Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

От днес вече сме в оранжево на картата на Европа. Не знам кога влизат или ще влязат ограниченията за страните.Когато ги обявят отделните държави или когато автоматично сме оранжева и червена зона скоро както върви?!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 23 часа, Alexander каза:

Не са идвали втори път, но на тях им е все едно грешка ли или не.

С тъщата беше същия случай, полицая получава данни кой трябва да провери и това е. Там поне нямаше проблеми, защото се познават, но не всеки има този късмет.

Чудото е станало, на 5-ия ден след десетки опити за свързване имаме успех и карантината е отменена от великото РЗИ.. тъжна история 

  • Харесвам 4
  • Шок 1
  • Браво 5
Връзка към коментар

Довечера късно заминавам за Букурещ. Последно, има ли някакви изменения за българи? Не чета редовно темата и не съм запознат, за това питам. Ако има някой, който скоро е бил там, нека сподели. Имам сертификат за ваксиниране на хартия това достатъчно ли е?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , muchachote каза:

Довечера късно заминавам за Букурещ. Последно, има ли някакви изменения за българи? Не чета редовно темата и не съм запознат, за това питам. Ако има някой, който скоро е бил там, нека сподели. Имам сертификат за ваксиниране на хартия това достатъчно ли е?

Само три страници назад се писа за Румъния.

Предполагам, че който е отговорил не му се пише отново. :wink:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, vinidj каза:

От днес вече сме в оранжево на картата на Европа. Не знам кога влизат или ще влязат ограниченията за страните.Когато ги обявят отделните държави или когато автоматично сме оранжева и червена зона скоро както върви?!

Вчера в темата за Гърция и аз се чудех същото. Доколкото си изясних:

- Събират данните за предходните две пълни седмици (14 дни) до всеки вторник

- Публикуват актуализираната картата всеки четвъртък (като данните са за предходната седмица) и зоните са валидни за следващите 6-7 календарни дни (вкл.текущата седмица).

- Т.е. зазляването в някоя държава започва да се отразява със закъснение от минимум седмица, защото 1) вземат цифрите 14 дни назад, 2) зазляването от текущата седмица, в която публикуват картата не се отчита

 

Например:

Сега сме в седмица 32

Публикуваната вчера в четвъртък карта отразява средно положителните тестове от седмица 30 и 31 (без данните от началото на седмица 32)

 

У нас обикновено многото положителни тестове уикендите се наливат с данните за понеделник и се отразяват в публикацията от вторник сутрин

Т.е. положителните тестове от края на седмица 31 ще се отразят като данни за седмица 32 и ще се вземат предвид като ръст (средното 14-дни) едва в новата публикация в седмица 33 (която смята седмица 31 и 32).

 

Дали обаче  дадена държава няма свои правила? Да. Има такива. Примерно преди две седмици мернах, че Румъния слага Гърция в червената си зона, въпреки че според нашите правила в България за брой заразени Гърция е достатъчно далеч от червеното.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, muchachote каза:

Довечера късно заминавам за Букурещ. Последно, има ли някакви изменения за българи? Не чета редовно темата и не съм запознат, за това питам. Ако има някой, който скоро е бил там, нека сподели. Имам сертификат за ваксиниране на хартия това достатъчно ли е?

Аз пътувах миналия уикенд, нищо нв ти искят никъде. Носи си паспорт, ако искаш да минеш по-бързо, т.к имат работещи е-гейтове и в двете посоки. С Лк не се чака много, но аз предпочитам да ползвам тях, когато работят. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 41 минути , oli_mali каза:

За Италия плф-а веднага ли се получава след заявяването? Предполагам няма да е късно за утре да пътуваме.

Идва веднага след заявяване.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 12.08.2021 г. в 8:50, wiliko каза:

Ако минаваш транзит  през Италия (престой около 5-6 часа, с опция за излизане от летището) трябва ли да си попълва формата за локация  

Според правилата за влизане в Италия, ако напуснеш летището вече не се води транзит. Транзит е само ако пътуваш с личен автомобил и в рамките на 36ч напуснеш страната. Необходимо е  да се попълва ПЛФ.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

„Уважаеми сънародници,

 

Считано от 16 август 2021 г. Кралство Испания отново въвежда изискване за представяне на диагностични тестове за COVID-19, сертификати за извършена ваксинация или документи за преболедуване на вируса за пристигащите от следните райони на България: Северен централен, Североизточен, Югозападен, Югоизточен и Южен Централен.

 

Съгласно актуализирания списък на държавите в риск на Министерството на здравеопазването на Кралство Испания от подобно изискване са изключени само пристигащите от Северозападна България.

 

 При влизане в Испания българските граждани следва да представят един от следните документи: 

 

• Документ за завършена ваксинационна схема срещу COVID-19 /14 дни след поставянето на последната доза/. За завършена ваксинационна схема се приема поставянето на съответен брой дози от ваксини на производители, официално признати от ЕС;

 

•Документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразна верижна реакция (PCR) или бърз антигенен тест за доказване на COVID-19, направен до 48 ч. преди влизането в Испания, считани от датата на проведеното изследване, вписана в документа;

 

• Документ, издаден от медицинско заведение, удостоверяващ преболедуването на COVID-19 – валиден от 11-тия ден след направен положителен PCR тест до 180-ия ден;

 

• Дигитален сертификат на ЕС за COVID-19, удостоверяващ едно от горепосочените изисквания.

 

Както и преди, продължава извършването на санитарен контрол на всички международни пътници, влизащи в страната на случаен принцип – контрол на температурата и визуален контрол на общото състояние.

 

Остава в сила и попълването на Формуляра за санитарен контрол, публикуван на сайта на Министерство на здравеопазването на Испания на следния линк: https://spth.gob.es/ , както и получаването на QR код след попълването му.

 

Децата на възраст под 12 години не е необходимо да представят диагностични тестове, за да влязат в Испания, но за тях също следва да се попълва гореспоменатият Формуляр за санитарен контрол.

 

Списъкът с рискови държави ще бъде преразгледан отново до 22 август 2021 г. , като по правило той се актуализира всяка седмица от испанска страна.

 

С уважение, 

 

Посолство на България в Мадрид

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , bad kid каза:

„Уважаеми сънародници,

 

Считано от 16 август 2021 г. Кралство Испания отново въвежда изискване за представяне на диагностични тестове за COVID-19, сертификати за извършена ваксинация или документи за преболедуване на вируса за пристигащите от следните райони на България: Северен централен, Североизточен, Югозападен, Югоизточен и Южен Централен.

Да вече не сме зелена зона в списъка им

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой има ли идея колко често МЗ си преразглежда заповедите за зоните? Малдивите зависнаха от доста време в червена зона, макар, че като заболяемост отговарят на критериите за оранжева зона (около 300 на 100'000 за 14 дни). Уж ни предстои пътуване, ама времето ни е ограничено и с това изискване за ПСР тест преди тръгването обратно ми се струва доста рисково при лош късмет да не зависнем 2 седмици непредвидено там. До няколко дни трябва да решавам, ако има някакъв шанс да ги преместят в оранжева зона да поизчакам, ако не ще трябва да канселирам всичко.

Връзка към коментар
преди 7 часа, muchachote каза:

Довечера късно заминавам за Букурещ. Последно, има ли някакви изменения за българи? Не чета редовно темата и не съм запознат, за това питам. Ако има някой, който скоро е бил там, нека сподели. Имам сертификат за ваксиниране на хартия това достатъчно ли е?

Не е променена заповедта, значи се минава. Петък е и напоследък е доста натоварено на КПП-то - ако гониш самолет си предвиди време за всеки случай. Може да следиш групата "Пътна обстановка и ПТП-та Русе" във фейса, там обикновено се коментира кога има тапа на "международното".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

нова Заповед от преди малко - https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/08/13/zapoved_vlizane_bg_13_08_2021_izm.pdf

 

Цитат

 

Считано от сряда, 18 август, Република Малта, Княжество Монако и Княжество Андора излизат от "червената зона" и попадат в списъка на държавите от "оранжевата зона". Това става с промяна в списъка на държавите по цветови зони, съгласно който е определен редът за влизане в България, съобщиха от здравното министерство.

 От "зелена" в "оранжевата зона" преминават Република Литва, Кралство Дания, Република Словения и Конфедерация Швейцария.

От същата дата в "червената зона" попадат Израел, Ислямска република Иран и Кралство Есватини.

 

това Кралство Есватини го чувам за пръв път... (било Свазиленд, разбрах)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Пътувах две седмици в Гърция в края на юли. И на трите ферибота ни сканираха сертификатите. Без тест или сертификат не качиха няколко  човека. Тръшкаха се, молиха се, не ги качиха. За маските също правеха строги забележки. 
Плф за ферибот бях пуснала за първото пътуване, сканираха го, но казаха за следващите, че не е нужно.

Става въпрос за голяма компания и кораб, Анек. Родос-Карпатос-Халки

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Спешен въпрос - ако някой случайно има инфо ще съм много благодарен.

 

Испанец каца днес в София само с тест без ваксина и му записват данните за карантина. До 24 часа трябва да прати по имейл нов тест, направен в България.

 

В неделя сутрин обаче същия човек трябва да излети от Бургас и няма време за тест.

 

1) РЗИ летище Бургас ще има ли инфо за наложената на летище София карантина?

 

2) Могат ли въобще да го спрат да излети от България, при условие, че не е български гражданин и напуска страната в посока родината си?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 5 минути , Георги Матеев каза:

Спешен въпрос - ако някой случайно има инфо ще съм много благодарен.

 

Испанец каца днес в София само с тест без ваксина и му записват данните за карантина. До 24 часа трябва да прати по имейл нов тест, направен в България.

 

В неделя сутрин обаче същия човек трябва да излети от Бургас и няма време за тест.

 

1) РЗИ летище Бургас ще има ли инфо за наложената на летище София карантина?

 

2) Могат ли въобще да го спрат да излети от България, при условие, че не е български гражданин и напуска страната в посока родината си?

А защо, не си направи теста на нашето летището?

Връзка към коментар
преди 15 минути , Мирослав Василев каза:

А защо, не си направи теста на нашето летището?

Поради незнание. А и вече не е в София, та това с летището вече не е опция уви.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , Георги Матеев каза:

В неделя сутрин обаче същия човек трябва да излети от Бургас и няма време за тест.

 

Знам, че не е конкретно по питането, ама цяла събота какъв е проблемът да направи тест?

 

преди 35 минути , Георги Матеев каза:

2) Могат ли въобще да го спрат да излети от България, при условие, че не е български гражданин и напуска страната в посока родината си?

Със сигурност могат да го спрат при положение, че дори няма право да се намира на летището в онзи момент.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , Георги Матеев каза:

А и вече не е в София, та това с летището вече не е опция уви.

А къде е дал адрес за карантиниране? Мисълта ми е, че той вече е в нарушение ако е посочил адрес в София, а не е там.Според мен е добре по най - бързия начин да си направи тест и да го прати на РЗИ. Със сигурност граничните власти виждат наложената карантина, независимо от кое РЗИ е наложена.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , tch каза:

Знам, че не е конкретно по питането, ама цяла събота какъв е проблемът да направи тест?

 

Със сигурност могат да го спрат при положение, че дори няма право да се намира на летището в онзи момент.

Не е проблема в теста. Дори да се направи утре сутрин резултатът ще излезне най-рано в 18:00. А полетът от Бургас е в неделя 10:00. Та как си представяш за това време в събота след 18:00 РЗИ да премахне карантината?

 

Адрес не са поискали и въобще не е даван, та в това отношение нарушение няма. Наистина не съм убеден, че имат основание да спрат чуждестранен гражданин да се прибере в собствената си държава. И то при наличен валиден испански пср тест, правен вчера.

 

Освен това са записали данните на паспорта, а може да излети с лична карта - този документ не фигурира никъде.

 

Доста интересен казус е, в неделя ще видим.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.