Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 3 часа, vesi каза:

Трябва да са от тези с винтили отстрани (Н95)

Не е задължително да са с вентили, за да покриват изискванията за N95 (задържане на 95% от частиците в преминаващия въздух, с големина до 0.3 микрона). От друга страна, европейският стандарт EN има други сигнатури (Px) за ефективността на маските и това създава известно объркване, така че е добре въпросът да бъде изяснен. Според един източник, N95 отговаря на P1, N97 - на P2, а N99 - на P3. Обръщам внимание, че тази статия е публикувана през 2013, така че е изключено да гони някакъв маркетингов ефект, свързан с повишеното търсене на маски на пазара. Друг, пак производител, дава далеч по-консервативни стойности: 

Цитат
  • A face mask with code FFP1 protects against large, solid particles. Only suitable for protection against irritating, not harmful substances. Minimum filter efficiency of 78%.
  • A face mask with code FFP2 protects against solid and liquid irritating aerosols. Minimum filter efficiency of 92%.
  • A face mask with code FFP3 protects against solid and liquid toxic aerosols. Minimum filter efficiency of 98%.

И в двата случая не е посочен размерът на филтрираните частици.

Но пък трети производител споменава и това.

CDC препоръчва на здравните работници, които работят със заразени от NCOV, да ползват маски клас N95. 

Маските от класове FFP1/2/3 не се продават в аптеките, а в магазините за лични предпазни средства.

 

Още малко информация:

 

https://www.cnet.com/how-to/which-face-masks-protect-against-coronavirus/

 

Извадка от стандарта EN149 за маските: https://www.graniteworkwear.com/upload/pdfs/919d16632fc14cc5b037e821e551558b.pdf

 

https://www.uvex-safety.com/en/knowledge/safety-standards/respiratory-protection/ffp-protection-classes/

 

https://multimedia.3m.com/mws/media/1791500O/comparison-ffp2-kn95-n95-filtering-facepiece-respirator-classes-tb.pdf - много полезна таблица със сравнение между стандартите. Не е достатъчно да се гледат само процентите на филтрация, има и други важни характеристики, като например Flow rate и особено - Inhalation/Exhalation resistance. Накратко, тези показатели подсказват колко лесно (или трудно) ще му бъде на човек да диша с такава маска.

 

И нещо много важно! Не е достатъчно да се избере маска от съответния клас! Тя трябва също така да се с подходящ размер, за да прилепва плътно към лицето!

Инструкция (видео) как се слага маска.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Оффтопик към темата за пандемията:

 

От преди няколко дни - в центъра на Хо Ши Мин, Виетнам:

клик

 

След проучаване се установи, че музиката е Бетховен Вирус клик

 

😎😷

 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Нещата в Италия ескалират https://www.theguardian.com/world/2020/feb/23/coronavirus-northern-italian-towns-close-schools-and-businesses. Вече има 79 случая и сериозни мерки. Това, което мен вече ме тревожи, е паниката. Чета, че във Фейсбук групи, хората се надъхват да се запасяват с храна и лекарства. До какво ще доведе това, ми е трудно да си представя. Някак не искам да си представя да останем без храна, без медикаменти заради това, че паниката е обзела света. Който пътува в Италия, в района на Милано, да има предвид взетите мерки. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
В момента, luba_rizova каза:

Нещата в Италия ескалират https://www.theguardian.com/world/2020/feb/23/coronavirus-northern-italian-towns-close-schools-and-businesses. Вече има 79 случая и сериозни мерки. Това, което мен вече ме тревожи, е паниката. Чета, че във Фейсбук групи, хората се надъхват да се запасяват с храна и лекарства. До какво ще доведе това, ми е трудно да си представя. Някак не искам да си представя да останем без храна, без медикаменти заради това, че паниката е обзела света. Който пътува в Италия, в района на Милано, да има предвид взетите мерки. 

Хм, точно преди три дни бях в района (и в Тревильо също, на  около 40км от Кодоньо), но видях само една жена с маска и то в Бергамо, която просто небрежно й висеше на шията, та... да взема да се притеснявам ли сега? 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
14 minutes ago, iaia_mama said:

Хм, точно преди три дни бях в района (и в Тревильо също, на  около 40км от Кодоньо), но видях само една жена с маска и то в Бергамо, която просто небрежно й висеше на шията, та... да взема да се притеснявам ли сега? 

Знам, че е много трудно да се излезе от черно бялото мислене, но реалността много рядко е черна или бяла! Въпреки субективното усещане, че вирусът едва ли не чука на вратата на всеки магеланец, реалността е доста по различна. Шансът за сега да се заразим или да умрем от коронавирус е десетки или стотици пъти по малък от опасността от ПТП или нормален грип.

Шанс някой да се зарази с коронавирус има и в метрото в София и във всяка офис сграда, а това че за сега няма установен случай в България не трябва да успокоява никой, но не е добре и да изпада в паника или много сериозно да се притеснява. Коронавирус вероятно никога няма да достигне размерите и смъртността на ПТП или обикновенния грип, но за да се реализира този най-вероятен сценарий ще трябва да преминем пре доста строги мерки срещу вируса. Ако на някой му се притеснява, нека да е поради мерките, които могат да го срещнат доста изненадващо.

 

Вчера Израел е забранил полетите до Южна Корея и Япония, като полет от Южна Корея е бил върнат. Само на пътниците с израелско гражданство е било позволено да слезат.

 

Израел няма да допуска на своя територия полети от Япония и Южна Корея.

https://nova.bg/news/view/2020/02/23/278881/израел-няма-да-допуска-на-своя-територия-полети-от-япония-и-южна-корея/

 

Израел вече наложи ограничения на полетите от Китай, Макао, Тайланд, Сингапур и Хонконг, припомня АФП.

 

Причината за вчерашното решение е, че е имало група корейски туристи, които са били заразени с вируса. В момента всички, които са имали контакт с корейската група в Израел и палестинските територии са помолени да се явят при властите и да се отделят в 2 седмична карантина.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

A, то в Дубай може да те хване.  

Като гледам как половината форум се изниза, или и в момента е в Азия, не мисля че много са се стреснали магеланците. 

 

Отвън четейки тази тема имах усещането, че идва апокалипсис, но реалността се оказа доста по-нормална. 

 

А иначе оня ден,  един добре образован и добре изглеждащ германец разстреля за час десет нищо неподозиращи души,  буря в Румъния взе девет жертви и т. н. 

 

И нищо за Австралия?  Някой знае ли какво се случва там, защото толкова се тревожехме тук, а сега нищо ? 

  • Харесвам 12
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, mililia каза:

За тези, които търсят маски да кажа, че в центъра на София маски няма, но по невзрачните аптеки из кварталите има, така че проверявайте и на такива места. 

Ако има живеещи в Лозенец преди малко купих от  аптека Медея, над Хемус, в локалното на Черни връх, под Фантастико. Обяснявам повече, че има още една Медея на Черни връх

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

На IST през нощта нямаше почти нито един човек с маска (то нямаше много хора, като цяло). Като започна да ни наближава качването в самолета (около 6:00), по летището вече имаше доста народ и много от тях бяха с маски. В Бахрейн имаше термокамери и лекарски екипи още преди паспортния контрол. Персоналът в хотела е с маски, по улицата за сега не видях 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
47 minutes ago, stanimir said:

Отвън четейки тази тема имах усещането, че идва апокалипсис, но реалността се оказа доста по-нормална. 

 

А иначе оня ден,  един добре образован и добре изглеждащ германец разстреля за час десет нищо неподозиращи души,  буря в Румъния взе девет жертви и т. н. 

 

И нищо за Австралия?  Някой знае ли какво се случва там, защото толкова се тревожехме тук, а сега нищо ? 

Самият вирус за сега не е нещо много страшно, но мерките които се взимат са си апокалиптични и изобщо не могат да се сравнят с ефекта на изброените от теб случаи. За човек, който не пътува и цял ден си стои на село, не е страшно да го сложат в карантина, да му забранят да пътува и т.н., но за един магеланец, това си е апокалипсис! Да не знаш, кокато се качиш на самолета, круиза и т.н. дали ще ти позволят да слезеш от него си е доста плашещо. Да отидеш за един уикенд в Италия и полиция, военни и т.н. да ти забранят да напуснеш даден район за две седмици е доста далече извън “нормалното“.

Сега чета точно за един случай в Италия, как едно семейство с малки деца се е опитало да избяга от зоната на карантината и военните са ги върнали...

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Мамка му и прасе...мислех си нещо за Италия май месец и като гледам, ще си остана само с мисленето. Тия като ги знам какви са (индианци като нас), до няколко седмици ще им е затворена половината държава. Там като им кажат нещо от държавна институция, повечето нарочно правят точно обратното.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вярно е, че половината форум се изниза към Азия, ама другата половина  дали ще има този късмет да я качат в самолета натам?  Пък и ако я качат, ще я върнат ли или ще й презаверят полета за след два месеца ? 

За себе си съм сигурна, че и второто ми пътуване ще се провали ( пу - пу дано съм просто паникьорка ), като гледам цените на хотелите в Южна Корея. Искате ли скрийн шот ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , santaclash sc каза:

Мамка му и прасе...мислех си нещо за Италия май месец и като гледам, ще си остана само с мисленето. Тия като ги знам какви са (индианци като нас), до няколко седмици ще им е затворена половината държава.

Ситуацията в Италия е много неприятна - и притеснителна за пътуващите. И ако Азия малко или много е далече - нямам предвид магеланци, то Италия е сърцето на туризма за всички останали. Един материал на BBC, използващ данни на WHO.

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-51602007

Връзка към коментар

Глобата за нарушаване на карантината в Италия е 200 евро и  3 месеца затвор, което е доста по хуманно от колкото екзекутирането на нарушителите в Северна Корея.

 

Най-важното обаче е да не се изпада в излишна паника, защото тя определено е по опасна от вируса! цък

 

В Израел са наложили не просто забрана за полети до Южна Корея и Япония, а няма да допускат никой чужденец, който е посещавал Япония или Южна Корея през последните 14 дни от понеделник.

 

Israel’s Health Ministry said Israel would ban all foreign citizens who’ve been to South Korea and Japan in the past 14 days from entering the country, starting Monday.

https://www.timesofisrael.com/seoul-protests-israels-turning-back-plane-18-koreans-have-virus-after-visit/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз имам пътуване до Венеция следващата седмица. Всичко е платено предварително. Да се откажа ли или да не се тормозя толкова много? Колко голям е рискът реално? 

Връзка към коментар
24 minutes ago, Sinka said:

Аз имам пътуване до Венеция следващата седмица. Всичко е платено предварително. Да се откажа ли или да не се тормозя толкова много? Колко голям е рискът реално? 

Не мисля, че някой от нас би се ангажирал с отговор на този въпрос.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 19 минути , Sinka каза:

Аз имам пътуване до Венеция следващата седмица. Всичко е платено предварително. Да се откажа ли или да не се тормозя толкова много? Колко голям е рискът реално? 

Решението ще трябва да си вземете сами. Риск има - голям, малък.... нещата се променят с часове. Преди 4 дни в Италия беше едно, а сега е друго, което съвсем не значи, че трябва да се откажете. Рискът не е само да се заразите, а и да отидете на място, в което ще ви оставят под карантина. Иначе Венеция би била чудна без тълпи по улицата.... Аз съм била там в началото на март и беше прекрасно. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 18 минути , Sinka каза:

Аз имам пътуване до Венеция следващата седмица. Всичко е платено предварително. Да се откажа ли или да не се тормозя толкова много? Колко голям е рискът реално? 

Кое всичко е платено? Аз бих писала на настаняването и на платформата, през която е резервацията и ако те ми дадат вариант да анулирам безплатно, тогава бих го направила. За кратко пътуване от няколко дни до място с директни полети от София не бих рискувала карантина. А ако поставят под карантина Венеция и Тревизо, вероятно полетите до там така или иначе ще ги анулират и ще ти върнат парите.

 

Това с Италия изобщо не ми харесва. След като вирусът така и така е навсякъде, не може ли да спрем да се пазим от проникване на заразата. Ние пътуваме следващия петък през Амстердам към Кения и електронната ни виза се бави. Чудя се за това ли да се тревожа, за разширяване на карантинния район в Европа ли, за отмяна на полети или за задължително самоизолиране след прибиране. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като гледам как се появяват огнища от нищото в Италия или Иран, така може да се появят и в България.... Гаранция няма.

Който е по-притеснителен по-добре да не пътува. Ако е съвсем параноичен да си строи землянка в гората...

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
6 minutes ago, Crazy Horse said:

Ето това вече ме притеснява. Дано и американците да не наложат забрана за полети от Южна Корея, че тогава бай-бай хавайски планове през март.

Аз на твое място бих мислил за план Б...Най-кофти е ако забраната дойде като в Израел, 2 часа преди да кацне самолета...

 

Аз също съм пред дилема да плащам ли последната вноска за карибския ни круиз, но имам още седмица да реша. За сега към Канада и Карибите положението е ок, но след 1 месец как ще е положението е трудно да се предвиди.

Връзка към коментар

Не ме гони параноята изобщо. Просто не мога да преценя реално ситуацията. Платила съм хотел през Orbitz (non-refundable), имам и полет от Бергамо за връщане в София, което ме притеснява най-много. Ще пиша на Orbitz, билетите ще ги прежаля. Нямам много опции.....

Връзка към коментар
преди 42 минути , Sinka каза:

Аз имам пътуване до Венеция следващата седмица. Всичко е платено предварително. Да се откажа ли или да не се тормозя толкова много? Колко голям е рискът реално? 

Ако ще помогне повече от четенето на "линкчета", ние след 3 седмици имаме пътуване до Бергамо и не мислим да се отказваме.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.