Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 33 минути , vinidj каза:

Летището в Берлин приема само бордни карти на хартия в момента.

Това "мега" летище, което строиха почти 20 години, сега приема бордни карти само на хартия? 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 18.08.2021 г. в 17:58, bobole4e каза:

Дали правилно те разбирам-влизаш в мола свободно( който е затворено/закрито пространство), обикаляш си насам натам, но ако седнеш да ядеш искат сертификат? А ако само седнеш да си починеш на пейка?

Извинявай, Боболече, но не знам, ние бяхме в МОЛ-а между полет и пътуване с автобус и не сме сядали, освен за обяд. Но ако беше задължително за посещение на мол, щяха да проверяват на входа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Милано в моловете, къде ходихме беше точно така. Ако седнеш на маса вътре в мол-а трябва да покажеш сертификат. Ако си на пейка вътре, или ако си на маса на терасата - не ти трябва сертификат.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Другата седмица на 28ми пътуваме за Франция, всички сме ваксинирани. От правилата за влизане във Франция с цел туризъм, това което разбирам е, че за ваксинирани няма ограничения независимо от каква зона идват. Така ли е или нещо пропускам? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, EliNik каза:

Другата седмица на 28ми пътуваме за Франция, всички сме ваксинирани. От правилата за влизане във Франция с цел туризъм, това което разбирам е, че за ваксинирани няма ограничения независимо от каква зона идват. Така ли е или нещо пропускам? 

Ние сега се върнахме, пътувахме с тестове и нямаше проблем. Разпечатайте си цифровите сертификати за ваксинирането и няма да имате проблем, нито с пътуването, нито по заведения  и музеи. На нас, за 15 дни, никъде не са ни искали Pass Sanitaire. Но ние бяхме в Корсика, по време на започване,  с прилагането на тази заповед. Вероятно хванахме междинния период:))Като си тръгвахме, на летището в Корсика не те чекират, ако нямаш сертификат. На връщане имахме престой в Ница, два пъти го искаха.

Освен сертификатите, се попълва и една клетвена декларация.

 

https://www.strasbourg.aeroport.fr/dynamic/pdf/covid_19/attestation_sur_l_honneur.pdf

 

Ама дали ни я искаха, на кацане, не се сещам:(

 

 

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

На нас не ни я искаха тази декларация, ваксинирани сме. Много е удобно да си качите сертификатите в някое приложение, ние ползвахме швейцарското, излиза ти само баркода, навсякъде се сканираше без проблем 🙂 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 14 минути , mu_ry каза:

На нас не ни я искаха тази декларация, ваксинирани сме. Много е удобно да си качите сертификатите в някое приложение, ние ползвахме швейцарското, излиза ти само баркода, навсякъде се сканираше без проблем 🙂 

Качени са ми в швейцарското.

Свалих си и френското приложение, но не ми прие за валидни ЕС сертификатите от юни месец (ползвани в Германия и Гърция), свалих си нови сертификати и тях прие за валидни. 
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Планираме една 10 дневна екскурзия - разходка из Турция от 08.10., като на този етап не можем да си позволим по-ранна дата. Датата на втората ни ваксина с Пфайзер е 07.04., т.е. превишаваме с 2-3 дни 180-те дни на валидност (а тя доколкото си спомням се смята от деня на втората ваксина, а не 14 дни след това). Ако все пак успеем да изместим със седмица назад отпътуването ни, ще сме в срока на валидност на сертификата, но той ще изтече по време на пребиваването ни. Дали и тогава бихме имали някакви проблеми?

Някакви идеи, съвети, напътствия?

Благодаря предварително!

Връзка към коментар
Преди 1 час, Petkan каза:

Планираме една 10 дневна екскурзия - разходка из Турция от 08.10., като на този етап не можем да си позволим по-ранна дата. Датата на втората ни ваксина с Пфайзер е 07.04., т.е. превишаваме с 2-3 дни 180-те дни на валидност (а тя доколкото си спомням се смята от деня на втората ваксина, а не 14 дни след това). Ако все пак успеем да изместим със седмица назад отпътуването ни, ще сме в срока на валидност на сертификата, но той ще изтече по време на пребиваването ни. Дали и тогава бихме имали някакви проблеми?

Някакви идеи, съвети, напътствия?

Благодаря предварително!

Засега не съм видяла турските власти да са указали срок за ваидност на ваксината.

Единственото изискване е за дните след втората/последната ваксина.

От вчера имаше новини при тях, че ЕС ги е одобрил и ще синхронизират с европейския сертификат за ваксинация и Турция, но не зачетох внимателно новината.

Следим какво ще се реши в Европа като дата/срок, това ще бъде и за Турция вероятно.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 32 минути , Mary каза:

Засега не съм видяла турските власти да са указали срок за ваидност на ваксината.

Единственото изискване е за дните след втората/последната ваксина.

От вчера имаше новини при тях, че ЕС ги е одобрил и ще синхронизират със европейския сертификат за ваксинация и Турция, но не зачетох внимателно новината.

Следим какво ще се реши в Европа като дата/срок, това ще бъде и за Турция вероятно.

Ако го синхронизират, вероятно ще се гледа валидността, приета в Европа, а за момента тя е 180 дни(засега), с опция за увеличение, но въз основа на научни доказателства.

Ами чакаме...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Понеже другата тема е заключена, да се изходя в тази 😄 😄 😄 Ако вече е споменавано, се извинявам. Признавам, че не ги чета темите от доста време стриктно и не знам как се развиват. Понеже преди време се оплаквах, че във всички приложения името ми излиза само на кирилица, да кажа, че днес като отворих Green Pass Wallet и името ми го има И на латиница.

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 57 минути , Petkan каза:

Ако го синхронизират, вероятно ще се гледа валидността, приета в Европа, а за момента тя е 180 дни(засега), с опция за увеличение, но въз основа на научни доказателства.

Ами чакаме...

Ама чакай, говорим за различни неща. ВажИ си ти ваксината.

180 дни ти е срокът на валидност, на сертификата, ако си преболедувал.

 

“С регламента се въвеждат също така някои основни принципи, например максималният период на валидност на сертификата за преболедуване се определя на 180 дни. Тези принципи биха могли да бъдат коригирани от Комисията въз основа на нови научни доказателства. Регламентът гарантира, че сертификатите, издадени от други държави членки, се приемат съгласно същите правила като тези, които се прилагат за удостоверенията, издадени в дадена държава.

Не се предвижда максимална валидност на сертификатите за ваксинация, тъй като това ще зависи от нови научни доказателства за продължителността на защитата, осигурявана от различните ваксини.

Докога ще се прилага цифровият сертификат на ЕС за COVID?

Регламентът ще се прилага за срок от 12 месеца, считано от 1 юли 2021 г.”

 

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/QANDA_21_2781

 

 

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, ivailo_radev каза:

Понеже другата тема е заключена, да се изходя в тази 😄 😄 😄 Ако вече е споменавано, се извинявам. Признавам, че не ги чета темите от доста време стриктно и не знам как се развиват. Понеже преди време се оплаквах, че във всички приложения името ми излиза само на кирилица, да кажа, че днес като отворих Green Pass Wallet и името ми го има И на латиница.

 

 

преди 2 часа, jul каза:

ВЕрно се появило и наа латиница, добре, че каза да проверя.

Ползвали ли сте приложението в реална ситуация?

Връзка към коментар
преди 3 часа, Petkan каза:

Ако го синхронизират, вероятно ще се гледа валидността, приета в Европа, а за момента тя е 180 дни(засега), с опция за увеличение, но въз основа на научни доказателства.

Ами чакаме...

За преболедували е 180 дни, сертификатът за ваксина за  сега е 1 година.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
2 hours ago, liliya said:

За преболедували е 180 дни, сертификатът за ваксина за  сега е 1 година.

С изключение на Хърватска и  Австрия ,където сертификатът за ваксина  е с валидност 270 дни. 

 

 

Нови правила за българи, влизащи в Белгия и Испания :

Нови правила за българи, влизащи в Белгия и Испания

Източник: iStock

 
Българите пътуващи за Белгия, ще трябва да представят PCR тест за COVID-19, сертификат за ваксинация или документ за преболедуване на коронавирус при влизане в страната. По информация на посолството ни в Брюксел мярката влиза в сила от утре, 21 август 2021 г., тъй като България преминава в списъка със страни от "червена зона" за пътуване, съобщи МВнР.

При влизане в Белгия българите трябва да представят един от следните документи:

  • Сертификат за завършена ваксинационна схема срещу COVID-19 (14 дни след поставянето на последната доза). Необходимо е ваксината да е сертифицирана от Eвропейската агенция по лекарствата или Covishield;
  • Сертификат, удостоверяващ преболедуването на COVID-19 след направен положителен PCR тест до 180-ия ден;
  • Сертификат, показващ отрицателен резултат от PCR тест до 72 часа преди влизането в страната;
Българите, които не разполагат с един от трите документа, ще бъдат поставяни под карантина.

Белгийските граждани и постоянно пребиваващите в Белгия могат да си направят PCR тест през първия или втория ден след пристигането им в Белгия, като след получаване на отрицателен резултат те се освобождават от карантината.

Децата под 12 години няма да бъдат тествани, но ще трябва да останат под карантина, докато резултатите на родителите им не станат известни.

Остава задължението за попълване на Формуляра за локализация на пътниците (Passenger Locator Form - PLF) в рамките на 48 часа преди пътуването.

При нужда от съдействие, българските граждани в Кралство Белгия могат да се обръщат към българското посолство в Брюксел на следните телефонни номера: +32 2 375 86 50, +32 2 374 47 88; +32 2 374 08 66, както и дежурен телефон за спешни случаи в извънработно време: +32 473 981042. Запитвания може да се отправят и на имейл адреса на българското посолство в Белгия.

В Испания ще важат същите мерки, но ще може да се предостави и бърз антигенен тест - проведен до 48 часа преди влизането в страната.

По информация на МВнР в Мадрид мярката влиза в сила от 23 август 2021 г.

Продължава извършването на санитарен контрол на всички международни пътници, влизащи в страната на случаен принцип - контрол на температурата и визуален контрол на общото състояние.

Остава в сила и попълването на Формуляра за санитарен контрол, публикуван на сайта на Министерство на здравеопазването на Испания, както и получаването на QR код след попълването му.

Припомняме, децата на възраст под 12 години са освободени от задължението да представят диагностични тестове, но следва да имат попълнен Формуляр за санитарен контрол.

При нужда от съдействие, българските граждани могат да се свържат с:

- Посолството на Република България в Мадрид на тел: +34 91 345 5761 и на дежурен телефон в извънработно време: +34 678 013 846;

- Генералното консулство на Република България във Валенсия на следния телефонен номер: +34 963 690 921, както и на телефона за спешни случаи: +34 630 168 018;

- Генералното консулство на Република България в Барселона на 24-часов тел.: +34 619-217-097."

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, тук доста по-малко се пише, отколкото темата за Гърция. Ще летим с rayan до Чампино на 05.09 и от там Формия и остров Понца. Някой да обясни за италианския plf формуляр кога да го пусна и кога ще излезе.? На връщане към Бг, къде най-дообре да направим тест, прочетох, че на гара термини имало пункт на Червения кръст и правели безплатни тестове, както и в аптеките, но дали ще дадат някаква хартия. 

Връзка към коментар
преди 16 минути , Levantino каза:

Здравейте, тук доста по-малко се пише, отколкото темата за Гърция. Ще летим с rayan до Чампино на 05.09 и от там Формия и остров Понца. Някой да обясни за италианския plf формуляр кога да го пусна и кога ще излезе.? На връщане към Бг, къде най-дообре да направим тест, прочетох, че на гара термини имало пункт на Червения кръст и правели безплатни тестове, както и в аптеките, но дали ще дадат някаква хартия. 

PLF а идва веднага и няма значение кога ще го пуснеш. За тест в Италия не мога да те посъветвам - тук можеш да направиш антигенен тест до 24 часа от кацането, за да отпадне карантина

Връзка към коментар

@Otnesen, благодаря, направих 2 PLF за мен и съпругата, детето го писах към мен. Вече ги имам готови за принт. На връщане ще видим, ако може там, да направим, ако не в бг. За някава декларация четох, която се попълва при обратен полет? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Levantino каза:

@Otnesen, благодаря, направих 2 PLF за мен и съпругата, детето го писах към мен. Вече ги имам готови за принт. На връщане ще видим, ако може там, да направим, ако не в бг. За някава декларация четох, която се попълва при обратен полет? 

Във вторник летях Болоня - София - никакви декларации не попълвахме. Някакви испанци ни върнаха вместо розовките.Летището с паспорт ( за 2 минути се минава проверка) и с бордни карти от телефона.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Пътуваме за Гърция, през Кулата минахме за около 15 мин., пред нас имаше 4 коли. Първо ни гледаха личните карти, после на гише моят приятел занесе plf-ите и ваксинационните сертификати, докато аз кротко рупах салата в колата. Гръцкото полицай беше много предразположен към пътуващите, пожела ми даже Бон Апети. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 8 часа, vino4erpec каза:

 

Ползвали ли сте приложението в реална ситуация?

Аз го ползвах днес с имената на латиница, понеже ми го искат, за да мога да си посещавам физиотерапията. Иначе го ползвах и преди седмица в Залцбург при посещение на заведение. Там беше още само на кирилица, ама тях ги интересуваше само кога ми е била втората ваксина, та имена никой не гледаше.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

     Здравейте,

     въпросите ми са сравнително спешни.

     Имам билети за Малта за 27.08.2021 г. Ваксинирана съм, спътничката ми също.

     Знам, че Малта уж вече се води в "оранжева зона" в момента, ще проверя какви са изискванията за влизане там в момента, съответно какви са тези за връщане в БГ?

      По-конкретно ме интересува:

- Пътува ли се спокойно между отделните населени места, т.е. редовни ли са автобусните или фериботните линии?

-  Носят ли се на открито маски? Има ли глоби, ако се свалят маските на улицата, за да се пуши?

- Работят ли заведенията на открито?

    Много се извинявам, ако въпросите ми не са тук, но ми е спешно и не знам къде да ги задам.

    Предварително благодаря на всички, които ще ми отговорят. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.