Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 17.08.2021 г. в 8:05, master_of_germs каза:

Преминаванията на граници в посока България -> Северна Македония -> Албания -> Черна Гора бяха абсолютно безпроблемни. Никой нищо не ни е искал освен личните карти и никъде не сме чакали повече от десет минути.

Да си продължа мнението.

В неделя по обяд нацелихме нещо като час пик, в който сърбите се прибираха от почивката си в Черна Гора и чакахме половин час на излизане от ЧГ. Сърбите бяха организирали по-добре и минахме веднага. Никакви тестове ваксини и прочие не искаха. 

От Сърбия към България на Калотина сме чакали вкупно не повече от двайсет минути, ама беше в два и половина през нощта. 

След паспортния контрол у нас само ни погледнаха сертификатите за ваксинация за секунди и преминахме.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 1 час, master_of_germs каза:

Да си продължа мнението.

В неделя по обяд нацелихме нещо като час пик, в който сърбите се прибираха от почивката си в Черна Гора и чакахме половин час на излизане от ЧГ. Сърбите бяха организирали по-добре и минахме веднага. Никакви тестове ваксини и прочие не искаха. 

От Сърбия към България на Калотина сме чакали вкупно не повече от двайсет минути, ама беше в два и половина през нощта. 

След паспортния контрол у нас само ни погледнаха сертификатите за ваксинация за секунди и преминахме.

Как са Ковид настроенията в Черна гора? Усеща ли се паника или е тип-топ положението? Минава ли се свободно сухопътно или по въздух към Хърватска, ако сте го правили сега?

 

Аз мислех пътуване Хърватска - Черна гора за края на август-началото на септември, около 10ти август вървяха много нагоре за бр заразени на 100 000 и даже четох забавен пресрелийз между другите им за за бройките, нещо в духа на "Спомняте ли си как миналото лято нямахме туристи, искате и сега да ви затворим, така ли?" 😂 Ние сме ваксинирани и не ми се правеше PCR тест на прибиране от червена страна като има други места за ходене. А от тогава до сега продължават да им растат бройките, вече май са към 900 на 100хил. Якото е, че България продължава да не слага Черна гора в червен списък (нито си обновява списъка всяка седмица) и си мисля дали да не се върна към плана... като се върна от Гърция понеже за пореден път премаршрутизирах 🙂

 

Не че у нас много гледат дали си бил точно в Черна гора, като на влизане прелетиш от Хърватска или влезеш с кола от съседна държава...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, master_of_germs каза:

След паспортния контрол у нас само ни погледнаха сертификатите за ваксинация за секунди и преминахме.

Мастър, ваксинирал ли си се? Нали си следеше антителата и чакаше да паднат. При каква стойност се ваксинира, ако си се ваксинирал, разбира се? 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Пътуване от Естония до Финландия с ферибот. При бординг в Талин проверяват само бордни карти. При слизане в Хелзинки, ръкавът е разделен на три. Зелен - само при транзит, жълт - само за притежатели на сертификат и червен - за всички останали, които трябваше да попълват някакви декларации. Сертификатите се проверяват внимателно с придружена лична карта към тях. При обратното пътуване в Хелзинки освен бордни карти не се проверява нищо, но в Талин отново следва внимателна проверка на сертификатите. На ферибота положението е като навсякъде. Въпреки съобщенията по уредбата и писмените указания и табели, имаше хора (основно руснаци), които бяха без маски и гордо се разхождаха нагоре-надолу. Вече съм 100% убеден, че скоро няма да се отървем от тази пандемия...

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

@ДиянаВ Да ти разкажа малко за Мадрид днес си направих ПСР на летището в Барахас,утре пътувам за България, доста добре организирано имаше две опашки едните бяхме с предварителна среща другата бяха без . Което ме навежда на мисълта че може да си направи тест след пристигането защото на терминала не пускат хора без бордни карти или в случая със час за тест, но имаше и хора с куфари едва ли би рискувал някой да си прави тест в последния момент . Незнам не попитах но доста хора имаше без час  ,но да не те подведа за по сигурно е да пристигне с тест според мен . Резултати от ПСр ги получих по емайл за по малко от 7ч .  

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, Coo каза:

Как са Ковид настроенията в Черна гора? Усеща ли се паника или е тип-топ положението? Минава ли се свободно сухопътно или по въздух към Хърватска, ако сте го правили сега?

 

Аз мислех пътуване Хърватска - Черна гора за края на август-началото на септември, около 10ти август вървяха много нагоре за бр заразени на 100 000 и даже четох забавен пресрелийз между другите им за за бройките, нещо в духа на "Спомняте ли си как миналото лято нямахме туристи, искате и сега да ви затворим, така ли?" 😂 Ние сме ваксинирани и не ми се правеше PCR тест на прибиране от червена страна като има други места за ходене. А от тогава до сега продължават да им растат бройките, вече май са към 900 на 100хил. Якото е, че България продължава да не слага Черна гора в червен списък (нито си обновява списъка всяка седмица) и си мисля дали да не се върна към плана... като се върна от Гърция понеже за пореден път премаршрутизирах 🙂

 

Не че у нас много гледат дали си бил точно в Черна гора, като на влизане прелетиш от Хърватска или влезеш с кола от съседна държава...

Ами и ние веднага след две  бързи Гърции направихме Албания и ЧГ.

Положението е точно както си го усетила. В ЧГ искат маски на закрито в магазините. Иначе не.

Линейките сноват постоянно.

По морето е лудница. Руска реч отвсякъде. В хостела ни в стария град на Котор ни бяха направили овърбукинг. Имаше над сто души и нулево спазване на мерки. Добре че стояхме там само за една нощ преди да се прехвърлим пак към планините. На няколко места в ЧГ имаше огромни билбордове на демокрстическата партия с надпис: "Благодарим ви, братя сърби, че избрахте да летувате при нас!" 😉

 

Към Хърватия не сме ходили, аз и в една друга тема писах, че подобна дивотия в тълпите през август никога не бих си причинил и това няма нищо общо с пандемии и вируси.

В Албания минахме по морето за половин ден. Същата работа Шънгджин е като слънчака (никога не съм стъпвал в Слънчев бряг, между другото, та не знам дали съм прав). Маски на закрито в магазините, по плажа лудница.

В планините не са и чували за маски (те и за асфалт не са, ама това е друга тема).

В градчетата и селата в западна и южна Сърбия никой не слагаше маска, дори и при влизане в бензиностанции. Може и да няма изискване за маски на закрито, не съм проверявал, че нашето беше транзит.

Според мене от нашето МЗ изобщо са забравили за съществуването на Черна Гора. Да видим какво ще е решението за Македония, защото последните дни тя избухна много по-зле и от нас и от Черна гора, а и трите страни сме със сходен темп на имунизации. Но нали не граничим с ЧГ, при сухопътно влизане у нас може да се каже, че се идва от Сърбия или някъде другаде.

От днес ЧГ вече иска сертификати от българи.

 

Ваксинирах се през юли, около седем месеца след преболедуването ми. Вероятно щях да имам антитела над референтната граница за още месец и половина, но реших да си спестя главоболията по границите. След първата доза две вечери имах лека температура (както и трябва) и не можех да си вдигна ръката над нивото на гърдите. След втората игла - абсолютно никаква реакция (което само потвърждава за мене, че втора доза за преболедували е напълно безсмислена, само дето у нас не дават сертификат на преболедували с една доза за разлика от някои други страни). Аналогични бяха реакциите и на @mary_sheryи @Mistress of Germs това в отговор на питането на

@zon

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , master_of_germs каза:

След първата доза две вечери имах лека температура (както и трябва) и не можех да си вдигна ръката над нивото на гърдите. След втората игла - абсолютно никаква реакция (което само потвърждава за мене, че втора доза за преболедували е напълно безсмислена, само дето у нас не дават сертификат на преболедували с една доза за разлика от някои други страни).

При мен нямаше реакция при нито една от двете дози, но не съм чакала да вдигна темпаратура и тогава да вземам, парацетамол или дефалган, тук съветват да си вземеш хапче след ваксинацията. При мъжа ми също беше така. Не сме карала ковид. 

 

Мастър, ти до каква стойност би чакал да паднат стойностите ако в момента са по Abbott Diagn. SARS-CoV-2 IgG anti-spike (AU  1793.20 AU/ml   потенциално протективен титър 1050, за да се сложи първа доза?  Така, че преходният период след поставяне на първа доза и покачване отново на антителата, да е 'безопасно', т.е. да имаш 'защита. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 34 минути , master_of_germs каза:

След втората игла - абсолютно никаква реакция (което само потвърждава за мене, че втора доза за преболедували е напълно безсмислена, само дето у нас не дават сертификат на преболедували с една доза за разлика от някои други страни). 

@zon

Дават сертификати на преболедували с една доза. Брат ми и жена му бяха болни декември, през май първа доза ваксина (ВМА), след 3 седмици тест за антитела и им дадоха сертификати. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 32 минути , EliNik каза:

Дават сертификати на преболедували с една доза. Брат ми и жена му бяха болни декември, през май първа доза ваксина (ВМА), след 3 седмици тест за антитела и им дадоха сертификати. 

Да и тук дават елктронен сертификат за поставена първа доза, после за втора. 

Мастъра има предвид, че този с този сертификат само с една доза, не ти служи при пътувания в много държави. Искат две поставени дози и изминали 2 седмици от последната доза. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, Julian999 каза:

@ДиянаВ Да ти разкажа малко за Мадрид днес си направих ПСР на летището в Барахас,утре пътувам за България, доста добре организирано имаше две опашки едните бяхме с предварителна среща другата бяха без . Което ме навежда на мисълта че може да си направи тест след пристигането защото на терминала не пускат хора без бордни карти или в случая със час за тест, но имаше и хора с куфари едва ли би рискувал някой да си прави тест в последния момент . Незнам не попитах но доста хора имаше без час  ,но да не те подведа за по сигурно е да пристигне с тест според мен . Резултати от ПСр ги получих по емайл за по малко от 7ч .  

Тази моя приятелка ще си следва правилата без опити да мине метър, за да няма неприятни изненади🙂

Посмях се със случката й като е идвала към България края на юни. Влязла през Дунав мост без предварителен тест и си казала, че пристига от Испания. В Русе отишла в държавната болница да й направят тест за освобождаване от карантината, като си мислела, че там са най-наясно с нещата🙂. Кръвен тест за антитела й направили😆 Усъмнила се и пак им казала, че й трябва за махане на карантина при пътуване. Отговорът бил дааа, не сте боледувала и може да помислите за ваксиниране. Тогава си помислила, че тук може да сме по-иновативни и това да е тест 2 в1 - за установяване на текущо и прекарано заболяване. Пратила го на РЗИ, почнала да си върши задачите, нооо изненада. Обадили й се да и кажат, че тестът не отговаря на изискванията, срокът за друг е изтекъл и може да си почива през следващите 10 дни😆

Сега поне знае, че държавната болница не е най-удобното място😃

  • Харесвам 4
  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 7 часа, zon каза:

Да и тук дават елктронен сертификат за поставена първа доза, после за втора. 

Мастъра има предвид, че този с този сертификат само с една доза, не ти служи при пътувания в много държави. Искат две поставени дози и изминали 2 седмици от последната доза. 

Получиха сертификат за завършена ваксинация с две дози, пътуват с тези сертификати. 
Първо им сложиха първа доза, след 3 седмици им искаха тест за антитела, отиват с този теста за втора доза и им издават сертификат за завършена ваксинация, без да са слагали втора доза. 
В сертификата са написани две дози, не се различава от моя сертификат. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 9
Връзка към коментар
преди 24 минути , EliNik каза:

Получиха сертификат за завършена ваксинация с две дози, пътуват с тези сертификати. 
Първо им сложиха първа доза, след 3 седмици им искаха тест за антитела, отиват с този теста за втора доза и им издават сертификат за завършена ваксинация, без да са слагали втора доза. 
В сертификата са написани две дози, не се различава от моя сертификат. 

Много странно. Аз съм го преболедувала и когато се ваксинирах (в Пирогов) специално попитах дали само с една доза ще получа сертификат за завършен ваксинационен курс и отговорът беше "не".

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да споделя моети впечатления от дълъг уикенд в Италия (област Венето).

Преди излитането с Ryanair никой не ми провери сертификата или PLF формата. Само преди качването в автобусчето за отвеждане към самолета ме питаха дали съм попълвал PLF. При кацането във Тревизо никой нищо не провери. В градския автобус в Тревизо една дама от нашия полет пробва да се качи без маска, но шофьорът не я пусна (не помогна дори последвалия селски скандал от нейна страна). В крайна сметка женицата си сложи маската и си попържяше под мустак.

В самата Венеция на закрито се носят маски. Даже във вапоретото минаваше човек, който правеше забележка на "мангъровците" (хората без маски) , но държа да подчертая, че те бяха изключения - хората масово спазват правилата. Във влаковете и трамвая не видях човек без маска.

Преди влизане във венецианските музеи се прави обстойна проверка - първо се мери температурата, после ти сканират сертификата за проверка и едва тогава те допускат да си купиш билет. Точно пред мен изгониха две испанчета, които май пробваха да минат със сертификат менте. Чичото на проверката беще набрал инерция от случката и ме погна понеже при сканиране данните ми от сертификата излизат на кирилица, та се наложи да му показвам латиницата върху хартията.

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Извънредната епидемична обстановка бе удължена с три месеца. Това решение е било взето на заседание на Министерския съвет, съобщи здравният министър д-р Стойчо Кацаров.

„Навлизаме в нова пандемична вълна, като регистрираме ръст на броя на заразените и хоспитализираните.  Това налага да бъде удължена епидемична обстановка.  Решението за три месеца е взето на база на случващото се в другите страни, като там вълните бяха  около 2 месеца и 2 месеца и половина”, каза министърът.

 

https://news.bg/health/udalzhavat-izvanrednata-epidemichna-obstanovka-u-nas.html

 

П.П. беше до 31 август, сега става, до 30 ноември.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Сендбокс програмата на Тайланд с Пукет върви добре. Задължителен седемдневен престой на острова с предварително резервиран хотел, сертифициран с sha+, за да те допуснат другаде. Влизане само за ваксинирани с няколко теста преди и по време на престоя, както и попълнен "сертификат за влизане".

 

Буквално само единични случаи на заболели туристи. Тайландците без регистрация в Пукет не могат да влизат от други части. Самият остров е ваксиниран 95% първа доза и 76% втора.  В другите области % е много надолу, с изключение на Банкок 54% първа игла. 

 

Иначе като цяло започват да преминават пика на вълната, рязък завой с политиката  на стриктно затваряне към такава, че трябва да се свиква да се живее с вируса (думи на главния им министър). От днес започват да разхлабват мерките в ресторантите. 

 

Засега планът е отваряне за туристи и на други области от октомври, но предстои обсъждане. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 2 часа, tonik каза:

Да споделя моети впечатления от дълъг уикенд в Италия (област Венето).

Преди излитането с Ryanair никой не ми провери сертификата или PLF формата. Само преди качването в автобусчето за отвеждане към самолета ме питаха дали съм попълвал PLF. При кацането във Тревизо никой нищо не провери. В градския автобус в Тревизо една дама от нашия полет пробва да се качи без маска, но шофьорът не я пусна (не помогна дори последвалия селски скандал от нейна страна). В крайна сметка женицата си сложи маската и си попържяше под мустак.

В самата Венеция на закрито се носят маски. Даже във вапоретото минаваше човек, който правеше забележка на "мангъровците" (хората без маски) , но държа да подчертая, че те бяха изключения - хората масово спазват правилата. Във влаковете и трамвая не видях човек без маска.

Преди влизане във венецианските музеи се прави обстойна проверка - първо се мери температурата, после ти сканират сертификата за проверка и едва тогава те допускат да си купиш билет. Точно пред мен изгониха две испанчета, които май пробваха да минат със сертификат менте. Чичото на проверката беще набрал инерция от случката и ме погна понеже при сканиране данните ми от сертификата излизат на кирилица, та се наложи да му показвам латиницата върху хартията.

 

Във влакове, автобуси и пр. обществен транспорт със сертификат ли се влиза? 

Връзка към коментар
преди 1 минута , stormbringer каза:

Във влакове, автобуси и пр. обществен транспорт със сертификат ли се влиза? 

Не, никъде в транспорта ме ми искаха сертификат. На по-големите гари имаше екипи за мерене на температурата преди качване на перона. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , Цвете каза:

Имам питане за ПСР тест в Рамус: за колко време излиза резултатът?

В тази на дружба, чакахме около час и половина като бяхме от първите влезли за проби.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, DGTG каза:

Някой да има инфо за качване на полет на Раян от Рим за София на неваксинирани. Искат ли тест?

Сертификат ще ти поискат на летището в София. След паспортен контрол чакат служители на РЗИ. Питат те от къде идваш и искат да видят сертификата. Ако нямаш такъв те записват и влизаш в карантина. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , tonik каза:

Сертификат ще ти поискат на летището в София. След паспортен контрол чакат служители на РЗИ. Питат те от къде идваш и искат да видят сертификата. Ако нямаш такъв те записват и влизаш в карантина. 

Да, да. За тук е ясно. Въпросът е на летище Чампино да не търсят тест при качване на полет за България и да откажат да качат български гражданин. Някой ако е минавал скоро и има информация как процедират...

Връзка към коментар

Както коментирахме, нямат право да отказват. Ако се случи, им показвате официален документ, че в България се допускат граждани без тест. Ако страшно много се притеснявате, направете си тест предварително. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.