Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

От 23 август 2021 г., Чехия въвежда нови условия за пътуващите от България. По информация на посолството ни в Прага всички граждани, които пристигат от България там, следва да представят отрицателен PCR тест, направен най-много 72 часа преди пътуването. Изключение се допуска за преболедували или ваксинирани граждани, които могат да го докажат, съобщи МВнР.

Пристигащите от България следва да попълнят предварително електронен формуляр на пътуващия и да го представят при поискване на граничния пункт. Формулярът може да бъде открит на следния интернет адрес: https://plf.uzis.cz/

При пътуване през Чехия транзит с напускане на страната до 12 часа след влизането няма изискване за регистрация на пътника преди пътуването. Няма и изискване и за представяне на антигенен или PCR тест преди или след влизане там.

Сред новите правила за пътуващите до страната е и изискване за самоизолация за гражданите, пристигащи от България, като между петия и четиринадесетия ден на пребиваване в Чехия те следва отново да си направят PCR тест.

При необходимост от съдействие българите могат да се обръщат към българското посолство в Прага на следните телефонни номера: +420 222 212 011; +420 222 211 258, както и на дежурен телефон в извънработно време: +420 774 790 991. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 1 час, Monika_Koko каза:

Karilab - В софия, ПСР e 79лв

Резултатите по какъв начин се получават...? На място на хартия или ги качват в his.bg?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да продължа историята с младата дама, с която съм се заела да я изведа безпрепятсвено от Русе за Мадрид😄

Взе си билет на Уиз за сряда 08.09. Букурещ - Мадрид. Първите й изпити можело и онлайн да се направят, ето че има и ползи за пътуващите хора😉

Ще направи и бърз тест на 07.09., вторник, за спокойствие и сигурност от къде е началната точка на пътуването й. 

Взе си и билет на Flixbus Русе - летище Отопени за 08.09. през нощта. В тази връзка ми е въпросът. Някой ползвал ли ги е скоро, дори и от Варна /един и същ е автобуса/? Може ли да се разчита да няма промяна/отмяна в последния момент?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може да прозвучи крайно, но аз за важен за мен полет бих преспал в Букурещ. 

Що ми се струва, че от Русе  имате маршрутки ли, споделени таксита ли бяха... до Букурещ и Отопени. Поне така четох по-лани като проигравах полет от Букурещ. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не е ли по удобно да се пътува с Пегасус?

Много бързо и без да чакат на границата минават бусчетата.

Русе - Летище Отопени Час на тръгване: 02:00  Час на пристигане: 04:00

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 10 минути , Светославов каза:

Може да прозвучи крайно, но аз за важен за мен полет бих преспал в Букурещ. 

Що ми се струва, че от Русе  имате маршрутки ли, споделени таксита ли бяха... до Букурещ и Отопени. Поне така четох по-лани като проигравах полет от Букурещ. 

Чак до нощувка не мисля, че ще се наложи. Все някой ще се жертва за шофиране или такси ще се намери, но в случая е за един човек и не е изгодно🙂

 

преди 9 минути , Taliana каза:

Не е ли по удобно да се пътува с Пегасус?

Много бързо и без да чакат на границата минават бусчетата.

Русе - Летище Отопени Час на тръгване: 02:00  Час на пристигане: 04:00

Ще го имаме това като резервен вариант. Ползвала съм ги Пегасус - точни и добре се пътува с тях. Мислех, че пътуват само през деня, но не е така.

Благодаря🙂

Връзка към коментар
преди 5 часа, chandni каза:

Резултатите по какъв начин се получават...? На място на хартия или ги качват в his.bg?

За качване в his.bg не знам, защото и в двата случая, трябваше резултата на хартия, за да се показва  на летище и на състезание. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, EliDion каза:

@ДиянаВ, проверете пак. Последно като търсех автобус Фликс не пътуваха до летището, а до града.  Пегасус са ОК.

Има билет, пратила ми го е на пощата да го разпечатам. Не пътуват всеки ден де, както преди.

Направо съм забравила пътуванията от Букурещ и като не е за мен ме мързи да ровя и проверявам🙂

Връзка към коментар
преди 7 минути , logist13 каза:

Някой ходил наскоро към Естония и Финландия? Като гледам към момента май няма никакви ограничения и тестове и при отиване, и при връщане.

За Финландия не сме вече в зеления списък. Трябва да си ваксиниран или тест.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 20 минути , logist13 каза:

Някой ходил наскоро към Естония

Преди две седмици бях там, но пътувах от Полша така че, не знам как е пътуването от България.

 

Това е линка, където можеш да видиш държавите в кой списък са и какво се изисква -> https://vm.ee/sites/default/files/citizens_and_residents_of_the_european_union_0.pdf

 

Иначе, вътре в страната, няма никакви изисквания, даже не искат маски в затворените помещения.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , DGTG каза:

За влизане в Италия от България освен сертификат или тест изисква ли се нещо друго? Попълва ли се някаква форма предварително?

Да, попълва се онлайн форма - PLF, същата като за Гърция. Линк - https://app.euplf.eu/#/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В Румъния все още се пътува свободно без тестове и сертификати. Проверено от тази сутрин, даже и Райън не ни искаха нищо. В момента пътуваме към Молдова, ще  пиша довечера как е положението и за влизане в Молдова.

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, logist13 каза:

Някой ходил наскоро към Естония и Финландия? Като гледам към момента май няма никакви ограничения и тестове и при отиване, и при връщане.

В момента сме в Талин, а утре пътуваме за един ден до Хелзинки. Тук в Естония маските са задължителни в затворени помещения и правилата се спазват относително добре. При чек ин в хотела се представя валиден сертификат, но той е важен единствено за възможността да влезеш в салона за закуска. Впрочем, същото беше и в Рига. Към Финландия няма проблем да се пътува със сертификат. Преди малко се чекирахме онлайн за ферибота утре и има напомняне в тази посока. Реално очаквам да има проверка на сертификатите при бординг...

преди 1 час, Marisha каза:

За Финландия не сме вече в зеления списък. Трябва да си ваксиниран или тест.

Важно е откъде влизаш в страната, а не гражданин на коя страна си. При вход по море от Естония, например, правилата важат като за естонците...

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
Преди 1 час, Duke каза:

В момента сме в Талин, а утре пътуваме за един ден до Хелзинки. Тук в Естония маските са задължителни в затворени помещения и правилата се спазват относително добре.

Това е доста интересно! Напълно е възможно и да са променили правилата, защото буквално две седмици назад, нямаше място където да видиш някой да е с маска (мол, ресторант, клиника, такси, малки магазини).

 

Благодаря ти, за ъпдейта, защото очевидно моята информация е не актуална!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Мирослав Василев каза:

Това е доста интересно! Напълно е възможно и да са променили правилата, защото буквално две седмици назад, нямаше място където да видиш някой да е с маска (мол, ресторант, клиника, такси, малки магазини).

 

Благодаря ти, за ъпдейта, защото очевидно моята информация е не актуална!

В момента Естония е в червената зона и може би са върнали рестрикциите, а най-вероятно самите хора и туристите проявяват съзнание, вместо да четат какво може и какво не може... 😉

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Поздрави от Кишинев, Молдова. За влизане в Молдова изискват сертификат за ваксинация или ПСР до 72 часа. В автобуса на границата понеже бяхме единствените от които се изискваше такъв документ, граничните провериха само на жената, моя изобщо не си направи труда и да го погледне. Чакането на митницата е около час, доста бързо работеха..

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Това не знам дали е точно за тая тема:

 

"Арестувани са двама българи на ГКПП Промахон с фалшиви сертификати за PCR тестове. Глобени са с по 5000€ на човек." 

 

https://www.facebook.com/groups/science.in.crisis/permalink/563585648171876/

  • Харесвам 4
  • Браво 9
Връзка към коментар

Германия от днес.

Тръгване от София - чекиране на гише и преглед на сертификата. По-скоро бегъл поглед.

Междинно летище в Германия , следва вътрешен полет.

Там вече се наложи да се обясняваме защо нямаме електронни форми . След обяснения от къде идваме се съгласиха и пак “хвърлиха едно око” на сертификата. Иначе го искат но не го заглеждат особено какво пише в него. И тук не ползват скенери ( Мюнхен), разчитат на поглед върху QR кода.

Иначе на всякъде на закрито е с маски , на открито без. Където обядвахме не ги вълнуваше сертификата ни, в хотела - пак метнаха око ренген върхи кода.

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Миналата седмица летяхме Бургас-Киев с wizz за 3 дни. На Бургас ни искаха тест  ПСР, като и казахме, че имаме бърз нищо не каза дамата на чекирането, после търси в украйнската застраховка къде пишело, че включва Ковид. Тъкмо да се качваме вече и на компютъра им за моята бордна карта изписа "пътника е спрян". Изчакхаме цялата опашка, дойде явно някой по - главен, пита ни дали ние сме без ПСР-и  и " айде качвайте се" 🥵 На поспортна проверка в Киев, не можахме да се обедим с граничните, че напускаме страната след 48часа и нямаме VDoma, показвах им написания мейл, който имах от visitukraina, че ако стоим под 72 часа нямаме нужда от приложението, обаче не и .... там беше една заядлива. Естествено започнаха да се трупат хора които си чакат кода за активиране на Vdoma-та обаче на на нас 50минути така и не дойде. Накрая ни пуснаха с уговорката от залата след багажа да си купим украйнска карта и да си го инзсталираме. На връщане на бюро чекиране пак ни искаха тест за covid, и понеже хич не ми се обесняваше почнаха да си вадя тестовете от преди 2 дни, нищо че са бързи и тъкмо ги намирам из раницата пристига друг служител с думите "ааа те са българи, наши хора, те са без тест" 😜 И на поспортен контрол пак нещо не ми хареса бордната карта, звъняха, чакахме и накрая ни биха по един изходен печат с датата на билета и айде.... към 7 часово закъснение  на полета 🤣

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Да кажа за влизане в Полша с полет от Бургас. На летището в Бургас провериха само паспорти и бордни карти. В Гданск подадохме сертификатите, но не им обърнаха внимание. Декларацията за влизане бях попълнила онлайн, същите раздаваха и в самолета…. никой не ги погледна. В Гданск все едно ковид няма. Маски рядко носят в магазини и транспорт - около 30-50% от хората.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.