Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Следващата седмица ми предстои пътуване до Белгия (ако, разбира се, не започнат да искат тестове или да слагат под карантина след пристигане от България).

Някой може ли да ми каже как точно се процедира с формуляра за локализация на пътниците (PLF)?

Доколкото разбирам, мога да го попълня и изпратя онлайн и съответно да си получа QR кода, който е необходим за пътуване, без да трябва да го разпечатвам на хартия, да го попълвам и да го мъкна с мен.

Отделно, няма да бъда с чекиран багаж, дали трябва все пак да минавам през гишетата за чекиране, за да покажа кода или може направо на гейта, при качване? Притеснявам се да не ме върнат на изхода и да трябва да тичам обратно до гишетата.

 

Връзка към коментар

След два дни ще пътуваме с Ryanair до Италия. Имаме зелен сертификат за преболедували, който според прочетеното важи за влизане в Италия. Попълнихме формуляра за локация/PLF и ми изпратиха код. Смятам да го принтирам за всеки случай. Качих в профила си в Ryanair сертификата за Ковид, както поискаха, чекирахме се и вече имаме бордни карти. Според прочетеното това ми трябва, освен паспорт за нормално пътуване, но днес от АК ме бомбардират със съобщения и аз започнах да се притеснявам дали всичко съм направила. Трябват ли други документи освен сертификат, PLF? Въпреки, че съм с приорити и нямам багаж за чекиране трябва да отида на чекинга, нали? 

Връзка към коментар
преди 46 минути , a6olq каза:

След два дни ще пътуваме с Ryanair до Италия. Имаме зелен сертификат за преболедували, който според прочетеното важи за влизане в Италия. Попълнихме формуляра за локация/PLF и ми изпратиха код. Смятам да го принтирам за всеки случай. Качих в профила си в Ryanair сертификата за Ковид, както поискаха, чекирахме се и вече имаме бордни карти. Според прочетеното това ми трябва, освен паспорт за нормално пътуване, но днес от АК ме бомбардират със съобщения и аз започнах да се притеснявам дали всичко съм направила. Трябват ли други документи освен сертификат, PLF? Въпреки, че съм с приорити и нямам багаж за чекиране трябва да отида на чекинга, нали? 

На Т2 от където пътуват Раян май всички минават през гише.Със сертификат и PLF сте готови за Италия 🙂

 

Мерките май съвсем се разхлабиха. Полет с Уиз София -Бергамо - у нас само погледнаха сертификата, никакво внимание към PLFa. В Бергамо - нищо никъде не са искали, пътниците с паспорт ги насочваха към селф паспорт чек.

Полет Бергамо - Гданск - през салона с фест трака, директно на гейта, нищо различно от БК и документ за самоличност.

Варшава - Бургас - при бординг единият служител гледаше за тест или сертификат, другият-не. Възможно е само на полски граждани да са искали такива работи, не знам. На нашето летище става мазало. Въпреки, че служителите на РЗИ са поне 5-6, опашката се тооочи бавно. Нашите в София са по тренирани може би или бургаските са по-стриктни. А и им се изсипаха няколко полета, щом всеки го питаха от къде идва. Една тумба полски цигани попълваха декларации, мъка.С две думи, от цялото пътуване най- строг контрол  имаше на бургаското летище.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , iMari каза:

На Т1 от където пътуват Раян май всички минават през гише.Със сертификат и PLF сте готови за Италия 🙂

 

Мерките май съвсем се разхлабиха. Полет с Уиз София -Бергамо - у нас само погледнаха сертификата, никакво внимание към PLFa. В Бергамо - нищо никъде не са искали, пътниците с паспорт ги насочваха към селф паспорт чек.

Полет Бергамо - Гданск - през салона с фест трака, директно на гейта, нищо различно от БК и документ за самоличност.

Варшава - Бургас - при бординг единият служител гледаше за тест или сертификат, другият-не. Възможно е само на полски граждани да са искали такива работи, не знам. На нашето летище става мазало. Въпреки, че служителите на РЗИ са поне 5-6, опашката се тооочи бавно. Нашите в София са по тренирани може би или бургаските са по-стриктни. А и им се изсипаха няколко полета, щом всеки го питаха от къде идва. Една тумба полски цигани попълваха декларации, мъка.С две думи, от цялото пътуване най- строг контрол  имаше на бургаското летище.

Благодаря! 😊Извинявам се , Раян не излитат ли от Т2, да няма промяна?

Връзка към коментар

Сега ми пратиха новите правила за влизане в Украйна от началото на август. Май само ваксинираните са освободени от тест до 72 часа след пристигане, както и тези които в този период напускат страната.

image.png.58b72188551202fa2e8c506a9eac2562.png

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Някой последната седмица да е пътувал от Барселона за Букурещ и ако е удобно да сподели дали само с ПСР и без ваксинация са го допуснали да се качи в самолета и дали е имал проблеми с румънците на Отопени. Питам, защото чета, че ако идваш в Румъния от червена държава, каквато е Испания трябва да имаш ПСР и въпреки това те поставят под карантина, но ако си транзит ще те пуснат ако напуснеш страната до 24 часа. Ние реално след като кацнем ще напуснем Румъния след няколко часа, но инфото го чета в reopen Europe и ще се радвам на още някое мнение по въпроса.

Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 9 минути , iMari каза:

Сега ми пратиха новите правила за влизане в Украйна от началото на август. Май само ваксинираните са освободени от тест до 72 часа след пристигане, както и тези които в този период напускат страната.

image.png.58b72188551202fa2e8c506a9eac2562.png

Правилно си го разбрала.

 

Но пък, аз виждам едно положително нещо, с този тест може да се върнеш в България или да продължиш към следваща си дестинация. И без това цените са като в България, на летището антигенния тест е между 550 и 650 хривни.

 

Поради, тази причина, аз не бих бързал да си правя теста, веднага след като вляза на територията на Украйна, а малко преди да ми изтекат тези 72 часа, защото по-този начин теста ще ми важи още 48/72 часа по-нататък и ще мога да го използвам.

Връзка към коментар

Пропуснах - на летище Гданск сверяват имената и датата на сертификата. Никой нищо не попита за PLF. А ЕС сертификата някъде сканира ли ли са ви го? Вече месец мина откакто го внедриха официално, а май още не ползват единна система за идентификация.

 

Връзка към коментар

@iMari Аз съм ходила само до Гърция с него. Имам го разпечатан на хартия, понеже не искам да си давам телефона да се размята насам-натам по чужди ръце.

Гледали са го само до надписите на хартия - сверявали са имена по паспорт, дати, но не са ми го сканирали с кода, където реално би трябвало да се показва колко е автентичен. В България РЗИ на летище София също само го поглеждат разпечатан и не са ми го сканирали.

И аз се чудех същото на последното ми пътуване - защо не го сканират. Не че нали нещо за хората, нравите и ценоразписите, но при такъв контрол този сертификат е като разграден двор и не говоря само за България, а на всички места, където се гледа.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Има ли някаква нова информация за Русия? Проучих, но не виждам промяна освен полетите и рестрикциите при завръщане в BG. Още ли е забранено за туристи, които нямат роднински връзки да ходят там?

 

Връзка към коментар

Интересно. РЗИ има право да пренебрегва заповедта?

 

Segabg:

'Осем испански граждани, пристигнали днес на Летище София с полет от Барселона, не бяха допуснати да влязат в България, тъй като родината им се намира в червената зона на заболеваемост от ковид, съобщава БНР.

 

Трима от спрените 8 испански граждани ще бъдат върнати обратно в Испания, съобщи представител на компанията „Суиспорт”, обслужваща полетите на авиопревозвача „Райънеър“, с който са пътували испанските граждани.

'Пет от тях са вече допуснати, защото са получили някакво допълнително разрешение от РЗИ, а другите трима най-вероятно ще трябва да се връщат обратно в Испания”.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 54 минути , bad kid каза:

Интересно. РЗИ има право да пренебрегва заповедта?

 

Segabg:

'Осем испански граждани, пристигнали днес на Летище София с полет от Барселона, не бяха допуснати да влязат в България, тъй като родината им се намира в червената зона на заболеваемост от ковид, съобщава БНР.

 

Трима от спрените 8 испански граждани ще бъдат върнати обратно в Испания, съобщи представител на компанията „Суиспорт”, обслужваща полетите на авиопревозвача „Райънеър“, с който са пътували испанските граждани.

'Пет от тях са вече допуснати, защото са получили някакво допълнително разрешение от РЗИ, а другите трима най-вероятно ще трябва да се връщат обратно в Испания”.

Новата заповед за идващите от червена зона е от утре 29.07. Затова, а за петимата има един текст за изключения с разрешение на МЗ.

 

Връзка към коментар
преди 16 минути , анамари каза:

Какво?!

Аз го разбирам, че при влизане:

 - ако представиш ваксинация или преболедуване заедно с отрицателен пср не се поставяш под карантина.

 - ако не представиш нито един от документите, влизаш, но си под карантина без право на освобождаване:

 - ако представиш само един от документите /ваксинация, преболедуване, пср/ се поставяш под карантина с опция за освобождаване с показване на отрицателен пср направен до 24ч

 

Правилно ли разбирам, че един неваксиниран за да не седи карантина трябва да направи два пср теста? 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 5 минути , анамари каза:

За неваксинирани са два теста.🙄

Да но дали са пср или антиген защото пише следното  “удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване” и в пояснение отдолу за това, какво означава това “Валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване“ или аналогичен на него документ е документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразна верижна реакция или отрицателен резултат от проведен до 48 часа преди влизането в страната бърз антигенен тест, считано от датата на пробонабиране, вписана в документа.”

Връзка към коментар
преди 18 минути , Ivko каза:

Да но дали са пср или антиген защото пише следното  “удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване” и в пояснение отдолу за това, какво означава това “Валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване“ или аналогичен на него документ е документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразна верижна реакция или отрицателен резултат от проведен до 48 часа преди влизането в страната бърз антигенен тест, считано от датата на пробонабиране, вписана в документа.”

Това го пише само при влизане от зелена или оранжева зона. При влизане от червена зона го няма бързия тест и трябва да имаш два ПСР теста-единия преди да тръгнеш и втория след като си се прибрал в България.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 20.07.2021 г. в 14:00, vivo каза:

Според Sherpa се попълва препоръчителна здравна декларация (recommended health declaration form) https://entercroatia.mup.hr/ . И аз ще пътувам другата седмица за Хърватия, та като погледнах какви са необходимите документи, се изискват сертификат за ваксинация и въпросната декларация.  

Видяха ми личната карта и ваксинационния сертификат, за декларацията никой не ме питал.  

Връзка към коментар
преди 4 часа, borislavpetkov84 каза:

Това го пише само при влизане от зелена или оранжева зона. При влизане от червена зона го няма бързия тест и трябва да имаш два ПСР теста-единия преди да тръгнеш и втория след като си се прибрал в България.

пристигали се от зелена зона и един антигенен е достатъчен за да се избегне карантината v BG ?

Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 6 часа, Ivko каза:

Правилно ли разбирам, че един неваксиниран за да не седи карантина трябва да направи два пср теста? 

За съжаление правилно го разбираш. Аз вчера леко се пошегувах, но вече наистина сме на път да надминем британците.

 

@Мирослав Василев а дано е само шега, ама надали :grin:

  • Харесвам 7
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Вчера имах една пациентка, която живее в Англия, дошла е преди месец и утре си заминава. Та най- безочливо ми каза, че е дошла с негативния ПСР тест , на нейна приятелка, само е сменила паспортните данни и датата.  От което аз се втрещих, пък тя рече, че така си пътуват и други “англичани”.

  • Харесвам 3
  • Шок 7
  • Смея се 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.