Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

On 2/12/2020 at 3:24 PM, Crazy Horse said:

Ето статистика как се развиват случаите на корона вирус, глобално и по държави.
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Благодаря много за този линк! Понеже ни предстои пътуване до Бг и Гърция, което мъжът ми иска да отмени заради епидемията, сега погледнах фактите и май няма смисъл от паника.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Дълго време при полети от 5 дестинации в Китай, на летище Будапеща нямаше никакви специални мерки. Доста след летище София обаче и в Будапеща се появи термокамера. Сега остана само една дестинация Пекин и тя е редуцирана до 1 полет на седмица. Идея си нямам какви хора пристигат, но вероятно повечето са китайци...

18 minutes ago, stanimir said:

Единствено се притеснявам Alitalia да не вземат да фалират сега.

Днес четох, че от части заради вируса спират полетите до Сеул и Сантиаго де Чиле. Общо от двете дестинации за последните 12 месеца са имали 50 милиона евро загуба...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 37 минути , bad kid каза:

Това, което разбрах от спешния съвет по сигурността у нас-

dir.bg пише , че са призовани хората, които се връщат от рискови места да спазват 14 дневна карантина. Не се споменава конкретно Северна Италия , а просто Италия във връзка с по - високата степен на опастност, заради сериозните връзки с нея.

Надявам се да има уточнение и препоръки на сайта на МВнР , за да се позовем на тях и да искаме пълно връщане на стойността на самолетните билети. 

Аз от нашенски грип знам как да се пазя, ама от такъв, който смъква трикратно стойността на скъпите нощувки, превръща ги в невъзвращаеми, и кара елитни авиокомпании да отменят полети за повече от месец напред, не знам как да се пазя. По - добре да си ме хваща у дома.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За да сте в крак в времето и тази тема да не бъде непрекъснато най-отгоре на последните теми, та-дан, вече има приложение, https://coronavirus.app/Corona virus app

 

image.png.5de23cd8ea2455ec43a37e4d7baa3f29.png

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, boogy83 каза:

Не знам как постоянно се намират хора, които да казват: Ми аз не видях никъде термо-камери на Софийското летище, не видях проверка еди къде си...

Ами любопитна съм. 🙂 И не, не съм негативист, нито пък ще си спра пътуванията ... но това не ми пречи да задавам въпроси.

Дори и да предположим, че ги има и не съм ги забелязала, че то нали, летище София е огромно 😉 , а останалите европейски по които се шматках миналата седмица са още по-.... пак задавам въпроса: как се предотвратява разпространението на вируса, при условие че има смесване на потоци от пътуващите от всички възможни краища на света, а никъде не видях хора с маски или такива, които да предприемат някакви превантивни действия.

Що се отнася до цивилните гранични полицаи по европейските магистрали - пътували сме, та имаме някакъв скромен опит. Но те не отговарят на конкретните ми въпроси.

 

 

Както и да е, 🙂 пазете се и знайте, че коронавирусите не са нещо ново на тази земя. Имало ги е и преди Китай, просто този щам очевидно е с доста по-високо ниво на контагиозност и вирулентност 😉 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Заради коронавируса в Италия отменят безплатната неделя на 01.03.

https://www.finestresullarte.info/flash-news/5915n_mibact-sospende-domenica-gratuita-per-emergenza-coronavirus.php

Връзка към коментар

Добре де, няма ли как да се подаде към МВнР или друга институция идеята, че за да ограничат пътуванията, трябва да дадат възможността за анулиране на самолетните билети или държавата с административен акт да спре полетите към засегнатите райони до второ нареждане. Няма как едно частно лице да има цялата информация за случващото се в чужбина (нали затова са посолствата). Например Милано и околностите не са под карантината, а ситуацията там е кризисна, магазините са празни и т.н. Не става само с препоръки и не може да се чака да стане проблемът и после да евакуират с правителствения самолет. Да дадат реален механизъм за анулиране на всички некритични пътувания. На сайта на МвНР не видях начин за обратна връзка.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Topfly каза:

Днес четох, че от части заради вируса спират полетите до Сеул и Сантиаго де Чиле. Общо от двете дестинации за последните 12 месеца са имали 50 милиона евро загуба...

И сега да вземат рязко да излязат на печалба!! 😃

 

преди 25 минути , Orlin Kanev каза:

На сайта на МвНР не видях начин за някаква комуникация.

(денонощно) дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04+359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 52 минути , Lyubina каза:

         пак задавам въпроса: как се предотвратява разпространението на вируса, при условие че има смесване на потоци от пътуващите от всички възможни краища на света, а никъде не видях хора с маски или такива, които да предприемат някакви превантивни действия.

Вече няколко пъти по телевизията обясниха, че правят каквото могат, но летищните власти вкл. граничен контрол не са органът, който трябва да се бори с епидемии. И човек като се замисли така е. 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , mililia каза:

Вече няколко пъти по телевизията обясниха, че правят каквото могат, но летищните власти вкл. граничен контрол не са органът, който трябва да се бори с епидемии. И човек като се замисли така е. 

Граничен контрол, ако под това се има предвид Гранична полиция, наистина не са ангажирани, но летищните власти? Подобно твърдение е нелепо! Ясно е, че не разполагат с експертиза за епидемиологичен контрол, но точно те - летищните власти - трябва да вземат дейно участие в организирането и упражняването на този контрол на тяхна територия. В съдействие, разбира се, със съответните звена от здравеопазването, МВР, МВнР и който още е компетентен.

Всъщност прочетох отново твоя цитат и сега виждам, че по телевизията някой летищен чиновник е заявил, че не му е работа да се бори с епидемии. 100% вярно. Но удобно е пропуснал да спомене, че му е работа колкото може да направи така, че да не се стига до епидемии. А граничният контрол може да бъде и санитарен.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, tch каза:

Маските имат по-скоро ефект ти да не разпространяваш заразата, а не да се пазиш. Така че си свиркай

Недей да свиркаш, така изстрелваш вирусите по на далече. Тананикай си на ум.

 

Аз се замислих, не е ли малко рисковано това да се ходи при личен лекар ако имаш симптоми? Така лекарите се излагат на голям риск, а покрай тях и всички, които те ще преглеждат в следващите дни. Не вярвам личните лекари да са в хаз-мат костюми? В Италия казаха - обаждаш се и чакаш специален екип да дойде при теб. И при нас е така - наблюдаваш се и се консултираш по телефон. Ако преценят - ти пращат екип при теб.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 3 минути , Goal & Boss каза:

Граничен контрол, ако под това се има предвид Гранична полиция, наистина не са ангажирани, но летищните власти? Подобно твърдение е нелепо! Ясно е, че не разполагат с експертиза за епидемиологичен контрол, но точно те - летищните власти - трябва да вземат дейно участие в организирането и упражняването на този контрол на тяхна територия. В съдействие, разбира се, със съответните звена от здравеопазването, МВР, МВнР и който още е компетентен.

Всъщност прочетох отново твоя цитат и сега виждам, че по телевизията някой летищен чиновник е заявил, че не му е работа да се бори с епидемии. 100% вярно. Но удобно е пропуснал да спомене, че му е работа колкото може да направи така, че да не се стига до епидемии. А граничният контрол може да бъде и санитарен.

Понеже се опитах да съм кратка, та се изразих малко неправилно. 

По скоро смисълът беше, че не следва цялата отговорност по предпазване от вируса да се прехвърля на гранична полиция. 

А че в един глобален свят няма как да спреш вирус е ясно, по скоро е важно да сме готови за идването му. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , mililia каза:

по скоро смисълът беше, че не следва цялата отговорност по предпазване от вируса да се прехвърля на гранична полиция. 

Разбира се! ГП е много назад във веригата на вземане на решения. Има национални консултанти, експертни съвети, консултативни съвети, министерства, агенции... Дебелогъзи чантаджии.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Абе явно ако нещата се изпуснат, работата става сериозна. В Иран и, явно, страните наоколо е наистина опасно. 😟

50 смъртни случая? Това потвърдено ли е някъде? Виждам че е със задна дата, отпреди да се обявят първите случаи в Иран, но официална цифра ли е или предполагаема, в ретроспекция?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Забавянето в някои случаи е равносилно на спиране, защото дава безценно време, нужно за изработването на ваксина, препарати за лечение и т.н. Днес обаче цял ден ми се набиват на очи разни дискусии в нета, касаещи снабдяването с продукти от първа необходимост, спешно почистване на някакви къщи и вили на село, варианти за придвижване при спиране на обществения транспорт и т.н.

Т.е. паниката вече е факт и нещо много малко трябва, за да я превърне в хаос.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , samuraika каза:

Абе явно ако нещата се изпуснат, работата става сериозна. В Иран и, явно, страните наоколо е наистина опасно. 😟

50 смъртни случая? Това потвърдено ли е някъде? Виждам че е със задна дата, отпреди да се обявят първите случаи в Иран, но официална цифра ли е или предполагаема, в ретроспекция?

Не е официално, но аз го срещнах днес в турските медии. Затова и май така бързо затвориха границата с Иран. 
Като източник дават някакъв странен уж ирански сайт. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Цял ден чета новини, свързани с коронавируса, и направо се учудвам в каква паника е изпаднал светът. Да, в последните дни случаите извън Китай рязко се увеличиха, но според мен в такива моменти най-добре е да се запази спокойствие и да не се изпада в паника. Мярнах призиви да се запасяваме с ориз, че бил най-калоричен и заемал най-малко място, на трети март се отменят мероприятия в разни музеи, ученици, върнали се от ЮЖНА Италия (където няма нито един регистриран случай), са под карантина... 

За съжаление, темата далеч надхвърли чуденката "да пътувам или да не пътувам"... Призовавам всички ви да мислите трезво и добре да подбирате източниците си. Подобни апокалиптични теми са любими на журналистите, които вместо да информират, търсят сензацията... На тези, които все пак са достатъчни смели и скоро тръгват на път, успех! 

  • Харесвам 17
Връзка към коментар
преди 20 минути , Suunto каза:

на тези, които все пак са достатъчни смели и скоро тръгват на път, успех! 

 

Не го възприемам като смелост,  а като проява на трезв разум в обстановка на всеобща паника и предимно медийна насаждана истерия. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 6 минути , santaclash sc каза:

Хаотични взеха да стават и действията на властите, за съжаление.

Самите власти едни на други не си вярват. Затварят се граници, отказват се визи, връщат се самолети, кораби... Когато тая история приключи, ще ми е интересно как държавните глави ще се гледат един друг в очите. Много отношения ще бъдат преразгледани, струва ми се.

Лошото е, че това недоверие на политическо и институционално ниво е видимо за хората и те го възприемат, дори без особена обработка от страна на медиите.

А на отрепките, които са тръгнали да ловят риба в мътна вода и да правят печалби от спекула с дефицитни (не мога да повярвам, в XXI век!) стоки от сърце им пожелавам да похарчат печалбите си по болници и по аптеки.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 часа, stanimir каза:

 

Не го възприемам като смелост,  а като проява на трезв разум в обстановка на всеобща паника и предимно медийна насаждана истерия. 

Добре, аз искам да гледам трезво на нещата (не винаги успявам, ивинявам се за което).

 

Но това, което виждам е, че световното население се е подплашило все едно от утре обявяват The Hunger Games, всички пищят да се вземат мерки, някои даже настояват и за теглилки. И политиците, понеже не могат да почнат да строят болници или да подготвят специализирани центрове - най-лесно им е да затварят граници и да не приемат този или онзи от тази или онази страна - нали дейност трябва да се отчита, да млъкне електората. И съответно откъдето и закъдето и да си се запътил, не се знае междувременно дали докато си в полет няма да се окаже, че ще ти откажат вход в съответната страна. Ако си сам и не много далеч - добре. Ще му намериш цаката с автобуси, премаршутиране и т.н.

Но ако си с деца или пък ако си на по-далечно пътуване може да се видиш в много неприятна ситуация.

 

Пропускам ли нещо? Според мен това не е нереален сценарий - към днешна дата и като гледам разни абсолютно jerk-knee реакции на това или онова правителство.

 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тъй като темата вече стана твърде разводнена, а обемът ѝ успешно конкурира "Война и мир", моля оттук нататък да се въздържате от анализи, спекулации и всякакви други разсъждения, които излишно всяват паника у по-притеснителните и да се придържате само към предоставянето на факти, касаещи пътуването - прекратени полети, наложена карантина или забрана за дадена група хора и т.н. Политиката никога не е била добре дошла в този форум, така че анализите също не са.

 

Форумът е за пътешествия, така че моля спазвайте добрия тон и предоставяйте само достоверна информация! 

  • Харесвам 21
Връзка към коментар
преди 12 минути , Topfly каза:

 Факт е обаче, че ако ако сега минеш през Китай, Южна Корея, Италия, Иран, Тайланд има сериозен шанс някъде да ти откажат влизане или да те затворят в карантина! 

Това с Тайланд ме стресна.. Петък сме в Камбоджа, а другата седмица летим за Виетнам като прекачването е през Банкок... Ако някой чуе проблем в тази посока ще ни е от полза за да реагираме на време.

Връзка към коментар
4 minutes ago, tzlatarov stoichev said:

Това с Тайланд ме стресна.. Петък сме в Камбоджа, а другата седмица летим за Виетнам като прекачването е през Банкок... Ако някой чуе проблем в тази посока ще ни е от полза за да реагираме на време.

За сега по основните маршрути към Европа положението е ок. Ако напишеш с коя авиокомпания и през кой град ще летиш можем да следим актуалното положение. От Европа не съм чел някоя държава да има ограничение за Тайланд.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.