Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Нужен ли е апп и защо е нужен апп за ЕС ковид сертификатите?

Ако не искаш да носиш хартия, какъв е проблема да ги имаш на телефона като ПДФ файл или дори снимка, или дори рязнат само QR кода, ако е проблем, че другите данни някой може да ги прочете... и да ги показваш, когато е нужно - без нужда да имаш някакъв специален апп?  Какво съм пропуснала? 🤔

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Извинете, пропуснах част от дискусията.

Не разбирам какво се има предвид под "много сертификати"

 

Не е ли ваксинционния сертификат един и приложим за всички държави на ЕС?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Lyubina каза:

Извинете, пропуснах част от дискусията.

Не разбирам какво се има предвид под "много сертификати"

 

Не е ли ваксинционния сертификат един и приложим за всички държави на ЕС?

Много сертификати=сертификати на повече от един човек

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , Lyubina каза:

Извинете, пропуснах част от дискусията.

Не разбирам какво се има предвид под "много сертификати"

 

Не е ли ваксинционния сертификат един и приложим за всички държави на ЕС?

Аз говоря в множествено число понеже имам предвид по един сертификат на човек от групата пътуващи, т.е. в моите пътувания аз и половинката сме два сертификата 🙂 Иначе не знам за сканирането и валидирането. Обикновено на мен ми искат да го показвам, на пътувания не ми е хрумвало да проверявам сертификата на някой, който ме обслужва 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 22 минути , Coo каза:

Нужен ли е апп и защо е нужен апп за ЕС ковид сертификатите?

Ако не искаш да носиш хартия, какъв е проблема да ги имаш на телефона като ПДФ файл или дори снимка, или дори рязнат само QR кода, ако е проблем, че другите данни някой може да ги прочете... и да ги показваш, когато е нужно - без нужда да имаш някакъв специален апп?  Какво съм пропуснала? 🤔

Точно мислех да задам същия въпрос.

 

ПДФ сертификатът с qr код на практика е достатъчен, работи безотказно (поне аз не съм имал засечка вече в 6-7 държави) и не виждам причина или предимство за инсталиране на какъвто и да е апп.

 

Поправете ме, ако бъркам?

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Хипотетично питане ... ако в момента PCR теста ми излезе положителен 🤔 след какъв период може да се пътува.... това с 6 месеца от датата на полижетелен тест е ясно разписано...

За ваксинираните е конкретизирано 14 дни след поставянето на ваксината, но при болен не ми е ясно ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ъпдейт за пътуване към Белгия - въпреки, че пише оранжева зона в сайта на ЕС и, че не трябва тест - днес искаха, хората минаха някои едва едва като показаха 1ва доза ваксина...други останаха.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , wiliko каза:

Хипотетично питане ... ако в момента PCR теста ми излезе положителен 🤔 след какъв период може да се пътува.... това с 6 месеца от датата на полижетелен тест е ясно разписано...

За ваксинираните е конкретизирано 14 дни след поставянето на ваксината, но при болен не ми е ясно ...

Трябва да провериш за страната, към която искаш да пътуваш

 

За Хърватска примерно е 11 дни след (+) теста https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212

  • positive PCR test result or rapid antigen test result, confirming that the holder recovered from the SARS-CoV-2 virus infection, which was performed in the previous 270 days and which is older than 11 days from the date of arrival at the border crossing point, or  a medical certificate of recovery

За Гърция е 30 дни след (+) теста https://www.visitgreece.gr/before-travelling-to-greece/covid-19/

  • either a medical certificate of a COVID-19 infection, issued by a national authority / an accredited testing laboratory, in the English, French, German, Italian, Spanish, or Russian language. The certificate can be issued thirty (30) days after the positive test result and it is valid for six months. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

в 'моят' апп има три секции:

# Vaccinations

# Tests

# Recoveries

 

В Vaccinations имам засега две подсекции с кодове, за двете ми двете ми ваксинации. При проверка отварям за сканиране кода на втората ваксинация.

В секцията Тестове имам един код, от теста преди пътуването ми, беше задължително тогава за Италия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , wiliko каза:

Хипотетично питане ... ако в момента PCR теста ми излезе положителен 🤔 след какъв период може да се пътува.... това с 6 месеца от датата на полижетелен тест е ясно разписано...

За ваксинираните е конкретизирано 14 дни след поставянето на ваксината, но при болен не ми е ясно ...

За Италия пише това:

recovered from COVID-19 and you are no longer under prescription of self-isolation. 

Различно е. Срещала съм държави, които го зачитат от 11-ти или 15-ти ден. Не съм виждала сертификат на преболедувал и дали е посочена датата, когато е изтекла изолацията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Малко информация от Италия (Тоскана и Болоня) :

На отиване 7.8 беше голяма лудница на летището от 6 човека провериха сертификатите на 4ма, на останалите двама никой нищо не погледна, при кацането в Болоня никой нищо не искаше освен PLF кодовете

В Тоскана навсякъде по музейте искат Green Pass (нашите сертификати стават), сканират ги като обаче не искат лични документи. Погледнах при сканирането на техните таблети излиза името само на Кирилица, та не знам как се оправят.

На закрито само един път седнахме в едно кафене в Лука - никой нищо не ни поиска

В откритите части на ресторантите никой нищо не иска

Хотелите пускат техните си клиенти свободно в ресторантите и баровете си, без да искат сертификат

На връщане 14.8 в Болоня никой нищо не ни поиска на летището, в България който няма ваксина - карантина - като някои от хората още нямат mail от РЗИ за освобождаване

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

интересно обаче, ако си ваксиниран и преболедувал, и си заявиш сертификат за преболедуването през his.bg, тоест минаваш си стъпките с даването на телефона, посочен при карантинирането, получаваш си код - ти вади само сертификата за ваксинация, никакъв друг; имам чувството, че нашата система е настроена на човек да има само по един сертификат, и този за ваксинация е някакси приоритетен; чудно ми е дали някой ваксиниран си е правил антиген или PCR за/след пътуване, и дали си е вадил сертификат за това от his.bg - тоест дали е можел да свали сертификат и от втория вид

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , Alexander каза:

Не съм запознат. За оранжева искат пср или антигенен. Ще погледна

Ние със сигурност есента ще сме червени и се чудя да купувам ли. 1 тест за седмица в Испания ок, ама на отиване и връщане го броя за прекалено. Защото сме ваксинирани и ми свиди 😇

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 минути , Lindt каза:

Ние със сигурност есента ще сме червени и се чудя да купувам ли. 1 тест за седмица в Испания ок, ама на отиване и връщане го броя за прекалено. Защото сме ваксинирани и ми свиди 😇

За ваксинирани сега би трябвало да е без тест влизането от България в Испания или бъркам, другата седмица летя за там. Септември е много вероятно България да е червена, но Испания другата седмица може и да не е червена вече, натам отива.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , Kamen каза:

За ваксинирани сега би трябвало да е без тест влизането от България в Испания или бъркам, другата седмица летя за там.

Не бъркаш, без тест си 🙂 ,

 аз обаче хвърлям боб за края на октомври и тогава не знам кой какъв цвят ще е. 

Връзка към коментар
преди 1 час, wiliko каза:

Хипотетично питане ... ако в момента PCR теста ми излезе положителен 🤔 след какъв период може да се пътува.... това с 6 месеца от датата на полижетелен тест е ясно разписано...

За ваксинираните е конкретизирано 14 дни след поставянето на ваксината, но при болен не ми е ясно ...

След като е преболедувал, си изтегля сертификата от сайта на НОИ и най-отдолу пише конкретна дата, до която може да пътува с него... 6 месеца е...

Връзка към коментар
преди 17 минути , Lindt каза:

Супер 🙂

А  испанците искат ли допълнителен тест или карантина за идващи от червена зона? 

В момента се влиза с пср/преболедуване/ваксина, но реално не знам в каква зона сме за Испания. В списъка им на рискови държави пише Inclusion criteria: dark red, red, orange and grey risk areas, based on the combined indicators according to Council Recommendation 2020/1475 and its subsequent amendments ама не виждам за тези критерии или се обосновават на общата карта цветовите зони.

 

преди 9 минути , Kamen каза:

За ваксинирани сега би трябвало да е без тест влизането от България в Испания или бъркам, другата седмица летя за там. Септември е много вероятно България да е червена, но Испания другата седмица може и да не е червена вече, натам отива.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Lindt каза:

Ние със сигурност есента ще сме червени и се чудя да купувам ли. 1 тест за седмица в Испания ок, ама на отиване и връщане го броя за прекалено. Защото сме ваксинирани и ми свиди 😇

За сега няма проблеми за червени-paises de riesgo от ЕУ, само с ваксина влизаш.

http://www.exteriores.gob.es/Consulados/HAMBURGO/es/Consulado/Paginas/Articulos/NOT_Coronavirus-Requisitos-entrada-a-España.aspx

Какво ще стане надали някой знае.

 

Малко страни са като България и Англия, искащи по 3 неща.

Дори сега за идващи от Испания знаеш как е, но за влизащи в Италия от Испания  няма такива неща, като 2 пср или 1+ваксина, искат тест или ваксина, не и двете.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, antea каза:

а за ресторанти и кафенета не го ли изискват le Pass Sanitaire? т.е. не се ли е налагало досега да се тествате, за да ги посещавате или само за вътрешни помещения важи?

Не, тук  до сега , никъде в ресторанти/барове не са ни искали. А и не съм видяла, някой да показва.В едно крайпътно заведение искаха, но ние си имахме от Бг, че беше първият ни ден тук и си важеше още.

Последно, снощи бяхме в Астория, бях бухнала маса предварително, че винаги е пълно. Но тука е Корсика, те си имат собствено мнение:))), вероятно, в контоненталната част не е така.

На идване, в правилата на Corsica Air пишеше, че оттук накъм континентална Франция, не трябва нищо.Сега пише, че от 9 август, трябва Pass Sanitaire.

Та ще направим експресен ПСР в последния момент,, да важи до Бг, че имаме престой и в Ница.

Но като гледам по френската телевизия , какви масови протести има в цяла Франция, не знам, колко време ще го има това.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

явно сте късметлии, щом не ви ги търсят сертификатите 🙂

аз си мислех, че там е най-строго по въпроса, понеже Марсилия и Корсика са двата района на Франция с най-високо ниво на заболеваемост - над 500-600 на 100 000, което ги прави сами по себе си червени зони, но засега минават метъра под общия по-нисък брой за цяла Франция

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , antea каза:

явно сте късметлии, щом не ви ги търсят сертификатите 🙂

аз си мислех, че там е най-строго по въпроса, понеже Марсилия и Корсика са двата района на Франция с най-високо ниво на заболеваемост - над 500-600 на 100 000, което ги прави сами по себе си червени зони, но засега минават метъра под общия по-нисък брой за цяла Франция

То, тука и на корабчетата седим без маски. Нали ходихме на разни разходки из морето, на наветката -също. Единственото място, дето влизаме с маски е магазинът. Вчера се возихме и на хоп-он, хоп-оф автобуса и там така. Има ги едни, стоят с маска и на плажа:(((((Единици, останалите си гледат почивката и кефа. До нашия хотел на плажа, има ресторант с жива музика. Една вечер вечеряхме там - пълно с народ, па танци,  па песни, няма дистанция, няма маски:)

Но чужди туристи няма или, поне ние не срещнахме. Основно са си франсета:)

Сега беше така - не знам, натам как ще е.Но тези хора тук, имат още месец, до края на сезона. После - чак през май. Може би, за това е така , та имахме късмет.

Ама пък, ако не беше, щяхме да си купуваме храна от магазина, та пак, нямаше да измрем от глад:)

преди 5 часа, Фил каза:

А европейският сертификат за ваксинация дали важи за (замества) Pass Sanitaire, или трябва да се направи нещо допълнително? 
Тагвам и @Роца , ако е наясно как стои въпросът. 

@ФилФичо, Pass Sanitaire , включва три неща:

Сертификат за ваксинация

ПСР тест - 72 часа

Антигенен тест -48 часа.

Трябва ти едно от трите.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.