Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Да дам отчет до момента. На летище Малага, всички проверки минахме, както си беше преди ковид. Само с ръчен багаж - даже и на гишетата не се минава /за разлика от София/. Освен бордна карта и паспорт, абсолютно нито са искали нещо, нито са питали. Летим с Уиз, ако има значение. 

Да се допълня. На кацане в Малага след граничен контрол се минава здравен. На всяко гише цъкат qr-а, има 100 термокамери и 3!медицински лица гледат вторачено дали изглеждаш болноват. На излитане - ама нищичко! 

  • Харесвам 26
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 50 минути , jul каза:

Да дам отчет до момента. На летище Малага, всички проверки минахме, както си беше преди ковид. Само с ръчен багаж - даже и на гишетата не се минава /за разлика от София/. Освен бордна карта и паспорт, абсолютно нито са искали нещо, нито са питали. Летим с Уиз, ако има значение. 

Да се допълня. На кацане след граничен контрол се минава здравен. На всяко гише цъкат qr-а, има 100 термокамери и 3!медицински лица гледат вторачено дали изглеждаш болноват. На излитане - ама нищичко! 

Благодаря ви за инфото. Кой QR цъкат на гишетата в София? Този код нали е само за влизане в Испания? 

Връзка към коментар
преди 29 минути , svetozar_gv каза:

Благодаря ви за инфото. Кой QR цъкат на гишетата в София? Този код нали е само за влизане в Испания? 

Само преглеждат дали имаш такъв не ти го цъкат

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Току-що влезнах в Италия със шенгенски полет от Гърция (Корфу-Рим). Абсолютно нулев контрол, даже термо камери нямаше. Никакво показване на plf код, никакви медицински лица, никакви форми, никакви въпроси от никого, нищичко.

 

Е, само на кацане карабинерите арестуваха един пич, който леко понаби приятелката си на борда, ама това не се брои към Ковид.

  • Харесвам 14
  • Шок 4
  • Благодаря 1
  • Браво 2
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Снощи съседка се прибра от Кипър без ПСР и там не са й искали да има. Тя е показала документ за преболедувала. На влизане в РБ лелите от РЗИ са им дали 24ч срок да изпратят ПСР или антигенен тест по ел.поща , ако не -14 дн. карантина. 

Ние днес пътувахме до Бергамо с УИЗ. Нямаше никакъв трафик и всичко  продължи 15 Мин. Само дето се отвисях на летището. Всички минаваха през гише и набързо се проверяваха сертификати и тестове. На гейта само- бордни карти. Не лепят стикери, както някой беше написал, а принтират нови (БК). В Италия, освен паспорт,  не проверяват друго . PLF го пробутах на два пъти да се уверят, че всичко имам , но даже не го погледнаха … нищо не искаха да гледат. 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Тази вечер се прибрах от Лисабон. На летището там не искат нищо,само бордна карта и паспорт. Не се минава през гише чекиране,както на отиване. На отиване ми искаха QR код,който получих след попълване на PLF.  И антигенен тест също. Служителката от РЗИ каза да изпратя теста,който ще направя до 24ч. и хич да не чакам отговора,свободна съм. При предишното си пътуване така и направих,сега го чух и официално!

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Ха,ново ограничение  -в Малта вече няма да може да се влиза с тест,ще приемат само ваксинирани: https://www.reuters.com/world/europe/malta-bans-all-visitors-who-arent-fully-vaccinated-against-covid-2021-07-09/

  • Харесвам 5
  • Шок 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, blueriver каза:

Ха,ново ограничение  -в Малта вече няма да може да се влиза с тест,ще приемат само ваксинирани: https://www.reuters.com/world/europe/malta-bans-all-visitors-who-arent-fully-vaccinated-against-covid-2021-07-09/

Вчера чух по някоя тв,  че и в Словакия ще се влиза само с ваксина. Всички останали - карантина с възможност за освобождаване на 5-6 ден с ПСР.

 

ПП.Не съм търсила официален източник, че Словакия не ми е в полезрението

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Да довърша сагата 🙂 От Малага излетяхме с около час закъснение и пристигнахме в София към 2. Поради странната практика за 40 човека в автобус /останалите чакат в самолета/, се разтоварихме бавно. На паспортен контрол минахме за секунди, а отзад се чуваха викове и благопожелания по адрес на министъра. Оформени са 2 коридора - с ПСР /там никой не минаваше/ и без ПСР, където имаше към 100 човека недоволстващи и чакащи да бъдат записани от РЗИ. Бях приготвила попълнени и подписани декларациите, които ми изпратиха от УИЗ за карантина. Така за късмет ни ги взеха и ни пуснаха да си ходим - иначе щяхме да посрещаме изгрева на летището. 

П. С. Лели от РЗИ нямаше, трима чичовци бяха 😆

  • Харесвам 11
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Георги Матеев каза:

Току-що влезнах в Италия със шенгенски полет от Гърция (Корфу-Рим). Абсолютно нулев контрол, даже термо камери нямаше. Никакво показване на plf код, никакви медицински лица, никакви форми, никакви въпроси от никого, нищичко.

 

Е, само на кацане карабинерите арестуваха един пич, който леко понаби приятелката си на борда, ама това не се брои към Ковид.

Проверка в Гърция, преди качване на полета? 

Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 8 минути , stormbringer каза:

Проверка в Гърция, преди качване на полета? 

Служителката на чекин единствено погледна за около стотна от секундата италианския PLF код, без дори да направи опит да прочете името ми. Не пита дали имам ваксинация или пср. На кацане в Гърция също нищо не искаха освен PLF кода.

 

Апропо, в Атина е малко по-стегнато, но по островите определено всички мерки са проформа и никой нищо не го интересува. Не възразявам 🙂

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Ясно каква ще е следващата стъпка - влизане и свободно придвижване в съответната държава само за ваксинирани. За другите, разбира се, няма да е забранено, но ще има 14-дневна карантина, с което ще стане невъзможно да пътуваме и ще трябва всеки ден да правим тест, за да може да седнем на заведение. Ние с теста сме по-опасни от ваксинираните 🙂 До тук с основните принципи на ЕС за свободно движение и гръмките твърдения, че ваксинацията никога няма да стане задължителна. Както и да е.

В тази връзка имам следното питане - каква е валидността на ваксината? Ако се ваксинирам днес колко време ще мога да пътувам с тази ваксина? След колко време ще трябва да се ваксинирам отново? 

Моля за сериозни отговори, базирани на някаква официална информация. Ако нямате такава - подминете питането ми.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 2 минути , Eva eva каза:

В тази връзка имам следното питане - каква е валидността на ваксината? Ако се ваксинирам днес колко време ще мога да пътувам с тази ваксина? След колко време ще трябва да се ваксинирам отново? 

Ева след като Пфайзер пускат в момента трета доза, защото след 6 месеца имунитета от ваксината намалява, явно има някаква яснота на колко време ще е ваксинацията.

 

ПП. Обещах да пояснявам та : горното е мое мнение и е направено на база на това което виждам, не е официално изявление.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 12 минути , Eva eva каза:

В тази връзка имам следното питане - каква е валидността на ваксината? Ако се ваксинирам днес колко време ще мога да пътувам с тази ваксина? След колко време ще трябва да се ваксинирам отново? 

Европейският сертификат за ваксинирани е валиден 6 месеца, засега. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

То пък като го имаш, пак никаква сигурност нямаш 🙄 Това пътуване до Испания - с ваксинационни сертификати и преболедували сме - е най-инфарктното ми пътуване до сега. 

Извод 1 - ваксинирайте се и

Извод 2 - смело планирайте пътувания

😭😭😭

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 26 минути , Мари Николова каза:

Европейският сертификат за ваксинирани е валиден 6 месеца, засега. 

Нямам сертификат,но сега четох в коментар 9 на тази публикация,че бил безсрочен.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/07/10/4229112_mejdu_morkova_i_toiagata_kak_svetut_se_opitva_da/#comments

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
Преди 1 час, Eva eva каза:

В тази връзка имам следното питане - каква е валидността на ваксината? Ако се ваксинирам днес колко време ще мога да пътувам с тази ваксина? След колко време ще трябва да се ваксинирам отново? 

Приятел се ваксинира преди няколко дни. Лекарката му е казала, че се очаква настоящите сертификати да са валидни 1 година след ваксинация. Нямам идея дали това е официална информация, но би било доста добре, ако е вярно.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

@Eva eva, едва ли някой може да даде отговор за съжаление. На някои сертификати /чужбински/ при проверка излизат 9 месеца или 12 месеца. На нашите не пише нищо. Което с нищо не ме успокоява - решават утре и въвеждат електронно, какъвто срок решат. Сигурност и предвидимост висша форма. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 22 минути , dimitrov6 каза:

Нямам сертификат,но сега четох в коментар 9 на тази публикация,че бил безсрочен.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/07/10/4229112_mejdu_morkova_i_toiagata_kak_svetut_se_opitva_da/#comments

Явно си прав, сега се зачетох в офиц. сайт на европейската комисия:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_21_2984

Срок от 6 месеца има само за преболедували, не и за ваксинирани. Но почти всички страни в рестрикциите си посочват, че приемат ваксинирани през последните 6 месеца.

Друго, което прави впечатление е, че ясно се уточнява, че притежаващите сертификат не би трябвало да подлежат на допълнително тестване и карантина, независимо от цвета на зоната от която идват.

What happens if I travel from one of the different zones?

If you are vaccinated or recovered and you have an EU Digital COVID Certificate, you should not be required to be tested or quarantine independent of the colour of the area you are travelling from.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Към 1 юли 29% от дестинациите в света имат напълно затворени граници за международен туризъм. Те са предимно малки островни държави в Азия и Тихия океан. 


Само три дестинации са отворени за туристи без никакви ограничения - Албания, Доминиканската република и Коста Рика, показват последните данни на Световната туристическа организация - UNWTO.

 

От тук

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Благодаря на всички за отговорите. Европейската комисия се е опитала да координира мерките, като е излязла с тези препоръки, но всяка държава продължава да си прави каквото си иска и да си въвежда различни изисквания/ограничения. На практика тези препоръки нищо не означават.

Според мен, на този етап, инвестиция във ваксина с цел пътуване не е изгодна 🙂 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, liliya каза:

Ние днес пътувахме до Бергамо с УИЗ. Всички минаваха през гише и набързо се проверяваха сертификати и тестове. На гейта само- бордни карти.

Като летях до Неапол с Уиз на 11.06 без чекиран багаж, никой не ни погледна сертификатите нито в София, нито в Неапол. Да разбирам, че сега без значение дали си се чекирал предварително или не, на Т1 минаваш през чек-ин гишето, където ти сканират QR кода на сертификата/теста?

Връзка към коментар
Преди 1 час, funny каза:

Към 1 юли 29% от дестинациите в света имат напълно затворени граници за международен туризъм. Те са предимно малки островни държави в Азия и Тихия океан. 


Само три дестинации са отворени за туристи без никакви ограничения - Албания, Доминиканската република и Коста Рика, показват последните данни на Световната туристическа организация - UNWTO.

 

От тук

Мисля, че и за Мексико и Колумбия няма ограничения. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.