Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На излитане от София към Танзания катарците днес искаха единствено пср тест + qr код от здравната форма на https://afyamsafiri.moh.go.tz/#/home. Нищо сложно или екстравагантно.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 37 минути , bad kid каза:

Във фейсбук групи четох, че пращат в карантинен хотел за тяхна сметка.

Принципно миналата година при пристигане по суша и положителен тест на границата, даваха възможност хората да се върнат в България. Това очевидно не е приложимо при пристигане със самолет - тогава се остава в карантинен хотел за сметка на Гърция.

Има и нещо ново - че може да се остане и в хотела, който си е резервирал пътникът, но трябва да е 4 или 5-звезден и да има специални стаи за ковид болни. Може да ми убягва някоя подробност, но го пишеше във "Въпроси и отговори" на сайта за гръцкия плф.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Вчера видях колко некомпетентни са навсякъде и как всеки може да прави каквото си иска.

 

Летях София/Букурещ/Тенерифе на различни билети и имах престой 5 часа в Букурещ.

Наредбите които влязоха вчера са различни и за влизането в Румъния, както и за Испания от Румъния.

За влизане в Румъния се иска ПСР за нас, като за транзит до 24 часа не трябва да се иска нищо..

 

За начало на летището в София никой не иска нищо, все едно е полет София-Варна. Вече кацнали в Букурещ, има коридори и започва филма. Там самите гранични се занимават с ковид документите, няма лелки от РЗИ както при нас. Започна се едно спиране, умуване, ходене от служител на служител. Искат ПСР или да съм  отивал в транзитната зала, не ми дават да изляза да си чекирам куфара с другата компания.

Обяснява, показвам какво пише, държаха се доста сопнато и не искаха. Хем може транзит, хем не може. Питах ги, ако съм с кола може ли, може, ама сега не ме пускат. Накрая с 100 зора ме пуснаха, но показах бърз антигенен, който имах направен.

 

След това ходих на 2-3 места да разпитва, включително при служители на Уиз, които изобщо не знаят къде се намират, те директно ми заявиха, че щели да искат ПСР за следващото влизане след 2 седмици. Дори не знаеха, че от вчера се иска антигенен за влизане в Испания, както му казах се учуди, твърдеше, че само QR трябвало без нищо…

Естествено по-късно абсолютно никой не поиска нищо, видях, че на някои искаха QR, на други нищо.

На кацане в Испания стана интересно, понеже доста хора нямаха QR, нито антигенен и се чудеха какво искали испанците..

 

Та на връщане съм пълен шах и не знам какво да правя. Така или иначе за влизане в България от Румъния искат антигенен вече, най-евтино щеше да си го направя след като вляза, но ми се струва, че ще имам сериозни дертове в Букурещ, където имам и нощувка този път и 12 часа престой.

  • Харесвам 8
  • Замислям се 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, vino4erpec каза:

При направен антигенен тест в Рамус, колко време след излизането на резултата, може да се свали във вид на цифров зелен сертификат? 

След като излезе резултата долу вляво има зелена икона. От там можеш да свалиш резултата с QR код.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Alexander каза:

Вчера видях колко некомпетентни са навсякъде и как всеки може да прави каквото си иска.

 

Летях София/Букурещ/Тенерифе на различни билети и имах престой 5 часа в Букурещ.

Наредбите които влязоха вчера са различни и за влизането в Румъния, както и за Испания от Румъния.

За влизане в Румъния се иска ПСР за нас, като за транзит до 24 часа не трябва да се иска нищо..

 

За начало на летището в София никой не иска нищо, все едно е полет София-Варна. Вече кацнали в Букурещ, има коридори и започва филма. Там самите гранични се занимават с ковид документите, няма лелки от РЗИ както при нас. Започна се едно спиране, умуване, ходене от служител на служител. Искат ПСР или да съм  отивал в транзитната зала, не ми дават да изляза да си чекирам куфара с другата компания.

Обяснява, показвам какво пише, държаха се доста сопнато и не искаха. Хем може транзит, хем не може. Питах ги, ако съм с кола може ли, може, ама сега не ме пускат. Накрая с 100 зора ме пуснаха, но показах бърз антигенен, който имах направен.

 

След това ходих на 2-3 места да разпитва, включително при служители на Уиз, които изобщо не знаят къде се намират, те директно ми заявиха, че щели да искат ПСР за следващото влизане след 2 седмици. Дори не знаеха, че от вчера се иска антигенен за влизане в Испания, както му казах се учуди, твърдеше, че само QR трябвало без нищо…

Естествено по-късно абсолютно никой не поиска нищо, видях, че на някои искаха QR, на други нищо.

На кацане в Испания стана интересно, понеже доста хора нямаха QR, нито антигенен и се чудеха какво искали испанците..

 

Та на връщане съм пълен шах и не знам какво да правя. Така или иначе за влизане в България от Румъния искат антигенен вече, най-евтино щеше да си го направя след като вляза, но ми се струва, че ще имам сериозни дертове в Букурещ, където имам и нощувка този път и 12 часа престой.

Това всичко при наличие или липса на ваксина? 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Някой да знае със сигурност дали понастоящем във Франция се изисква здравен пас за деца между 12 и 17 години за музеи, заведения и подобни.

Официалната информация на английски не е еднозначна – изисква се, но допълнително се споменава, че подобен пас ще се прилага от 30 септември.

 

И нали няма изискване за попълване на някакви предварителни заявления/кодове и т.н.

Връзка към коментар

На нас от Кишенев до София никой не ни е искал абсолютно нищо за излизане и влизане. Тук в София само лелките от РЗИ ни питаха от къде идваме, като чуха Букурещ и ни казаха нищо не трябва минавайте. Следва Армения, но там вече ще сме подготвени на 100% и двамата с ваксина.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

До колкото виждам Сърбия е оранжева зона. За влизане на сръбски граждани стандартните ли документи се искат: преболедуване, ваксинация, пср, антиген /правени преди влизане/ или бъркам? 

 

Приложение № 4 към т. I, 11 Списък на държавите, чиито сертификати за ваксинация, изследване и преболедуване на COVID-19 се считат за равностойни на цифровия COVID сертификат на ЕС

Република Северна Македония, Република Сан Марино, Конфедерация Швейцария, Република Турция, Украйна, Държавата град Ватикан (само по отношение на издаваните сертификати за ваксинация).

 

Да разбирам, че извън тези страни всички други следва да имат цифров сертификат с код?

 

 

Връзка към коментар

Някой правил ли е PCR тест преди заминаване в Карилаб? Качват ли резултатите от PCR в his.bg, че когато им се обаждах по телефона, жена, на която българският не ѝ беше майчин (вероятно беше от руски произход), не успя да ми обясни качват ли ги или не... говореше нещо, че само ако са положителни  се качват. И още един въпрос - ако все пак качват резултатите в his.bg и могат да се свалят от там във вид на европейски сертификат, за пътуване до щатите необходимо ли е PCR тестът да се вземе на хартия с подпис и печат или може да се покаже и от дигитален wallet, свален от his.bg?

 

Трети въпрос. Къде другаде в София може да се направи PCR с предварително записване, часовете да се спазват и да не се налага да се виси на големи опашки, където има струпване на много хора?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , chandni каза:

Къде другаде в София може да се направи PCR с предварително записване, часовете да се спазват и да не се налага да се виси на големи опашки, където има струпване на много хора?

Срещу вход на бърза помощ на ИСУЛ направиха една аптека и до нея има и кабинет за тестове на Synevo. Там никога не съм виждал струпване на хора и изобщо хора. Малко са по-скъпи до колкото знам и мисля, ме работят до към 10-11 сутринта само. До колкото виждам на сайта им има и он лайн заявка.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Току-що успях да се свържа с тях и ми казаха, че не ги качват. Изпращали ги на имейл, имали QR код, но не ги качват в his.bg. 

 

Явно тестовете ще трябва да се правят другаде. 😞 Приемам предложения къде в София (евентуално в района на Лагера) може да се направят PCR тестове без големи опашки и резултатите да излизат бързо. Хората летят на 3-ти септември.

Връзка към коментар

Може ли някъде да намеря списък на оранжевите и червени зони в ЕС, които България е определила като такива и съответно има изсквания към пристигащите български, ЕС граждани, резиденти и такива от трети страни.

 

Успявам само да намеря новата заповед на Министъра на здравеопазването, която влиза в сила от утре и е качена на страницата на Министерството на Външните работи и чрез линк на страницата за корона вирус бг (само на български език, не е качена на английски). 

 

Ново разпределение на държавите по цветови зони от 01.09.2021 г. - подробности ТУК.

zapoved_vlizane_bg_27_08_2021-2.pdf (government.bg)

 

Заповед № РД-01-733 от 27.08.2021 г. за определяне условията и изискванията за влизане в България | coronavirus.bg

 

Приложение № 1 към т. I, 3 Списък на държавите по цветови зони, държавите, за които е налице информация за установена значителна негативна промяна в епидемичната ситуация и на държави с преминаване на реципрочна основа

Зелена зона:

Република Австрия, Република Полша, Република Словакия, Унгария, Република Финландия, Кралство Норвегия, Държавата град Ватикан, Чехия, Люксембург и Румъния.

Оранжева зона:

Всички държави извън зелена и червена зона.

Червена зона:

Република Индия, Народна република Бангладеш, Федерална демократична република Непал, Мианмар, Кралство Бутан, Демократична социалистическа република Шри Ланка, Република Малдиви, Република Южна Африка, Република Ботсуана, Обединена република Танзания, Република Сейшели, Република Намибия, Република Замбия, Султанат Оман, Малайзия, Туркменистан, Република Таджикистан, Киргизка република, Монголия, Република Колумбия, Република Чили, Източна република Уругвай, Република Аржентина, Федеративна република Бразилия, Република Парагвай, Многонационална държава Боливия, Република Перу, Република Суринам, Република Панама, Република Коста Рика, Република Гватемала, Белиз, Република Ел Салвадор, Република Куба и Доминиканска Република, Република Кипър, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Фиджи, Грузия, Израел, Кралство Есватини, Ислямска република Иран, Република Северна Македония, Черна гора, Република Косово, Република Казахстан, Съединени Американски щати, Света Лусия, Федерация Сейнт Китс и Нейвис и Ирландия.

 

 

В тази заповед намирам, че няма държави, членки на ЕС, които България да счита за червена зона.

 

Днес разбирам, че приятел, връщащ се утре от Крит, Гърция в България и напълно ваксиниран, са му казали, че ще трябва да представи при пристигане в България и отрицателен пср тест, освен сертификата за ваксинация. Дали са му телефони да се обжда да пита във Външно министерство.

 

Вече започвам да пообърквам и притеснявам да не поискат освен сертификат за ваксинация и предварителен негативен пср тест при излитане и/или кацане в България от Белгия. 

Според Министерството на външните работи на Белгия, Белгия в момнета е оранжева зона според България и не ми трябва негативен предварителен пср тест, ако имам сертификат за пълна ваксинация. 

Спойлер

Bulgarije | Federale Overheidsdienst Buitenlandse Zaken (belgium.be)  

REIZEN VANUIT BELGIE / ORANJE ZONE - Reizigers uit België (dat momenteel door de Bulgaarse autoriteiten als een oranje zone wordt beschouwd) krijgen toegang tot Bulgarije mits het voorleggen van een geldig EU digitaal COVID-certificaat (elektronisch of op papier), dat verwijst naar een van de drie volgende documenten:

  • Een negatief testresultaat: een negatieve PCR-test, die in de 72 uur voor aankomst moet zijn afgenomen. Voor antigeen testen is dit 48 uur.
  • Een bewijs genezen te zijn van COVID-19: een positieve PCR- of antigeen test met een datum tussen 180 dagen en 11 dagen voor uw aankomst in Bulgarije. Dit is om te bewijzen dat u de ziekte heeft doorgemaakt en bent genezen (en dus antilichamen heeft). 
  • Een certificaat van volledige vaccinatie (1 of 2 dosissen afhankelijk van het vaccin), met de laatste dosis toegediend tenminste 14 dagen voor aankomst in Bulgarije, en met volgende gegevens: naam (identiek aan reisdocument), geboortedatum, datum(s) van toediening, naam en producent van het vaccin, ‘batch nummer’ van het vaccin, land waarin het vaccin werd toegediend, en de naam van de instantie die het certificaat uitreikte.

 

 

Връзка към коментар

Точно този списък в последната заповед е валиден. Всякакви други "са му казали, че ще трябва да представи при пристигане в България и отрицателен пср тест, освен сертификата за ваксинация." са ЕЖК.

 

Естествено нещата може да се променят, докато дойде време за пътуването...

 

преди 20 минути , zon каза:

В тази заповед намирам, че няма държави, членки на ЕС, които България да счита за червена зона.

Има - Кипър и Ирландия.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 минути , zon каза:

 

В тази заповед намирам, че няма държави, членки на ЕС, които България да счита за червена зона.

Кипър и Ирландия.

 

преди 14 минути , zon каза:

Днес разбирам, че приятел, връщащ се утре от Крит, Гърция в България и напълно ваксиниран, са му казали, че ще трябва да представи при пристигане в България и отрицателен пср тест, освен сертификата за ваксинация. Дали са му телефони да се обжда да пита във Външно министерство.

Кой му е казал така? Твърде възможно е Гърция да е минала 500/100000 тези дни, с което влиза в червена зона, но за да се третират пътниците, като идващи от такава трябва нова заповед. 

Белгия е далече от условията за влизане в червена зона, не мисля, че има риск да искат нещо повече от сертификат.

 

На мен ми е чудно поради какви причини са сложили Хърватия в оранжа.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , iMari каза:

Кипър и Ирландия.

Да, явно само Северна Ирландия ми е грабнало окото.  

 

На телефон на Министерство на Външните работи се е обадил и така са му казали. Сега започвам да се чудя да не е станало развален телефон и да са обълкали Крит с Кипър 🙃

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , zon каза:

На телефон на Министерство на Външните работи се е обадил и така са му казали.

Всички четат и гледат една  и съща заповед, според мен са се объркали. Казва само Гърция, какво ще уточнява остров...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, chandni каза:

Току-що успях да се свържа с тях и ми казаха, че не ги качват. Изпращали ги на имейл, имали QR код, но не ги качват в his.bg. 

 

Явно тестовете ще трябва да се правят другаде. 😞 Приемам предложения къде в София (евентуално в района на Лагера) може да се направят PCR тестове без големи опашки и резултатите да излизат бързо. Хората летят на 3-ти септември.

не е Лагера, но достатъчно близо - в Хиподрума, тук има една малка манипулационна на Рамус - https://goo.gl/maps/JwVfJD7WnpxTbx9b8

вляво от DragZone, почти никога не съм виждала повече от 1-2 човека навън да чакат, особено ако се иде след 10 сутринта; само че резултатите май ще излязат на следващия ден

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, chandni каза:

Току-що успях да се свържа с тях и ми казаха, че не ги качват. Изпращали ги на имейл, имали QR код, но не ги качват в his.bg. 

 

Явно тестовете ще трябва да се правят другаде. 😞 Приемам предложения къде в София (евентуално в района на Лагера) може да се направят PCR тестове без големи опашки и резултатите да излизат бързо. Хората летят на 3-ти септември.

Геника 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Засега плановете им се промениха и утре ще пробват да направят тестовете в Рамус в Русе и да ги вземат на 2-ри, когато да заминат за София. Ако не успеят в Рамус в Русе утре, ще тръгнат към София пак утре и на 2-ри ще търсят вариант за PCR там.

Връзка към коментар
преди 36 минути , antea каза:

не е Лагера, но достатъчно близо - в Хиподрума, тук има една малка манипулационна на Рамус - https://goo.gl/maps/JwVfJD7WnpxTbx9b8

вляво от DragZone, почти никога не съм виждала повече от 1-2 човека навън да чакат, особено ако се иде след 10 сутринта; само че резултатите май ще излязат на следващия ден

Ползвала съм я няколко пъти и съм си я оставила само за спешни случаи, когато нямам време да отида на друго място. Антигенните излизат за около 6-8 часа - носят ги някъде, освен това ги и забравят. Ако си направиш ПСР сутринта, уЛиз аза 24 часа по обяснение, но реално на другия ден в ранния следобед. Първият път след като им звънях няколко пъти да питам какво става с антигенния, ме уведомиха че до УТРЕ ще излезе. След като им обясних, че утре за мен значи карснтина, ме уведомиха, че са ме предупредили,че ги носят на друго място. Все пак ги убедих,че е важно и следващия път като отидох, ми казаха, че съм им вдигнала кръвното с моето настояване. Аз на тях съм им го вдигнала... за моето кръвно и потенциална карантина, нито дума... Та с едно наум , ако тестовете са спешни.

  • Харесвам 2
  • Шок 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, chandni каза:

Трети въпрос. Къде другаде в София може да се направи PCR с предварително записване, часовете да се спазват и да не се налага да се виси на големи опашки, където има струпване на много хора?

Поликлиника България до Джъмбо на бул. България. Изпитано вчера следобед. Резултат след 20 минути.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 41 минути , Ивайла каза:

Ползвала съм я няколко пъти и съм си я оставила само за спешни случаи, когато нямам време да отида на друго място. Антигенните излизат за около 6-8 часа - носят ги някъде, освен това ги и забравят. Ако си направиш ПСР сутринта, уЛиз аза 24 часа по обяснение, но реално на другия ден в ранния следобед. Първият път след като им звънях няколко пъти да питам какво става с антигенния, ме уведомиха че до УТРЕ ще излезе. След като им обясних, че утре за мен значи карснтина, ме уведомиха, че са ме предупредили,че ги носят на друго място. Все пак ги убедих,че е важно и следващия път като отидох, ми казаха, че съм им вдигнала кръвното с моето настояване. Аз на тях съм им го вдигнала... за моето кръвно и потенциална карантина, нито дума... Та с едно наум , ако тестовете са спешни.

ясно, нямах представа, че е така чак, бяха ми казали че до 15:00 куриер минава през манипулационната и носи пробите в централата, както сигурно се случва и от всички други манипулационни, те са само, за да вземат пробата или кръв, а всичко се работи само в централните лаборатории на Рамус

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.