Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 3 минути , bad kid каза:

Надявам се да го коригират това, иначе летният туризъм остава за ваксинирани и преболедували само, за останалите руска рулетка

 

Ами то така или иначе отиде на кино летния туризъм, ако това ще е принципа - всяка седмица нови зони, отпадане или прибавяне на държави.

Обичайната практика - пътуване петък вечер и връщане следващата неделя  - вече те поставя в риск от разместване на зоните .

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Лекия режим за Румъния май е отпаднал или поне не го видях написан.

 

Обаче транзит ще минават всички без проблеми.

 

 

 

Най-долу пише това

 

 

Държави, с които Република България е постигнала споразумение за свободно преминаване на реципрочна основа: Румъния, Чехия

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , neuromancer каза:

За качване в самолета нищо не се споменава, само за карантина или не 🙂

Тоест като досега - би трябвало да го качат, но може и да не са разбрали

Е те не пишат за бординг в заповедта, въпросът е АК как ще тълкуват и прилагат. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 43 минути , bad kid каза:

Надявам се да го коригират това, иначе летният туризъм остава за ваксинирани и преболедували само, за останалите руска рулетка

 

 Аз преболедувах преди 8 месеца и не влизам в групата с "привилегии" макар да имам антитела много над нивата, които се постигат след ваксинация, но кой го интересува това?!?

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Извинявам се, ако вече е коментирано. При plf формата за Гърция попълних една форма за цялата група, някои като family members други като non family members.Сега се разколебавам дали Ryanair няма да решат, че трябва по един отделен за всеки... Вече не знам кой какво ще реши...Някой с опит? 

Връзка към коментар
преди 41 минути , jul каза:

Е те не пишат за бординг в заповедта, въпросът е АК как ще тълкуват и прилагат. 

То ако не се прилага контрол преди излитане, ще се напълни на пристигащи с хора без тест, които според заповедта не трябва да бъдат допуснати в страната ...

Връзка към коментар
преди 24 минути , Taliana каза:

 Аз преболедувах преди 8 месеца и не влизам в групата с "привилегии" макар да имам антитела много над нивата, които се постигат след ваксинация, но кой го интересува това?!?

Абсолютно неразбираемо за мен е решението да не се включат в "зеления сертификат" хората с антитела и клетъчен имунитет , а единствено и само ваксинирани и преболедували - ЕДИНСТВЕНО тествани и имащи ПСР тест :no2: ( И после защо има конспиративни теории)

 

ПП. За протокола - нямам антитела и по всяка вероятност и клетъчен имунитет. Просто логиката нещо ми куца специално по темата.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 58 минути , Alexander каза:

Лекия режим за Румъния май е отпаднал или поне не го видях написан.

 

Обаче транзит ще минават всички без проблеми.

 

 

 

Най-долу пише това

 

 

Държави, с които Република България е постигнала споразумение за свободно преминаване на реципрочна основа: Румъния, Чехия

Доколкото си спомням влизането в Чехия без тест и ваксина беше само като е  със собствен транспорт.

Връзка към коментар
преди 13 минути , bad kid каза:

То ако не се прилага контрол преди излитане, ще се напълни на пристигащи с хора без тест, които според заповедта не трябва да бъдат допуснати в страната ...

Без чужденци. Само за български граждани и приравнените. Принципно не може да ми откажат прибиране в собствената ми държава, без значение какви са последствията. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Мирослав Василев каза:

Четя и се чудя, за какво са цветовете, като така или иначе няма облекчение. Пак се изисква тест или ваксинация 🤔

 

Нека, ако греша някой да ме поправи, ама аз толкова разбрах.

От зелена може да се влезе с ваксина, тестове, доказателство, че е карана или без нищо, като те слагат в карантина и същата може да се отмени в последствие, ако се направи тест до 24 часа, както беше до сега.

От оранжера се влиза само  с ваксина,  тестове или доказателство за прекарана болест. Няма опции за карантина и отмяна и правене на тест в Бълагрия.

Отделно, ако си с тест, може да изкараш късмет и да ти направят още един безплатен на влизане, защото ще гонят 5%.

 

Демек става по-зле, защото до сега масово можеше да се влиза по начина от първа точка, а сега това ще става от много по-малко страни.

 

На тази база, сега си представете колко страни и колко заповеди има всяка седмицаца и взех да разбирам защо АК не ги интересува всяка точка от всяка заповед и си карат на техни заповеди и искат неща, които уж не трябва.

С две думи ще трябва тест и в двете посоки почти винаги, но лошото е, че изчезва варинат за евтин или безплатен тест у нас.

Сега гледах в Гърция бърз антигенен е 25евро-по островите, иначе има и за 10 евро.

 

 

преди 18 минути , jul каза:

Без чужденци. Само за български граждани и приравнените. Принципно не може да ми откажат прибиране в собствената ми държава, без значение какви са последствията. 

Има вече доста с отказано качване, даже днес писа един магеланец, как е платил бързи 500евро за нови билети, та недей спа на това ухо.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 8 часа, Таньо каза:

 

Въпрос дали е така:

Български гражданин влиза от Англия в България с ваксинационен документ, документ за преболедуване не по-стар от 180 дни или PCR до 72 часа/антигенен тест до 48 часа направени там или тук до 24 часа след влизане за избягване на карантина.

 

Моля, поправете ме ако греша!

Точно така, но проверете видовете тестове, които бихте направили в UK, дали са включени в нашия списък на тестовете, побликуван на сайта на РЗИ.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Много се извинявам, обаче ме е напекло слънцето, а тъкмо съм си плюла на пръстите да запълвам септември и октомври:

(Може още две служебни правителства да имаме до тогава, но имам едно на ум, че тази заповед може да се удължи и след 31.7)

Правилно ли го разбирам за Червени зони?

Ако си българин + имаш ваксинационен сертификат:

без значение дали идваш от държави от ЕС (вкл. Швейцария) или изобщо Европа, Азия, Африка и т.н.,щом са ЧЕРВЕНИ:

- авиокомпаниите чели-недочели може ли да ти откажат бординг, ако имаш само ваксинационен сертификат и нямаш PCR/антиген тест?

После...

- прибираш се в България, показваш сертификата за ваксинация на РЗИ

- може РЗИ да ти направят бърз антигенен тест на летището/КППто, а може и да не ти направят - това е за тяхна сметка, резултата го получаваш (почти) веднага

- после имаш 24 часа да си направиш вече за  твоя сметка антигенен (от одобрения списък, ако не ти от одобрените в чужбина) или PCR тест и да го пратиш на РЗИ, за да ти отпадне 10-дневната карантина (т.е. както беше до сега)

?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , funny каза:

Абсолютно неразбираемо за мен е решението да не се включат в "зеления сертификат" хората с антитела и клетъчен имунитет , а единствено и само ваксинирани и преболедували - ЕДИНСТВЕНО тествани и имащи ПСР тест :no2: ( И после защо има конспиративни теории)

 

ПП. За протокола - нямам антитела и по всяка вероятност и клетъчен имунитет. Просто логиката нещо ми куца специално по темата.

 Имам и PCR  и антитела, но са минали 8 месеца. Съвета на двама лекари е да не се ваксинирам за момента, а да следя през 3-4 месеца нивото на антителата.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Остава да я тълкуват и разбират така и служителите на чуждото летище, което дълбоко ме съмнява.

Няма как някой да седи и да чете по цял ден точки от дълги заповеди и да ги прилага за всеки пътник, да разследва какъв е и т.н., и аз да бях, щях да искам за всички едно, в случая тест.

Ние тук едвам се оправяме с написаното, какво остава за чужди служители и десетки АК..

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Тоест, ако идваш от червена или зелена зона без тест/сертификат, може да се тестваш тук до 24 часа и да отпадне карантината, но ако идваш от оранжева зона - не можеш?

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , ivelina666 каза:

Тоест, ако идваш от червена или зелена зона без тест/сертификат, може да се тестваш тук до 24 часа и да отпадне карантината, но ако идваш от оранжева зона - не можеш?

Извинявам се за израза, но ако е така, това изглежда много "тъпо".  

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Не знам, много зле е написано. Даже в изключенията няма споменати че се допускат български граждани от червени зони, само в т.9 излиза, чеса в карантина (предполагам ако са се промъкнали нелегално)

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Зоните :

 

В зелената зона са:

Австрия, Германия, Естония, Исландия, Литва, Люксембург, Малта, Полша, Словакия, Унгария, Финландия, Хърватска, Гърция, Дания Италия, Словения, Франция, Норвегия, Република Сан Марино, Княжество Андора, Княжество Монако, Държавата град Ватикан.

В оранжева зона са всички, които не са в червената и зелената.

Червена зона обхваща страните: Индия, Бангладеш, Непал, Мианмар, Бутан, Шри Ланка, Малдиви, Бразилия, Република Южна Африка, Ботсвана, Танзания, Сейшели, Намибия, Замбия, Тунизийска република, , Оман, Малайзия, Монголска народна република, Колумбия, Чили, Източна република Уругвай, Аржентина, Бразилия, Парагвай, Боливия, Перу, Коста Рика, Гватемала, Белиз, Р Ел Салвадор, Куба и Доминиканска Република.

Държави, с които Република България е постигнала споразумение за свободно преминаване на реципрочна основа са Румъния, Чехия.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 39 минути , ivelina666 каза:

Или пък аз нещо не съм доразбрала. Но ако е така, идващите без сертификати/тестове от Индия например са по-привилегировани от идващите от Турция или Сърбия.

Идващи от Индия изобщо не се допускат, със или без сертификат (червена зона), освен изброените изключения и българските граждани (и пребиваващите постоянно, дългосрочно и продължително). Оранжевите си влизат свободно със сертификат. За тези без сертификат важи т.8.

А т.8 е точно за българите (плюс пребиваващи постоянно, дългосрочно и продължително), изключения от всичко, така да се каже, откъдето и да пътуваш, независимо дали оранжева или червена зона. Ако зоната е червена, искат или карантина, или тест. Ако зоната е оранжева и имаш сертификат - няма карантина/тест. Ако нямаш сертификат - има карантина/тест. Така го разбирам аз... Май се повторих малко 😉

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

Няколко пъти прочетох новото творение. Би следвало да приемем, че в т. 4 и 5 от Заповедта са посочени приложимите противоепидемични мерки за лицата, които влизат в РБ, независимо от тяхната националност. Тоест - приемаме, че т. 4 и 5 са общи разпоредби.

И стигаме до т. 8 и 9 от Заповедта, които, според мен, би следвало да се приемат за специални по отношение на общите разпоредби, тоест - изключения от общите разпоредби. И така написано излиза, че след като си български гражданин, независимо дали пристигаш от зелена, оранжева или червена зона, то можеш да се прибереш в България без тест и можеш да се освободиш от карантината, наложена в България с тест /както беше и досега/. При това положение, ако съм права /надявам се/, то коя държава каква е изобщо не ни интересува /нас, като български граждани/. 

Разбира се, чужденците, които са решили да пристигат в България следва да се съобразят с това какъв цвят е тяхната държава. 

Всичко това важи за такива като мен, които са неваксинирани и неболедували. Както коментирахме и по-горе дали и АК ще прилагат по този начин Заповедта, ще видим. Много се надявам да съм права 🙂 Имайте предвид, че това е мое, лично мнение 🙂 

 

Радвам се, че в подкрепа на моето тълкувание е и тази новина - тоест, зоните и цветовете им касаят само чужденците, които влизат в България:

https://www.mediapool.bg/bulgaria-sas-zelena-oranzheva-i-chervena-zona-za-vlizane-na-chuzhdentsi-ot-1-yuli-obnovena-news323660.html

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.