Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 1 минута , Duke каза:

Какви са твоите предвиждания относно България през следващите 2-3 седмици в краткосрочен и средносрочен план? Възможно ли е да минем от "зелена" в "оранжева", а впоследствие и в "червена" зона до края на месец септември и началото на октомври?

Започвай да си ги отбелязваш от днес и след две седмици ако сме минали общо 34 458 заразени сме в червено. Средно 2 460 на ден. Надали някой ще ти отговори достоверно за по-дълъг период. 

Връзка към коментар
преди 10 минути , Kamen каза:

Започвай да си ги отбелязваш от днес и след две седмици ако сме минали общо 34 458 заразени сме в червено. Средно 2 460 на ден. Надали някой ще ти отговори достоверно за по-дълъг период. 

Какви ги е говорил тогава зам.министъра днес, че до дни влизаме в оранжевата зона? Сутринта беше навсякъде по водещите заглавия. 

Връзка към коментар
В момента, анамари каза:

Какви ги е говорил тогава зам.министъра днес, че до дни влизаме в оранжевата зона? Сутринта беше навсякъде по водещите заглавия. 

Написал съм в червена зона. В оранжева 250 на 100 хил ли беше? Ако да, значи наполовина и най-вероятно ДА, влизаме.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мисля, че Гърция ще устиска до към края на месеца. ЗА България не знам... 🙂

 

Гърция имаше рязко покачване докъм средата на юли, но след това държат на плато. Не знам как го правят това честно казано. На ходенията ми до Гърция до сега виждах усилия, но далеч от това да ти правят престоя тегав - маски за пред хората в супермаркет, дезинфектанти в заведенията. Ако бяха затегнали истински, щяха да им се разбягат туристите, а те не го правят и пак удържат. Вероятно помага, че по островите половината население е със завършена ваксинация, но на място не съм си говорила с местни ваксинирани ли са или не. Факт е, че Гърците вече към 2-3 седмици успяват да балансират и да държат бройките без драстично покачване и очаквам, че това плато ще го задържат още известно време. Поне до края на август да са под 500 на 100 000хил, идеално би било и средата-края на на септември 🙂

 

Но има две страни в тези надежди. Ако преди месец си гризях ноктите ще го бъде ли следващото ми пътуване заради влизане на Гърция в "червена" зона, вече си ги гриза ноктите заради влизане в България в тази 🙂 У нас до скоро случаите се увеличаваха с грубо по 50% спрямо предната седмица, от последните дни се изстрелват нагоре с по над 100%. Ако не се вземат мерки за контрол (а според мен не се вземат - както движението по сухопътна, така и хората с т.нар 10 дневна карантина) и с нарастващите цифри, България ще е червена зона през втората половина на септември. Отиват ми по ягодите не само още една-две Гърции, а и много други места планирани за есента.

Т.е. опасенията ми от тази седмица вече са: колко ще са гладни за туристи дестинациите, които ме вълнуват, дали ще приемат хора - с ваксинация с без/тест, с/без карантина, ще тестват ли децата, от колко години нагоре и т.н. $%&# вируса.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Ако влезем в оранжева зона, както се и  очаква. Трябва ли да имам и отрицателен ПСР за влизане в ЕС и Молдова, освен сертификата, че имам ваксина или не ми трябва ПСР при условия, че съм ваксиниран.

Връзка към коментар
преди 26 минути , Йосиф Милчов каза:

Ако влезем в оранжева зона, както се и  очаква. Трябва ли да имам и отрицателен ПСР за влизане в ЕС и Молдова, освен сертификата, че имам ваксина или не ми трябва ПСР при условия, че съм ваксиниран.

Браво, Молдова се е отворила за туристи, това съм го пропуснала. Какво ще трябва зависи от конкретната страна. Доколкото виждам, Молдова има зелен и червен списък, нищо по средата. Опитвам се да преведа последната им заповед, но колкото и да натискам бутончето за английски, не ще и не ще, а румънският не ми е силен. 🙂

Пп. Ето намерих я:

https://www.moldpres.md/en/news/2021/07/18/21005174

3.2.1. the green zone will comprise the countries/regions where the cumulate rate of incidence of new cases of infection with COVID-19 in the last 14 days, related to 100,000 residents, is lower or equal to 100;

3.2.2. the red zone will comprise the countries/regions where the cumulate rate of incidence of new cases of infection with COVID-19 in the last 14 days, related to 100,000 residents, is higher than 100.

 

Оптимист съм сигурно, но не вярвам да минем 100/100 000 до края на месеца. Ако останем в зеленият списък, сертификат за ваксинация е достатъчен.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , iMari каза:

Оптимист съм сигурно, но не вярвам да минем 100/100 000 до края на месеца.

Оптимист съм и аз. Ние пътуваме за Кишинев на 23 август сутринта, не вярвам и аз до тогава да минем 100/100 000.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Георги Матеев каза:

Гратисният период за въвеждане на единната система в ЕС приключи на 31 юли и на практика пср / антигенен тест вече се признава само, ако е под формата на ЕС сертификата.

В случая след като ще си правя тест в Испания за влизане в България то дали ще ми го качат в тази система или ще го показвам на хартия?

Връзка към коментар
преди 12 минути , Ivko каза:

В случая след като ще си правя тест в Испания за влизане в България то дали ще ми го качат в тази система или ще го показвам на хартия?

До 12 август е гратисния период за България - 6 седмици от 1 юли.

https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/blgariya-e-gotova-s-vvezhdaneto-na-evropejskiya-ci/

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , ДиянаВ каза:

До 12 август е гратисния период за България - 6 седмици от 1 юли.

https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/blgariya-e-gotova-s-vvezhdaneto-na-evropejskiya-ci/

Гратисния период е за бг,но теста от испания дали ще го качат...

Връзка към коментар
преди 16 минути , Branko каза:

Гратисния период е за бг,но теста от испания дали ще го качат...

Не знам.

Пише, че този гратисен период от 6 седмици е общ за ЕС.

@Julian999, знаеш ли нещо за сертификатите за тестове в Испания?

Връзка към коментар
преди 12 минути , ДиянаВ каза:

Не знам.

Пише, че този гратисен период от 6 седмици е общ за ЕС.

@Julian999, знаеш ли нещо за сертификатите за тестове в Испания?

Е това  ,че този период е общ за ЕС къде го пише?

Аз в заповедта виждам това само:

Старите сертификати ще продължат да бъдат валидни на територията на България, като е предвиден гратисен период до 12 август 2021 г, за да се избегне струпването на хора за преиздаване.

Връзка към коментар
преди 17 минути , Branko каза:

Е това  ,че този период е общ за ЕС къде го пише?

Аз в заповедта виждам това само:

Старите сертификати ще продължат да бъдат валидни на територията на България, като е предвиден гратисен период до 12 август 2021 г, за да се избегне струпването на хора за преиздаване.

Тук видях https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/QANDA_21_2781

  1. Цифров сертификат на ЕС за COVID — как ще функционира на практика?

Кога ще бъде готов за използване цифровият сертификат на ЕС за COVID?

Сертификатът ще бъде въведен в държавите – членки на ЕС. Държавите вече могат да започнат да издават и използват сертификати, а от 1 юли те ще станат достъпни във всички държави членки. Ако дадена държава членка не е готова да издава сертификати навреме, регламентът предвижда период на постепенно въвеждане от шест седмици, през който все още могат да се използват и други формати и те следва да бъдат приемани в другите държави членки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , ДиянаВ каза:

Тук видях https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/QANDA_21_2781

  1. Цифров сертификат на ЕС за COVID — как ще функционира на практика?

Кога ще бъде готов за използване цифровият сертификат на ЕС за COVID?

Сертификатът ще бъде въведен в държавите – членки на ЕС. Държавите вече могат да започнат да издават и използват сертификати, а от 1 юли те ще станат достъпни във всички държави членки. Ако дадена държава членка не е готова да издава сертификати навреме, регламентът предвижда период на постепенно въвеждане от шест седмици, през който все още могат да се използват и други формати и те следва да бъдат приемани в другите държави членки.

Да,тук добре е казано.Мисля,че точно в този гратисен период ще става голяма каша .Аз лично ако пътувах не  бих разчитал на това по границите ,кой и как ще го интерпретира не се знае

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Ivko каза:

В случая след като ще си правя тест в Испания за влизане в България то дали ще ми го качат в тази система или ще го показвам на хартия?

Мога само да гадая. За всеки случай ги накарай да го направят, би трябвало да могат.

 

Независимо дали гратисния период е до 1 или 12 август от този момент аз лично не бих пътувал никъде из Европа с тест в стария формат. Рискът от гаф по трасето е прекалено голям.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Ivko каза:

В случая след като ще си правя тест в Испания за влизане в България то дали ще ми го качат в тази система или ще го показвам на хартия?

Според мен в България няма да почнат изведнъж такива строги проверки, ама кой знае. За всеки случай питай на място в какъв вид ти дават резултата.

Това трябва да е само за ЕС, нали? Щото няма начин извън ЕС да работят с точно тоя формат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да попитам. Някой излизал ли е с резултат (не сертификат с QR код) от тест (пцр или антигенен) към Кралството тия дни?

Понеже не са ЕС мисля, да не се занимавам с кодове, сертификати и прочее, а само с резултата от теста от деня преди полета.

Дали ще направят проблем за качване в самолета тук в София?

Връзка към коментар
преди 13 минути , garnet каза:

Да попитам. Някой излизал ли е с резултат (не сертификат с QR код) от тест (пцр или антигенен) към Кралството тия дни?

Понеже не са ЕС мисля, да не се занимавам с кодове, сертификати и прочее, а само с резултата от теста от деня преди полета.

Дали ще направят проблем за качване в самолета тук в София?

Какво има да се занимавате? Само кажете в лабораторията, че резултатът от изследването Ви трябва за пътуване и искате да Ви го издадат като сертификат. За Вас и в двата случая разправията е една и съща, цената също 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Eva eva каза:

Какво има да се занимавате? Само кажете в лабораторията, че резултатът от изследването Ви трябва за пътуване и искате да Ви го издадат като сертификат. За Вас е все едно какво листо ще получите, разправията е една е съща, цената също 🙂 

Също така на някои лаборатории с потребителско име и парола може да се тегли от сайта им директно сертификата ( Софиямед), а на други при онлайн проверка на резултата ти показва НРН номер и после с него пак теглиш сертификата но от his.bg ( Рамус).

 

ПП. Предполагам и при останалите е така но нямам лично наблюдение

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 15 минути , Eva eva каза:

Какво има да се занимавате? Само кажете в лабораторията, че резултатът от изследването Ви трябва за пътуване и искате да Ви го издадат като сертификат. За Вас и в двата случая разправията е една и съща, цената също 🙂 

Май не сме се разбрали. Резултат е това, което се получава на лист от преди сертификати, кодове и тн., няма QR код. 

В ЮК аз така или иначе него ще покажа. Затова питам дали някой е минал от тук с него.

Оня сертификат с кода не ме интересува изобщо.

Връзка към коментар
преди 42 минути , garnet каза:

Май не сме се разбрали. Резултат е това, което се получава на лист от преди сертификати, кодове и тн., няма QR код. 

В ЮК аз така или иначе него ще покажа. Затова питам дали някой е минал от тук с него.

Оня сертификат с кода не ме интересува изобщо.

Много добре разбрах питането 🙂 Вместо прост резултат можете да поискате резултат във формата на сертификат. И в двата случая имаме резултат 🙂 Аз бих си взела сертификат, даже направо и двете си вземете 🙂  Но ще видите, сертификатът изглежда по-сериозно 🙂 

Последния път, като пътувах до Италия, казах, че ми трябва сертификат за пътуване. Не ми дадоха резултат, само листо, кръстено сертификат и също съдържащо резултат 🙂 

Тоест - сертификатът не се издава след издаването на резултат, а едновременно с него и от Ваша страна не са необходими допълнителни усилия, за да го получите. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.