Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 13 минути , Дани Магелани каза:

Шегуваме се ние, но на италианците никак не им е весело. 

 

Дори и непоправим оптимист като мен, взе да се замисля за пътуването си в края на март. Разходите са големи, а нямам план Б.

Аз имам средата на април пътешествие, но е до Уганда и то в много диви райони. Риска е предимно летището в Истанбул, където трябва да сменя самолети. Втората ми смяна е в Адис Абеба, където бих предположил, че трафика е малък. Ще следя ситуацията, но по-скоро съм склонен да се затворя за месец и половина в България, отколкото да си пропусна пътешествието. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Постепенно и полетите към Южна Корея намаляват...

 

Air New Zealand's flights between Auckland and Seoul, Korea suspended until June

https://www.newshub.co.nz/home/travel/2020/02/air-new-zealand-s-flights-between-auckland-and-seoul-korea-suspended-until-june.html

 

В същотото време китайските авиокомпании планират възстановяване на много полети...

 

Shanghai-based China Eastern says it will restart “more than 800” domestic and international flights over the next two months, starting from 25 February.

Flights from Kunming to two cities in Myanmar – capital Yangon and Mandalay – are first in line to be resumed, it adds.

Air China plans to resume Frankfurt flights from Chengdu on 28 February, operating them twice weekly with Airbus A330-200s. Cirium fleets data shows that the A330s are configured with 265 seats.

https://www.flightglobal.com/air-china-china-eastern-to-resume-some-suspended-flights/136880.article

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, FlyTraveler каза:

Аз у дома имам state-of-the-art Hi-Fi уредба и домашно кино с огромни колекции от компакт дискове, грамофонни плочи и филми, библиотека с книги на трите езика, на които мога свободно да чета и над 10 000 снимки и поне 200-300 видео файла от пътешествия от 2017 г. насам. 

 

Значи идваме у вас. 

  • Харесвам 2
  • Смея се 11
Връзка към коментар
преди 2 часа, FlyTraveler каза:

Някой има ли представа дали вируса се разнася и по водопровода? Това сигурно е прекалено и така всеки би го хванал, но за всеки случай да попитам... @master_of_germs?

Водата във водопроводната мрежа е хлорирана, така че да има 0.3-0.4% остатъчен хлор. Това е концентрация, достатъчна да убие практически всички болестотворни микроорганизми, освен спорообразуващите бактерии. За да се стигне до водна епидемия, трябва да се е случил много сериозен пробив в обеззаразяването на водоизточника.

Стандартът за питейна вода от мрежата е, че в проба от 1 ml трябва да има не повече от 50 живи бактерии (това е неимоверно ниско микробно число), сред които не трябва да се докажат болестотворни или санитарно показателни микроорганизми. (Санитарно-показателните са микроби, които сами по себе си не причиняват съответно заболяване, но показват, че водоизточникът е заразен, например Еscherichia coli e санитарно-показателен микроб и наличието му указва фекално замърсяване на водата).

Не мисля, че съществуват стандарти за максимално допустимо количество вируси в питейната вода, просто защото методите, с които разполагат санитарните микробиолози, не са в състояние да изследват количествено вируси. Те са много по-малки от бактериите, не се виждат под светлинен микроскоп и не могат да се култивират на хранителни среди, а използването на клетъчни култури е скъп метод и пак няма да даде количествена информация.

Но като общо правило: вирусите без външна липидна обвивка (примерно вирусът на хепатит А или вирусите на полиомиелита) са по-устойчиви на дезинфектанти от повечето бактерии, като отстъпват по устойчивост само на бактериалните спори. Вирусите с външна обвивка (каквито са и коронавирусите) са по-чувствителни на дезинфектанти в сравнение с всички останали групи микроорганизми. И, доколкото хлорните препарати са тежката артилерия сред дезинфектантите, няма никакво основание да се смята, че коронавирус има шанс да оцелее в хлорирана вода 🙂

  • Харесвам 18
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Третата починала в Италия е възрастна жена, която освен това е била на лечение за рак.

 

На мен ми е интересно тези възрастни хора къде и как хващат вируса.

Според мен има много случаи, когато дори не се разбира, че някой го е изкарал. Вчера четох, че имало и случаи на повторно заразени, явно не е 100%, е не може да се хване пак след като един път е изкаран.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

Аз нямам и представа как хипотетично би приключил успешно проблема. Хората не могат да стоят вечно под карантина по домовете си. Даже и да стоят и примерно да намалеят случаите на новозаразени, достатъчно е да се върнат към нормален стил на живот и пак да тръгне кривата нагоре. Преболедувалите вируса бих предположил, че вече имат имунитет и вече не е опасен за тях, но те самите пренасят ли го след като се излекуват? Може би спасението е единствено да изработят ефикасна ваксина по някое време.

Такова бързо разпространение на вирус май никога до момента не е имало в историята на човечеството. Имало е епидемии с много повече смъртни случаи (поне до момента), но не и с толкова бързо разпространение.

Ами имунитет, вероятно не се създава, както при обикновения грип.

А за създаването на  ваксина, някъде пишеше, че ще са необходими 6 месеца.

Сега се рових в писания на  СЗО, има нов термин - " инфодемия" - толкова сме засипани с информация, че измислили нова дума.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Alexander каза:

Третата починала в Италия е възрастна жена, която освен това е била на лечение за рак.

 

На мен ми е интересно тези възрастни хора къде и как хващат вируса.

Според мен има много случаи, когато дори не се разбира, че някой го е изкарал. Вчера четох, че имало и случаи на повторно заразени, явно не е 100%, е не може да се хване пак след като един път е изкаран.

Ами по болниците. Болен си, отиваш на преглед, срещаш по пътя си хора със слаб и изтощен от друго заболяване организъм и те прихващат. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Миналата седмица, при преминаване през три европейски летища ми направи впечатление, че нито имаше хора с маски, нито някаква информационна кампания, да не говорим за тези "термокамери", за които се коментираше, че трябва да "хващат" пътниците с висока температура.

На Schiphol, при тоя огромен поток пътници, които се щурат във всички посоки едновременно (имам предвид смесването на потоците пристигащи и заминаващи) нямаше никакви ограничаващи мерки.

На нашето летище пък съвсем нищо. Пристигаш си, слизаш от самолета, паспортен контрол и си готов :) Не знам какви мерки се твърди, че се вземат, но аз не ги забелязах.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По някаква си причина бях забравил да си купя обичайната застраховка за пътуване от Номадите, преди 5 минути набързо си я взех, че доста пари съм дал предварително (за след повече от месец и половина пътешествие). 🙂 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

Ами по болниците. Болен си, отиваш на преглед, срещаш по пътя си хора със слаб и изтощен от друго заболяване организъм и те прихващат. 

За да е починала вчера, трябва да го е хванала поне преди 1 месец, ако се броят 15-те дена инк. период. Преди 1 месец нямаше нищо нито в Италия, нито в Европа ми се струва. 

Най-вероятно е така както казваш, но от това следва, че има десетки-стотици заразени и в Европа, много от които не знаят и няма и да разберат.

Излиза, че е еднакво опасно дали се пътува, ходи до магазина, работа и т.н.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 24 минути , chandni каза:

Застраховките са в тази тема:

https://magelanci.com/forums/topic/869-застраховка-при-пътуване

 

Да де, но са пряко свързани и с темата за корона вируса и планираните пътешествия. 🙂 

Връзка към коментар

 

преди 4 минути , FlyTraveler каза:

Да де, но са пряко свързани и с темата за корона вируса и планираните пътешествия. 🙂 

Застраховките за пътуване (и евентуалната му отмяна) касаят не само корона вируса, но и всички други случаи. Когато коментарите за тях са събрани в темата, посветена на застраховките, ще останат от полза и в бъдеще, когато темата за корона вируса няма да е актуална. 

 

Когато написах, че мненията са в "еди-коя-си" тема, имах предвид, че съм ги преместила там. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, FlyTraveler каза:

Питейна бутилирана вода?

Водата е заразна, само ако е светена.

Не е майтап. В католическите църкви ритуалът да топнеш пръсти в купата със светена вода на входа и да се прекръстиш целуайки пръстите след това е прекрасен начин да си обмениш вируси с цялата епаршия. Сега са забранили светената вода, както и много литургии. Също и навика да се целуват за здравей, който имат в много европейски страни не е много удачен предвид обстановката сега.

 

Тъкмо даваха по новините разбивка на смъртността по години : от 0-9 беше 0%, от 10-20 беше 0.1%. Казаха, че децата го карат леко и са жизнени, което го прави труден за диагностициране при тях, данните са от изследване в Китай китайското министерство на здравеопазването. С нарастването на възрастта нараства и опасността, като при тези 80 и нагоре е 14.5%. Изказаха някакви предположения, че болестта може да причинява cytokine storm при по-върастните, а при младите този феномен да е много рядък....иииили нещо от сорта, много терминология, на японски, прекарана през бедната ми лаишка главица, ако @master_of_germs внесе малко светлина ще съм благодарна.

 

Но хора, не се поддвайте на паниката! Самият вирус не е толкова старшен сам по себе си. И причина за отмяна на пътуване не сладва да бъде страхът от зараза - той си е същия навсякъде. Единствено ако ви застигне някоя карантина или блокада на район, отцепване на влак или автобус, или спиране на полети и забрана за влизане в различни страни на света - а това става все по-вероятен сценарий- то е далеч много по-приятно да сте си в къщи (или в на @FlyTraveler в къщата) отколкото в хотелска стая 3х3 в страна, в която ще комуникирате трудно с местните.

 

 
преди 2 часа, FlyTraveler каза:

 

преди 50 минути , Alexander каза:

За да е починала вчера, трябва да го е хванала поне преди 1 месец, ако се броят 15-те дена инк. период. Преди 1 месец нямаше нищо нито в Италия, нито в Европа ми се струва. 

Най-вероятно е така както казваш, но от това следва, че има десетки-стотици заразени и в Европа, много от които не знаят и няма и да разберат.

Излиза, че е еднакво опасно дали се пътува, ходи до магазина, работа и т.н.

Докато не напреднат технологиите и не почнат да ни вграждат при раждането чип, който да е свързан с базата данни на СЗО няма как да знаеш кога какво е имало или нямало където и да било.  В отчитането и броенето има толкова много политика, възможности на лабораториите, желание/нежелание за търсене, организационен хаос и т.н. че няма начин как да знаем. Моделирането винаги е бил сериозен инструмент в епидемиологията, но едно сега че вирусът е непознат, ами и веднага наскачаха обидени политици на единствения модел, който някои се осмелиха да направят на потенциалното разпространение. Така че...чакаме някъде да каже "бау".

 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Не знам коронавирусът колко е опасен и как се разпространява, но паниката се разпространява много бързо в днешно време. Сутринта чух по една телевизия за "окупираните територии" в северна Италия.  Помислих да не би да не съм чул добре и да става дума нещо за Голанските възвишения или за Кримския полуостров :rolleyes:, но не - говореха за северна Италия. 
 

преди 11 минути , samuraika каза:

то е далеч много по-приятно да сте си в къщи (или в на @FlyTraveler в къщата)

Почвам леко да му завиждам на Fly - сега като му се натрупат магеланки пред прага ... :grin:

  • Харесвам 3
  • Смея се 18
Връзка към коментар
преди 1 час, master_of_germs каза:

хлорните препарати са тежката артилерия сред дезинфектантите, няма никакво основание да се смята, че коронавирус има шанс да оцелее в хлорирана вода

т.е. чешмяната вода е за предпочитане пред бутилираната !?!?! 

Въпреки че темата се очакваше да е образователна и ползотворна и по моя препоръка се следеше ежедневно,  тя изигра огромна роля 80% от групата ни за Япония  за след месец да "вдигне бяло знаме". Последния " пирон в кофчега" бяха снощните новини от северна Италия  😞
 

 

преди 2 часа, FlyTraveler каза:

Аз имам средата на април пътешествие, но е до Уганда и то в много диви райони. Риска е предимно летището в Истанбул, където трябва да сменя самолети. Втората ми смяна е в Адис Абеба, където бих предположил, че трафика е малък. Ще следя ситуацията, но по-скоро съм склонен да се затворя за месец и половина в България, отколкото да си пропусна пътешествието. 🙂 

Бил съм на много по- опасни места и все още не мога да се примиря с истерията. Любопитно ми е какво мисли  @Георги Матеев по темата 🙂
 И продължавам да твърдя , и то от личен опит, че вероятността за 2 часа да хванете грип в лондонското метро е много по-голяма отколкото няколкочасови прекачвания  на пекинско, сайгонско или на летището на Джакарта.    

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 1 час, Alexander каза:

За да е починала вчера, трябва да го е хванала поне преди 1 месец, ако се броят 15-те дена инк. период. Преди 1 месец нямаше нищо нито в Италия, нито в Европа ми се струва. 

Най-вероятно е така както казваш, но от това следва, че има десетки-стотици заразени и в Европа, много от които не знаят и няма и да разберат.

Излиза, че е еднакво опасно дали се пътува, ходи до магазина, работа и т.н.

Искам да поясня нещо, което виждам, че създава объркване.

Инкубационният период и продължителността на карантината не са едно и също нещо. Да, донякъде са свързани, но не са едно и също. Карантината се определя според това, в какъв период се счита, че заразеният/болният може да предава инфекцията на други хора. При някои заболявания това не става преди да има клиника, при други път е основно в предклиничния стадий. Понеже за новия коронавирус това все още не е напълно ясно, не се и знае точно колко следва да продължи карантината. Инкубационният период на дадено инфекциозно заболяване е периодът от заразяването, до проявата на първите клинични симптоми. И той е от-до. Има минимален и максимален. В случая проблемът с това, че не се знае, колко е максималният. Но иначе за повечето коронавируси минималният инкубационен период е два дни, като най-често е 4-5 дни. И, вече писах по-горе, най-голям шанс за заразяване на други хора има точно в началото на клиничните симптоми. Минималният, както и максималният инкубационни периоди, са нещо, което се случва доста рядко. При редица инфекциозни заболявания има една зависимост - колкото инкубационният период е по-кратък, толкова по-тежко е клиничниото протичане. Примерно, в изключително редките случаи на тетанус, когато се развият симптоми в рамките на часове след инфектирането, е практически невъзможно да се спаси пациента. Обичайно при тетануса инкубационният период е една-две седмици и затова имаме време да се бие ваксина. Или недай си боже да се развият симптоми, тогава се реанимира. Ако тетанус започне месеци след заразяването, тогава протича до такава степен леко, че реанимация не се налага. Това е само пример де, той невинаги е валиден...

 

Така че, теоретично жената може и да се е заразила преди месец, но огромната вероятност е това да е станало в рамките на седмица преди да почине.

 

Edit: Междувременно, още един 84-годишен мъж е починал от коронавирусна пневмония в Бергамо.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 3
Връзка към коментар
преди 21 часа, Sinka каза:

Аз имам пътуване до Венеция следващата седмица. Всичко е платено предварително. Да се откажа ли или да не се тормозя толкова много? Колко голям е рискът реално? 

ние имаме билети за Бергамо за другата седмица и платени нощувки за Торино. Предвид ситуацията писахме на Торино с молба да ни възстановят парите за нощувки и те се съгласиха веднага! Чудя се обаче дали ще отменят полетите до Бергамо и дали има шанс за връщане на парите за самолетни билети...

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 Аз, понеже съм лаик, и вчера гледах статистика - може ли някой да изкаже предположение какво например успяха да направят в Австралия, след като няма нито един починал, нито нови заразени? Как се справиха, дали климата - там е лято сега, все пак не играе роля? 

@stefanrusevв Япония няма все пак толкова много заразени, а и там хигиената е на високо ниво изначално, защо се отказвате, и цял месец има до тогава? 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте,

Средата на март щяхме да пътуваме за Венеция. Хостът се съгласи да ни върне парите, обаче с Ryanair удрям на камък. Според вас има ли какво да се направи? Преди малко говорих с тях и за съжаление нищо не ми предлагат - нито да сменя датите, нито дестинацията, нито да ми дадат ваучер. Мога само по стандартния начин да правя промени срещу заплащане.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , luba_rizova каза:

защо се отказвате

защото...

преди 35 минути , stefanrusev каза:

80% от групата ни за Япония  за след месец да "вдигне бяло знаме"

 - все пак отиваме за да ни е весело , спокойно и приятно - ако едно от тези условия не е изпълнено се губи смисъла. И въпреки че риска от заразяване според мен да е нищожен, риска от анулирани полети или карантина е голям..... 
Мен ме е яд, най-малкото заради прекалено " компетентните" мнения на магеланци които не рискуваха нищо в следващите месеци и които вместо да отсеят ценната и полезна информация натовариха темата с излишно напрежение... Ако бях се вслушал в подобни мнения след катастрофата на етиопския самолет щях да се размина и с онова пътуване...  Приятно писане, Господа!!!

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 6 минути , Алекс каза:

Според вас има ли какво да се направи?

Засега чакаш.

Пробвай с информацията от МВнР за избягване на пътуванията до Италия, но ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 32 минути , veseliache каза:

ние имаме билети за Бергамо за другата седмица и платени нощувки за Торино. Предвид ситуацията писахме на Торино с молба да ни възстановят парите за нощувки и те се съгласиха веднага! Чудя се обаче дали ще отменят полетите до Бергамо и дали има шанс за връщане на парите за самолетни билети...

 

При мен все още няма резултат с нощувките. От Orbitz имам имейл, че те самите чакат отговор от хотела. Моят полет е на 28.02 и нямам много време. Дано да ми върнат парите. С Ryanair най-вероятно ще сменя полетите и ще си платя таксата, но ще чакам последния възможен момент, защото може и да затворят границата до тогава. Не знам....много неприятно е всичко това!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.