Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Мирослав Василев
преди 4 минути , nazional каза:

Здравейте, някой знае ли какво искат за вътрешен София-Варна с Райън?

Да се явиш 😄

 

Майтапа настрана, само бордна и лична карта са достатъчни.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, agenta каза:

Здравейте,

за вход в Италия, освен попълване на  dPLF формата, ваксинационен сертификат, необходимо ли е да се издаде Green Pass от някое от двете италиански приложения задължително или просто си сканират бар кода на ваксинационен сертификат и той минава за Green Pass?

Може ли някой да ми поясни трябва ли да имам Green Pass и какво е това, когато имам ваксинационен сертификат за сядане в ресторанти, посещение на обекти и пътуване между областите?
Връзка към коментар
преди 2 минути , agenta каза:
Може ли някой да ми поясни трябва ли да имам Green Pass и какво е това, когато имам ваксинационен сертификат за сядане в ресторанти, посещение на обекти и пътуване между областите?

Едно и също е.

Аз ползвах запазен на телефона ми сертификат, който без проблем минаваше при проверка с техните машини.

Иначе принципно Зелен пас е: Ваксинационен сертификат или отрицателен тест, който е в рамките на 48 часа.

Имат и някакво тяхно си приложение, но не виждам смисъл от него.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 минути , Mary каза:

Едно и също е.

Аз ползвах запазен на телефона ми сертификат, който без проблем минаваше при проверка с техните машини.

Иначе принципно Зелен пас е: Ваксинационен сертификат или отрицателен тест, който е в рамките на 48 часа.

Имат и някакво тяхно си приложение, но не виждам смисъл от него.

Благодаря за информацията!

Разбирам, аз пробвах двете им приложения, но не мога да се регистрирам изисква някакви кодове или номера на здравни застраховки в Италия. Ще си караме с нашето си ПДФ-че или най-много да им показвам немското приложение оттам да сканират бар кода.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , agenta каза:

Благодаря за информацията!

Разбирам, аз пробвах двете им приложения, но не мога да се регистрирам изисква някакви кодове или номера на здравни застраховки в Италия. Ще си караме с нашето си ПДФ-че или най-много да им показвам немското приложение оттам да сканират бар кода.

Няма да имаш проблеми. Навсякъде в техните заповеди, декрети и т.н., с които се въвеждат мерки, се казва: Green pass, EU digital... or equivalent certificate, издаден от компетентен национален орган. Доколкото видях, разликата е, че техният грин пас за вътрешна употреба важи и след първа доза, докато дойде времето за втората. Теб реално това не те  бърка.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

12 Септ.

Пристигане от ЮК в София.

Лелята на РЗИ контрола само ми погледна паспорта, видя ми имената и после ми каза 'Заповядайте.'

Даже не погледна ПЦР-а на телефона. 

Пародия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, agenta каза:

Здравейте,

за вход в Италия, освен попълване на  dPLF формата, ваксинационен сертификат, необходимо ли е да се издаде Green Pass от някое от двете италиански приложения задължително или просто си сканират бар кода на ваксинационен сертификат и той минава за Green Pass?

Не е задължително. Гледат сертификатите. 

Връзка към коментар
преди 8 часа, Emil Chakalov каза:

Раян отказват бординг на хора без EU сертификат на полета Берлин-София.Питах я защо,макар че имам сертификат.Отговори ми,че такива са им инструкциите.

Това е недопустимо може да си дойдеш в България без никакъв сертификат  и да си караш 10 дена карантина, такава е заповедта на Министъра на здравеопазването на България и тя трябва да се спазва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
38 minutes ago, vinidj said:

Това е недопустимо може да си дойдеш в България без никакъв сертификат  и да си караш 10 дена карантина, такава е заповедта на Министъра на здравеопазването на България и тя трябва да се спазва.

Ами да попитаме някого ,който вероятно знае какво в действителност се случва по-нататък.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, vinidj каза:

Това е недопустимо може да си дойдеш в България без никакъв сертификат  и да си караш 10 дена карантина, такава е заповедта на Министъра на здравеопазването на България и тя трябва да се спазва.

Интересно ми е при следната ситуация ние какви претенции можем да имаме: 

1/ Авиокомпанията ни праща имейла с изискванията си, за да ни допусне до бординг.

2А/ Ние си решаваме, че авиокомпанията е недогледала официалните правила във входящата страна и пренебрегваме имейла.

2Б/ Ние си решаваме, че изискванията за тест в изходящата държава нямат значение, ако входящата няма такова ограничение.

3/ Отказан ни е бординг заради несъответствие с изискванията на превозвача/ ограниченията за влизане в страната.

 

 

Връзка към коментар
преди 21 минути , Lindt каза:

Интересно ми е при следната ситуация ние какви претенции можем да имаме: 

1/ Авиокомпанията ни праща имейла с изискванията си, за да ни допусне до бординг.

2А/ Ние си решаваме, че авиокомпанията е недогледала официалните правила във входящата страна и пренебрегваме имейла.

2Б/ Ние си решаваме, че изискванията за тест в изходящата държава нямат значение, ако входящата няма такова ограничение.

3/ Отказан ни е бординг заради несъответствие с изискванията на превозвача/ ограниченията за влизане в страната.

 

 

Аз нямам спомен да съм получавала мейл от авиокомпания, където да пише - нашите правила са такива и такива. Препраща се винаги към официални правителствени сайтове. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Не знам каква е истината.Раян пращаха сто мейла,че има ограничения и изисквания заради Ковид.Като чукнеш на линка те прехвърля на обща страница ,но според мен не на Раян,а в нашия случай на външното на Германия.Т.е. нищо специално измислено от Раян.От София към Берлин сертификати ни провериха на паспортен контрол в Берлин,т.е. предположението на @iMari,че не искат да качват на борда неваксинирани пътници отпада.

Сутринта на летището в Берлин закусваме в една пекарна.Столовете бяха сложени върху масите.Питахме дали може да седнем.Казаха,че ако сме със сертификат може,провериха ги,свалиха столове и седнахме.

Връзка към коментар
преди 27 минути , Emil Chakalov каза:

Не знам каква е истината.Раян пращаха сто мейла,че има ограничения и изисквания заради Ковид.Като чукнеш на линка те прехвърля на обща страница ,но според мен не на Раян,а в нашия случай на външното на Германия.Т.е. нищо специално измислено от Раян.От София към Берлин сертификати ни провериха на паспортен контрол в Берлин,т.е. предположението на @iMari,че не искат да качват на борда неваксинирани пътници отпада.

Сутринта на летището в Берлин закусваме в една пекарна.Столовете бяха сложени върху масите.Питахме дали може да седнем.Казаха,че ако сме със сертификат може,провериха ги,свалиха столове и седнахме.

В Германия в райони с повече от 35 ново заразени на 100 000 население има изискване за т. Нар. 3 G  - да си ваксиниран, тестван или преболедувал,  за да се яде или пие вътре в заведения, да се посещава кино, театър, музикални уроци, фитнеси и т. Н. На някои места правилото е дори 2 G (излекуван или ваксиниран).

Връзка към коментар
преди 48 минути , Eva eva каза:

Аз нямам спомен да съм получавала мейл от авиокомпания, където да пише - нашите правила са такива и такива. Препраща се винаги към официални правителствени сайтове. 

Вероятно си права, сега разглеждам мейлите от райън, те препращат към и изискват да се съобразиш с местните изисквания, а не пишат, че си имат техни правила.

Но могат ли авиокомпаниите да имат свои изисквания, които не съвпадат с тези на входящата/изходящата държава? 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , Lindt каза:

Вероятно си права, сега разглеждам мейлите от райън, те препращат към и изискват да се съобразиш с местните изисквания, а не пишат, че си имат техни правила.

Но могат ли авиокомпаниите да имат свои изисквания, които не съвпадат с тези на входящата/изходящата държава? 

 

Явно могат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Lindt каза:

Но могат ли авиокомпаниите да имат свои изисквания, които не съвпадат с тези на входящата/изходящата държава? 

 

Ако съответната авиокомпания има официално приети изисквания, които се различават от официалните на съответните държави, то следва пътниците да са запознати с тях. Най-малкото да са им ги изпратили преди полет. Друга тема е дали имат право да приемат техни си правила, които са в противоречие с нормативната уредба в съответната държава. 

Аз имах няколко такива случая - на връщане от Киев ми искаха и в Киев, и в Истанбул тест. Да не говорим, че на влизане в Киев не искаха да му пуснат без тест, а тогава бяхме зелена зона и не трябваше 🙂 На връщане от Италия в Бари също ми искаха тест или ваксина. Ама нали съм много печена, вадя наредби, правила, говоря на юридически английски и се оправих 🙂 

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 3 минути , Eva eva каза:

Ако съответната авиокомпания има официално приети изисквания, които се различават от официалните на съответните държави, то следва пътниците да са запознати с тях. Най-малкото да са им ги изпратили преди полет. Друга тема е дали имат право да приемат техни си правила, които са в противоречие с нормативната уредба в съответната държава. 

Аз имах няколко такива случая - на връщане от Киев ми искаха и в Киев, и в Истанбул тест. Да не говорим, че на влизане в Киев не искаха да му пуснат без тест, а тогава бяхме зелена зона и не трябваше 🙂 На връщане от Италия в Бари също ми искаха тест или ваксина. Ама нали съм много печена, вадя наредби, правила, говоря на юридически английски и се оправих 🙂 

Аз по-скоро го отдавам не на собствени правила на авиокомпаниите, а на невъзможността да се следят всички разпоредби/ заповеди/закони/наредби на всяка една отделна държава. Да не говорим че и периодичността на спускане на нови "идеи" от държавите е ... на кой когато му хареса.

Поне в ЕС да бяха уеднаквили разпоредбите...но ...не, идиотията трябва да е пълна.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Съвсем различен е казуса вече с Италия, предполагам има и други държави, където за да влезеш в летището ти трябва сертификат 🙂 Каквото и да си говорим, пътуването без сертификат вече си е една много сериозна руска рулетка - ще литнеш ли, няма ли да литнеш. Не ме питайте какво ми беше на връщане от Крит с моя син - само той милия без сертификат. Бях му подготвила 300Е, да оцелее някак сам в Ханя, докато му купя нов билет и намери къде да си направи тест там 🙂 

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , funny каза:

Аз по-скоро го отдавам не на собствени правила на авиокомпаниите, а на невъзможността да се следят всички разпоредби/ заповеди/закони/наредби на всяка една отделна държава. Да не говорим че и периодичността на спускане на нови "идеи" от държавите е ... на кой когато му хареса.

Поне в ЕС да бяха уеднаквили разпоредбите...но ...не, идиотията трябва да е пълна.

Сигурно, че е по-лесно и да не четем - давай да искаме на всички. Но когато вече говорим за конкретни хора и казуси, според мен не може така с лека ръка да си решават в противоречие с националното законодателство. Защото, ако няма конкретна разпоредба, която да забранява бординг на човек без сертификат, това вече си е нарушение и може да си търсим правата. 

Като вчера казуса с липсата на разпечатани сертификати на хартия - ако в египетското законодателство е предвидено тестове и сертификати да се представят само на хартия - ок, приемаме го 🙂 Това го имаше и в София преди време, за полет до Рим. Отказаха на хора да се качат на самолета, защото ПЛФите им не бяха разпечатани. Ама дали са имали правно основание - ми не, нямаха. Да се чуди вече човек от къде и за какво могат да го изненадат 😞 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, Eva eva каза:

Ако съответната авиокомпания има официално приети изисквания, които се различават от официалните на съответните държави, то следва пътниците да са запознати с тях. Най-малкото да са им ги изпратили преди полет. Друга тема е дали имат право да приемат техни си правила, които са в противоречие с нормативната уредба в съответната държава. 

Аз имах няколко такива случая - на връщане от Киев ми искаха и в Киев, и в Истанбул тест. Да не говорим, че на влизане в Киев не искаха да му пуснат без тест, а тогава бяхме зелена зона и не трябваше 🙂 На връщане от Италия в Бари също ми искаха тест или ваксина. Ама нали съм много печена, вадя наредби, правила, говоря на юридически английски и се оправих 🙂 

 

Авиокомпанията иска да има клиенти и не би поставяла допълнителни ограничения върху вече съществуващите.

От моя личен опит - карат и искат документ наред, защото в 90% от случаите и държавата иска. Като им кажеш, че в твоя конкретен случай не се иска - минаваш без. Понякога гледат дали наистина не се иска, понякога не гледат.

Едно попълване на плф или разпечатка на сертификат няма да те вкарат в разходи, и дори да не ти ги гледат, няма да навреди да ги имаш

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 41 минути , neuromancer каза:

Едно попълване на плф или разпечатка на сертификат няма да те вкарат в разходи, и дори да не ти ги гледат, няма да навреди да ги имаш

Напълно съгласен с това .

Винаги освен свалена на телефона информация разпечатвам документи. Когато използваш техника винаги можеш да очакваш изненади. Последно в Крит през юни телефона ми взе да губи връзка - та свалих бордни карти ,сертификати и всичко друго през wi-fi  и направих screen shot  на всичко. Изпратих ги на телефона на половинката.Ако в даден момент ти се наложи да покажеш нещо и телефона ти е повреден,можеш да изпаднеш в доста интересни ситуации.

Относно авиокомпаниите понякога и човешкия фактор играе важна роля - много зависи на какъв служител попаднеш и кой как е решил да си върши работата.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Трябва да има ясни правила. 

Не само че авиокомпаниите не те информират, а препращат към абсолютно не информативни сайтове. 

Не само това, ами пощата, чата и разговорите по телефон също не помагат. 

От това дали си симпатичен на някоя кака зависи дали ще се прибереш. 

 

Личен опит с КЛМ преди месец и с Катарците току що. На тъпото летище в Найроби след 5 часа чакане ( няма и вода за пиене от къде да си купиш) на 3 пъти се опитаха да ни върнат че нямаме тест. 

Все пак Централна Америка и Африка не са като Европа и пеша ще си дойда. От ковид се съмнявам да си отида, но инфаркта понякога е на един тест разстояние. Ваксинираните да не се радват щото също ги връщаха. 

 

То има плуване плуване. 

 

Еми наздраве за малките победи 😁 от салона тук. 

 

IMG_20210913_230000.jpg.e6a206a97ef92a2a5ece73dc0d9f6d62.jpg

  • Харесвам 15
  • Благодаря 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, garnet каза:

12 Септ.

Пристигане от ЮК в София.

Лелята на РЗИ контрола само ми погледна паспорта, видя ми имената и после ми каза 'Заповядайте.'

Даже не погледна ПЦР-а на телефона. 

Пародия.

По-добре пародия, отколкото няколко часа висене на влизане, както се случва в някои държави. Понякога пародията си има плюсове.

 

преди 3 часа, Lindt каза:

Но могат ли авиокомпаниите да имат свои изисквания, които не съвпадат с тези на входящата/изходящата държава? 

Разбира се, че могат - например Qatar Airways по едно време изискваха от всички пътници пср тестове за транзит в Доха, дори и да не трябват за финалната дестинация. И не само това - държавите също могат да налагат допълнителни свои правила. Виден магеланец наскоро докладва, че от Таджикистан за София пср-ът е бил задължителен, въпреки че Turkish Airlines въобще не са искали тест на българите (както е по правилата). Просто на входа на летището в Душанбе е имало бележка: без пср въобще не може да влезнете в терминала, точка. В Уганда също така аз много треперих дали ще излетя, тъй като изискванията на самото летище пак се разминаваха с тези на авиокомпанията и на България и падна лека разправия и убеждаване на местното РЗИ. Добре, че беше Африка и някой и друг долар се оказа полезен.

 

Точно това е тъпото, че понякога се налага да се съобразяваш с почти непредвидими външни фактори и става манджа с грозде.

 

И да - винаги всичко И на хартия, особено за пътувания извън ЕС. Не знам дали сте се замисляли доколко зависими сме станали от телефоните си и евентуалното счупване / загубване може да вкара човек в огромен филм, ако няма хард копи.

 

П.С. @ivooo Найроби и преди Ковид беше доста тъпо летище, няколко драми съм имал там и то все заради некомпетентни служители. Наздраве! 🙂

  • Харесвам 24
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.