Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Виждаш си @jul! Може да се влезе от Червена зона с ваксина или ПСР, тук имаме напредък. Но другото е, че вече няма опция да си направиш тук ПСР за освобождаване. Българските граждани ще бъдат слагани под 10 дневна карантина, ако нямат едно от двете при завръщане от Червена зона.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 38 минути , agenta каза:

Е ти пък сега, няма да е три дена само.

Тоест да разбираме, че като идваме от великите "червени зони" няма да е нужно и ваксина и ПСР, явно някой от Европа му е скръцнал на Стойчо. 😄

 

Ка интерпретирате т. 4.4 и т.4.5?

може да влизаш с ваксина или пср преди влизането, но не пише от влизането дали може.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Видях 2 положителни неща в новата заповед:

- вече признаваме всички ваксини - и Руската и Китайската и т.н.

- вече за преболедувалите се признава положителен антигенен тест в рамките на 6 месеца.

 

( може да ги е имало и в предните заповеди но сега ми направиха впечатление)

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, agenta каза:

Е ти пък сега, няма да е три дена само.

Тоест да разбираме, че като идваме от великите "червени зони" няма да е нужно и ваксина и ПСР, явно някой от Европа му е скръцнал на Стойчо. 😄

 

Ка интерпретирате т. 4.4 и т.4.5?

Четох го няколко пъти, докато разбера смисълa. Според мен авторът е имал предвид следното:

 

1. Ваксинирани - влизат задължително с два документа едновременно, а не алтернативно - ваксинационен сертификат И резултат от PCR тест

2. Неваксинирани българи - влизат без нищо и се поставят под 10-дневна карантина

3. Неваксинирани граждани на ЕС и т.н - влизат само с отрицателен резултат от PCR тест и се поставят под 10 дневна карантина.

 

Идеята за ваксинационен сертификат + отрицателен PCR ИЛИ отрицателен PCR + карантина е описана и в предложението на ГДЗИ за начина на влизане в България, което е и в основата на новата заповед: https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/27/doklad_gdzi_merki__novi_26_07_21_1.pdf

 

Много сложно написано, но поправете ме, ако съм го разбрал фундаментално грешно.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , jorrro каза:

Четох го няколко пъти, докато разбера смисълa. Според мен авторът е имал предвид следното:

 

1. Ваксинирани - влизат задължително с два документа едновременно, а не алтернативно - ваксинационен сертификат И резултат от PCR тест

2. Неваксинирани българи - влизат без нищо и се поставят под 10-дневна карантина

3. Неваксинирани граждани на ЕС и т.н - влизат само с отрицателен резултат от PCR тест и се поставят под 10 дневна карантина.

 

Много сложно написано, но поправете ме, ако съм го разбрал фундаментално грешно.

И аз го разбрах по този начин. Изисква се и сертификат за ваксинация и тест от червена зона. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 22 минути , jorrro каза:

Четох го няколко пъти, докато разбера смисълa. Според мен авторът е имал предвид следното:

 

1. Ваксинирани - влизат задължително с два документа едновременно, а не алтернативно - ваксинационен сертификат И резултат от PCR тест

2. Неваксинирани българи - влизат без нищо и се поставят под 10-дневна карантина

3. Неваксинирани граждани на ЕС и т.н - влизат само с отрицателен резултат от PCR тест и се поставят под 10 дневна карантина.

 

Идеята за ваксинационен сертификат + отрицателен PCR ИЛИ отрицателен PCR + карантина е описана и в предложението на ГДЗИ за начина на влизане в България, което е и в основата на новата заповед: https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/27/doklad_gdzi_merki__novi_26_07_21_1.pdf

 

Много сложно написано, но поправете ме, ако съм го разбрал фундаментално грешно.

Значи след 29 юли няма да може да се влиза без тест от Румъния, както беше досега.  Същото важи и за румънците , нали ? Интерсно как ще минават за Гърция и Турция.

Не пише за никакви изключения.

Връзка към коментар
Георги Матеев

Всъщност специално този път е написано изключително ясно, не виждам какво се чудите.

 

Всички българи, български резиденти и граждани на ЕС, пристигащи в България от червена зона, влизат у нас без карантина само и единствено ако покажат едновременно ваксинация + негативен ПСР тест.

 

При всички други сценарии задължително се влиза в 10-дневна карантина. Няма опция за освобождаване с тест, направен до 24 часа след пристигане. Кратко и ясно. Единствената разлика е, че българите могат да влезнат и без ваксина и без тест, докато чужденците задължителено трябва да имат поне ПСР.

 

На практика това е ъпгрейд, тъй като допреди тази заповед чуждестранните граждани, идващи от червена зона, въобще нямаха вариант да влезнат в България.

  • Харесвам 10
  • Шок 1
Връзка към коментар

Да, ама само граждани на ЕС могат да влизат от червена зона. Много рестриктивно стана, чудя се дали да се надявам да не ме сложат в карантина или какво... То на мен не ми дреме, ама за децата е лошо.

Връзка към коментар

Идиотията става все по-потресаваща. Какво правим с децата, експериментално ги боцкаме или ги заключваме за по 10 дни? Това докато по морето е пълно с руснаци, които дори и маски не слагат на закрито... Какви червени зони, какви глупости, руските чартъри си вървят...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 1 час, nino каза:

Значи след 29 юли няма да може да се влиза без тест от Румъния, както беше досега.  Същото важи и за румънците , нали ? Интерсно как ще минават за Гърция и Турция.

Не пише за никакви изключения.

За Румъния защо така смяташ. Те първо са зелени, после продължават да си стоят в зоната за двустранна договореност. Така, че не виждам проблем да си минаваме, а и румънците също.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , EliDion каза:

За Румъния защо така смяташ. Те първо са зелени, после продължават да си стоят в зоната за двустранна договореност. Така, че не виждам проблем да си минаваме, а и румънците също.

Аз нищо не смятам, просто гадая. Дано е така както казваш. Просто не разбрах от заповедта как стоят нещата за зелена зона.

Връзка към коментар

Държави, с които Република България е постигнала споразумение на реципрочна основа за свободно преминаване на техни граждани и лица със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване и членове на техните семейства, при пристигане от другата държава: Румъния.

 

Това е краят на заповедта , засега остава , Чехия отпадна преди 2 седмици....

преди 6 минути , Jorro каза:

Тамън изтръпнах, че Португалия ми се проваля точно за РД този уикенд и бам махнали са я от червената зона...

Та едно хубаво нещо намерих и аз !

 

Португалия е на ръба , а и заповедта е до 01,08,2021 , та имай едно наум!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , ivan69 каза:

Държави, с които Република България е постигнала споразумение на реципрочна основа за свободно преминаване на техни граждани и лица със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване и членове на техните семейства, при пристигане от другата държава: Румъния.

 

Това е краят на заповедта , засега остава , Чехия отпадна преди 2 седмици....

Португалия е на ръба , а и заповедта е до 01,08,2021 , та имай едно наум!

Аз се прибирам на 2ри срещу 3-ти дано имам късмет да мина между капките, че не знам.... :d 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

03DED231-35C0-4152-A5DF-833DDBA67FAF.jpeg
 

Аз го разбирам, че ако имаш ваксина и пср не подлежиш на карантина, а ако нямаш ваксина, а само пср си под карантина. Защото не пише “ако не представи един ОТ документите”, а пише “ако не представи документите” т.с. двата документа-ваксина и пср.

Ако е така, че един неваксиниран няма никаква опция да се освободи от карантина било с пср преди/слес полет..лично аз ще ги съдя. Аз като си идвам от Испания ще си направя тест там и ако тук въпреки това ме сложат карантина….не знаят, какво ще става на летището…

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Zaro каза:

В т. 4.4 и 4.5 виждам липсващи запетаи, което тотално обърква смисъла.

И аз след поредни прочитания ги видях, че ги няма, но вижте самата новина преди да се отвори заповедта като ПДФ - ето линк към сайта на МЗ

Там където И е важно, за да предоставят двете неща ПСР и ваксина е удебелено, а в заповедта не е.

 

@Ivko, ако това нещо се запази и след 31.07.2021г. като положение просто с тази заповед се затяга въобще режима, като обаче са се усетили да не правят дискриминация за невъзможност за влизане на чужди граждани от ЕС, но просто поставят неизпълними условия. Гражданите на ЕС, които не са ваксинирани трябва да си направят ПСР, за да ги пуснат, но ще го карантинират за 10  дена, ако нямат ваксина. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
В момента, Ivko каза:

Тази промянав заповедта си мисля, че е пробна и не случайно излиза 4 дена преди да изтече старата.

Дано да е така, аз така си мислех като вкарваха в "червената зона" Кипър и Испания, но не направиха промяна в заповедта. 

 

Връзка към коментар
преди 29 минути , agenta каза:

И аз след поредни прочитания ги видях, че ги няма, но вижте самата новина преди да се отвори заповедта като ПДФ - ето линк към сайта на МЗ

Там където И е важно, за да предоставят двете неща ПСР и ваксина е удебелено, а в заповедта не е.

Значи ако бях даскал по български ...

 

В новината запетаите пак ги няма. Нефелна работа.

По същество:

Според т. 4.4 се иска сертификат за ваксина + ПСР

4.4. Лицата по т. 4.3. се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или на аналогичен документ,
съдържащ същите данни като цифровия COVID сертификат на ЕС за ваксинация и на отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или на аналогичен документ, съдържащ същите данни като цифровия COVID сертификат на ЕС за изследване.

 

Според т. 4.5, се отнася за лицата, които не са български граждани.

Според т. 4.6, нямаш нищо и те слагат под карантина.

 

Обаче в чл. 10, По смисъла на тази заповед, пише

10.4. „Валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване“ или аналогичен на него документ е документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразна верижна реакция или отрицателен резултат от проведен до 48 часа преди влизането в страната бърз антигенен тест, считано от датата на пробонабиране, вписана в документа.

 

Т.е. антигенен също става.

 

Да им имам и писачите.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.