Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Случайно попаднах на интересна информация, може да бъде полезна на някой. Безплатни антигенни тестове, предлагани от Croce Rossa Italiana във временни пунктове ( бели шатри с надпис CRI )на различни възлови места в страната. Например: Бари, Болоня, Флоренция, Генуа, Милано и т.н.

Няма изискване за предварително записване, но има определено работно време. Не знам дали става и за туристи, но според мен не биха отказали. Това като вариант, ако някой се намира в трудна ситуация в Италия.

https://cri.it/tamponi-rapidi-gratuiti/

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 3 часа, agenta каза:

При влизане в Румъния вече трябва да си ваксиниран или преболудавал, защото Българи е поставена в червения им списък. При положение, че си с тест има карантина. При влизане в България от Румъния трябва да се види последната заповед на нашето Министерство на здравеопазването и списъка ни на държави по зони, защото преминаването без тест беше на реципрочна основа, но вече не е така, защото Румънците ни квалифицират като рискови.

Информация от МВнР на България - https://www.mfa.bg/bg/situationcenter/31020

Информация от МВнР на Румъния - https://www.mae.ro/en/node/28114

Актуализиран списък на Румъния на държавите по цветови зони - https://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19/2679-lista-state-cu-risc-epidemiologic-ridicat-din-9-09-2021/file

Ако идваш от Русе и ще пътуваш от Букурещ няма никакви изисквания, ако напуснеш до 24 часа страната.

Връзка към коментар
преди 3 часа, agenta каза:

При влизане в Румъния вече трябва да си ваксиниран или преболудавал, защото Българи е поставена в червения им списък. При положение, че си с тест има карантина. При влизане в България от Румъния трябва да се види последната заповед на нашето Министерство на здравеопазването и списъка ни на държави по зони, защото преминаването без тест беше на реципрочна основа, но вече не е така, защото Румънците ни квалифицират като рискови.

Информация от МВнР на България - https://www.mfa.bg/bg/situationcenter/31020

Информация от МВнР на Румъния - https://www.mae.ro/en/node/28114

Актуализиран списък на Румъния на държавите по цветови зони - https://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19/2679-lista-state-cu-risc-epidemiologic-ridicat-din-9-09-2021/file

Ако влизаш в Румъния  като транзит до летище , дали може да си с антигенен, тъй като доколкото разбирам може само с PCR и пребиваване до 72 часа иначе подлежиш на карантина.Някой ако е пътувал скоро моля да сподели.

PS Не съм ваксинирана , боледувах преди повече от 180 дни и имам много антитела , които не се признават за нищо.

Връзка към коментар
преди 40 минути , vinidj каза:

Ако идваш от Русе и ще пътуваш от Букурещ няма никакви изисквания, ако напуснеш до 24 часа страната.

Това е изключение, затова сложих официалните източници на информация. За това, което пишеш ти трябва да убедиш властите, че през тези 24 часа си транзит в страната им .

преди 1 минута , Taliana каза:

Ако влизаш в Румъния  като транзит до летище , дали може да си с антигенен, тъй като доколкото разбирам може само с PCR и пребиваване до 72 часа иначе подлежиш на карантина.

Това отново спада в графата транзит до 24 часа, просто трябва да уведиш и представиш на властите такива документи, че да ти разрешат транзит без нищо на влизане в Румъния.

Връзка към коментар
преди 1 минута , agenta каза:

Това е изключение, затова сложих официалните източници на информация. За това, което пишеш ти трябва да убедиш властите, че през тези 24 часа си транзит в страната им .

Това отново спада в графата транзит до 24 часа, просто трябва да уведиш и представиш на властите такива документи, че да ти разрешат транзит без нищо на влизане в Румъния.

Пътувам от Русе за летище Отопени Букурещ  -  освен да показвам билета за самолета. После обратно като кацам дано приемат че се прибирам.

Връзка към коментар
преди 2 минути , Taliana каза:

Пътувам от Русе за летище Отопени Букурещ  -  освен да показвам билета за самолета. После обратно като кацам дано приемат че се прибирам.

Би трябвало бордната карта за полета да е достатъчно доказателство за това, че ще направиш транзит в рамките на 24 часа и ще излезеш през летище Отопени. На обратно, ако не идваш от червена страна няма да е нужно най-вероятно да се притесняваш толкова. 

За всеки случай телефоните под тази статия на МВнР - https://www.mfa.bg/bg/situationcenter/31020 е добре да са ти под ръка някъде.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, aleks_s каза:

Случайно попаднах на интересна информация, може да бъде полезна на някой. Безплатни антигенни тестове, предлагани от Croce Rossa Italiana във временни пунктове ( бели шатри с надпис CRI )на различни възлови места в страната. Например: Бари, Болоня, Флоренция, Генуа, Милано и т.н.

Няма изискване за предварително записване, но има определено работно време. Не знам дали става и за туристи, но според мен не биха отказали. Това като вариант, ако някой се намира в трудна ситуация в Италия.

https://cri.it/tamponi-rapidi-gratuiti/

 

 

И в Рим на Термини има такива, но през август опашките са били доста големи и е имало надпис от рода на "This is not a Green Pass" или "It can't be used as a green pass".

 

Връзка към коментар
преди 36 минути , Taliana каза:

Пътувам от Русе за летище Отопени Букурещ  -  освен да показвам билета за самолета. После обратно като кацам дано приемат че се прибирам.

Няма проблеми, искай им декларация, някъде я инаше и в нета. Попълваш и готово.

Връзка към коментар
преди 32 минути , Taliana каза:

Пътувам от Русе за летище Отопени Букурещ  -  освен да показвам билета за самолета. После обратно като кацам дано приемат че се прибирам.

Моя приятелка на 7-ми пътува от летище Букурещ за Мадрид. От Русе до летището беше с Фликсбас. Решихме да направи ПСР тест, за да е сигурна, че няма да има проблеми. Билетът й до Мадрид струваше 170 лв., беше й важно да се прибере /живее в Мадрид/ и за 40 лв. разлика в цената на тестовете, не си струваше да рискува. Естествено никакви проблеми не е имала с пътуването, след като е спазила всички условия.

Колкото й да четохме, стигнахме до извода, че транзит означава транзит🙂- за сухопътно преминаване румънците имат определени коридори-пътища за транзит; по въздух - да не излизаш от транзитната зона. Според мен това да минеш през Букурещ или след моста от където си искаш, да спираш, където си искаш, да висиш на летището, където и както си искаш, не е транзит.

Връзка към коментар
На 13.09.2021 г. в 17:57, Levantino каза:

Не е задължително. Гледат сертификатите. 

Бяхме 14 дни с кола в Италия, Словения и Хърватска. И в Италия и Хърватска не са ни искали plf. Направихме тест на дъщеря ни, защото при влизане в Италия искали. На границата нямаше никой. За Хърватска по същия начин. Само ни провериха паспортите. Сертификат сме показвали само един път в Пиза, защото бяхме вътре е едно заведение. И втория път беше в Гардаленд.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 часа, ДиянаВ каза:

Моя приятелка на 7-ми пътува от летище Букурещ за Мадрид. От Русе до летището беше с Фликсбас. Решихме да направи ПСР тест, за да е сигурна, че няма да има проблеми. Билетът й до Мадрид струваше 170 лв., беше й важно да се прибере /живее в Мадрид/ и за 40 лв. разлика в цената на тестовете, не си струваше да рискува. Естествено никакви проблеми не е имала с пътуването, след като е спазила всички условия.

Колкото й да четохме, стигнахме до извода, че транзит означава транзит🙂- за сухопътно преминаване румънците имат определени коридори-пътища за транзит; по въздух - да не излизаш от транзитната зона. Според мен това да минеш през Букурещ или след моста от където си искаш, да спираш, където си искаш, да висиш на летището, където и както си искаш, не е транзит.

това не е вярно.

 

когато се попълни транзитната декларация, дори не питат дали си ваксиниран, нито търсят някакъв тест, пср или нещо подобно.

Нещо повече, минах за 5 мин през жълтия коридор на летището е Букурещ, понеже идвах от жълта страна +  декларация за транзит, а в зеления със сертификати и пр чакаха по 1 час, защото беше пълен с хора

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , Alexander каза:

това не е вярно.

 

когато се попълни транзитната декларация, дори не питат дали си ваксиниран, нито търсят някакъв тест, пср или нещо подобно.

Нещо повече, минах за 5 мин през жълтия коридор на летището е Букурещ, понеже идвах от жълта страна +  декларация за транзит, а в зеления със сертификати и пр чакаха по 1 час, защото беше пълен с хора

 

  От кого и къде да изискам транзитна декларация? На проверката на документи Дунав мост вероятно?

Връзка към коментар
преди 2 часа, DGTG каза:

И в Рим на Термини има такива, но през август опашките са били доста големи и е имало надпис от рода на "This is not a Green Pass" или "It can't be used as a green pass".

 

В Милано се редяха сутрин от 6 часа, за да може да влезнат в бройките. Мисля, че правят по 1000 теста на ден за цялата страна по тази програма.

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Alexander каза:

това не е вярно.

 

когато се попълни транзитната декларация, дори не питат дали си ваксиниран, нито търсят някакъв тест, пср или нещо подобно.

Нещо повече, минах за 5 мин през жълтия коридор на летището е Букурещ, понеже идвах от жълта страна +  декларация за транзит, а в зеления със сертификати и пр чакаха по 1 час, защото беше пълен с хора

 

А на отиване? Имаше разправия, нали? Ти поне си бил вече на летището, а там какво да те правят - да те карантинират или да те върнат. Доколкото си спомням едва след като си им показал отрицателни бързи тестове са те пуснали да продължиш. На Дунав мост, след като е толкова лесно да те върнат и хич не им е какво ще те правят на физическата граница, дали ще проявят снисхождение. Не твърдя, че съм права, но да казваш на някой, че няма проблем да пътува от Русе до летището сухопътно с бърз тест, след като ти си имал проблем по въздух, не е редно. Нека този човек сам си преценява има ли рискове, ясни ли са правилата. Тази декларация ли си попълвал?

https://www.politiadefrontiera.ro/en/main/i-declaration-to-be-completed-upon-entry-into-the-country-for-traffic-participants-7591.html

Знаеш ли сухопътните транзитни коридори от къде минават и стигат ли до летището? Аз не ги открих.

55A2DCC6-53E1-47E3-88FC-1D7CE81B2642.jpeg.197e59d21434885996fe85f9a07552d4.jpeg

Връзка към коментар
преди 11 часа, wiliko каза:

За Румъния още ли важи влизането и връщането  без сертификат и тест 

Влизането с ваксина , преболедувал или ПСР  с право на престой до 72 часа но на  излизане на румънците им е все тая и никой нищо не ти иска , поне на Дуранкулак (на Кардам нашите пускат само камиони)

Нашите искат антигенен или договор с румънска фирма ако си служебно

Връзка към коментар
преди 3 часа, Taliana каза:

  От кого и къде да изискам транзитна декларация? На проверката на документи Дунав мост вероятно?

да или се сваля от нета, виждах я някъде

преди 2 часа, ДиянаВ каза:

А на отиване? Имаше разправия, нали? Ти поне си бил вече на летището, а там какво да те правят - да те карантинират или да те върнат. Доколкото си спомням едва след като си им показал отрицателни бързи тестове са те пуснали да продължиш. На Дунав мост, след като е толкова лесно да те върнат и хич не им е какво ще те правят на физическата граница, дали ще проявят снисхождение. Не твърдя, че съм права, но да казваш на някой, че няма проблем да пътува от Русе до летището сухопътно с бърз тест, след като ти си имал проблем по въздух, не е редно. Нека този човек сам си преценява има ли рискове, ясни ли са правилата. Тази декларация ли си попълвал?

https://www.politiadefrontiera.ro/en/main/i-declaration-to-be-completed-upon-entry-into-the-country-for-traffic-participants-7591.html

Знаеш ли сухопътните транзитни коридори от къде минават и стигат ли до летището? Аз не ги открих.

55A2DCC6-53E1-47E3-88FC-1D7CE81B2642.jpeg.197e59d21434885996fe85f9a07552d4.jpeg

Имах спънки, но нищо кой знае какво. Освен това, основния проблем на отиване беше, че не бях попълнил  такава декларация и оттам имаше разни въпроси.

В крайна сметка и двата пъти минах, като втория не питаха абсолютно нищо, защото им дадох декларацията.

 

Пак казвам реални неща, не  направете ПСР за по-сигурно..

The movement will take place by means of transport: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _; 

ей тук се попълва с какво и как пътуваш, да не говорим че в минутата в която минеш тази декорация се изхвърля и никой никъде повече не я иска, все едно си била цял живот в Румъния и сами служител каза, че е формална. Просто без нея започват да питат излишни въпроси.

Не знам къде са точно коридорите, ама Букурещ-Русе няма как да не, макар пак да казвам, че няма кой да те дебне след като си излязъл от летището един път.

Спътниците с мен бяха с кола и в двете посоки от-до Букурещ, та пак бяха като нас.

 

А дали някой ще направи или няма ПСР само за успокоение, дали ще лети за 10 или 1000лв си е негова работа. Аз давам пресни факти, избора е на всеки от вас.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, ДиянаВ каза:

А на отиване? Имаше разправия, нали? Ти поне си бил вече на летището, а там какво да те правят - да те карантинират или да те върнат. Доколкото си спомням едва след като си им показал отрицателни бързи тестове са те пуснали да продължиш. На Дунав мост, след като е толкова лесно да те върнат и хич не им е какво ще те правят на физическата граница, дали ще проявят снисхождение. Не твърдя, че съм права, но да казваш на някой, че няма проблем да пътува от Русе до летището сухопътно с бърз тест, след като ти си имал проблем по въздух, не е редно. Нека този човек сам си преценява има ли рискове, ясни ли са правилата. Тази декларация ли си попълвал?

https://www.politiadefrontiera.ro/en/main/i-declaration-to-be-completed-upon-entry-into-the-country-for-traffic-participants-7591.html

Знаеш ли сухопътните транзитни коридори от къде минават и стигат ли до летището? Аз не ги открих.

55A2DCC6-53E1-47E3-88FC-1D7CE81B2642.jpeg.197e59d21434885996fe85f9a07552d4.jpeg

Най-лесно според мен е да звъннете по телефона на румънското ГКПП през, което ще минавате и да ги попитате. На всеки пункт румънците говорят английски и ще ви обяснят какво трябва да носите, като документи.

Току що разговарях с румънската гранична полиция, но в Кардам и от там ми казаха, че ако се преминава транзитно до 24 часа не се изисква нищо. На пункта има доктор от румънска страна и той дава тези декларации за преминаване транзит, т.е. не е необходимо да ги отпечатвате предварително, защото те имат отпечатани.

За прибиращите се в България в тази част на българо- румънската граница работят само Дунав мост и Дуранкулак, защото на Кардам нямат доктор от българска страна.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 минути , borislavpetkov84 каза:

Най-лесно според мен е да звъннете по телефона на румънското ГКПП през, което ще минавате и да ги попитате. На всеки пункт румънците говорят английски и ще ви обяснят какво трябва да носите, като документи.

Най-лесно ще стане като влезем в Шенген 🙂 Мисля си, че ковид ограниченията за пътувания повече ни засягат не толкова заради вируса, колкото заради наличието граничен контрол. Пак сме с кофти география😄

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 38 минути , ДиянаВ каза:

Най-лесно ще стане като влезем в Шенген 🙂 Мисля си, че ковид ограниченията за пътувания повече ни засягат не толкова заради вируса, колкото заради наличието граничен контрол. Пак сме с кофти география😄

Абсолютно точно казано. В шенгенското пространство, поради липса на граничен контрол (говоря основно за сухопътните граници), мерките май са само на хартия...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Шенген си има плюсови и минуси, но за изминалото лято съм доволна, че не сме в Шенген - нямаше да можем да отидем до Намибия. Или поне не само с едно прекачване. :wink:

 

За Франция изискват ли някакъв документ за попълване сега?

ПП Видях питането наскоро, видях и отговора, но не успях да намеря формуляр.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Днес получих мейл че Бали отваря за туристи :

 

 

Business e-Visa is Back!

We are excited to announce that the international travel restriction to Bali & Indonesia, has been lifted. Tourists can now enter in Indonesia with Business Visit e-Visa!

Start planning your dream vacation to the Island of Gods through our professional immigration services. Beautiful beaches, enchanting culture and wonderful nature of Bali & Indonesia is waiting for you to explore.

Learn more about e-Visa, Online, Safe & Reliable

Visit Visa/ Social Culture/ Business/ B211A

Must know facts, how to apply, documents required, price, mandatory quarantine in Jakarta and more

More Details
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 17 минути , Mary каза:

Шенген си има плюсови и минуси, но за изминалото лято съм доволна, че не сме в Шенген - нямаше да можем да отидем до Намибия. Или поне не само с едно прекачване. :wink:

 

За Франция изискват ли някакъв документ за попълване сега?

ПП Видях питането наскоро, видях и отговора, но не успях да намеря формуляр.

Да, имат една декларация. Досега никой не ни я е поискал, но си я попълваме чинно за две пътувания. 

Сваляш я от тази страница, най-долу: 

https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Certificate-of-international-travel#from2

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, funny каза:

Днес получих мейл че Бали отваря за туристи :

 

 

Business e-Visa is Back!

We are excited to announce that the international travel restriction to Bali & Indonesia, has been lifted. Tourists can now enter in Indonesia with Business Visit e-Visa!

Start planning your dream vacation to the Island of Gods through our professional immigration services. Beautiful beaches, enchanting culture and wonderful nature of Bali & Indonesia is waiting for you to explore.

Learn more about e-Visa, Online, Safe & Reliable

Visit Visa/ Social Culture/ Business/ B211A

Must know facts, how to apply, documents required, price, mandatory quarantine in Jakarta and more

More Details

 

Аз от няколко дни чета, как забавят отварянето с много "ако" -та и тревъл бъбъли. Това е от последната статия от вчера:

 

"Indonesia’s tourism minister Sandiaga Uno said this week his ministry was drafting plans for reopening to foreign tourists, although the timing had not been finalised. He recently flagged the possibility of applying the “Phuket Sandbox” approach to Bali, which would allow a limited number of fully vaccinated foreign tourists from low-risk countries to visit without the need to quarantine." 

 

Към тези ограничени бройки от няколко "low risk countries" се добавя тайландската мантра от последните месеци как бекпекърите не са добре дошли. Искат малък брой милионерчета, дето да пръснат два самосвала пари и така щели да си решат проблемите с туризма и тълпите, разнасящи ковид. 

 

Така като гледам предстои още един период на проба - грешка. 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, funny каза:

Днес получих мейл че Бали отваря за туристи :

 

 

Business e-Visa is Back!

We are excited to announce that the international travel restriction to Bali & Indonesia, has been lifted. Tourists can now enter in Indonesia with Business Visit e-Visa!

Start planning your dream vacation to the Island of Gods through our professional immigration services. Beautiful beaches, enchanting culture and wonderful nature of Bali & Indonesia is waiting for you to explore.

Learn more about e-Visa, Online, Safe & Reliable

Visit Visa/ Social Culture/ Business/ B211A

Must know facts, how to apply, documents required, price, mandatory quarantine in Jakarta and more

More Details

То и на нас ни пишат вече от няколко дни по тоя повод шофьорите ни от Бали, ама такова отваряне, не е баш от каквото имаме нужда. Търсят си на Бали засега точно и само ол-инклузив туристи 😕

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@T.E.Lawrence Същото и с хотелите в Мексико. Един познат това ми разказа - ако си гост на хотела и ваксиниран, не носиш маска. Ако си служител - сервитьор, барман, на рецепция- носиш. Все пак тоя вирус не хваща докато си ядеш и пиеш, само ако сервираш. 🙂

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.