана на испански, английски, френски или немски, или да бъде придружена с официален превод на испански.

Пътниците идващи от трети страни, които не са в списъка за изключения, могат да пътуват до Испания с цел туризъм, само ако имат сертификат за ваксинация, издаден от страната в която е извършена, най-малко 14 дни след завършване на цикъла на ваксинация (Приети ваксини са: Pfizer-Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen/Johnson & Johnson, Sinovac и Sinopharm)

Всички документи трябва да са на език, приет за официален в съответната държава.

Тъй като разпоредбите се променят динамично, силно ви препоръчваме винаги да проверявате условията за пътуване с официалните здравни и гранични власти преди да пътувате и да се уверите, че разполагате с най-актуалната информация. Ваша отговорност е да сте запознати със съответните ограничения за пътуване и да се уверите, че имате право да влезете в дадена страна!

Проверете къде можете да летите в момента и какви са правилата за пътуване на нашата инетрактивна Карта. Допълнителна информация за отделните държави, можете да откриете тук.

Благодарим Ви за съдействието и очакваме с нетърпение да Ви видим на борда!

С Уважение,
Отдел Обслужване на клиенти на Wizz Air
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Поради, може би излишната, шумотевица около Лисабонските затваряния моите спътници изпаднаха в паника и ще трябва отново да отложа Португалия и да активирам флексове... 😤 И вместо между 2ри и 5ти юли да се размотавам по бреговете на атлантика сега съм с пръст в уста 😭

Този път не мисля да се предавам и вече действам по новата идея: София - Закинтос - София с дати 01.07 и 04.07. Дотук добре, НО...

Изпаднах в леко недоумение (да не използвам думата паника) и да попитам:

Възнамерявам тези дни да пътувам до Закинтос. Като сме 2ма възрстни ваксинирани и със сетификат, един малдеж на 15г и един на 9г. Ясно е че за възрастните и за 9 годишния не би трябвало да имаме никакви драми в нито една от двете посоки. въпроса е за 15годишния тийн. От София ще тръгнем с пресен антигенен тест, но не планирам да търся къде да го тествам в Закинтос за полета към София. Възможно ли е да имаме проблем на летището в Закинтос за това че нямаме тест за младежа?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , КолЮ каза:

Възможно ли е да имаме проблем на летището в Закинтос за това че нямаме тест за младежа?

Нямат никакво правно основание да искат тест за младежа.

Връзка към коментар
преди 9 минути , КолЮ каза:

Поради, може би излишната, шумотевица около Лисабонските затваряния моите спътници изпаднаха в паника и ще трябва отново да отложа Португалия и да активирам флексове... 😤 И вместо между 2ри и 5ти юли да се размотавам по бреговете на атлантика сега съм с пръст в уста 😭

Този път не мисля да се предавам и вече действам по новата идея: София - Закинтос - София с дати 01.07 и 04.07. Дотук добре, НО...

Изпаднах в леко недоумение (да не използвам думата паника) и да попитам:

Възнамерявам тези дни да пътувам до Закинтос. Като сме 2ма възрстни ваксинирани и със сетификат, един малдеж на 15г и един на 9г. Ясно е че за възрастните и за 9 годишния не би трябвало да имаме никакви драми в нито една от двете посоки. въпроса е за 15годишния тийн. От София ще тръгнем с пресен антигенен тест, но не планирам да търся къде да го тествам в Закинтос за полета към София. Възможно ли е да имаме проблем на летището в Закинтос за това че нямаме тест за младежа?

То и за двамата младежи важи, не само за 15 годишния.

Връзка към коментар

@Eva eva - те че нямат законово основание е ясно, но както всички казват АК си правят каквото искат. Да не се окаже че ще гледам как излита самолета от Закинтос без нас на борда....

 

@adreno - извинявай, но не те разбрах. ли ме успокояваш или се оказва, че евентуално ще имам проблем и с малкото дете

Връзка към коментар
преди 1 минута , КолЮ каза:

@Eva eva - те че нямат законово основание е ясно, но както всички казват АК си правят каквото искат. Да не се окаже че ще гледам как излита самолета от Закинтос без нас на борда....

 

@adreno - извинявай, но не те разбрах. ли ме успокояваш или се оказва, че евентуално ще имам проблем и с малкото дете

Не знам вече. Не съм вярвала, че може да е толкова неорганизиран целият Европейски съюз и то вече колко време след началото на вируса. Всеки си прави каквото си иска от днес за вчера...нови правила, изисквания... Аз, лично, не мисля, че ще си направя тест в чужбина, ако не се налага. Ами случайно ако е положителен, какво правим тогава?!

И на мен ми искаха ПСР тест на летището в Бари за полета до София, но категорично им заявих, че българското законодателство, свързано с пътуване на български граждани в условията на пандемията не ни задължава да имаме тестове при прибиране. Или нещо подобно 🙂 Девойката не посмя да спори с мен относно българското законодателство и ме попита - а на идване в Италия имахте ли тест? Отговорих - да, разбира се и това ми отвори вратите към самолета 😄 

И от Киев имах приключения, пак ми искаха тестове - и там, и на прибиране, хем не се искаха тогава. Мазало пълно. 

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , анамари каза:

Да, и за малкия ще трябва антигенен тест за връщане в България. Освен  ако не вдигнат възрастта от 1 юли, уж го обмислят.

Благодаря за отговора, но това ми е бял кахър - каквото трябва да направя на наша територия ще го направя. Въпроса е трябва ли да правя нещо на гръцка, преди да отида не летището

Връзка към коментар
преди 10 минути , КолЮ каза:

@Eva eva - те че нямат законово основание е ясно, но както всички казват АК си правят каквото искат. Да не се окаже че ще гледам как излита самолета от Закинтос без нас на борда....

 

@adreno - извинявай, но не те разбрах. ли ме успокояваш или се оказва, че евентуално ще имам проблем и с малкото дете

Изискванията  са за тест за деца над 5 години - т.е. потенциално проблемни са и двете деца.

Но не мисля, че ще имате проблем - и да не е наясно служителя настоявате. А и доста хора се върнаха вече с Уиз - ще са си научили урока.

Аз за няколкото ми прибирания в БГ от февруари всеки път ми искат тест при чекин или качване.

Вече спрях да обяснявам, че мога да си направя тест и в БГ и директно им казвам, че ще се карантинирам в България. Не е имало проблем, най-много да почнат да питат колегите от съседните  бюра или да звъннат телефони.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.