Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 4 минути , Blagovesta78 каза:

Мисля, че и за Мексико и Колумбия няма ограничения. 

Не съм сигурна, но май за Мексико започнаха да изискват някаква ентри форма. Предполагам това е била причината да изключат страната от този списък от 3 държави 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Румънският национален превозвач „Таром“ отново свързва София и Букурещ

През юли авиокомпания „Таром“ ще лети в понеделник и четвъртък, а от август добавя още два полета седмично – в сряда и петък. Взето от ТУК

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

 

Преди 1 час, funny каза:

Не съм сигурна, но май за Мексико започнаха да изискват някаква ентри форма. Предполагам това е била причината да изключат страната от този списък от 3 държави 🙂

 

Не гледайте само от вашата камбанария. Мексико иска тестове за идващи от Бразилия, а Албания май не. Всъщност познавам виртуално поне един бразилец, който имаше билети за Албания поради липса на разрешени дестинации

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 4 часа, Eva eva каза:

Ако се ваксинирам днес колко време ще мога да пътувам с тази ваксина?

Ако питаш за ваксинирането като възможност да пътуваш по-лесно откъм гранични формалности, а не като средство да предотвратиш по-тежко заболяване, то на горния въпрос никой няма как да ти даде достоверен отговор - нито даже шефа на ЕК, нито шефа на СЗО, нито шефа на ООН, по простата причина, че всяка държава има суверенното право да решава кого, как и при какви условия да допуска  на своята територия - някои държави изискват визи, други изскват ваксина за жълта треска, трети изискват тестове, четвърти не допускат членове на определени организации или хора от определена националност. И това може да се променя във всеки един момент със съответните закони, укази и т.н. - ти май беше юрист и сигурно си наясно. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

След като Малта няма да пуска неваксинирани туристи,  без алтернатива,  това вече не е ли дискриминация?  @Duke Прочетох,  че и Канада го въвежда това правило. Някой да знае, тези, които не могат да се ваксинират по здравословни причини какъв документ и от къде трябва да извадят?

Редактирано от Mary
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , slujitel каза:

След като Малта няма да пуска ваксинирани туристи,  без алтернатива,  това вече не е ли дискриминация?  @Duke Прочетох,  че и Канада го въвежда това правило. Някой да знае, тези, които не могат да се ваксинират по здравословни причини какъв документ и от къде трябва да извадят?

Защо да не пуска ваксинирани туристи, какво  пречат?

Връзка към коментар
преди 3 часа, RoX0r каза:

Като летях до Неапол с Уиз на 11.06 без чекиран багаж, никой не ни погледна сертификатите нито в София, нито в Неапол. Да разбирам, че сега без значение дали си се чекирал предварително или не, на Т1 минаваш през чек-ин гишето, където ти сканират QR кода на сертификата/теста?

Не ни пуснаха направо на гейта. Казаха , че всички задължително трябва да минат през гише независимо дали имаш БК или че си само с ръчен багаж. Никой нищо не е сканирал. Само бегъл поглед на документите. Попитаха ме дали имам всичко , потвърдих и това беше. В Италия на пристигане PLF никой не ми е искал, дори не ме е питал дали имам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , Фил каза:

Ако питаш за ваксинирането като възможност да пътуваш ...

Не съм съгласна напълно с това, което пишеш, но не ми се коментира 🙂  Въпросът ми беше конкретен и касаеше свободното придвижване на ваксинирани лица. Поне се надявах в границите на ЕС да има общоприложимо правило, но....

 

преди 25 минути , slujitel каза:

След като Малта няма да пуска ваксинирани туристи,  без алтернатива,  това вече не е ли дискриминация?  @Duke Прочетох,  че и Канада го въвежда това правило. Някой да знае, тези, които не могат да се ваксинират по здравословни причини какъв документ и от къде трябва да извадят?

Предполагам, че имаш предвид неваксинирани 🙂 Разбира се, че е дискриминация, особено в границите на ЕС! Все си мисля, обаче, че никоя държава няма да смее директно да забрани влизане на неваксинираните. Ще го направят с карантина 14 дни и тестове през ден или нещо подобно. Няма кой да издаде такъв документ, да не говорим, че никой няма и да го приеме като възможност за вход, поне на този етап. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

https://www.schengenvisainfo.com/news/france-tourists-are-now-obliged-to-pay-for-covid-19-tests/

 Ако на някой му предстои Франция скоро. 

Ще тагна @Роца, ако може да споделиш къде може да се направят тестове в Париж? Необходимо ли е да се запазват часове предварително? 

Връзка към коментар
преди 1 час, slujitel каза:

След като Малта няма да пуска неваксинирани туристи,  без алтернатива,  това вече не е ли дискриминация?  @Duke Прочетох,  че и Канада го въвежда това правило. Някой да знае, тези, които не могат да се ваксинират по здравословни причини какъв документ и от къде трябва да извадят?

Ако действително е безалтернативно, говорим за дискриминация парекселанс. Предполагам е въпрос на време ограничението да отпадне...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Преди 1 час, Juliaaa каза:

https://www.schengenvisainfo.com/news/france-tourists-are-now-obliged-to-pay-for-covid-19-tests/

 Ако на някой му предстои Франция скоро. 

Ще тагна @Роца, ако може да споделиш къде може да се направят тестове в Париж? Необходимо ли е да се запазват часове предварително? 

Не можах да разбера и на връщане в България, преди да напусна Франция трябва ли да си правя тестове? Ще ме качат ли на борда без тест на връщане за България, имам сертификат за преболедували, който Франция не признава и иска допълнително тест на влизане, но сега ме шашнахте и за излизането от Франция😟

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Juliaaa каза:

@a6olq, и аз така го разбирам - напускаш Франция - тест. Аз съм ваксинирана, но мъжът ми и детето не са. 

Е, не това е някакъв кошмар! Нали се прибираш в България, за какво и тест във Франция? До преди малко уж всичко ми беше ясно, сега вече съм тотално объркана

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , a6olq каза:

Е, не това е някакъв кошмар! Нали се прибираш в България, за какво и тест във Франция? До преди малко уж всичко ми беше ясно, сега вече съм тотално объркана

В същата ситуация сме и ние - след 12 дни трябва да пътуваме... 

Връзка към коментар

според мен това означава, че ако на турист му се налага да си направи тест /заради изискване в дестинацията, в която отива при напускане на Франция/, този тест вече няма да е безплатен, а не че задължително трябва да се тестваш, за да излезеш от държавата им - в това няма никаква логика

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 1 минута , Juliaaa каза:

В същата ситуация сме и ние - след 12 дни трябва да пътуваме... 

А аз във вторник. Утре ще правим антигенния. Бяха до вчера със срок 72 часа преди влизане, а вече са 48 часа. Макрон ще прави обръщение в понеделник вечер и една от темите ще е за мерките срещу Ковид, кой знае какви изненади ни очакват😟

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте! Ние сме от "пострадалите" от новата мярка в Малта - трябваше да пътуваме на 14.07, но след обявеното вчера очевидно няма да може. Това според мен предвид всички гръмки изказвания от страна на Малта и като цяло на ЕС не е ок. Лошото е , че сме платили не малка сума за хотел, който вече не може да канселираме, но предвид създалата се ситуация, не виждам как аз съм виновен за невъзможността да се възползвам от нощувките. Според вас има ли какво да се направи по върпоса? Става въпрос за резервация през букинг.

 

Благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , antea каза:

според мен това означава, че ако на турист му се налага да си направи тест /заради изискване в дестинацията, в която отива при напускане на Франция/, този тест вече няма да е безплатен, а не че задължително трябва да се тестваш, за да излезеш от държавата им - в това няма никаква логика

Да, и аз така го разбрах онзи ден като прочетох, че тестовете стават платени за туристи. Но за прибиране в България не би трябвало да ми искат тест и  откажат качване при условие, че имам сертификат за преболедували, важащ за държавата

преди 3 минути , ipg каза:

Здравейте! Ние сме от "пострадалите" от новата мярка в Малта - трябваше да пътуваме на 14.07, но след обявеното вчера очевидно няма да може. Това според мен предвид всички гръмки изказвания от страна на Малта и като цяло на ЕС не е ок. Лошото е , че сме платили не малка сума за хотел, който вече не може да канселираме, но предвид създалата се ситуация, не виждам как аз съм виновен за невъзможността да се възползвам от нощувките. Според вас има ли какво да се направи по върпоса? Става въпрос за резервация през букинг.

 

Благодаря предварително!

Звъннете на телефоните на Букинг. Друг вариант е да се молите на хотела, но е трудна работа. Миналата година при резервация без анулиране за Италия, хотелът ни даде ваучер, който да се използва 1 година. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , a6olq каза:

Да, и аз така го разбрах онзи ден като прочетох, че тестовете стават платени за туристи. Но за прибиране в България не би трябвало да ми искат тест и  откажат качване при условие, че имам сертификат за преболедували, важащ за държавата

Звъннете на телефоните на Букинг. Друг вариант е да се молите на хотела, но е трудна работа. Миналата година при резервация без анулиране за Италия, хотелът ни даде ваучер, който да се използва 1 година. 

Благодаря! Ами от хотела като им писах днес първо ми казаха - ваксинирайте се.. след което казаха, че може да ползваме други дати за 1 година напред и просто да им пишем в букинг , но е малко ..как да кажа - хвърчащо обещание и не знам дали може да му се вярва. Иначе на букинг днес и вчера е само английски съпорт и като цяло ми повтарят това, което пише в сайта, ще пробвам в понеделник ако се свърза с някой на български 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , ipg каза:

Благодаря! Ами от хотела като им писах днес първо ми казаха - ваксинирайте се.. след което казаха, че може да ползваме други дати за 1 година напред и просто да им пишем в букинг , но е малко ..как да кажа - хвърчащо обещание и не знам дали може да му се вярва. Иначе на букинг днес и вчера е само английски съпорт и като цяло ми повтарят това, което пише в сайта, ще пробвам в понеделник ако се свърза с някой на български 

С хотела си писахме директно имейли в официалния им обявен на уебстраницата, не чрез букинг. Изпълниха обещаното и използвахме юни месец ваучерът. Но най-добре според мен е да настоявате Букинг да помогнат и съдействат. Дано се оправят нещата. Много неприятно е всичко, което започва да се случва. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ipg каза:

Благодаря! Ами от хотела като им писах днес първо ми казаха - ваксинирайте се.. след което казаха, че може да ползваме други дати за 1 година напред и просто да им пишем в букинг , но е малко ..как да кажа - хвърчащо обещание и не знам дали може да му се вярва. Иначе на букинг днес и вчера е само английски съпорт и като цяло ми повтарят това, което пише в сайта, ще пробвам в понеделник ако се свърза с някой на български 

Имах подобна ситуация с 2 нощувки на Сейшелите на едно и също място за настаняване. Свържете се задължително с Booking - през седмицата шансът да говорите с бг агент е доста голяма, особено в работно време. В нашия случай Booking потвърдиха писмено, че ще получим ваучер (защото от мястото за настаняване посмъртно не искаха да върнат пари), в последствие осъществихме нощувките във въпросното място за настаняване, като се свързахме с него директно и им припомнихче, че имаме ваучер. Очаквах на място да има проблеми и евентуално пак да поискат пари за нощувките, но всичко беше ток.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, Juliaaa каза:

https://www.schengenvisainfo.com/news/france-tourists-are-now-obliged-to-pay-for-covid-19-tests/

 Ако на някой му предстои Франция скоро. 

Ще тагна @Роца, ако може да споделиш къде може да се направят тестове в Париж? Необходимо ли е да се запазват часове предварително? 

 

преди 1 час, antea каза:

според мен това означава, че ако на турист му се налага да си направи тест /заради изискване в дестинацията, в която отива при напускане на Франция/, този тест вече няма да е безплатен, а не че задължително трябва да се тестваш, за да излезеш от държавата им - в това няма никаква логика

Точно това е. Ако трябва да излетиш от Франция за друга държава и за влизане в тази държава ти трябва тест, който да направиш във Франция, от тази седмица става платен за туристите (досега бяха безплатни, но от тази седмица стават платени - 49 евро за ПСР и 29 евро за антигенен).

 

По принцип тестове за ПСР се правят или в лабораториите, или в специални центрове, а антигенните, може да ги направите и в аптеката.

За лабораториите и центровете зависи от конкретната дали трябва да запишеш час, или може да отидеш без записване. Също така много лаборатории имат определени приемни часове за ковид-тестовете, така че не мога да дам по-точна информация, за съжаление, понеже зависи от конкретната лаборатория. В аптеката, доколкото знам, можеш да отидаш и без записване.

 

 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Да позная ли, че предстоящата нова мода в ЕС (вероятно непосредствено след лятото) ще бъде сериозни ограничения / карантина за неваксинираните? Засега само Малта и Словакия се осмелиха, явно са опитните свинчета като малки държави, но нямам съмнение, че и други ще ги последват. Залагам на Холандия като трети.

 

В случая не мога да преценя дали това точно е дискриминация, има доста различни аргументи и гледни точки, но поне едно е видно. ЕС е последователен само при натискането в посока ваксинация, но не и при реалното облекчаване или уеднаквяване на мерките.

 

И все пак братушките отново са едно ниво над всички. Взето от пресата днес:

 

В Русия, където властите се борят с четвърта вирусна вълна, църквата реши да се включи в усилията за ваксиниране. Руската православна църква предупреди, че ще смята хората, които отказват да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 за грешници, които ще трябва да изкупят греха си до края на живота си. Църквата призова всички вярващи да се имунизират.

 

Предполагам това автоматично прави светци всички ваксинирани 🙂

  • Харесвам 6
  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 21
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.