Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Франция каква зона е - оранжева ли ? Не съм чела последните промени, може ли да кажете, какво трябва?Че другата неделя, ще се прибираме, да направим тестовете тук.

Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Франция каква зона е - оранжева ли ? Не съм чела последните промени, може ли да кажете, какво трябва?Че другата неделя, ще се прибираме, да направим тестовете тук.

Оранжева е, но не знам какво се иска, че сме ваксинирани

Връзка към коментар

Очевидно сертификатите работят на произволен принцип досущ както мерките - едно е на хартия, а съвсем друго в действителност...

 

Споделям информация от сухопътно преминаване на граници и спазване на мерки в различни държави. В петък отвисяхме малко над два часа на българо-сръбската граница. Реално забавяне от наша страна няма, но сърбите се мотаят и опашката всъщност е заради тях. Изключително неприятно съм изненадан, че поради някаква причина гастербайтерите са тръгнали да се прибират по-рано, вместо както обикновено в последните дни на август. Добре че реших да направя междинна спирка в Суботица. На сутринта погледнах на камерите какво е положението на Хоргош и опашката беше до детелината за Суботица, което е около десетина километра. И това в осем часа сутринта! Затова взех решение да пробвам през граничния пункт Келебия, който естествено също беше натоварен, но все пак влезнахме в Унгария след нови два часа. Сърбите не попитаха нито на вход, нито на изход за сертификат. В самата Суботица почти никой не носи маски никъде, дори и в затворени помещения. По-интересно е, че и унгарците не попитаха за сертификати, а уж само до преди месец бяха затворили страната. Пресякохме цяла Унгария от юг на север, спирах два пъти на бензиностанции и минахме през десетки малки села и градчета, както и през по-големи като Мишколц. Никой никъде не носи маски! Направо съм изумен. На мястото на бившия граничен пункт между Унгария и Словакия имаше една полицейска кола, като полицаите погледнаха с досада към нас и се обърнаха настрани. За да влезеш в Словакия трябва да попълниш предварително онлайн формуляр, което съвестно съм направил ама няма кой да провери. Вчера при чек-ин в хотела в Кошице отново не поискаха сертификатите. Все пак, в закрити пространства тук се носят маски. Да видим как ще е в Полша от утре, но като цяло с подобно отношение на хората, Европа скоро няма да се върне към нормалността...

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 6 минути , Duke каза:

Да видим как ще е в Полша от утре,

Никой не носи маски, никой не проверя сертификати. Напълно нормално е всичко, весело изкарване! 😀

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар

И информация за полета Бергамо - София :

 

На летище Бергамо , който има бордна карта и няма багаж за чекиране не е нужно да ходи на гишетата за чекин.

В този вариант никой не се интересува имаш или нямаш сертификат от какъвто и да е вид ( не зная как е на чекин гишетата, там може и да проверяват).

На бординга също не те питат за тест/ваксина .

В София ... обичайните неща - работещи само две гишета за паспортен контрол ( Т1) , опашки огромни, после минаваш през РЗИ, които гледаха само името на хартията ( сертификата) да съвпада с документ за самоличност. Нашия тест беше изтекъл 48-часовия срок преди 8 часа, но минахме с него. Никой не гледаше датата и часа.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Закинтос+Балтика+Финландия:

Закинтос /red zone/ питаха дали имаме PLF -показах го - не го погледнаха и махнаха да минаваме. За консумация вътре в заведения проверяваха сертификата. Вилнюс - проверка само от Wizz. След това в шенгенското пространство - в Шауляй в автобуса за Рига - проверка на сертификата само от водача- граница няма. Маски във Вилнюс, Рига, Талин и Хелзинки се носят само "фифти/фифти" с леко надмощие на неносещите /важи и за транспорта/. За Естония дори не питаха за сертификат при влизане и от автобусната компания. Рига - сертификат за настаняване вътре в ресторант - в Талин обратно -  не искат. Имаше концерт в Талин - в клетката не спазваха дистанция сертифицираните, а извън нея не спазваха дистанция несертифицираните и такива, които не им се влизаше в клетката. На ферито в Хелзинки проверяваха сертификата и сравняваха данни. Тъкмо си викам - скандинавците са стриктни и дойде трамвая, за да ме опровергае. Само в Закинтос имаше четец в едно заведение.

P.S. препоръчвам да избягвате по възможност Wizz - пак закъсняха - сега летището им било виновно.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 5 минути , stanimir каза:

Поздравления , "надхитрили" сте системата.

Не , системата е направена така че и е все тая работи или не.

Ако служителите имат елементарен скенер за QR кодове , няма никой да може или не може да се скатава.

С око "скенер" те се правят че проверяват, ние че сме изрядни. Да не говорим, че няма да се случва толкова бавно всичко.

А и като те натъпчат в малкото пространство пред двете гишета граничен контрол хора от цял самолет... и преди полета да си направил тест пак може да лепнеш не само КОВИД чакайки някой да ти провери документите

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към коментар

И аз да споделя днес от Халщат,Австрия.Никой никъде не носи маски(включително на закрито).Като при настаняване в хотела ни попитаха дали имаме сертификати, показахме QR кодовете,бегло ги погледна и каза добре. Имах усещането, че не сме в пандемия!

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
НИКОЛА ГЪЛЪБОВ

И аз да споделя, макар и със закъснение, за нашето пътуване в Полша от 18.07 до 25.07. Латяхме от Бургас до Краков с Райън и от Гданск до Бургас с Уиз. Нямахме никакви проблеми, и двамата сме с ваксини, на отиване в Бургас нищо не ни провериха, в самолета ни раздадоха формулярите, но можеше и да не ги попълним, никой не следи. На летището в Краков ни искаха или тест, или ваксина. В Полша като цяло маски се носят много по-малко от България. На връщане на летището в Гданск искаха сертификата за ваксина, при кацането в Бургас - също. Това е като цяло, много сме доволни, Полша е прекрасна дестинация.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 4 минути , НИКОЛА ГЪЛЪБОВ каза:

И аз да споделя, макар и със закъснение, за нашето пътуване в Полша от 18.07 до 25.07. Латяхме от Бургас до Краков с Райън и от Гданск до Бургас с Уиз. Нямахме никакви проблеми, и двамата сме с ваксини, на отиване в Бургас нищо не ни провериха, в самолета ни раздадоха формулярите, но можеше и да не ги попълним, никой не следи. На летището в Краков ни искаха или тест, или ваксина. В Полша като цяло маски се носят много по-малко от България. На връщане на летището в Гданск искаха сертификата за ваксина, при кацането в Бургас - също. Това е като цяло, много сме доволни, Полша е прекрасна дестинация.

Бях на същия полет до Бургас, даже не ми дадоха формуляр (бях до WC, като ги раздаваха), ама и никой не ме пита за него. Но на влизане в БГ от РЗИ провериха сертификата 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 10 часа, AlexandraKo каза:

Франция каква зона е - оранжева ли ? Не съм чела последните промени, може ли да кажете, какво трябва?Че другата неделя, ще се прибираме, да направим тестовете тук.

Пак да питам.Никой ли не знае, къде да се прочете?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

Пак да питам.Никой ли не знае, къде да се прочете?

Оранжева е. Ето тук: https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/08/13/zapoved_vlizane_bg_13_08_2021_izm.pdf

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, НИКОЛА ГЪЛЪБОВ каза:

И аз да споделя, макар и със закъснение, за нашето пътуване в Полша от 18.07 до 25.07. Латяхме от Бургас до Краков с Райън и от Гданск до Бургас с Уиз. Нямахме никакви проблеми, и двамата сме с ваксини, на отиване в Бургас нищо не ни провериха, в самолета ни раздадоха формулярите, но можеше и да не ги попълним, никой не следи. На летището в Краков ни искаха или тест, или ваксина. В Полша като цяло маски се носят много по-малко от България. На връщане на летището в Гданск искаха сертификата за ваксина, при кацането в Бургас - също. Това е като цяло, много сме доволни, Полша е прекрасна дестинация.

Тъкмо щях да питам освен сертификат какво друго се иска за Полша. Летим в неделя за Гданск. Има ли ПЛФ или други декларации, които да попълня преди полета?

Връзка към коментар
преди 9 часа, neuromancer каза:


Благодаря ти!

Обаче се оказа, че ни трябват тестове и за да ни качат на самолета в Аячо - заради тяхната заповед, за Pass Sanitaire, в сила от 9 август.

Та ще ходя да разпитвам, къде да направим тестове тук.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , AlexandraKo каза:

заради тяхната заповед, за Pass Sanitaire, в сила от 9 август.

А европейският сертификат за ваксинация дали важи за (замества) Pass Sanitaire, или трябва да се направи нещо допълнително? 
Тагвам и @Роца , ако е наясно как стои въпросът. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 21 минути , AlexandraKo каза:


Благодаря ти!

Обаче се оказа, че ни трябват тестове и за да ни качат на самолета в Аячо - заради тяхната заповед, за Pass Sanitaire, в сила от 9 август.

Та ще ходя да разпитвам, къде да направим тестове тук.

а за ресторанти и кафенета не го ли изискват le Pass Sanitaire? т.е. не се ли е налагало досега да се тествате, за да ги посещавате или само за вътрешни помещения важи?

Връзка към коментар
преди 19 минути , Фил каза:

А европейският сертификат за ваксинация дали важи за (замества) Pass Sanitaire, или трябва да се направи нещо допълнително? 
Тагвам и @Роца , ако е наясно как стои въпросът. 

Четох тук, свалих TousAntiCovid app, позволих на апликацията една камара неща (мисля после да ги забраня), но по-важното е, че си сканирах QR кода на ваксинационните сертификати и сега ги имам в апликацията

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 23 минути , Gentleman Basta каза:

Четох тук, свалих TousAntiCovid app, позволих на апликацията една камара неща (мисля после да ги забраня), но по-важното е, че си сканирах QR кода на ваксинационните сертификати и сега ги имам в апликацията

Благодаря! 
Този пасаж ми хареса най-много:
image.png.ad3435401495aa77bc3530a12d4b84cb.png
 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Gentleman Basta каза:

Четох тук, свалих TousAntiCovid app, позволих на апликацията една камара неща (мисля после да ги забраня), но по-важното е, че си сканирах QR кода на ваксинационните сертификати и сега ги имам в апликацията

ОК, това е за Франция, а като цяло (и конкретно за Италия), кой би бил подходящ APP? Ще пращаме след 10 дни тъстовете на почивка в Пулия и ми се иска да имат и дигитална опция, не само да разнасят хартиени сертификати 

Връзка към коментар
преди 1 час, Фил каза:

А европейският сертификат за ваксинация дали важи за (замества) Pass Sanitaire, или трябва да се направи нещо допълнително? 
Тагвам и @Роца , ако е наясно как стои въпросът. 

Да, важи във Франция. По ресторанти, кафенета, музеи и хотели имат апликации и го четат много лесно от телефоните ни, даже казват, че много по бързо ставало от френските пасове. 

;)) 

20210815_103236.jpg

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , zon каза:

Да, важи във Франция. По ресторанти, кафенета, музеи и хотели имат апликации и го четат много лесно от телефоните ни, даже казват, че много по бързо ставало от френските пасове. 

А ти от какво приложение на телефона го представяш? 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Фил каза:

А ти от какво приложение на телефона го представяш? 

 

CovidSafe 

синьо кръгче с отметка V и be в средата

Има няколко начина да се изтегли в Белгия на телефоната ти от специалната електронна правителствена платформа относно здравния ти статус по ковид. Ние го изтеглихме чрез банковите си карти, най лесно става. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.