Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 6 минути , Madelin каза:

много да се колебая дали да не сменя плажовете на Крит с култура в Болоня

Няма нужда да се лишаваш от плажове, Римини ей го къде е. Само като идея. 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Madelin каза:

Благодаря за идеята, и аз си го помислих. Но там има около 50 000 чадъра:) 

Ееее, плажната ивица в Римини е много и дъъълга, и широоока. Въпросът е , дали ще намерите хубав хотел, че по туй време е пълно.

Иначе, си е екстра за почивчица 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Всъщност на национално ниво ли се гледа, или за Гърция остров по остров?

Щото ние решихме да вземем за следващия уикенд билети до Родос преди да са спрели линията.

А сега чета, че Родос, Санторини и Миконос били в тъмночервена зона.

https://trafficnews.bg/sviat/vkaraha-tri-populiarni-gratski-ostrova-tamnochervenata-zona-217790/

 

Хич не съм следил нищо за Гърция от години... Никога не ми е била особено интересна дестинация, ама го реших съвсем импулсивно...

Има ли някъде актуална информация с техните разпоредби?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре де, все чета, че след като изпратиш мейл на РЗИ с отрицателен тест до 24 часа, вече си свободен от карантина, обаче днес дамата от РЗИ но летище София ми каза, че съм под карантина докато не получа мейл от тях, че съм освободена. Къде е истината? То е ясно, че след 06.00 вечерта няма кой да ми го праща този мейл, но ако не получа и утре?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@master_of_germs Само Родос или ще ходите до Кос и другите около него? За пътуване с ферибот - сертификат за преболедуване, ваксинация, тест ИЛИ декларация за самотестване.

Гърците решават мерките остров според остров. Миконос беше в мини-локдаун от типа на без музика в заведенията и вечерен час от ХХ до ХХ часа. По същото време на други острови всичко си работеше. За ядене на открито никой не ти иска сертификати - яде се без проблеми. Искат единствено да сложиш маска, ако влизаш и минаваш през вътрешността на заведението до WC или да си измиеш ръцете.

Във ФБ Кулата-Промахонас са писали ДНЕС, че "Мини локдаун и червена зона, за островите, засега, НЯМА ДА ИМА.Така са преценили здравните и правителтеени власти.Командироват се към проблемните острови повече полицаи, за да следят за спазване на противоепидемичните мерки.Под наблюдение са някои от най-големите и посещавани острови. Когато има ново инфо, потвърдено официално, ще пишем."

Тагвам @antea - тя скоро беше на Родос.

 

МИСЛЯ оптимистично: гърците ще устискат до края на м. август и с много усилия ще задържат бройките под 500 на 100 000. За да влезе Гърция в нашата "червена" зона трябва да станат 500 и да се задържат толкова известно време, в момента са на около 300-350 и държат изключително стабилно плато последните 7-10 дни... В обратната посока - България със сигурност няма да стигне 500 на 100 000 до тогава, за да ни спират гърците. 

 

Ние бяхме на други острови, благоверният ми отказа да сменяме плановете и освен по-следващата седмица буквално с последния полет "от днес-за утре" да правя някакви осморки насам-натам с полетите до Родос, ферибот до друг остров и после полети или нещо към София, по всичко изглежда, че ние до Родос това лято с Уиз няма да стигнем. 😞

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Зани каза:

Добре де, все чета, че след като изпратиш мейл на РЗИ с отрицателен тест до 24 часа, вече си свободен от карантина, обаче днес дамата от РЗИ но летище София ми каза, че съм под карантина докато не получа мейл от тях, че съм освободена. Къде е истината? То е ясно, че след 06.00 вечерта няма кой да ми го праща този мейл, но ако не получа и утре?

 Не съм сигурна какво е истината, но от три имейла в изпратени в недела 18часа ни върнаха само един отговор във вторник 16часа. Иначе си ходим на робота и тримата. Както искат така да ме третират.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Зани каза:

Добре де, все чета, че след като изпратиш мейл на РЗИ с отрицателен тест до 24 часа, вече си свободен от карантина, обаче днес дамата от РЗИ но летище София ми каза, че съм под карантина докато не получа мейл от тях, че съм освободена. Къде е истината? То е ясно, че след 06.00 вечерта няма кой да ми го праща този мейл, но ако не получа и утре?

Според мен си приказват както им хрумне според последните насоки на МЗ 🙂 От където пък всяка заповед е предпоследна 😉  Аз последно като се занимавах с РЗИ за освобождаване от карантина през май месец, единия мейл го получих в 11 вечерта и бях потресена... 🙂 Но както и всичко друго, организацията се променя постоянно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Зани каза:

Добре де, все чета, че след като изпратиш мейл на РЗИ с отрицателен тест до 24 часа, вече си свободен от карантина, обаче днес дамата от РЗИ но летище София ми каза, че съм под карантина докато не получа мейл от тях, че съм освободена. Къде е истината? То е ясно, че след 06.00 вечерта няма кой да ми го праща този мейл, но ако не получа и утре?

На мен единия път така и не ми изпратиха и понеже 3дни по - късно пак трябваше да излизам от Бг, доста се разправях докато шефката най - накрая ми махне карснтината. Защото "Ами шефката излезе", "Ами шефката отиде за кафе", "Ами с теста в джоба и няма проблеми"... Това след влизане от Турция. За влизане от Гърция, на втория ден получих мейл.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 14 минути , Зани каза:

Добре де, все чета, че след като изпратиш мейл на РЗИ с отрицателен тест до 24 часа, вече си свободен от карантина, обаче днес дамата от РЗИ но летище София ми каза, че съм под карантина докато не получа мейл от тях, че съм освободена. Къде е истината? То е ясно, че след 06.00 вечерта няма кой да ми го праща този мейл, но ако не получа и утре?

По време на голямата дандания, от РЗИ, имаха дежурни, едва ли не - денонощно.

Имаше на кого да се обадиш и в събота, и в неделя.

И нали, някъде по заповедите пишеше, че като им пратиш отрицателния тест, направен в рамките на 24 часа, пък те, също в рамките на 24 часа, да те освободят.

Сега си я карат по старому - от 9 до 5 и без ангажименти.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 24 минути , Coo каза:

@master_of_germs Само Родос или ще ходите до Кос и другите около него? За пътуване с ферибот - сертификат за преболедуване, ваксинация, тест ИЛИ декларация за самотестване.

Гърците решават мерките остров според остров. Миконос беше в мини-локдаун от типа на без музика в заведенията и вечерен час от ХХ до ХХ часа. По същото време на други острови всичко си работеше. За ядене на открито никой не ти иска сертификати - яде се без проблеми. Искат единствено да сложиш маска, ако влизаш и минаваш през вътрешността на заведението до WC или да си измиеш ръцете.

Във ФБ Кулата-Промахонас са писали ДНЕС, че "Мини локдаун и червена зона, за островите, засега, НЯМА ДА ИМА.Така са преценили здравните и правителтеени власти.Командироват се към проблемните острови повече полицаи, за да следят за спазване на противоепидемичните мерки.Под наблюдение са някои от най-големите и посещавани острови. Когато има ново инфо, потвърдено официално, ще пишем."

Тагвам @antea - тя скоро беше на Родос.

 

МИСЛЯ оптимистично: гърците ще устискат до края на м. август и с много усилия ще задържат бройките под 500 на 100 000. За да влезе Гърция в нашата "червена" зона трябва да станат 500 и да се задържат толкова известно време, в момента са на около 300-350 и държат изключително стабилно плато последните 7-10 дни... В обратната посока - България със сигурност няма да стигне 500 на 100 000 до тогава, за да ни спират гърците. 

 

Ние бяхме на други острови, благоверният ми отказа да сменяме плановете и освен по-следващата седмица буквално с последния полет "от днес-за утре" да правя някакви осморки насам-натам с полетите до Родос, ферибот до друг остров и после полети или нещо към София, по всичко изглежда, че ние до Родос това лято с Уиз няма да стигнем. 😞

Благодаря много! Всъщност сега в събота заминаваме първо за Крит и се връщаме в неделя. 😉

А другата събота летим за Родос за три дни, връщаме се и веднага тръгваме по чукари в Черна гора и Албания. 

Основната причина за това е, че всички планински хижи у нас през уикендите са пълни до дупка и нямат места. А звъняхме на много хижи. От една страна ме радва, че българите най-накрая разбраха масово колко е хубаво на планина у нас. От друга страна, мене ме влече към малко по-диви места, докато ги има още. А Крит и Родос са съвсем между другото и без грам подготовка, но понеже датите за Родос са точно за рожден ден на магеланка от копмпанията, ще ни е криво, ако пропадне.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Има нови заповеди от тази вечер! 

 

Три нови заповеди, свързани с извънредната обстановка.

Във връзка с решението на Министерския съвет за удължаване на извънредната епидемична обстановка до 31 август, министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров издаде три заповеди, с които въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната.

В тях се казва следното:

 

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България и членове на техните семейства, които представят при влизането си в страната един от следните документи: валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване (или аналогичен документ, съдържащ същите данни), или отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в страната PCR тест (удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или аналогичен документ), се поставят под 10-дневна карантина.

При предоставяне по електронна поща на документ, показващ отрицателен резултат от проведен до 24 часа от влизането в страната PCR тест, директорът на съответната регионална здравна инспекция може да отмени издаденото предписание за поставяне под карантина. Това нарежда здравният министър със заповед, която влиза в сила от днес, 29 юли.

В същата заповед е  разписано, че децата от 12 до 18 години, които пристигат на територията на страната от държава, попадаща в червена зона, се допускат при представяне на отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в България PCR тест, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или аналогичен документ, съдържащ същите данни.

В случай че не представят такъв документ, те се поставят под 10-дневна карантина.

За децата, които са български граждани или лица със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България, карантината може да бъде отменена от директора на съответната регионална здравна инспекция при предоставяне по електронна поща на документ, показващ отрицателен резултат от проведен до 24 часа от влизането в страната PCR тест.

Непроменени остават общите противоепидемични мерки, посочени в Заповед № РД-01-646/29.07.2021 г. и Заповед № РД-01-647/29.07.2021 г., които влизат в сила от 1 август.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Иван Попов каза:

Има нови заповеди от тази вечер! 

 

Три нови заповеди, свързани с извънредната обстановка.

Във връзка с решението на Министерския съвет за удължаване на извънредната епидемична обстановка до 31 август, министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров издаде три заповеди, с които въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната.

В тях се казва следното:

 

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България и членове на техните семейства, които представят при влизането си в страната един от следните документи: валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване (или аналогичен документ, съдържащ същите данни), или отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в страната PCR тест (удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или аналогичен документ), се поставят под 10-дневна карантина.

При предоставяне по електронна поща на документ, показващ отрицателен резултат от проведен до 24 часа от влизането в страната PCR тест, директорът на съответната регионална здравна инспекция може да отмени издаденото предписание за поставяне под карантина. Това нарежда здравният министър със заповед, която влиза в сила от днес, 29 юли.

В същата заповед е  разписано, че децата от 12 до 18 години, които пристигат на територията на страната от държава, попадаща в червена зона, се допускат при представяне на отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в България PCR тест, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или аналогичен документ, съдържащ същите данни.

В случай че не представят такъв документ, те се поставят под 10-дневна карантина.

За децата, които са български граждани или лица със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България, карантината може да бъде отменена от директора на съответната регионална здравна инспекция при предоставяне по електронна поща на документ, показващ отрицателен резултат от проведен до 24 часа от влизането в страната PCR тест.

Непроменени остават общите противоепидемични мерки, посочени в Заповед № РД-01-646/29.07.2021 г. и Заповед № РД-01-647/29.07.2021 г., които влизат в сила от 1 август.

Нали става въпрос само за пристигащите от червена зона?

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Madelin каза:

Благодаря за идеята, и аз си го помислих. Но там има около 50 000 чадъра:) 

Освен всичко друго, плажната ивица е широка около 500 метра. Общо взето стигаш до морето с кратка почивка по средата. Аз по-ужасно място за плажна почивка в Италия не познавам, но хора всякакви...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 18 минути , Duke каза:

Освен всичко друго, плажната ивица е широка около 500 метра. Общо взето стигаш до морето с кратка почивка по средата. Аз по-ужасно място за плажна почивка в Италия не познавам, но хора всякакви...

Съгласна, затова обичам малките заливчета по гръцките острови. Италианците също много харесат Гърция, особено като плажна дестинация.
Идеята беше и е за градски туризъм, около Болоня има невероятни места за разглеждане, а не сме ходили в този район. Е, ако остане време, може да уважим крайбрежието с едно топване в морето, но само да маркираме посещение😇
Притеснението ми е как ще се развива ситуацията там към края на август, но нещо хич не познавам на хвърлен боб:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 31 минути , master_of_germs каза:

Благодаря много! Всъщност сега в събота заминаваме първо за Крит и се връщаме в неделя. 😉

А другата събота летим за Родос за три дни, връщаме се и веднага тръгваме по чукари в Черна гора и Албания. 

Основната причина за това е, че всички планински хижи у нас през уикендите са пълни до дупка и нямат места. А звъняхме на много хижи. От една страна ме радва, че българите най-накрая разбраха масово колко е хубаво на планина у нас. От друга страна, мене ме влече към малко по-диви места, докато ги има още. А Крит и Родос са съвсем между другото и без грам подготовка, но понеже датите за Родос са точно за рожден ден на магеланка от копмпанията, ще ни е криво, ако пропадне.

Следи ФБ групата на Кулата - Промахонас. Там пишат основно за преминаването с коли, но има и други полезни неща за мерки вкл. за острови, които са далеч от Кулата. 🙂 Като наближи датата и не си сигурен за актуалността на информацията, питай за Родос, уверена съм, че ще ти отговорят.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 56 минути , Иван Попов каза:

Има нови заповеди от тази вечер!

#нитоденбеззаповед

🤗

Бълват се заповеди в несвяст.

 

Аз в момента гледам https://www.mh.government.bg/bg/normativni-aktove/zapovedi-pravilnitsi-instruktsii/

Има (все още) само 2 заповеди и нито една не касае зоните, които ни вълнуват за пътуване и ги пише в статията.

Разбира се, не пречи да пуснат 3та в 23:59ч за по-голям съспенс.

 

До сега има 1бр от 29.7, Заповед № РД-01-646/29.07.2021 г.

Съдържание: Всички работодатели и органи по назначаване организират провеждането на противоепидемични мерки в работните помещения, както следва... дрън-дрън

 

2ри брой от 29.7 - Заповед № РД-01-647/29.07.2021 г.

Въвеждам  следните временни противоепидемични мерки  на  територията  наРепублика Българиясчитано от 1.08.2021г. до 31.08.2021г.:1. Провеждането на присъствени групови занятия и т.н. дрън-дрън

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 минути , Coo каза:

#нитоденбеззаповед

🤗

Бълват се заповеди в несвяст.

 

Аз в момента гледам https://www.mh.government.bg/bg/normativni-aktove/zapovedi-pravilnitsi-instruktsii/

Има само (още) само 2 заповеди и нито една не касае зоните, които ни вълнуват за пътуване и ги пише в статията.

Разбира се, не пречи да пуснат 3та в 23:59ч за по-голям съспенс.

 

До сега има 1бр от 29.7, Заповед № РД-01-646/29.07.2021 г.

Съдържание: Всички работодатели и органи по назначаване организират провеждането на противоепидемични мерки в работните помещения, както следва... дрън-дрън

 

2ри брой от 29.7 - Заповед № РД-01-647/29.07.2021 г.

Въвеждам  следните временни противоепидемични мерки  на  територията  наРепублика Българиясчитано от 1.08.2021г. до 31.08.2021г.:1. Провеждането на присъствени групови занятия и т.н. дрън-дрън

 

 

Представям си ако(като) скочат бройките 5 пъти заповедите ще са по няколко на ден .

  • Харесвам 2
  • Смея се 7
Връзка към коментар

Малко практическо инфо, на летището си имат разпечатана заповедта с подчертани важните места и гледат внимателно, ако си по-особен случай, даже се обаждат на шеф при съмнение. Няма такива "от Истанбул или Франкфурт идваш, айде бягай".

 

И въпрос, къде в София мога да си направя ПСР тест сутринта и да излезе до вечерта? И да не е най-скъпото място по възможност. Също ме интересува къде може да се направи тест в неделя. Антигенен не ми върши работа.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 26 минути , neuromancer каза:

Малко практическо инфо, на летището си имат разпечатана заповедта с подчертани важните места и гледат внимателно, ако си по-особен случай, даже се обаждат на шеф при съмнение. Няма такива "от Истанбул или Франкфурт идваш, айде бягай".

 

И въпрос, къде в София мога да си направя ПСР тест сутринта и да излезе до вечерта? И да не е най-скъпото място по възможност. Също ме интересува къде може да се направи тест в неделя. Антигенен не ми върши работа.

Добре дошъл в БГ.

Мисля,че Рамус в Дружба ще ти свърши работа и в двата случая.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря 

Още впечатления, като куриоз. И в Истанбул и в България искаха акт за раждане на децата, вероятно да не би да правя трафик на хора към България, като лъжа, че са ми семейство. Ама съм се въоръжил със всичко.

Като цяло в Истанбул (летището де) е лудница, хора на камари. Полета към София беше пълен на 100%. Като идващ от Бразилия ми е повече от леко некомфортно...

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
Дани Магелани
Преди 1 час, neuromancer каза:

Благодаря 

Още впечатления, като куриоз. И в Истанбул и в България искаха акт за раждане на децата, вероятно да не би да правя трафик на хора към България, като лъжа, че са ми семейство. Ама съм се въоръжил със всичко.

Като цяло в Истанбул (летището де) е лудница, хора на камари. Полета към София беше пълен на 100%. Като идващ от Бразилия ми е повече от леко некомфортно...

Важно е,  че си си в къщи. Добре дошъл!

Връзка към коментар
преди 1 час, neuromancer каза:

Благодаря 

Още впечатления, като куриоз. И в Истанбул и в България искаха акт за раждане на децата, вероятно да не би да правя трафик на хора към България, като лъжа, че са ми семейство. Ама съм се въоръжил със всичко.

Като цяло в Истанбул (летището де) е лудница, хора на камари. Полета към София беше пълен на 100%. Като идващ от Бразилия ми е повече от леко некомфортно...

Оооо, хайде, добре дошли на цялото семейство! На родна земя, само хубави емоции ти пожелавам:)))
За колко време сте тук?

Връзка към коментар
преди 4 часа, neuromancer каза:

Малко практическо инфо, на летището си имат разпечатана заповедта с подчертани важните места и гледат внимателно, ако си по-особен случай, даже се обаждат на шеф при съмнение. Няма такива "от Истанбул или Франкфурт идваш, айде бягай".

 

И въпрос, къде в София мога да си направя ПСР тест сутринта и да излезе до вечерта? И да не е най-скъпото място по възможност. Също ме интересува къде може да се направи тест в неделя. Антигенен не ми върши работа.

с антигенен не ти ли отпада карантината

Връзка към коментар
преди 5 часа, neuromancer каза:

Малко практическо инфо, на летището си имат разпечатана заповедта с подчертани важните места и гледат внимателно, ако си по-особен случай, даже се обаждат на шеф при съмнение. Няма такива "от Истанбул или Франкфурт идваш, айде бягай".

 

И въпрос, къде в София мога да си направя ПСР тест сутринта и да излезе до вечерта? И да не е най-скъпото място по възможност. Също ме интересува къде може да се направи тест в неделя. Антигенен не ми върши работа.

Преди около месец минавах покрай автогара Сердика (до централна автогара, откъдето тръгват международни автобуси) и там на един павилион се мъдреше табела на някаква неизвестна лаборатория, че правят PCR тестове за 2 часа и цената е 60лв (толкова ниска цена не съм виждала другаде). Не ми изглежат много надежни тези ПСР тестове и не знам дали се признават, но ако имаш път от там може да ги видиш и да си решиш..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.