Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

С тези промени в заповедите вече се изгубих в правилата. В началото на юли ходих до Гърция и имам планирано още едно пътуване на 29.08 към Корфу.  В момента реално за Гърция има ли промяна в правилата, и натам и насам, или всичко си е като в началото на лятото?

Връзка към коментар
Преди 1 час, КолЮ каза:

С тези промени в заповедите вече се изгубих в правилата. В началото на юли ходих до Гърция и имам планирано още едно пътуване на 29.08 към Корфу.  В момента реално за Гърция има ли промяна в правилата, и натам и насам, или всичко си е като в началото на лятото?

С темповете на заразени в България, има време до 29.8... 😞 Засега:

- Попълваш PLF: За разлика от началото на лятото, в момента можеш да го попълниш за пътуване в същия ден. Вече не се получава в 00:00 пдф+qr код, а в момента, в който си попълниш PLFa и ти ги пращат на мейла. Т.е. може да тръгнеш днес и да попълниш данните докато пътуваш и си търсиш настаняване.

- Сертификат за ваксинация ИЛИ за тест за ковид ИЛИ за преболедуване: За разлика от началото на лятото, когато приемаха всякакви листи с документи от български граждани, гратисния срок е изтекъл и вече трябва да са в онзи формат за пътуване с qr кода

 

Следи за промените според обстановката, когато ще пътуваш в края  на месеца. В момента спрямо началото на лятото значителни промени няма.

- Тогава искаха маски на открито по улиците, които и така никой не носеше - още в края на юни това отпадна. 🙂

- Маски на закрито остават обаче задължителни.

- Яде се на открито без никакви изисквания за документи. За ядене на закрито по принцип трябва документа за ваксина/тест/преболедуване. Не знам дали проверяват, цяло лято на закрито не съм сядала.

- Още искат и слагам маска, за да мина през закритата част на ресторант, за да отида до тоалетната/да си мия ръцете.

- Ако ще се возиш на екскурзии с корабче или на фериботи: дават формуляр за попълване (имали ли сте контакт с болен, бла-бла стандартния), тези може да ги искат за проверка брегова охрана, може и да не ги искат, случвали са ми се и двете.

- На фериботите: с маски на палубите малко по желание - брегова охрана (уж) следи и персонала на кораба може да ви помолят да седите с маски поне за пред бреговата охрана. Ако влизате вътре за тоалетна или да си купите от лафката нещо, нужна е маска.

 

Бележка - в Гърция нещата бяха на плато и има плавно покачване на случаите, но много плавно, около 2% на седмична база. Аз съм сериозно притеснена по-скоро от цифрите, които в България на седмична база се удвояват (+109% средно за последната седмица спрямо предната). С тези темпове Гърция до края на месеца, че и след това ще удържи, но БГ е възможно да сме с 500 случая на 100 000 и не се знае гърците как ще подходят към българските туристи 😞 Много ми се иска и двете държави да устискат 🙂

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

@Coo Много благодаря за обстойния отговор. Може ли малко пояснение за това:

Преди 1 час, Coo каза:

Сертификат за ваксинация ИЛИ за тест за ковид ИЛИ за преболедуване: За разлика от началото на лятото, когато приемаха всякакви листи с документи от български граждани, гратисния срок е изтекъл и вече трябва да са в онзи формат за пътуване с qr кода

В началото на юли, аз и половинката, пътувахме със зелените EU  сертификати за ваксинирани, на хартиен носител и нямахме проблеми. А тийн-а с някакъв документ от Рамус с резултат от теста. Най-малкият с нищо, защото е под 12г. Всичкото това така ли е, или ми трябват други документи, или някакви електронни варианти на същите тези? Трябва ли да вадя зелен EU  сертификат за голямото дете на база тестовете му и как се прави това?

Връзка към коментар
преди 22 минути , КолЮ каза:

@Coo Много благодаря за обстойния отговор. Може ли малко пояснение за това:

В началото на юли, аз и половинката, пътувахме със зелените EU  сертификати за ваксинирани, на хартиен носител и нямахме проблеми. А тийн-а с някакъв документ от Рамус с резултат от теста. Най-малкият с нищо, защото е под 12г. Всичкото това така ли е, или ми трябват други документи, или някакви електронни варианти на същите тези? Трябва ли да вадя зелен EU  сертификат за голямото дете на база тестовете му и как се прави това?

За тестовете не мога да помогна много - ние сме със сертификати за ваксинация, имаме го в PDF, но за проверки си ги носим и показваме на хартия (понеже не искам да си давам телефона някой да ми го пипа и цъка по него). Детето ни е малко - няма навършени дори 4г. и не е нужно тестване за него, доколкото знам докато не навърши 12г не му трябва нищо на едното твое дете

 

За документа за тест за другото, който искат на границите - доколкото знам като си направи тест в лаборатория, от там му дават КОД, после отива на His.bg, пише име, данни и кода и така си даунлоудва сертификата за пътуване с QR кода. Той е в същия формат като този за ваксинация, може да се принти, сгъваем на 4, с името на човек, датата на вземане на пробата - единствено вместо ваксинация отгоре на документа пише, че е за тестване.

 

Тук има много хора, които са го правили това с тестовете, надявам се да помогнат с инфо. ХОРА, помагайте как се случва 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Според мен вече тестовете (трябва да) ги дават във формат на сертификат и нищо да не правиш. Поне аз като правих в Пирогов така ми ги дадоха. Даже не знам иначе откъде се вземат...

Връзка към коментар
Преди 1 час, Kiio каза:

Някой скоро пътувал до Дания има ли? Да разкаже малко за обстановката там и изискванията от първо лице 😌

Извинявам се, че не е от първо лице 🙂. Една приятелка пътува за там на 04.08. Летя от София до Копенхаген с Уиз. Направи си ПСР тест, който на летището само го погледнали (може да се пътува и с антигенен тест). Обстановката в столицата била изключително спокойна - никой не носи маски и животът кипи на макс все едно няма Ковид. Тя си идва утре, ще я доразпитам и ще пиша 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, Coo каза:

За тестовете не мога да помогна много - ние сме със сертификати за ваксинация, имаме го в PDF, но за проверки си ги носим и показваме на хартия (понеже не искам да си давам телефона някой да ми го пипа и цъка по него). Детето ни е малко - няма навършени дори 4г. и не е нужно тестване за него, доколкото знам докато не навърши 12г не му трябва нищо на едното твое дете

 

За документа за тест за другото, който искат на границите - доколкото знам като си направи тест в лаборатория, от там му дават КОД, после отива на His.bg, пише име, данни и кода и така си даунлоудва сертификата за пътуване с QR кода. Той е в същия формат като този за ваксинация, може да се принти, сгъваем на 4, с името на човек, датата на вземане на пробата - единствено вместо ваксинация отгоре на документа пише, че е за тестване.

 

Тук има много хора, които са го правили това с тестовете, надявам се да помогнат с инфо. ХОРА, помагайте как се случва 🙂

Миналата седмица минахме с тест на хартия на тийнката. По спомен гратисния период за хартията изтича на 16 август. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 45 минути , jul каза:

Миналата седмица минахме с тест на хартия на тийнката. По спомен гратисния период за хартията изтича на 16 август. 

Те пътуват в края на август 😕 Аз затова започнах, че много неща може да са различни до тогава  😞 Ние мислехме още една-две Гърции да направим през септември, но по всичко изглежда, че ще се опитаме да реорганизираме работата си и да дръпнем едната по-напред за края на август.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

По спомен гратисния период за хартията изтича на 16 август.

Тази информация ми се губи - това важи и за ЕУ сертификатите и ще трябва да показваме задължително пдф на телефона ли?

Връзка към коментар
В момента, dimitrov6 каза:

Четох за фалшиви сертификати,където с фотошоп се сменя името.Това възможно ли е.Брат ми има сертификат за ваксиниран,но аз нямам.

Ти хубаво ще смениш името, ама имаш ли идея ако някъде решат да ти сканират кода какво ще се случи, като на компютъра светне друго име...

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Не правете глупости. На все повече места виждам да сканират QR кода на сертификати / тестове и ако е намесен фотошоп ще лъсне на секундата. Мога само да гадая за усложненията и размера на глобата после.

  • Харесвам 22
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Kristian Desev каза:

Извинявам се, че не е от първо лице 🙂. Една приятелка пътува за там на 04.08. Летя от София до Копенхаген с Уиз. Направи си ПСР тест, който на летището само го погледнали (може да се пътува и с антигенен тест). Обстановката в столицата била изключително спокойна - никой не носи маски и животът кипи на макс все едно няма Ковид. Тя си идва утре, ще я доразпитам и ще пиша 🙂

Благодаря ☺️

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В Женева служителка на чек-ин много сериозно се запъна за ковид тест , добре имах под ръка сертификата за ваксинация ,но отново поиска да види бордната карта и документа за самоличност ,като много подробно разгледа и сравни всичко.

 

На монитора не им ли излиза инфото от IATA за изискванията на приемащата държава ( в случая България), та трябва човек да се обяснява ?

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 51 минути , stanimir каза:

На монитора не им ли излиза инфото от IATA за изискванията на приемащата държава ( в случая България), та трябва човек да се обяснява ?

По мои наблюдения, ако не знаят - точно там гледат. Възможно е да са решили, че знаят и че няма нужда да гледат...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, neuromancer каза:

Според мен вече тестовете (трябва да) ги дават във формат на сертификат и нищо да не правиш. Поне аз като правих в Пирогов така ми ги дадоха. Даже не знам иначе откъде се вземат...

да и аз там правих и са с QR

преди 2 часа, stanimir каза:

В Женева служителка на чек-ин много сериозно се запъна за ковид тест , добре имах под ръка сертификата за ваксинация ,но отново поиска да види бордната карта и документа за самоличност ,като много подробно разгледа и сравни всичко.

 

На монитора не им ли излиза инфото от IATA за изискванията на приемащата държава ( в случая България), та трябва човек да се обяснява ?

 

аресaла  те е нали си магелан 😀

Връзка към коментар

Още един случай как работят от РЗИ..

Позната идваща от Испания с тест си е направила нов тук, както са правилата, ако иска да няма карантина. Минали са три дни, няма ни вест, ни кост от РЗИ, обаче на третия ден в тях дошли полицаи да я търсят дали спазва карантината..

По случайност е била там, сега звъни по телефони на РЗИ, но няма свързване и я е страх да излезе навън..

  • Харесвам 1
  • Шок 8
  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 17 часа, Георги Матеев каза:

Не правете глупости. На все повече места виждам да сканират QR кода на сертификати / тестове и ако е намесен фотошоп ще лъсне на секундата. Мога само да гадая за усложненията и размера на глобата после.

Абсолютно!
Вчера, дори в една крайпътна кръчма , сервитьорката имаше устройство, за сканиране на кода и сравняване с паспорта.

Тук нали, от понеделник искат QR код за ресторантите.За Франция говоря.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

И в Гърция също. Както вече казах преди седмица, преживяхме го, не е само по слухове. 

Вярно, че само в един град, в едно заведение, но предполагам че не е изолиран случай.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, Alexander каза:

Още един случай как работят от РЗИ..

Позната идваща от Испания с тест си е направила нов тук, както са правилата, ако иска да няма карантина. Минали са три дни, няма ни вест, ни кост от РЗИ, обаче на третия ден в тях дошли полицаи да я търсят дали спазва карантината..

По случайност е била там, сега звъни по телефони на РЗИ, но няма свързване и я е страх да излезе навън..

Това може би е заради това им условие, което никой не знае и на летище не казват, но в неделя си дойдох с приятел от Испания той е ваксиниран и прави тест в понеделник и им го прати същия ден и до днес нямаше отговор и им звънал и са му казали, че заедно с теста трябвало и ваксинациония сертификат да изпрати 🙄 и си мисля, че от нея да не очакват да прати и теста от Испания

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Пф, на мен ми казаха да им пратя и теста преди влизането, освен този след, за всеки случай да се види, че имам два различни. И слагайте ЕГНто, че аз не го писах и ме питаха после в имейл, а ми отговориха на 5-6 ден и без друго...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.