Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Преди 1 час, vinidj каза:

https://www.expert-medicals.co.uk/products/green-list-day-2-testing-package Не са най-евтините те, а Експерт Медикълс ПСР теста за ден 2 предварително се купува от телефона като се избере менюто за да излезе и се добавя в кошницата. 28Паунда

А изпробвано ли е това? Защото то има много "оферти" иначе, но като тръгнеш да букваш, или няма за следващите 4-5 дни (sold out), или са забравили да ти добавят доставката в цената, а имаше и такива, забравили и ДДС-то, изобщо бях леко луднала, а изпробвах сигурно поне 20 линка от списъка им... Да не говорим за закъсненията... Не съм на процент нито в Рандокс, нито в Данте, ама първите са се доказали отдавна, а вторите тестовете пристигнаха преди аз дори да литна (т.е. за около 24 часа). Хубаво е да има конкуренция, но наистина бих искала да знам дали някой е стигал до края с Експертите и колко бързо се получават резултатите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, vinidj каза:

https://www.expert-medicals.co.uk/products/green-list-day-2-testing-package Не са най-евтините те, а Експерт Медикълс ПСР теста за ден 2 предварително се купува от телефона като се избере менюто за да излезе и се добавя в кошницата. 28Паунда

За Expert Medicals пише това: https://www.headforpoints.com/2021/09/03/expert-medicals-removed-from-uk-approved-covid-test-list/

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, vinidj каза:

https://www.expert-medicals.co.uk/products/green-list-day-2-testing-package Не са най-евтините те, а Експерт Медикълс ПСР теста за ден 2 предварително се купува от телефона като се избере менюто за да излезе и се добавя в кошницата. 28Паунда

Благодаря, но ще се насоча към Рандокс, защото се оказа, че имат drop box буквално на две крачки от хотела...

Връзка към коментар
преди 1 час, neuromancer каза:

Такива са повечето евтини провайдъри, видях няколко, прочетох малко мнения и ми станаха ясни (те и самите им страници изглеждат доста съмнително), та така, все още твърдя, че Рандокс са най-евтини, освен ако не предпочита човек хазарта 😉

Връзка към коментар
преди 9 часа, Raindrop каза:

Предстои ми пътуване към Париж на 23 септември. Каква е възможността да си направя бърз тест там след изтичане валидността на моя - 48 часа:)  Нужен ще ми бъде за музеи, заведения, концерт, събитие на открито.

 

В Италия преди седмици видях на много места едни бели шатри, в които срещу 22 евро ти се прави бърз тест буквално на улицата!

На 9.09, ако не се промени ситуацията пътуваме за Париж и понеже сертификата ще ни е валиден, чак след 20.09 ще ни се наложи и ние да правим тестове, така че ще ви пиша по-подробно относно локации и цени на тестовете. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , Svetoslava Angelova каза:

На 9.09, ако не се промени ситуацията пътуваме за Париж и понеже сертификата ще ни е валиден, чак след 20.09 ще ни се наложи и ние да правим тестове, така че ще ви пиша по-подробно относно локации и цени на тестовете. 

Ако сте ваксинирани с Модерна, Пфайзер или АЗ, седем дни след втора доза ще ви бъде валиден сертификата за Франция. 

Връзка към коментар

Здравейте, моля за помощ. Налага се по-рано да се приберем от Испания. Нали няма нещо допълнително измислено, имам предвид някоя нова заповед... С ваксини сме, не ни трябва тест за влизане в БГ? Благодаря сърдечно на отзовалите се 🤗

 

 

Връзка към коментар
преди 5 часа, Valentina 19 каза:

Здравейте, моля за помощ. Налага се по-рано да се приберем от Испания. Нали няма нещо допълнително измислено, имам предвид някоя нова заповед... С ваксини сме, не ни трябва тест за влизане в БГ? Благодаря сърдечно на отзовалите се 🤗

 

 

Аз пътувах преди около 2 седмици . Ваксиниран съм но и трябваше ПСр за да не ме слагат под карантина . Но май Испания я сложиха в оранжевия списък.  

Re-open EU logo
BG
 
 
 
Map Disclaimer 
 Австрия  Белгия  България  Германия  Гърция  Дания  Естония  Ирландия  Исландия  Испания  Италия  Кипър  Латвия  Литва  Лихтенщайн  Люксембург  Малта  Нидерландия  Норвегия  Полша  Португалия  Румъния  Словакия  Словения  Унгария  Финландия  Франция  Хърватия  Чехия  Швейцария  Швеция 
 

СЪОБЩЕНИЕ: Този инструмент разчита на машинен превод

Какво е значението на цветовете на картата?

ПЪТУВАНИЯ

Последна актуализация: 01-09-2021

Какви са правилата за влизане в тази страна от държава – членка на ЕС, или асоциирана към Шенген държава?

 

В зависимост от епидемиологичната обстановка страните на произход се класифицират в зелено, оранжево и червено.

Считано от 1 септември 2021 г.:

„Зеленият“ списък включва Австрия, Полша, Словакия, Унгария, Финландия, Норвегия, Ватикана, Чехия, Люксембург и Румъния.

Списъкът на „оранжевите“ държави включва всички държави – членки на ЕС и ЕИП, които не са включени в Зеления или Червения списък. 

Списъкът на „Червените“ държави включва Кипър, Обединеното кралство и Ирландия.

Влизане в тази страна с дигитален сертификат за COVID

 

Предварителна информация, която подлежи на допълнително преразглеждане и потвърждение от националните органи

За да бъде валиден за влизане в България, EUDCC следва да съдържа едно от следните:

  • Доказателство за ваксинация, валидно 14 дни след втората доза, или 14 дни след първата доза, ако ваксината се прилага в еднократна доза (Janssen/Johnson&Johnson);
  • Доказателство за възстановяване от COVID-19, валидно 180 дни (най-малко 11 дни след положителния резултат от тест за COVID-19).
  • Отрицателен резултат от тест за COVID-19. Приемат се
    както PCR, така и бързи тестове за антигени (RAT).
    Валидност: 72 часа преди пристигането за PCR тестове, 48 часа преди пристигането за RAT тестове

Децата под 12-годишна възраст са освободени от изискванията за изследване или карантина.

Притежателите на валиден EUDCC, пристигащи от „зелени“ страни, могат да влязат в България. При липса на валидна EUDCC се прилага 10-дневна карантина. Карантината може да бъде отменена при представяне на документ, показващ отрицателен PCR или бърз антигенен тест, взет в рамките на 24 часа от влизането в страната.

Притежателите на валиден EUDCC, пристигащ от „Оранжеви“ страни, могат да влизат в България, без да бъдат подлагани на карантина, но могат да бъдат тествани на случаен принцип при пристигане с бърз антигенен тест. Българските граждани и лицата с постоянно или дългосрочно пребиваване в България (включително членовете на техните семейства), които не представят валиден EUDCC или подобен документ, трябва да бъдат подложени на 10-дневна карантина. Карантината може да бъде отменена при представяне на документ, показващ отрицателен PCR или бърз антигенен тест, взет в рамките на 24 часа от влизането в страната.

Притежателите на валидна EUDCC за ваксинация или възстановяване, които са граждани на България, на други държави от ЕС или на ЕИП, пристигащи от „Червени“ държави, могат да влязат в България при представяне на отрицателен резултат от PCR тест, извършен до 72 часа преди пристигането. Предвиждат се следните изключения:

  • Граждани, постоянно пребиваващи или дългосрочно пребиваващи (включително членове на техните семейства) на България, които представят само един от тези два документа, са приети в страната и трябва да бъдат поставени под 10-дневна карантина. Карантината може да бъде отменена при представяне на документ, показващ отрицателен резултат от PCR тест, взет в рамките на 24 часа от влизането в страната.
  • Граждани, постоянно пребиваващи или дългосрочно пребиваващи (включително членове на техните семейства) на България, които не представят нито един от тези два документа, са приети в страната и трябва да бъдат поставени под 10-дневна карантина.
  • Други граждани на ЕС, ЕИП или Швейцария, постоянно пребиваващи или дългосрочно пребиваващи (включително членове на техните семейства), които не представят валидна EUDCC за ваксинация или възстановяване, но само отрицателен тест за полимеразно-верижна реакция преди заминаването, извършен до 72 часа преди пристигането, се приемат в страната и трябва да бъдат подложени на 10-дневна карантина.
  • 12—18-годишни деца могат да влязат в България при представяне на валиден отрицателен PCR тест, извършен до 72 часа преди пристигането. Тези, които не представят такъв документ, са приети в страната и трябва да бъдат подложени на 10-дневна карантина. Карантината може да бъде отменена за деца с българско гражданство или за деца с постоянно или дългосрочно пребиваване в България при представяне на документ, показващ отрицателен резултат от PCR тест, взет в рамките на 24 часа от влизането в страната.
 

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 22 часа, Levantino каза:

Вчера кацнахме на Чампино, Рим. Никой не ни поиска НИЩО освен паспортите. Нулев интерес.

Аз да ти кажа то е "така и така".

Кацам петък от Малта в Болоня. Държа си сертификатчето и чакам някой да ме провери. Така си излязох от летището.

Събота тръгвам да се прибирам. Имам мобилна бордна карта. Тръгвам да минавам проверките - не може, ходи на чек-ин.

Там искат сертификат на всички. Казах им, че пътувам за БГ и няма нужда. Никой не го интересува - или даваш документ, или те оставят.

Имаше едни хора бяха преседели 2 дни, защото нямали тест и не ги пуснали да се качат. Ти си си в правото, но те не те пускат. Кво правиш ...

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искат не искат ,още от София няма как изобщо да излетиш за Италия без сертификат ( освен ако само Wizz не държат на това).

Вероятно една от презумпциите им е ,че няма чак толкова много  хора които да се пробват 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , stanimir каза:

Искат не искат ,още от София няма как да изобщо да излетиш за Италия без сертификат. Вероятно една от презумпциите им е ,че няма чак толкова много  хора които да се пробват 

За Италия мога да излетя с тест. Трябва ли да се тествам пак, за да се върна? Според мен тук спор не може да има ...

Връзка към коментар
5 minutes ago, jorocontrola said:

За Италия мога да излетя с тест. Трябва ли да се тествам пак, за да се върна? Според мен тук спор не може да има ...

Не беше към теб , а към мнението което си цитирал. Не трябва да се тестваш ,но някой летища или по-скоро конкретни служители явно не са много в час.  Бях писал за подобен случай в Женева наскоро.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , jorocontrola каза:

Ти си си в правото, но те не те пускат. Кво правиш

Искаш си документ за отказан бординг, в който да пише причината за отказа подробно (например "Лицето не представя ковид тест", а не "Липса на необходимите документи"). После с този документ се предявява иск по регламент 261 към авиокомпанията (което включва поемане на разноските за хотели, превоз от/до летище, нов билет), а пък после авиокомпанията да се разбира със служителите на летището.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

От 19ти Септември Израел отваря за групи туристи (между 5 и 30 човека в група, без ограничение в броя групи ) , а след празниците там (тоест след края на Септември ) ще преразгледат и ще пускат и индивидуални туристи. Всички могат да отидат освен тези от червения им списък , Израел има 4 държави в червения си списък - Мексико, Турция, Бразилия и за съжаление България (дано се промени това). Група или не, иска се да е напълно ваксиниран (последните 6 месеца) , ПСР 72 часа преди пристигане и серологичен тест на пристигане 

 

https://edition.cnn.com/travel/article/israel-reopening-small-group-tourism/index.html

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 5.09.2021 г. в 17:11, Мирослав Василев каза:

Да дам кратък отчет от пристигането в Норвегия.

 

Полета беше Краков - Осло, да се има предвид че според Норвегия, България е червена зона, така че има изискване за 10 дневна карантина!

 

Тъй като, живея в Полша, за мене се гледа какъв цвят е Полша, а тя е зелена. Полета, беше с Уиз и директно се отива на проверките, няма нужда от предварително минаване през гише. При качване, искаха да видят задължителната форма която трябва да се попълни преди влизане в страната (който е ваксиниран, няма нужда да я попълва). При кацане в Осло, отиваш да си вземеш багажа и точно преди излизането има два коридора, ако си ваксиниран директно си излизаш от летището, ако не си, те изпращат да си направиш тест на втория етаж (безплатен е), организацията е доста добра, попълват ти данните, получаваш лепенка с QR код, вземат ти проба, чакаш 15-20 минути, получаваш СМС, сканират ти QR кода и сте готови да опознавате Норвегия.

 

Сега да споделя и за мерките (може и много да не се повярва, но все пак ще си кажа). Маските са препоръчителни, реално погледнато в магазините никой няма маска (включително и продавачите), в транспорта около 10-15% носят, на ферибота до съседен остров 20% и то масово по-възрастните. Купоните текат с пълна сила, особено снощи, всички барове бяха пълни. Ресторантите не видях да имат някакви ограничения и никой никъде не ми е поисквал каквото и да е.

България е червена зона, но карантината НЕ е задължителна:

 

You do not have to go into entry quarantine – regardless of the colour of the country/region you are arriving from – if you:
have been FULLY VACCINATED
or
have tested positive for COVID-19 via an approved laboratory method, with a duration from the end of your isolation of up to six months after the test date.

 

You must be able to present a COVID-19 certificate:
The certificate must have a QR code that can be verified by the Norwegian authorities.
The following certificates can be used when entering Norway:
...
EU Digital COVID Certificate

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 1 минута , mitkobiker каза:

България е червена зона, но карантината НЕ е задължителна:

 

You do not have to go into entry quarantine – regardless of the colour of the country/region you are arriving from – if you:
have been FULLY VACCINATED
or
have tested positive for COVID-19 via an approved laboratory method, with a duration from the end of your isolation of up to six months after the test date.

 

You must be able to present a COVID-19 certificate:
The certificate must have a QR code that can be verified by the Norwegian authorities.
The following certificates can be used when entering Norway:
...
EU Digital COVID Certificate

Да, това го коментирахме малко по-нагоре. Грешката е моя, защото пътувам с тестове и тотално бях забравил да видя какви са изискванията за влизането, ако си ваксиниран. 

 

Извинявам се, за подвеждащата информация, просто беше вече късно да редактирам поста и така си остана.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте, коя беше лабораторията в София, с ПСР тест за 3 часа, срещу 70 лв. ? Мислех че съм си я записал някъде но не мога да открия бележката си.

Връзка към коментар

Да попитам за една колежка че е сложно - Каца в Женева и после с влак за Лион. Какви фокументи освен сертификат се иска в предвид минаване граница сухопътно. Уиз ще и изпратят но за самата Женева в която тя няма да стои.

Връзка към коментар
преди 1 час, Радослав каза:

Здравейте, коя беше лабораторията в София, с ПСР тест за 3 часа, срещу 70 лв. ? Мислех че съм си я записал някъде но не мога да открия бележката си.

Карилаб, цената е 79 лв.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Във Франция сме от няколко дни с жената и детето на 2 г, полет от Краков. Досега само са ни поглеждали здравните пасове, без да ги сканират. Граничната полиция във Франция се вълнува повече от личните карти. Вече минахме и през 2 влака, без да ни искат здравни пасове (?), а уж са задължителни. 
Жената беше в 2 музея и там са й сканирали паса. Заведенията са пълни, сумати хора са и вън, и вътре. Честно казано, не вярвам, че всички са със сканирани пасове. Дистанция няма никъде, спокойно някой джебчия може да те освободи от парите или от... здравния пас 🙂
Маските са задължителни в магазините и транспорта, всички си ги носят правилно. На улицата никой няма маска, а точно преди 1 година виждах немалко хора с маски, при положение, че не бяха задължителни. Струва ми се, че хората започват да живеят по-нормално в сравнение със септември 2020. 
Изненадан съм от това, което виждам, защото очаквах по-сериозни огранчения и тотален контрол навсякъде.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Аз пък имам друга информация. Не знам в коя част на Франция сте. Дъщеря ми се прибраха онзи ден в Париж и каза, че доста хора ходят с маски навън въпреки, че не е задължително и в заведенията навсякъде сканират сертификатите, ако не на входа, сервитьора преди да вземе поръчката. Както и при влизане в училище, на кино, в залата за спорт, където ходят и в басейна. Явно и там е различно на различните места.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, EliDion каза:

Аз пък имам друга информация. Не знам в коя част на Франция сте. Дъщеря ми се прибраха онзи ден в Париж и каза, че доста хора ходят с маски навън въпреки, че не е задължително и в заведенията навсякъде сканират сертификатите, ако не на входа, сервитьора преди да вземе поръчката. Както и при влизане в училище, на кино, в залата за спорт, където ходят и в басейна. Явно и там е различно на различните места.

И при нас беше така, абсолютно във всички ресторанти, кафенета, музеи, дворци, хотели, увеселитени паркове… първо сканират паса, после те пускат да влезеш. В увеселителните паркове и на открито се носят маски и се следи стриктно.

В увеселителните паркове на по-интересните влакчета ти правят снимки, ние си сваляме маските за да не сме с маски на снимките, но в Дисниленд изненада, на снимките ни слагат автоматично маски. Не може да си вземеш снимка без маска на лицето. В Лувъра за снимка пред Мона Лиза, охраната не позволява да се сваля маската за снимка. 

  • Харесвам 3
  • Шок 3
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 7 часа, Emil Chakalov каза:

Въпрос повече от мързел-за Германия не се попълват никакви формуляри?
Ваксиниране сме,летим с Раян.

Към момента не се попълва нищо,само сертификат е необходим!

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.