Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На нас в Пулия никъде в откритите части на заведенията не са ни искали сертификат /до 31 август/, само на закрито искаха. От 1 септември вече искат сертификат за влаковете, но не разбрах за метрото дали искат.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, ivelina666 каза:

На нас в Пулия никъде в откритите части на заведенията не са ни искали сертификат /до 31 август/, само на закрито искаха. От 1 септември вече искат сертификат за влаковете, но не разбрах за метрото дали искат.

Иве, вие с ваксина ли сте ? Значи за придвижване , като вариант остава рент а кар, ако човек е без сертификат.

Връзка към коментар

Green Pass за придвижване с различните видове транспортни средства в Италия, в сила от 1 септември 2021, се изисква за:

самолети; скоростни влакове ( Freccia rossa, Intercity, Intercity Notte, Italo); автобуси, пътуващи между различните области; кораби и фериботи, които свързват повече от две области ( изключение правят тези, които се обслужват пролива Месина).

За метрото поне за момента няма такова изискване.

Навсякъде в страната храненето на закрито става само при наличие на Green Pass.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Днес при кацане на Т2 ми направи впечатление, че значително са подобрили организацията за минаване през РЗИ за преглеждане на сертификати .

Веднага след паспортен контрол са обособили 3 коридора с 3-ма служителя и има някакъв ред.

Минаваше се бързо, може би защото повечето бяха със сертификати пред нас и нямаше нужда да се слагат под карантина . Минаваш показваш и подминаваш.

Е пак е 50/50 дали ще ти поискат документ за самоличност, но все пак трябва да се отчете подобрението. ( при нас на единия искаха лична карта за сравняване на имена , на другия - не)

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ако някой е пътувал към Хърватия тези дни може ли да каже приемат ли тестове не на хартия, а на телефон. Че като гледам какви са им изискванията за бърз антиген - освен всичко друго, да бъде подписан/потвърден от лекар ми става още по-кисело след изненадата, че въобще трябва да правим тест.

И още един въпрос - колко бързо дават резултат от антиген тест в Рамус? Може ли да се тестваш в клона им на Сточна гара и да получиш резултата след час, да речем? Идеята е да не се разкарвам два пъти, а евентуално да изчакам резултата.

Връзка към коментар
преди 46 минути , iMari каза:

Ако някой е пътувал към Хърватия тези дни може ли да каже приемат ли тестове не на хартия, а на телефон. Че като гледам какви са им изискванията за бърз антиген - освен всичко друго, да бъде подписан/потвърден от лекар ми става още по-кисело след изненадата, че въобще трябва да правим тест.

И още един въпрос - колко бързо дават резултат от антиген тест в Рамус? Може ли да се тестваш в клона им на Сточна гара и да получиш резултата след час, да речем? Идеята е да не се разкарвам два пъти, а евентуално да изчакам резултата.

Преди два дни пътувайки към Германия, пренощувахме в Хърватия. Никъде нищо не са ни търсили.Даже не ни попитаха къде отиваме!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Проблема е, че от няколко дни България е в червено на картата на ECDC и влиза в листа на Хърватия за страни, за които се прилагат специфични епидемиологични мерки. Бих могла да поспоря дали цвета не бие повече към охра, но едва ли спора да завърши в наша полза.😃 С две думи само сертификат за ваксинация не важи и искат PCR или антигенен тест.

И да питам за теста, че не съм много наясно. Значи лабораторията го качва в his.bg, откъдето може да го изтеглиш във формат ЕС сертификат? Нали там си пише вид на теста и производител? И това, че имаш сертификат за ваксинация не пречи да имаш и такъв за тест?

Връзка към коментар
преди 13 часа, nino каза:

Иве, вие с ваксина ли сте ? Значи за придвижване , като вариант остава рент а кар, ако човек е без сертификат.

Не, без ваксини сме. А рент а кар-а беше на убийствени цени затова се отказахме от този вариант и си пътувахме с влак/автобус и беше много спокойно и уредено.

Относно организацията на Т2 наистина беше добре организирано. Проверяваха обстойно тестове и сертификати, сравнявайки имената с личната карта. А тези без им въвеждаха ЕГН на таблет и веднага излизат данните на човека, адреса, питат те дали на този адрес ще си караш карантината, подписваш се на таблета и си готов. Бързо и експедитивно. След като ни сложиха под карантина, веднага си направихме антигенни на летището в Кандиларов /в 2ч през нощта нямаше никакви хора/ срещу 50лв за 10мин излязоха резултатите. Изпратих ги на мейла на РЗИ и сутринта им звъннах по телефона и ми отмениха карантината.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 26 минути , iMari каза:

С две думи само сертификат за ваксинация не важи и искат PCR или антигенен тест.

Може ли линк към тези условия, че на мой познат му предстои днес полет до Загреб и това ще е доста неприятна изненада.

Връзка към коментар
преди 5 минути , jorrro каза:

Може ли линк към тези условия, че на мой познат му предстои днес полет до Загреб и това ще е доста неприятна изненада.

Май намерих нещо:

 

Passengers arriving from the countries that are in the list of countries to which special epidemiological measures apply when they are crossing the border of the Republic of Croatia, and which are published on the website of the Croatian Institute of Public Health, are obliged to present, depending on the category of the country:

 

  • a negative PCR test result not older than 72 hours or a negative rapid antigen test result not older than 48 hours, regardless of their vaccination status and recovery (Great Britain, Cyprus, Russian Federation, India).This provision also refers to countries and/or regions of Schengen Member States and Schengen associated countries which are on the red or dark red list of the European Centre for Disease Prevention and Control if the Croatian Institute of Public Health listed them as countries to which special epidemiological measures apply.

Това второто не е изпълнено, доколкото виждам от този линк: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Popis-država-za-koje-se-pri-dolasku-u-Republiku-Hrvatsku-primjenjuju-posebne-epidemiološke-mjere-prilikom-prelaska-granice-1.pdf

 

А и се говори само за Шенгенски държави, а България не е сред тях по принцип.

 

Връзка към коментар
преди 14 минути , jorrro каза:

Може ли линк към тези условия, че на мой познат му предстои днес полет до Загреб и това ще е доста неприятна изненада.

То и за мен беше изненада тази сутрин, като ми го поднесоха. Ето рестрикциите:

https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212

И както си четеш спокойно, че ваксинирани влизат без тест, може да пропуснеш това уточнение, оставено за накрая:

Passengers from the countries covered by the list of countries of the Croatian Institute of Public Health to which special epidemiological measures apply


Passengers arriving from the countries that are in the list of countries to which special epidemiological measures apply when they are crossing the border of the Republic of Croatia, and which are published on the website of the Croatian Institute of Public Health, are obliged to present, depending on the category of the country,
 

  • a negative PCR test result not older than 48 hours and they have to stay in mandatory self-isolation for 14 days (Republic of South Africa, Zanzibar (Tanzania), Brazil), or
  • a negative PCR test result not older than 72 hours or a negative rapid antigen test result not older than 48 hours, regardless of their vaccination status and recovery (Great Britain, Cyprus, Russian Federation, India).This provision also refers to countries and/or regions of Schengen Member States and Schengen associated countries which are on the red or dark red list of the European Centre for Disease Prevention and Control if the Croatian Institute of Public Health listed them as countries to which special epidemiological measures apply.

А това е картата на ECDC , която имат предвид, от тук :

Combined indicator: 14-day notification rate, testing rate and test positivity, updated 2 September 2021

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , iMari каза:

regions of Schengen Member States and Schengen associated countries which are on the red or dark red list of the European Centre for Disease Prevention and Control if the Croatian Institute of Public Health listed them as countries to which special epidemiological measures apply

Да, аз писах по-горе пак, но според мен това не важи за България, защото не сме в Шенген. И в крайна сметка всичко зависи от волята на бординг агента на нашето летище...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , jorrro каза:

Да, аз писах по-горе пак, но според мен това не важи за България, защото не сме в Шенген. И в крайна сметка всичко зависи от волята на бординг агента на нашето летище...

Според мен имат предвид, че това условие важи дори за страните в Шенген, иначе няма много логика. Така е, всичко зависи от тълкуването на отделни служители, но не ми се рискува. Истината е, че качваме бройката неконтролируемо и сме лошия ваксинационен пример за Европа. Ще съм благодарна да споделиш как е пътувал твоя познат днес.

Връзка към коментар
преди 3 минути , iMari каза:

Според мен имат предвид, че това условие важи дори за страните в Шенген, иначе няма много логика. Така е, всичко зависи от тълкуването на отделни служители, но не ми се рискува. Истината е, че качваме бройката неконтролируемо и сме лошия ваксинационен пример за Европа. Ще съм благодарна да споделиш как е пътувал твоя познат днес.

Да, ще пиша какво е станало.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , 招き猫 каза:

В Англия какво искат за влизане поседно? Сертификат, друго?

Погледни по-нагоре, вчера го коментирахме. Трябва да имаш платен предварително ПСР тест, който се прави след пристигането.

Връзка към коментар

Ще е добре да направим един публична Гугъл Таблица в която всеки може да въвежда последните новини за дадена страна към нея и от нея за бг. Така няма да се ровим из хиляди мнения назад. Ще е добра добавка ктм темата?

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Вече има. Ако погледнеш закачените линкове, всичко си пише. Специално първия линк към IATA e много точен и актуален. Просто никой не чете там, а пита.

 

ПП Ако някой направи такава таблица, ще я линкна, няма проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, iMari каза:

... 

И да питам за теста, че не съм много наясно. Значи лабораторията го качва в his.bg, откъдето може да го изтеглиш във формат ЕС сертификат? Нали там си пише вид на теста и производител? И това, че имаш сертификат за ваксинация не пречи да имаш и такъв за тест?

Рамус не качват тестове в his.bg, изчакваш и си го взимаш. За моя изненада и Кандиларов, дето са на летището, не качват. Много са малко лабораториите, които имат връзка със системата. 

https://www.his.bg/bg/az-i-moeto-semeistvo/laboratorii#22

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , jul каза:

Рамус не качват тестове в his.bg, изчакваш и си го взимаш. За моя изненада и Кандиларов, дето са на летището, не качват. Много са малко лабораториите, които имат връзка със системата. 

https://www.his.bg/bg/az-i-moeto-semeistvo/laboratorii#22

 

Т.е. дават ти го във формат като ЕС сертификат и там си пише име на теста и производител? Малко тъпи въпроси задавам, ама не съм се занимавала с тестове от известно време. 🙂

 

Връзка към коментар

Някой може ли да ме светне в западна Европа къде се влиза излиза (и влиза в бг) само със сертификат безпроблемно да знам къде да си търся билети 🙂 освен Франция друго не вифях?

Връзка към коментар

Канада се отваря за ваксинирани пътници :

 

Считано от 7 септември 2021 г., всички напълно ваксинирани български граждани имат право да влизат на територията на Канада при няколко условия, включително да имат документ за ваксинация и отрицателен PCR тест. За тях отпада 14-дневната карантина.

По информация на посолството ни в Отава напълно ваксинираните чуждестранни граждани при влизане в Канада е необходимо:

 

 

- да покажат доказателство за пълната серия от ваксинация или комбинация от ваксини - одобрени от правителството на Канада, направени най-малко 14 дни преди влизането в Канада. В момента в Канада одобрените ваксини са: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Janssen (Johnson & Johnson)

- да имат отрицателен резултат от PCR тест за COVID-19, направен не повече от 72 часа преди планирания полет или пристигането на сухопътния/морския граничен пункт, или предишен положителен резултат за COVID-19 , получен от 14 до 180 дни преди заминаването за Канада. Не се приемат антигенни тестове

- да нямат симптоми на COVID-19

- да са предоставили задължителната информация за пристигане в Канада чрез регистрация в приложението ArriveCAN https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/coronavirus-disease-covid-19/arrivecan.html

- да имат основание да бъде допуснат до територията на Канада, съгласно законовите разпоредби

- да им бъдат направени тест за COVID-19 при пристигане, ако гражданите бъдат посочени на произволен принцип от официалните власти на Канада.

 

Всички пътници, независимо от ваксинационния им статус, трябва да представят валиден резултат от PCR тест за COVID-19 преди пристигането. Няма промени в изискванията за тестване и карантина за пътници, които не са напълно ваксинирани, но имат право да влязат в Канада, както и за постоянно пребиваващите. Тези граждани подлежат на карантина и всички изисквания за тестване (преди пристигането, при пристигане/ден 1 и на ден и задължителното представяне на информация за пътуване, контакт и карантина чрез ArriveCAN.

 

news.bg

 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, 招き猫 каза:

Някой може ли да ме светне в западна Европа къде се влиза излиза (и влиза в бг) само със сертификат безпроблемно да знам къде да си търся билети 🙂 освен Франция друго не вифях?

Всички страни от ЕС са отворени за граждани на другите страни от ЕС със сертификати за ваксинация. В краен случай трябва и някаква елементарна регистрация.
Испания, Италия, Гърция, Португалия, Кипър, Франция, Германия, Холандия, Дания, Румъния, Полша и пр. са първите дето ми изскачат в главата.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Смених си личната карта.Смяната стана между двете игли,като при първата игла бях със старата карта.Но нямаше проблем,когато си изкарвах сертификата вкарах номера на новата карта.Изобщо пълна боза.Ще има ли изненади при проверка?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.