Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 1 минута , Георги Матеев каза:

Не е проблема в теста. Дори да се направи утре сутрин резултатът ще излезне най-рано в 18:00. А полетът от Бургас е в неделя 10:00. Та как си представяш за това време в събота след 18:00 РЗИ да премахне карантината?

 

Във всеки голям град може да се направи експресен ПСР, който излиза за 1-2-3 часа. 
Ако решиш сподели как е минало в неделя и успех.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги Матеев каза:

Не е проблема в теста. Дори да се направи утре сутрин резултатът ще излезне най-рано в 18:00. А полетът от Бургас е в неделя 10:00. Та как си представяш за това време в събота след 18:00 РЗИ да премахне карантината?

Аз доколкото разбирам не е нужно да получи отговор в събота, достатъчно е да изпрати резултата. Мен ме освободиха 5 дена след като изпратих и не съм седял вкъщи. От друга страна не знам дали не могат да ме проверят ако полицията не е уведомена от РЗИ за отмяна на карантината....

Абе не му ли трябва пср за заминаване? Времето е удобно да ползва един за двете неща.

Ако не направи тест пиши какво е  станало на летището.

преди 15 минути , Георги Матеев каза:

Наистина не съм убеден, че имат основание да спрат чуждестранен гражданин да се прибере в собствената си държава.

Това зависи от правилата на държавата, Бразилия например иска пср, гражданин, не гражданин...

Връзка към коментар

@Георги Матеев Моето впечатление е, че на границите от паспортен контрол с кеф пропускат чужденците да си заминават и да са проблем на някой друг. Той е в нарушение на карантината си, но това дали РЗИ го боли да следи чужденците е отделна тема.

 

За да си върже гащите той може да направи тест, който (ако е отрицателен) да покаже, че е направен, че е пратен на РЗИ и няма проблем да го спират да напусне страната. Ако не му се занимава и/ли не му се харчат пари да си направи тест, така или иначе сме се нагледали на какви ли не изисквания за незадължително показване на документи, но и на проформа или никакви проверки. Късмет!

 

Сигурно си му подшушнал, че според това накъде лети без нов тест може да има проблем да го качат на самолета за където лети от Бургас (ако теста му на идване е станал стар). Седим с пуканките и чакаме неделя 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 37 минути , neuromancer каза:

Абе не му ли трябва пср за заминаване?

Принципно не, а и пак казвам - той си има пср от Испания, правен вчера, и който все още ще е валиден в неделя на излитане.

 

@Coo със същото впечатление съм. Мисля, че има голям шанс да мине метър поради стандартната некомпетентност / незаинтересованост на летищните власти, особено излитайки рано сутрин в неделя. Отделно му подшушнах 2-3 жокера. После ще разкажа какво е станало.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Мирослав Василев
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Принципно не, а и пак казвам - той си има пср от Испания, правен вчера, и който все още ще е валиден в неделя на излитане.

 

@Coo със същото впечатление съм. Мисля, че има голям шанс да мине метър поради стандартната некомпетентност / незаинтересованост на летищните власти, особено излитайки рано сутрин в неделя. Отделно му подшушнах 2-3 жокера. После ще разкажа какво е станало.

Не съм сигурен, ама ако има електронни гишета за минаване на паспортен контрол и той си има паспорт, може да се пробва да мине оттам. 

 

Така, ако не се лъжа ще му сравнят основно паспорта, а ако е при граничар, може да провери и по-надълбоко.

 

Разбира се, само разсъждения.

Връзка към коментар

@Георги Матеев, преди 3 седмици летях от Бургас за Гданск. Единственото нещо, което мина бавно на летището беше паспортната проверка, защото проверяваха дали не съм в карантина 

Връзка към коментар
преди 24 минути , lio каза:

Появи се инфо по медиите, че от 18-ти се променя заповедта за червена зона, Израел влиза в червено, Малта и Монако излизат.

Да видим дали ще има и други изненади.

Излязло е съобщението в coronavirus.bg - Израел, Иран и Есватини(за мой срам, за първи път я чувам) влизат в червения списък; Малта, Монако и Андора в оранжева. В нея от зелена отиват и Литва, Дания, Словения и Швейцария. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

По принцип нарушаването на карантина по време на извънредна епидемична обстановка е престъпление. Гранична полиция не само може да спре някой в карантина да напусне страната, но може и да го задържи за срок до 24 часа по ЗМВР. Имаше даже един случай от миналата година по новините където точно така беше станало - арест, обиск и т.н.

 

Иначе от юридическа гледна точка - в заповедите на МЗ пише, че карантината може да бъде отменена при представяне на резултат от тест в срок до 24 часа, бла-бла. Не е ясно от какво точно зависи дали ще бъде отменена, явно е оставено на субективната преценка на директора на РЗИ. Лично аз ако бях в карантина, щеше много да ме е шубе да изляза от вкъщи, преди да съм получил мейла от РЗИ, именно поради високите наказания, предвидени в наказателния кодекс за нарушаването й.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , jorrro каза:

По принцип нарушаването на карантина по време на извънредна епидемична обстановка е престъпление. Гранична полиция не само може да спре някой в карантина да напусне страната, но може и да го задържи за срок до 24 часа по ЗМВР. Имаше даже един случай от миналата година по новините където точно така беше станало - арест, обиск и т.н.

 

Иначе от юридическа гледна точка - в заповедите на МЗ пише, че карантината може да бъде отменена при представяне на резултат от тест в срок до 24 часа, бла-бла. Не е ясно от какво точно зависи дали ще бъде отменена, явно е оставено на субективната преценка на директора на РЗИ. Лично аз ако бях в карантина, щеше много да ме е шубе да изляза от вкъщи, преди да съм получил мейла от РЗИ, именно поради високите наказания, предвидени в наказателния кодекс за нарушаването й.

Сега им пишат един протокол да се приберат до 3 часа от летището и после ги викат да подпишат предупредителен протокол, че няма да излизат повече и обяснение.

Няма обвинения, ако не си особено нагъл.

По мои наблюдения проверяват за карантина само от Понеделник до Петък в работното време на РЗИ от 9 до 17.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Молдова въвежда нови изисквания за влизане в страната. Всички пътуващи за страната трябва да имат един от следните документи: 

- сертификат за завършена ваксинация 

- отрицателен ПСР тест, направен до 72 часа преди влизане в страната

- антигенен тест, направен до 48 часа преди влизане в страната

-  удостоверение за прекаран ковид през последните шест месеца или тест за антитела от поне 90 дни.

Взех информацията оттук, надявам се да е достоверна 🙂: https://dariknews.bg/amp/novini/sviat/moldova-vyvede-novi-pravilata-za-vlizane-v-stranata-2280497

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

http://www.italia.it/en/useful-info/covid-19-updates-information-for-tourists.html

Според тази информация в Италия се влиза само, ако ви ваксиниран т.е. не може с пср / антигенен тест. Но моя приятелка си дойде миналата семдица от там без проблеми. Някой има ли по-актуална информация ?

Връзка към коментар
преди 6 минути , Kristinna каза:

http://www.italia.it/en/useful-info/covid-19-updates-information-for-tourists.html

Според тази информация в Италия се влиза само, ако ви ваксиниран т.е. не може с пср / антигенен тест. Но моя приятелка си дойде миналата семдица от там без проблеми. Някой има ли по-актуална информация ?

Не пише такава информация. ЕС сертификатът може да бъде:

- за ваксина

- за отрицателен тест

- за преболедуване.

Какво и къде четеш ти?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , ДиянаВ каза:

Не пише такава информация. ЕС сертификата може да бъде:

- за ваксина

- за отрицателен тест

- за преболедуване.

Какво и къде четеш ти?

В този сайт (не знам дали е най-надеждния) пише че сертификата е за non-EU citizens, това ме притеснява

Връзка към коментар
преди 4 минути , Kristinna каза:

В този сайт (не знам дали е най-надеждния) пише че сертификата е за non-EU citizens, това ме притеснява

Сайта е добър и аз съм го ползвала. Чега го и сега, но друго разбирам. Както написах по-горе за ЕС сертификата - за ваксина/тест/преболедуване - важи за гражданите на ЕС. За другите не ЕС граждани важи Зелен сертификат, издаден от техните здравни власти, доказващ същите неща. 

Да не си пуснала преводач?🙂

С тест - бърз или пср, но издаден под формата на ЕС сертификат, можеш да пътуваш до Италия, че и да влезеш🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Летище Бергамо от вчера :

Преглед сертификат ( в случая - антигенен тест) , plf и бордни карти на чекин гишето в София. 
На летището в Бергамо - никой нищо не иска. Само трябва да се носят паспортите че на автоматите се минава в пъти по-бързо от огромната опашка на гишетата за паспортен контрол

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, Фил каза:

Къде в неделен ден, в София най-близо до центъра ( Попа, площад Славейков) може да се направи PCR-тест? 

Баш в центъра май няма. Синево срещу Стоматологията до ВМА работят в неделя, но в ограничен диапазон.  https://www.windmill.gr/location/

Провери и Пирогов. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , ДиянаВ каза:

Не пише такава информация. ЕС сертификата може да бъде:

- за ваксина

- за отрицателен тест

- за преболедуване.

Какво и къде четеш ти?

В този сайт (не знам дали е най-надеждния) пише че сертификата е за non-EU citizens, това ме притеснява

Връзка към коментар
Цитат

Citizens and residents of EU countries, the Schengen area, from Israel, Andorra or the Principality of Monaco can enter Italy without the obligation of quarantine, provided that:

1. They fill in the Passenger Locator Form before entering Italy

2. They present the EU Digital COVID Certificate on arrival

Цитат

 

преди 39 минути , Kristinna каза:

В този сайт (не знам дали е най-надеждния) пише че сертификата е за non-EU citizens, това ме притеснява

Ами напротив. Виж цитата.

Връзка към коментар
преди 3 часа, анамари каза:

Баш в центъра май няма. Синево срещу Стоматологията до ВМА работят в неделя, но в ограничен диапазон.  https://www.windmill.gr/location/

Провери и Пирогов. 

В Св. Екатерина лабораторията работи и в почивните дни.  Мисля, че също е Синево. Звънни им и попитай дали правят тестове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 13.08.2021 г. в 21:24, Георги Матеев каза:

Спешен въпрос - ако някой случайно има инфо ще съм много благодарен.

 

Испанец каца днес в София само с тест без ваксина и му записват данните за карантина. До 24 часа трябва да прати по имейл нов тест, направен в България.

 

В неделя сутрин обаче същия човек трябва да излети от Бургас и няма време за тест.

 

1) РЗИ летище Бургас ще има ли инфо за наложената на летище София карантина?

 

2) Могат ли въобще да го спрат да излети от България, при условие, че не е български гражданин и напуска страната в посока родината си?

Ъпдейт по случая. Преди час испанецът излетя от летище Бургас без проблем и без въобще да прави пср тест в България. Както очаквах на паспортен контрол само са му погледнали набързо личната карта и не е имало никакви въпроси относно наложената в петък карантина от РЗИ летище София. Мога само да гадая къде какво точно се "чупи", но е факт, че системата не работи както се предполага. За негово щастие 🙂

  • Харесвам 18
  • Браво 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Португалия и Лисабон: строго се следят сертификатите при пристигане. На нас ни свериха цялата информация с личните ни документи и провериха кода. В хотел също не може да се регистрираш без сертификат (ваксинация, преболедувал или тест). Същото е и за да влезеш във вътрешните части на ресторанти и барове, както и в музеи и в закритите пазари. Навсякъде четат QR кода и проверяват дали сертификатът е валиден. Искат и личен документ за сравняване на данните. 
Нашите сертификати работят отлично и с швейцарския апп е много удобно да се показват двата на един телефон. Не е имало никакъв проблем, че имената излизат на кирилица.

 

Иначе Лисабон е по-спокоен от обикновено. Доста хора носят маски на улицата, особено испанци. За радост не е задължително. Вечер и през нощта е доста оживено най-вече в Bairro Alto. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Ъпдейт от Италия. Навсякъде се иска Грин Пас за сядане вътре или за барове и др. Нашите зелени сертификати си работят чудесно и се сканират. В Катания следят внимателно, влиза се в летището само 3 часа преди полета и не по-рано. На самото летище никой нищо не проверява - имахме полет Катания - Рим. 

 

В Рим Чампино на кацане от София само погледнаха сертификата, без да сканират. Но в самия град си имат машинки и сканират. 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.